Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stefan Batory
     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/06/2006, 15:49 Quote Post

Co sądzicie o tym królu?? Cudzoziemieck, który nie wiedział, w co się pakuje - chciał rtylko unieżależnic się od Turcji, a że RON potrzebowała króla... Ktoś, kto nie znał się na naszych raliach, drażnił swoim zachowaniem szlachtę, czy moze uwialbiany przez nia pogromca Moskwy??? Dobry wódz, oficer, żołnierz??? Ktoś, kto, gdyby nie kłody pod nogi rzucane przez szlachtę, zrobiłby z RON mocarstwo Europejskie???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 4/06/2006, 17:07 Quote Post

Przede wszystkim dość zręczny polityk.
Nie jakiś super heros, ale człowiek, który mając dość skoromne możliwości ( spadek po Jagiellonach ) potrafił przemienić leniwą i rozlewiskową rzekę zwaną Rzeczypospolitą w rwący nurt, zaprzęgając go do swoich celów...

Żywy dowód na to, że poprzeczka, która wyznaczała wielkość władców RON nie była zawieszona jakoś bardzo wysoko... niestety żadnemu innemu naszemu władcy nie udało się tej poprzeczki przeskoczyć.... a nawet do niej zbliżyć sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/06/2006, 17:23 Quote Post

Mnie dziwią trochę te paradoksy Batorego: tu uwielbiany przez szlachtę za wyczyny wojskowe i z tego powodu nazywany królem iealnym w ogóle; z drugiej nienawidzenie go za łamanie i anciąganie oraz chęć zmiany prawa - i z tego powodu nazywali go wogóle najgorzym królem; do tego za graniucą uważano go (i dalej tak jest) za wielkiego (i taki dostał przydomek), a u nas - tylko na początku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
so so
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.789

.
Stopień akademicki: .
Zawód: .
 
 
post 4/06/2006, 17:43 Quote Post

Wiele razy doszło do tego, że Polacy nie znajdywali w swoich wodzach prawdziwych przywódców. Brakowało im wierności do końca, a Batory to przecież król "niemalowany"!! I robił wszystko co było w jego obowiązkach. Moim zdaniem, reformy, których nie zdążył przeprowadzić mogły POMÓC. A te, które zdążył zrobić pomagały. Ujarzmił mieszkańców Gdańska. Dobierał odpowiednich współpracowników. Dużo zwojował w Inflantach. I choć planował wojny przeciw Turcji, w obronie swej ojczyzny, nie wykorzystywał Polaków i ich szanował. Był to b. dobry władca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/06/2006, 17:49 Quote Post

Batory nie wykorzystywał Polków do wojny z Turcją??? PRzecież samej piechoty polskiej chciał wystawić 30000!!!!!! Do tego dopiero pod koniec życia myślał o tej wojnie na serio -zaczął robić rachunki i doszedł do wniosku, ze musiałby mieć przynajmniej kilka razy więsze wpływy do skarbu na armię.

Co do króla niemalowanego: szlachta lubiała uległych, ale jak Stefan raz i drugi się psoitawił, to przecież go nie skreśliła. Czemu inni po nim tak nie robili (no, może niektórzy, ale w niewielu chwilach)????
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 4/06/2006, 18:06 Quote Post

Dobry król. Może bez fajerwerków, ale solidny. Szczególnie znany z kampanie z wojny 1579-1582. Dobrymi bitwami wymusił bardzo korzystny pokój w Jamie Zapolskim. Jeden z najlepszych króli elekcyjnych. Szkoda, że panował tylko 10 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
so so
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.789

.
Stopień akademicki: .
Zawód: .
 
 
post 4/06/2006, 18:07 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 4/06/2006, 18:49)
Batory nie wykorzystywał Polków do wojny z Turcją??? PRzecież samej piechoty polskiej chciał wystawić 30000!!!!!! Do tego dopiero pod koniec życia myślał o tej wojnie na serio -zaczął robić rachunki i doszedł do wniosku, ze musiałby mieć przynajmniej kilka razy więsze wpływy do skarbu na armię.

Co do króla niemalowanego: szlachta lubiała uległych, ale jak Stefan raz i drugi się psoitawił, to przecież go nie skreśliła. Czemu inni po nim tak nie robili (no, może niektórzy, ale w niewielu chwilach)????
*



"CHCIAŁ" nie znaczy WYKORZYSTAŁ. PLANOWAŁ nie znaczy wciągnął w wojnę! Jestem nowy, czytajcie w całości, a nie po łebkach, to co chcecie zobaczyć.

Wg. Batory budził największy respekt i zaufanie. Przecież był mężem Jagiellonki. Późniejsi Wazowie (też spokrewnieni z tą dynastią) nie byli tak mile witani przez wszystkich. Kolejnym aspektem jest to, że postawił się z argumentami. A wszyscy widzieli, że poradził sobie ze zbuntowanym, ale bogatym Gdańskim, więc mógł dogadać się też ze szlachtą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/06/2006, 18:13 Quote Post

QUOTE
"CHCIAŁ" nie znaczy WYKORZYSTAŁ. PLANOWAŁ nie znaczy wciągnął w wojnę! Jestem nowy, czytajcie w całości, a nie po łebkach, to co chcecie zobaczyć.


Wcale wojny nie było, więc czemu mówisz, że była?

QUOTE
A wszyscy widzieli, że poradził sobie ze zbuntowanym, ale bogatym Gdańskim, więc mógł dogadać się też ze szlachtą.


Taks szczerze to Gdańsk juz wcześniej chciał ugody, a król chciał pokazać,co to umie i jak się końćzy gniew władcy przeciw zbuntowanemu miastu. Potem ta wojna ciągnęła sie tak od niechcenia, i to obu stron- wyczerpanie, brak środkó realnych, zraniony honor... w końcu Moskwa byłą poważniejszym zagrożeniem - król to zobaczył i przyjął propozycję Gdańska.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
so so
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.789

.
Stopień akademicki: .
Zawód: .
 
 
post 4/06/2006, 18:23 Quote Post

Nie chcę się z panem droczyć Konstanthinos. Jak już się czepiasz to powiedz od razu, że sukces z Gdańśkiem to nie zasługa Batorego, a hetmana nadwornego Zborowskiego. Nie wracajmy do kwestii domniemanej, niebyłej wojny z Turcją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
so so
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.789

.
Stopień akademicki: .
Zawód: .
 
 
post 4/06/2006, 18:23 Quote Post

Czy król wygrał jakąś ważną bitwę w tym konflikcie? NIe widać go. Szukał wielkiej wojny. I skupiał się na Moskwie, tam dał próbkę swoich umiejętności. Zorganizował wojsko, zaopatrzył je i wyżywił. Ta kampania to wzór jak powinno działać się na terenie wroga.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/06/2006, 18:40 Quote Post

Więc według Pana Gdańsk był nie do pokonania, tylko Batory miał aż taki geniusz że mu się to udało??? A wojne z Turcją rozpoczął, ale udział polaków w niej ignorował???? Tyle rozumiem z Pana odpowiedzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
ronald88
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 18.339

Ronald
Zawód: Uczen
 
 
post 4/06/2006, 19:46 Quote Post

Warty odnotowania jest fakt, iż podczas oblężenia Pskowa (1581) nie zabrakłoby amunicji gdyby nie pożar składu amunicji w miejscowości Susza...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
so so
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.789

.
Stopień akademicki: .
Zawód: .
 
 
post 4/06/2006, 20:51 Quote Post

Niech ktoś oprócz p. Konstanthinosa zobaczy na moje posty i oceni, czy wysłałem Batorego na wojnę z Turcją i czy wychwalałem Gdańsk. sleep.gif
Otóż nie! Muszę skomplementować Konstanthinosa, ma dużą wyobraźnię.


Poza tym nikt nie przypisał zasługi Batorego, jaką jest piechota wybraniecka, więc przypominam wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/06/2006, 21:02 Quote Post

QUOTE(so so @ 4/06/2006, 21:51)
Niech ktoś oprócz p. Konstanthinosa zobaczy na moje posty i oceni, czy wysłałem Batorego na wojnę z Turcją i czy wychwalałem Gdańsk. sleep.gif
Otóż nie! Muszę skomplementować Konstanthinosa, ma dużą wyobraźnię.

*



Ja pańskie posty przeczytałem po kilka razy i z nich, szczegónie z drugiego, mniej więcej to wychodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 4/06/2006, 21:10 Quote Post

No ja z postu zrozumiałem tyle, że Gdańsk właśnie nie był specjalnie trudny do pokonania, a Batory dokonał tego nie bez problemu i niepotrzebnie usiłując zrobić z tego coś jak "proces pokazowy". O wojnie z Turcją też chyba wyszło na opak ;].
Co do piechoty wybranieckiej to warto byłoby też chyba dodać o usystematyzowaniu husarii :].
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej