Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szeklerzy, czyli o narodzie walecznym i wiernym
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/01/2007, 20:59 Quote Post

Kim byli? Czy odłamem Węgów jak sądzi większość naukowców, czy może potomkami Awarów, Gepidów, czy Hunów jak rozpropagował Bram Stoker confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 15/01/2007, 0:19 Quote Post

a czemu BYLI?

Jak najbardziej są w sercu Siedmiogrodu, a ich domy niezmiennie zwieńczają charakterystyczne krzyżyki.

user posted image Zamek książąt szeklerskich - Lazarów, z charakterystyczną attyką... polską (fot. moje)

Niezależnie skąd pochodzą, Szeklerzy zawsze wbyli zaliczani do jednego z 3 równouprawnionych narodów Siedmiogrodu (obok Węgrów i Sasów).


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/01/2007, 0:22 Quote Post

Jasne , moje semantyczne nadużycie... SĄ i będą po wsze czasy, broniąc marchii siedmiogrodzkiej... Ale skąd pochodzą?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
marszałek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 26.563

Mateusz
Zawód: uczen
 
 
post 20/01/2007, 16:43 Quote Post

Szeklerzy są węgierskojęzyczni, obecnie mają węgierską świadomość narodową, a wielu badaczy uważa ich również za odłam Węgrów, jednak ich pochodzenie nie jest jeszcze całkowicie zbadane. Niewielkie grupy uczonych reprezentują pogląd, iż są oni pochodzenia huńskiego, awarskiego, gepidzkiego, kabarskiego lub rumuńskiego. Istnieje też teza identyfikująca ich ze wzmiankowanymi na początku XI wieku "Czarnymi Węgrami" oraz z potomkami zmadziaryzowanych w XII wieku Pieczyngów lub Połowców.

(pl.wikipedia.org/wiki/Szeklerzy)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 20/09/2007, 20:47 Quote Post

Szeklerzy są ludem węgiersko-języcznym. Ale na pewno (przynajmniej całkowicie) nie mają węgierskiej świadomości narodowej. Jak mi wiadomo z pewnych źródeł byli i są uważani za naród odmienny, (ale, blisko z nimi związany) od Węgrów. Pochodzą z jednego pnia - wg. niektórych etnografów, zaliczają się do Ugrofinów. Do Siedmiogrodu, przybyli w II etapie migracyjnym na ten obszar. I przez długi okres (bodajże XVIII/XIX w.), byli uważani za osobny naród - o czym, mówią m.in. węgierskie kroniki. Od pewnego czasu (nie wiem, dlaczego) uważani są za odłam narodu węgierskiego. Jeżeli chodzi zaś o ich pewniejsze, pochodzenie.
To prawdopodobnie jeszcze kilka ładnych pokoleń będą się zastanawiać historycy, jakiego są oni pochodzenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 20/09/2007, 20:53 Quote Post

Podczas wędrówki do Węgrów przyłączały się rozmaite plemiona, choćby Kawarowie, ofiary wojny domowej u Chazarów - może to ich potomkowie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 22/09/2007, 16:09 Quote Post

Czytałem kiedyś o Szeklerach w... przewodniku po Rumunii, bodajże z serii "Bezdroża"... rolleyes.gif W drugiej połowie VI wieku opuszczone przez Germanów obszary zajęli Awarowie. Ich panowanie, jak powszechnie wiadomo, załamało się na skutek najazdów Bułgarów i feudałów frankońskich. Przypuszcza się, że potomkami Awarów mogą być współcześni Szeklerzy - niestety, tyle jedynie zapamiętałem, wydaje mi się to jednak dość prawdopodobne... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 22/09/2007, 20:11 Quote Post

Uważam, że awarskie pochodzenie Szeklerów jest mało prawdopodobne. Jak już napisałem stawiam bardziej na ugrofińskie (w ostateczności ałtajskie) pochodzenie Szeklerów.
Czego potwierdzeniem, może być, przykład z ich kultury - wyjątkowe umiłowanie ziemi - jeden z reliktów szamanizmu, który występuje na terenach płn. Rosji zamieszkałym m.in. przez Nieńców. A, jak wiemy ziemia dla koczowników nie miała większego znaczenia.

Ps. Zapomniałem, dodać, że, ten element kulturowy występował również u Węgrów. Chociaż jak wiemy byli ludem koczowniczym.

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 22/09/2007, 20:25 Quote Post

Ja zaś uważam awarskie pochodzenie za dość prawdopodobne... wink.gif Swoją drogą, to wielce ciekawe zagadnienie, podobnie jak i tacy Czangowie w sąsiedniej Mołdawii - warto być może sięgnąć po jakąś fachową literaturę na ten temat... smile.gif Czy zatem ktoś mógłby coś polecić? rolleyes.gif

Pozdrawiam!

Coś by się znalazło jednak wink.gif :

Jean Nouzille, Transylwania - obszar kontaktów i konfliktów
Ł. Galusek, A. Dumitru, T. Poller, Transylwania - twierdza rumuńskich Karpat
Balázs Orbán, A Székelyföld leírása (Opisanie Szeklerszczyzny)

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 25/09/2007, 15:17 Quote Post

Nie zaprzeczam, że Szeklerzy nie mogą być pochodzenia awarskiego. Ale, z znanych mi źródeł m.in.:
Awarzy-Węgrzy.
Zarys historii Węgier.
(przepraszam, że nie ma nazwisk autorów jak ich znajdę to podam)
Szeklerzy są uważani za lud pochodzenia ugrofińskiego, a Awarzy byli ludem turecko-ałtajskim.
Jak znajdę lub przeczytam jakąś nową literaturę, (wliczając wymieniając powyższą), to może zmienię swoje zdanie, na ten temat. A tak, ciągle pozostaję przy ugrofińskim pochodzeniu Szeklerów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/08/2008, 19:20 Quote Post

Może obudzę trochę starą dyskusję Hol Vagytok Székelyek rolleyes.gif ?

Interesuje mnie zwłaszcza ich rola w okresie upadku Królestwa Węgier, a także ich znaczenie podczas wojenz Turkami. Macie może jakieś informacje?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 22/08/2008, 21:15 Quote Post

Ja może wrócę jeszcze do okrytych mgłą tajemnicy początków historii Szeklerów w Erdély - E. Dąbrowska podaje, jakoby był to lud pochodzenia awarskiego lub tureckiego, który najczęściej wiąże się z resztkami ludności kutri (bułgarskiej lub onogurskiej), która po upadku kaganatu awarskiego pod naporem Franków schroniła się w Siedmiogrodzie i przetrwała tam aż do czasu przybycia Madziarów. Jak zatem widać, drogi Damianie W., chyba nieco zbyt pobieżnie przeczytałeś pozycję E. Dąbrowskiej (Węgrzy, [w:] W. Szymański, E. Dąbrowska, Awarzy, Węgrzy, Wrocław 1979). rolleyes.gif Żeby nie było żadnych niedomówień, informację tę można zweryfikować na stronie 178 rzeczonej pracy, od siebie zaś dodam jeno tyle, że niektórzy uczeni, zwłaszcza węgierscy, sugerują, iż Szeklerzy mogą się wywodzić również od jednego z plemion chazarskich.

bold by rycymer
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.484
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 29/08/2008, 8:18 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 13/08/2008, 20:20)
Może obudzę trochę starą dyskusję Hol Vagytok Székelyek  rolleyes.gif ?

Interesuje mnie zwłaszcza ich rola w okresie upadku Królestwa Węgier, a także ich znaczenie podczas wojenz Turkami. Macie może jakieś informacje?
*



1. A dlaczego Szeklerzy a nie Seklerzy?
2. Nie mogą być z jednego pnia z Madziarami gdyż takiego pnia (jednego) nie było. Był konglomerat plemion koczowniczych, który do tego nałożył na konkretny kontekst etniczny ludność osiadłej bo i Panonia i Siedmiogród nie były wszak bezludną Grenlandią. Nie wiem czemu notorycznie "zapomina się" ż ejeszcze w XIX w. w niektórych rejonach Pannoni dominowali Słowianie (Słowacy i Chorwaci) oraz osiedlani pod przymusem Cyganie (którzy dość długo mieli status niewolników państwowych).
3. Seklerzy mają już świadomość narodową węgierską o czym świadczą oni sami. W statystykach ledwie jeden tysiąc osób zadeklarowało "seklerskość". Seklerskość jest dla nich czymś w rodzaju "góralszczyzny" - owszem czują się "góralami" ale na codzień są Węgrami tak jak Podhalanie - Polakami.
4. Co do Czangów to nie są aż tak "tajemniczy" jak się tu i ówdzie pisze. W Rumuni, a może też na Węgrzech uważa się że są to Seklerzy którzy przeszli za Karpaty. Czangowie wg mnie to ludnośc autochtoniczna, czyli w realiach historycznych tej części świata polietniczna którą łączy tylko to że ich przodkowie przeszli na katolicyzm i zaczęli mówić pop madziarsku. Dodam, że miało to miejsce całkiem niedawno, raptem 2-3 wieki temu.

pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 29/08/2008, 15:26 Quote Post

QUOTE(pawelboch @ 29/08/2008, 9:18)
1. A dlaczego Szeklerzy a nie Seklerzy?
*


Ponieważ tak przyjęło się w polskiej historiografii (i nie tylko) - gdybyśmy mieli się trzymać węgierskiej wymowy, powinniśmy pisać i mówić "Sikejek", a nie "Seklerzy".
QUOTE
2. Nie mogą być z jednego pnia z Madziarami gdyż takiego pnia (jednego) nie było.

Tutaj się zgodzę; osobiście pochodzenie od Kabarów wydaje mi się dość prawdopodobne...
QUOTE
Nie wiem czemu notorycznie "zapomina się" ż ejeszcze w XIX w. w niektórych rejonach Pannoni dominowali Słowianie (Słowacy i Chorwaci) oraz osiedlani pod przymusem Cyganie (którzy dość długo mieli status niewolników państwowych).

Z tymi Słowakami byłbym jednak wielce ostrożny - pamiętaj, że słowacka świadomość narodowa na Górnych Węgrzech budziła się stosunkowo późno, a co dopiero w Panonii...
QUOTE
3. Seklerzy mają już świadomość narodową węgierską o czym świadczą oni sami. W statystykach ledwie jeden tysiąc osób zadeklarowało "seklerskość".

Podejrzewam, iż na ich postawie zaważyła przede wszystkim polityka władz rumuńskich, które konsekwentnie dążyły do ich rumunizacji - Szeklerzy wybrali po prostu przynależność do tego narodu, który od wieków był im najbliższy etnicznie.
QUOTE
Seklerskość jest dla nich czymś w rodzaju "góralszczyzny" - owszem czują się "góralami" ale na codzień są Węgrami tak jak Podhalanie - Polakami.

Chyba zbyt daleko idące wnioski, tym bardziej, że Szeklerzy żyli nie tylko w Siedmiogrodzie, ale i w innych rejonach Królestwa Węgier, o czym się często zapomina; zastanawia mnie również, dlaczego Unia Trzech Narodów (1438), miała uznać "górali", jak ich nazywasz, za równorzędny Węgrom i Sasom naród - wszak górali najczęściej wiązano z chłopami, czyż nie?
QUOTE
Czangowie wg mnie to ludnośc autochtoniczna

Czyli jaka? Chyba bowiem nie zakładasz, iż antenaci dzisiejszych Czangów zamieszkiwali te tereny jeszcze przed przybyciem Madziarów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/08/2008, 15:35 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 29/08/2008, 15:26)
QUOTE
Seklerskość jest dla nich czymś w rodzaju "góralszczyzny" - owszem czują się "góralami" ale na codzień są Węgrami tak jak Podhalanie - Polakami.

Chyba zbyt daleko idące wnioski, tym bardziej, że Szeklerzy żyli nie tylko w Siemiogrodzie, ale i w innych rejonach Królestwa Węgier, o czym się często zapomina; zastanawia mnie również, dlaczego Unia Trzech Narodów (1438), miała uznać "górali", jak ich nazywasz, za równorzędny Węgrom i Sasom naród - wszak górali najczęściej wiązano z chłopami, czyż nie?
QUOTE
Czangowie wg mnie to ludnośc autochtoniczna

Czyli jaka? Chyba bowiem nie zakładasz, iż antenaci dzisiejszych Czangów zamieszkiwali te tereny jeszcze przed przybyciem Madziarów?
*



pawelboch miał chyba na mysli czas teraźniejszy.
Przychylilbym sie do podobnego odbioru. Jak w przeszłości nie ma podstaw negowac poczucia odrębności narodowej (a szczególności politycznej), to w rzeczywistości rumuńskiej zespoliła się tu obrona cech wspólnych dla Szekleró i Węgier - czyli przede wszystkim języki, wspólnej historii i w duzej części religii (Szeklerzy ciut bardziej katoliccy niż sąsiadujący Węgrzy, ale na pewno tak samo nie-prawosławni)

Charakterystyczne jest, że dziś występują oni pod symbolami węgierskimi, a boharerm walki o zachowanie świadomości jest abp Merton - wspólny dla Szekleró i Węgrów.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej