Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przybywój i Odylen
     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 4/07/2011, 22:32 Quote Post

bagratuni
QUOTE
Odolan to czysto słowiańskie imię męskie
Proszę przywołać stosowną literaturę tudzież przykłady używania w czasach pogańskich? Bo ja twierdzę, że to imię germańskie, które zostało jakby zesłowiańszczone.

Proszę podać stosowną literaturę, że to zesłowiańszczone imię germańskie, wtedy podam literaturę, że to imię słowiańskie.
QUOTE

ch te etymologie ludowe.
A czy Balzer był językoznawcą?
Ależ skąd, w przeciwieństwie do ciebie nie był. No i historykiem przy tobie też jakimś miernym się okazuje...

Nie lubię, jak ktoś nadinterpretuje moje słowa i przypisuje mi opinie, których nie wypowiedziałem. Balzer językoznawcą nie był, więc odniosłem się tylko do tego aspektu. Nie oceniałem go jako historyka. Proszę więc nie wpieraj mi, że twierdziłem, że był miernym historykiem.
QUOTE
Odolan to imię słowiańskie, pochodzące od czasownika odoleti 'zwyciężać'.
Fantasy nakręcane antygermańskimi fobiami.

Niewiedza nakręcana antysłowiańskimi fobiami.
QUOTE
Jest w Polsce od tego imienia miejscowość Odolanów a np. w Czechach miejscowość Odolena Voda.
Tjaaa, i jest Maciejowo, Henrykowo i Józefowo - niechybnie to też słowiańskie imiona. Ale to oczywista oczywistość - skoro Jezus był Polakiem (bo przeca nie Zydem czy innym Szwabem), to i jego ojciec musiał być Polakiem.
Kolego Mączka, mączące są te wasze fobie...

A co ma Maciejowo do Odolanowa? Czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Nie podoba mi się, że mi przypisujesz jakieś ksenofobiczne bzdury. Nie życzę sobie abyś mnie w taki sposób określał i przypisywał mi poglądy, z którymi się nie identyfikuję. I skończ do mnie mówić w języku, żywcem wziętym z zebrania kolektywu PZPR.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/07/2011, 22:57 Quote Post

CODE

I skończ do mnie mówić w języku, żywcem wziętym z zebrania kolektywu PZPR.

Nie wiem co Cię oburza w kolektywie PZPR, w końcu kolektyw popierał autochtonizm smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/07/2011, 18:32 Quote Post

QUOTE
   Odolan(ów), u nas tylko w nazwie osobowej (od 11. wieku) i miejscowej ocalała prasłowiańska nazwa rośliny czarowniczej (osoby nierzadko od roślin przezywano; nietylko kobiety), u innych Słowian (Czechów, Serbów, Rusi) nazwa kilku roślin, jak’kozłek’(‘valeriana’; czy przypadkowa zgoda znaczeń obu nazw? ‘valere’ niby odolśti ?), ‘grzybienie’, i inne Urobione od czasownika, nam już obcego: cerk. odoliti, ‘zwyciężyć’ (albo odelćti, obie postaci mieszają się stale, jak to nieraz z o i e bywa, np. w psałterzu z 11. wieku), rus. serb. odoUC (u Czechów i u nas tylko częstotliwe: odołać, zdołać, zdolny, it.d.); od dola (p.).


http://etymologia.org/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 5/07/2011, 19:36 Quote Post

QUOTE
   Odolan(ów), u nas tylko w nazwie osobowej (od 11. wieku) i miejscowej ocalała prasłowiańska nazwa rośliny czarowniczej (osoby nierzadko od roślin przezywano; nietylko kobiety), u innych Słowian ......

To niestety tylko Bruckner, którego etymologie są często wątpliwe. Trzeba zajrzeć do Słownika polszczyzny XVI w. (http://kpbc.umk.pl/dlibra/publication?id=17781&tab=3)
*


Ten post był edytowany przez Dargas: 5/07/2011, 19:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/07/2011, 19:55 Quote Post

....ale tu akurat Bruckner pisał to samo smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 5/07/2011, 20:10 Quote Post

QUOTE(marlon @ 5/07/2011, 20:55)
....ale tu akurat Bruckner pisał to samo  smile.gif
*


Nie rozumiem confused1.gif - wyżej cytowany tekst jest właśnie Brucknera, a jego etymologie są często zawodne, więc nie kończyłbym poszukiwań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/07/2011, 21:03 Quote Post

QUOTE(A.Mączka @ 4/07/2011, 23:32)
bagratuni
QUOTE
Odolan to czysto słowiańskie imię męskie
Proszę przywołać stosowną literaturę tudzież przykłady używania w czasach pogańskich? Bo ja twierdzę, że to imię germańskie, które zostało jakby zesłowiańszczone.

Proszę podać stosowną literaturę, że to zesłowiańszczone imię germańskie, wtedy podam literaturę, że to imię słowiańskie.

Bo jak nie, to zabieram zabawki i spylam z piaskownicy! elefant.gif
Po kiego te ceregiele?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
bagratuni
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 403
Nr użytkownika: 57.376

Zawód: BANITA
 
 
post 5/07/2011, 21:13 Quote Post

[quote=A.Mączka,4/07/2011, 22:32]
CODE
Nie podoba mi się, że mi przypisujesz jakieś ksenofobiczne bzdury. Nie życzę sobie abyś mnie w taki sposób określał i przypisywał mi poglądy, z którymi się nie identyfikuję.

Oczywiście kol. Mączka, przypisywanie Wam ksenofobicznych i antygermańskich poglądów jest - jak by to okreslił Jasio Śmietana - "bez sęsu". I to jest oczywista oczywistość smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 25/07/2011, 0:05 Quote Post

bagratuni
QUOTE
CODE
Nie podoba mi się, że mi przypisujesz jakieś ksenofobiczne bzdury. Nie życzę sobie abyś mnie w taki sposób określał i przypisywał mi poglądy, z którymi się nie identyfikuję.
Oczywiście kol. Mączka, przypisywanie Wam ksenofobicznych i antygermańskich poglądów jest - jak by to okreslił Jasio Śmietana - "bez sęsu". I to jest oczywista oczywistość 

Skoro jesteś takim wielbicielem Jasia Śmietany, to może powinnieś zacząć pisywać komentarze na Onecie, będziesz mógł tam pisać bzdury do woli i będziesz mógł obrażać do woli, jeśli moderator ci to puści.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 14/02/2012, 19:41 Quote Post

W świetle ustaleń, tzn danych archeo, o późnej dacie pojawienia się Normanów na obszarach Polski, wraz z generalnie doskonale znaną "prowincjonalnością" naszego kraju, w stosunku choćby do Czech, należy na tym etapie przyjąć, że Odilen to Odolan, Imię słowiańskie. Obaj stronnicy Ody byli więc prawie na pewno Słowianami właśnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Barnim I Dobry
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 79.743

Zawód: uczen
 
 
post 30/03/2013, 21:07 Quote Post

A tak z innej beczki wiadomo na czym miało polegać poparcie Ody i jej Synów ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/03/2013, 21:22 Quote Post

Nie wiadomo dokładnie, czy to było poparcie Ody i jej synów. Thietmar umieszcza oślepienie obu postaci w pewnym związku z wygnaniem Ody i jej synów, ale z tekstu wprost nie wynika żadan związek - najpierw Thietmar pisze, że 25 V 992 zmarł Mieszko, który pozostawił państwo do podziału "między wielu". Następnie czytamy: "Z lisią chytrością złączył je potem w jedną całość syn jego Bolesław, wypędziwszy macochę i braci oraz oślepiwszy swoich zaufanych Odylena i Przybywoja" (fragment księgi IV, rozdz. 58 Thietmara w przekładzie M.Z. Jedlickiego).
No i następują liczne interpretacje, jak rozumieć owo zdanie Thietmara - pewien przegląd możliwych interpretacji będziesz miał tutaj.

Ten post był edytowany przez szapur II: 30/03/2013, 22:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Barnim I Dobry
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 79.743

Zawód: uczen
 
 
post 30/03/2013, 22:43 Quote Post

Wielkie Dzięki czegoś takiego właśnie szukałem smile.gif Swoją drogą ciekawe że nie wspomina o tym żaden z naszych kronikarzy . Czyżby uznali to za coś błahego że nawet o tym nie wspomnieli ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej