Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Propozycje wydawnicze do serii HB, Wątek oficjalny, dyskusja, polemika
     
puszkin415
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 74.157

 
 
post 24/06/2018, 17:00 Quote Post

Tricamarum 533
Myriokephalon 1176
Bagdad 1258
Ankara 1402
Nikopolis 1396
Fallen Timbers 1794
Smyrna 1919-1922
Biafra 1967 – 1970
Angola 1987–1988
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Filipdan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 24/06/2018, 18:28 Quote Post

Przełęcz Dukielska 1945
Przełęcz Użocka 1915
Wielkie Jeziora Mazurskie 1914/1915
Wrocław 1945
Przemyśl 1914/1915
Singapur 1942
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 24/06/2018, 20:33 Quote Post

QUOTE(Filipdan @ 24/06/2018, 19:28)
Przełęcz Dukielska 1945
Przełęcz Użocka 1915
Wielkie Jeziora Mazurskie 1914/1915
Wrocław 1945
Przemyśl 1914/1915
Singapur 1942
*


Ale chodzi o wybranie książek spośród tytułów wskazanych w 1# poście...

A ty wymieniłeś wobec tego tylko jedną pozycję.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Szymon lama
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 102.795

Szymon
Zawód: uczen
 
 
post 25/06/2018, 8:24 Quote Post

No to moja lista
Wojny Asyrii
Weje 405-396 p.n.e.
Powstanie Boudiki 60-61
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/06/2018, 2:43 Quote Post

QUOTE
Nasze zadanie na forum będzie polegało na wskazaniu tematów, które waszym zdaniem powinny ukazać się możliwie najszybciej i czy będzie to jakaś innowacja na polskim rynku wydawniczym. Jeżeli macie propozycję odnośnie autora do konkretnego tomiku (lub sami chcecie spróbować własnych sił), możecie śmiało wskazywać lub deklarować się. smile.gif

Załóżmy, że to ma jakiś sens (tzn., że rzeczywiście wpłynie w jakimś tam stopniu na decyzje w Bellonie, a nie, że jest słomianym zapałem nowego szefostwa).

Co do autorów od razu zaznaczam, że bez względu na to jak mnie interesuje temat, pewnych autorów nie kupię, bo to, co przeczytałem ich autorstwa do tej pory nie usatysfakcjonowało mnie zupełnie- panowie Barkowski, Gazda, Nowaczyk, Dzieszyński, Derdej, Toczewski odpadają na starcie (jest jeszcze kilku...) - chyba, że ktoś, kogo zdanie szanuję, jeśli chodzi o historię zapewni mnie, że tym razem jest inaczej. Co do pana Warszewskiego też się nie mogę przekonać, ale nie zdecydowałem jeszcze na sicher.

Teraz co do tytułów

CODE
Weje 405-396 p.n.e.

Czy aby baza źródłowa pozwala tu na monografię co najmniej 200 stronicową? Czy będzie tak, jak w przypadku Kyme- kilkadziesiąt strony o szeroko pojętej historii regionu i pół strony o samej bitwie (o której nic właściwie nie wiadomo, nawet zwycięzcę dedukuje się na podstawie późniejszych zmian politycznych w regionie. "Panoramicznych" hbeków już nie kupię. Proponowani autorzy, których nazwiska od razu nastroiłyby nie przychylnie do zakupu to m.in. Pani Korczyńska- Zdąbłarz (mimo "panoramiczności" Kyme, z pewnością tkwi w temacie), Grzegorz Lach, Edward Dąbowa, Ryszard Kulesza, Krzysztof Kęciek, Tomasz Szeląg (o ile to jego okres) i inni akademiccy historycy, bo taki "dr" przed nazwiskiem nastraja dobrze do książki na starcie, co oczywiście nie wyklucza uzdolnionych i rzetelnych historyków nieakademickich, ale to za pierwszym razem niewiadoma. ( Zresztą akademickość też nie gwarantuje dobrego Hbeka, czego przykładem jest Aleksandria, gdzie znajdziemy wszystko oprócz bitwy o Aleksandrię), a przecież autor to z pewnością fachowiec.
CODE

Jerozolima 586 p.n.e.

Te same wątpliwości co do źródeł i obawy przed panoramicznością hbeka. Nazwiska jak poprzednio, zwłaszcza Tomasz Szeląg (Amida)
QUOTE
Powstanie Chi-Mei

Jeśli to chodzi o powstanie Czerwonych Brwi, to nic nie wiem na ten temat. W wiki piszą, że trwało 10 lat. Nie wiem, jaki obszar zajmowało, jeśli całe Chiny albo znaczną ich część, to podziękuję- za duży moim zdaniem temat na gabaryty Hbeka (to jest drugie niebezpieczeństwo u Hbeków- biorą za dużo "na ruszta". Tak było z "Wojną Czu z Han" Macieja Kuczyńskiego. Pan Kuczyński udowodnił, że się zna na temacie, ale długotrwałość konfliktu, a co za tym idzie mnogość wydarzeń, ogrom obszaru powodowały, że Hbek sprawiał wrażenie streszczenia, bryku. Niedosyt starszny po takiej lekturze. Nie dla mnie.
CODE
Powstanie Boudiki 60-61

Widziałbym tu sprawdzonych w serii starożytników, częściowo wymienionych, plus pana Rochalę.
CODE
Tricamarum 533

Najlepszym autorem byłby pewnie prof. Strzelczyk...
CODE
Paryż 886

Jak wyżej, albo może dr Morawiec dałby się namówić? (Chociaż obstawiam, że temat trafi do p. Barkowskiego...)
CODE
Wojny Asyrii

Nie wiem jaki zakres czasowy wchodzi tu w grę, podejrzewam, że olbrzymi. Nie piszę się w takim razie.
CODE
Roskilde–Konungahela 1135–1136

A jak się ta książka by miała do "Wielkiej Wyprawy księcia Racibora" Artura Szrejtera? Bo dużo dobrego o niej słyszałem i czytałem (np.: https://historia.org.pl/2015/03/12/wielka-w...ejter-recenzja/ ) i obawiałbym się tu dubla. (Choć swego czasu p. Rek zmierzył się z Kosowym Polem i raczej nie zdublował książki Czamańskiej i Leśnego) Dokładnie bym się tu przyjrzał pod kątem dublowania jednak.
CODE
Myriokephalon 1176

Pan Rek mógłby się według mnie za tow wziąć moim zdaniem. Także panowie Soszyński (Hastings było OK), Sławomir Leśniewski też, ale tu bym się dobrze przyglądał wnioskom ogólnym. Aha- namówcie Szapura II na pewno dałby radę a zna się na rzeczy, jeśli chodzi o te tematy.
CODE
Mohi 1241

Gdyby to napisał prof. Maroń (Legnica 1241) to biorę w ciemno!
CODE
Jezioro Pejpus 1242
Bagdad 1258
Ankara 1402
Grenada 1492
Nikopolis 1396

Jak wyżej, plus p. Rek, p. Strzyż (Płowce), Soszyński, Rochala, Czamańska. Chociaż Granada już przecież wychodzi pióra p. Warszewskiego, więc nie wiem, jak tu na listę trafiła.

Autorzy, autorami, ale nie kupię już hbeka bez dobrego przyglądnięcia się mu uprzednio, bez poznania spisu treści, recenzja, przeglądnięcia. A z komentowanych pierwszeństwo w zakupie (przy spełnionych warunkach, o których była mowa) u mnie miałyby: Pejpus, Mohi, Ankara, Paryż.

Tyle na razie.

Edytowałem otwarte cytowania w Twoim poście.
Piegziu


Ten post był edytowany przez emigrant: 26/06/2018, 13:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 26/06/2018, 8:30 Quote Post

QUOTE
Załóżmy, że to ma jakiś sens (tzn., że rzeczywiście wpłynie w jakimś tam stopniu na decyzje w  Bellonie, a nie, że jest słomianym zapałem nowego szefostwa).

W Bellonie nie ma jeszcze nowego szefostwa. To nie jest też jakiś kompletnie nowy pomysł. W przeszłości miały miejsce ingerencje i przesunięcia w planach wydawniczych po przejrzeniu forumowych propozycji. Przykłady takich pozycji to Getto warszawskie, Kosowe Pole i Manzikert, ale podobno jest tego więcej.

Rozumiem, że jesteś sceptyczny, ale musisz też mieć na uwadze to, że nie o wszystkim wiesz. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.878
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/06/2018, 9:43 Quote Post

QUOTE
Jak wyżej, albo może dr Morawiec dałby się namówić? (Chociaż obstawiam, że temat trafi do p. Barkowskiego...)

A jak często śledzisz wątek HB tutaj albo np. na stronie Bellony?
Bo widzę, że Ci kilka miesięcy i wiele dyskusji umknęło wink.gif

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9398


QUOTE
Chociaż Granada już przecież wychodzi pióra p. Warszewskiego, więc nie wiem, jak tu na listę trafiła.

Normalnie, Piegziu w poście z listą napisał:
QUOTE
Oto pełna lista, która zawiera również pozycje, które już się ukazały bądź są w zapowiedziach:
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 26/06/2018, 9:50 Quote Post

Mam tylko jedną uwagę natury technicznej. Można deklarować chęć napisania danego tytułu, ale na liście znajdują się pozycje, które były już kiedyś zapowiedziane bądź, już się ukazały. Myślę, że nie będzie złym pomysłem, jak prace z autorem zostaną odpowiednio zaznaczone bądź oddzielone wink.gif Chyba, że wszystkie wymienione kogoś mają wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 26/06/2018, 9:53 Quote Post

Jest to dobra uwaga, zaraz dokonam stosownych zmian w pierwszym poście.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 26/06/2018, 10:10 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 26/06/2018, 10:53)
Jest to dobra uwaga, zaraz dokonam stosownych zmian w pierwszym poście.
*



Fajno smile.gif

Przy okazji. Można by też się zastanowić czy autor (oczywiście ten zdecydowany i pewny swej decyzji), który chciałby publikować w serii mógłby zamieścić swoją bądź zostać dodany do listy wymienionych propozycji.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/06/2018, 13:37 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 26/06/2018, 8:30)
W Bellonie nie ma jeszcze nowego szefostwa. To nie jest też jakiś kompletnie nowy pomysł. W przeszłości miały miejsce ingerencje i przesunięcia w planach wydawniczych po przejrzeniu forumowych propozycji. Przykłady takich pozycji to Getto warszawskie, Kosowe Pole i Manzikert, ale podobno jest tego więcej.
Moje opinie krytyczne nie dotyczyły przesunięć w czasie wydawanych hbeków tylko ich zawartości po wydaniu. W czasie czy nie w czasie. I brania pod uwagę opinii forumowiczów. Zresztą czas tu szybko zweryfikuje czy moja niewiara była uzasadniona czy nie.
QUOTE
Rozumiem, że jesteś sceptyczny, ale musisz też mieć na uwadze to, że nie o wszystkim wiesz. wink.gif
Nie wiem i, jako czytelnika, szczerze mówiąc mało mnie sytuacja personalna czy strukturalna w wydawnictwie obchodzi. Dlatego nie wypowiadam się na temat zmian w wydawnictwie tylko na temat jego produktu końcowego, bo mnie właśnie ten produkt końcowy interesuje, czyli HBek w tym wypadku. A tu pozostawione jest duuużo do życzenia oględnie mówiąc. Seria w dużym stopniu przestała mnie interesować, bo jej jakość spadła moim zdaniem strasznie (ciśnie się tu pod język czy raczej pod klawiaturę popularna fraza: "zeszła na psy") i stała się najsłabszą (albo w najlepszym razie jedną z najsłabszych) historycznych serii na rynku. Już jakiś czas temu zaczęło mi wyglądać, że wydają kolejne pozycje na zasadzie wydawajmy jak leci, olać merytorykę- zbierają serię to i tak kupią. W każdym razie, powtarzam- jako kolekcjonera dopięli swego i mają mnie z głowy.


QUOTE(wysoki)
A jak często śledzisz wątek HB tutaj albo np. na stronie Bellony?
Na stronie Bellony w ogóle nie śledzę a i tu z rzadka. Powody podałem powyżej. Co zaś do konkretu, to wymiana zdań w tym akurat wypadku wynikła z powodu tego HBeka- "Paryż 886 (w zapowiedziach - R. Barkowski)" No, to muszę się poprawić- w zasadzie wszystko mi jedno kiedy go wydadzą; nie mam w planach kupna książek tego autora.

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/06/2018, 13:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 26/06/2018, 13:46 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 26/06/2018, 13:37)
Moje opinie krytyczne nie dotyczyły przesunięć w czasie wydawanych hbeków tylko ich zawartości po wydaniu. W czasie czy nie w czasie. I brania pod uwagę opinii forumowiczów. Zresztą czas tu szybko zweryfikuje czy moja niewiara była uzasadniona czy nie.
*


W takim razie kompletnie nie zrozumiałeś celu, w którym został ten temat założony.
Nie chodzi o zawartość książki, która w 90% zależy od autora, lecz ogólnie o inicjowanie pisania konkretnych tomików do serii HB lub przesuwanie planów wydawniczych na podstawie oczekiwań czytników.
QUOTE
Nie wiem i, jako czytelnika, szczerze mówiąc mało mnie sytuacja personalna w wydawnictwie obchodzi. Dlatego nie wypowiadam się na temat mian w wydawnictwie tylko na temat jego produktu końcowego, bo  mnie właśnie ten produkt końcowy interesuje. A tu pozostawione jest dużo do życzenia oględnie mówiąc. Seria w dużym stopniu przestała mnie interesować, bo jej jakość spadła moim zdaniem strasznie (ciśnie się tu pod język czy raczej pod klawiaturę popularna fraza: "zeszła na psy") i stałą się najsłabszą (albo w najlepszym razie jedną z najsłabszych) historycznych serii na rynku. Już jakiś czas temu zaczęło mi wyglądać, że wydają kolejne pozycje na zasadzie wydawajmy jak leci, olać merytorykę- zbierają serię to i tak kupią. W każdym razie, powtarzam- jako kolekcjonera dopięli swego i mają mnie z głowy.

Masz prawo do tego typu opinii, ale po raz drugi piszesz nie na temat. To nie jest wątek poświęcony stosunkowi poszczególnych czytelników do serii HB. Moja uwaga o Twojej niewiedzy odnośnie działań w Bellonie też odnosiła do planów wydawniczych a nie pilnowania jakości.
QUOTE
Nie bardzo rozumiem- jakie "otwarte cytowania"?

Jeden z cytatów nie był domknięty, tj. nie zadziałała prawidłowo opcja "code".
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/06/2018, 13:53 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 26/06/2018, 13:46)
Masz prawo do tego typu opinii, ale po raz drugi piszesz nie na temat. To nie jest wątek poświęcony stosunkowi poszczególnych czytelników do serii HB. Moja uwaga o Twojej niewiedzy odnośnie działań w Bellonie też odnosiła do planów wydawniczych a nie pilnowania jakości.
OK, dajmy temu spokój i zostańmy przy kolejności i autorach proponowanych tytułów.
QUOTE
E:Nie bardzo rozumiem- jakie "otwarte cytowania"?
P:Jeden z cytatów nie był domknięty, tj. nie zadziałała prawidłowo opcja "code".
Tak, zajarzyłem (jeszcze Jerozolima została, którą sam poprawiłem) i dlatego skasowałem ten fragment w moim poście. Myślałem, że zdążę przed odpowiedzią, ale nie zdążyłem...

QUOTE
Gdańsk 1577
Rodos 1533
Smoleńsk 1609-1611 (w zapowiedziach - K. Słodowy)
Kraków 1655-1658

Tematy RONu odpuściłem sobie już dawno (jakiś czas temu dotarło do mnie, że niestety, ale wszystkiego się nie da przeczytać user posted image ), więc tu się nie wypowiem. Co do Rodosu natomiast (chyba chodzi o 1523 rok?), to według mnie pan Zieliński (Malta) trzasnął dobrego HBeka, więc i tu by się sprawdził. No i Rodos wysoko stałby u mnie na liście habekowskich priorytetów zakupowych.

PS. Przypominam, że według mnie zawsze wstępnie dobrą decyzją jest oddanie tematu historykowi akademickiemu, więc nie będę tego już dodawał przy reszcie pozycji.

CODE
Fallen Timbers 1794
Jeśli chodzi o hbeki dotyczące XVIII wieku spoza polskiego podwórka, zwłaszcza, jeśli chodzi o Anglosasów, to według mnie p. Wojtczak się sprawdził. I tu chciałem zapytać - czy coś słychać na temat produkcji jakiegoś hbeka pióra p. Radziwonki? Były bardzo dobre, a zostało jeszcze przynajmniej Oudenaarde do opisania...

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/06/2018, 15:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 26/06/2018, 17:22 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 26/06/2018, 9:53)
Jest to dobra uwaga, zaraz dokonam stosownych zmian w pierwszym poście.
*



Piegziu, przy Fallen Timbers i Berszewie mozna smialo odnotowac, ze to prace Jaroslawa Wojtczaka, a przynajmniej wiadomo, ze on to w serii rzezbil... No chyba, ze juz zdazyla pojawic sie mu w tych tematach konkurencja wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 26/06/2018, 18:51 Quote Post

Teraz uzmysłowiłem sobie, że Mohacz odpadł na dobre. Przy Powstaniu Chi można chyba śmiało dopisać pana Kuczyńskiego, nigdy nie krył się z zamiarem wydania pozycji.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej