Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zwilling czyli samoloty bliźniaki
     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 17/10/2017, 8:43 Quote Post

QUOTE(freddy @ 16/10/2017, 22:56)
Czy te czternaście półcalówek miałoby taką samą lub większą siłę ognia co cztery MK 108 w Me 262 ? Pytam się bo już taka ilość półcalówek wydaje się dosyć imponująca i czy można by ją porównywać z uzbrojeniem tego Messerschmitta ?
*



Przyjmując dla karabinu M2 szybkostrzelność 850/min, sumaryczna szybkostrzelność 14 wkm to 11.900/min czyli 198,3 pocisków na sekundę. Przyjmując pocisk zwykły M2 o masie 45,8 g mamy salwę sekundową 9,08 kg.

Dla działka MK 108 przyjmijmy szybkostrz. 650/min co dla 4 działek daje 2600/min (43,3 poc./s). Przyjmując amunicję 3 cm M-Gesch. 108 Ausf.A m. Zerl o masie 330 g daje nam to salwę sekundową 14,3 kg.

Czyli działka wygrywają "na wagę" smile.gif I w dodatku strzelają wielkimi wybuchowymi pociskami, przez co trafienie w dowolną część samolotu wywołuje niszczycielskie skutki. Do amerykańskich 12,7x99 wybuchowego pocisku nie zrobiono, zapalających było sporo, ale to jednak nie to samo. Aby zrobić krzywdę niezbędne jest trafienie w jakiś ważny element samolotu: w pilota albo chłodnicę silnika itp.

Druga strona medalu jest taka, że lekkie cienkościenne 30 mm Minengranate nadają się doskonale do zwalczania samolotów, ale np. pancerza nie przebijają w zasadzie w ogóle żadnego. Ppance kal. 50 przebijają 19 mm z 500 m. Bardzo dobra balistyka wkm-ów (wielka prędkość początkowa rzędu 850-880 m/s a więc bardzo płaski tor pocisku) pozwalała prowadzić celny ogień z dużej odległości, natomiast powolne pociski 30x91RB (ok. 540 m/s) przy bardzo zakrzywionej trajektorii lepiej nadawały się do walki z bliska.

No i na jak długo starczy nam naboi, jak nie trafimy za pierwszym razem? Twin Mustang miał jak sobie na szybko znalazłem, po 300 naboi do karabinów w skrzydle, co daje 21,2 s ciągłego ognia oraz po 440 naboi do tych km-ów w zasobniku (31,1 s ciągłego ognia). Czyli można trochę poszaleć. Me 262 miał po 100 naboi do niższej pary działek (9,2 s ciągłego ognia) i po 80 do górnej (7,4 s). A więc raczej krótkie serie i oszczędność amunicji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.493
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/11/2017, 12:00 Quote Post

Ciekawostka wink.gif

user posted image

Zdjęcie pochodzi z TBiU (Typy Broni i Uzbrojenia ) nr. 173
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.493
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/01/2018, 20:09 Quote Post

Trochę o wspomnianym przeze mnie na początku samolocie Fiat G-58.

Projekt przełożono w IV.43r. Samolot powstał z połączenia dwóch kadłubów Fiat. G 55. Pilot miał zasiadać w kabinie w lewym kadłubie, prawa była zasklepiona. Badania tunelowe modelu przeprowadzono w lipcu, związku z kapitulacją Włoch projekt zarzucono.

Dane:
Rozpiętość - 15,52m
Długość: 9,70m
Wysokość: 3,13m

Silnik: 2x Daimler-Benz DB 605A (1450 KM)

Masa własna - 5250 kg
Masa startowa - 7550 kg
Uzbrojenie - 6 działek x 20 mm MG 151/20 - dwa strzelające przez wał śmigła, dwa w skrzydłach zewnętrznych i dwa w segmencie łączącym oba kadłuby, plus 4 wkm x 12,7 Breda- SAFAT nad silnikami.

Zrzut z góry;
http://www.egamers.it/contest/foto/italian.../Fiat%20G58.png

Źródła:
http://forum.worldofwarplanes.com/index.ph.../2093-fiat-g56/
Plus artykuł "Fiat G.55 Centauro" http://www.magnum-x.pl/artykul/fiat-g55-centauro

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 23/01/2018, 20:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 23/01/2018, 22:02 Quote Post

Ten Fiat gdyby powstał miałby być może najsilniejsze uzbrojenie ze wszystkich samolotów na świecie, porównywalne nawet ze współczesnymi maszynami. Czy wiadomo ile wyciągałby na godzinę ten Fiat i jaki byłby pułap maksymalny ? Co jeszcze, nie polecam powoływać się na grę World of Warplanes, raczej War Thunder - moja taka mała uwaga.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.493
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/01/2018, 22:32 Quote Post

QUOTE(freddy @ 23/01/2018, 22:02)
Ten Fiat gdyby powstał miałby być może najsilniejsze uzbrojenie ze wszystkich samolotów na świecie, porównywalne nawet ze współczesnymi maszynami. Czy wiadomo ile wyciągałby na godzinę ten Fiat i jaki byłby pułap maksymalny ? Co jeszcze, nie polecam powoływać się na grę World of Warplanes, raczej War Thunder - moja taka mała uwaga.
*


Ok. 600 km/h według tej strony - http://aviarmor.net/aww2/projects/ita/fiat_g58.htm Dla porównania P-82 Twin Mustang miał silnik o mocy 1860 KM, co przekładało się na 756 km/h na 6927 m.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
K_K
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Nr użytkownika: 34.778

 
 
post 24/01/2018, 3:12 Quote Post

QUOTE(freddy)
Ten Fiat gdyby powstał miałby być może najsilniejsze uzbrojenie ze wszystkich samolotów na świecie

Bez gdyby, sześciopakiem 20 mm działek MG 151 dysponował całkiem realnie istniejący i używany bojowo Fw 190A-6/R-1, wyposażony w dwie podskrzydłowe gondole WB 151/20. I choć oprócz działek miał jeszcze "tylko" 2× MG 17 7,92 mm, rozstaw skrajnych luf wynosił u niego jakieś 5,6 m. To o tyle istotne, że uzbrojenie Fiata G-58 byłoby bardzo szeroko rozstawione. Z wyżej linkowanego rysunku wynika, że rozstaw skrajnych luf wynosiłby tam około 8,5 metra, czyli 50% więcej niż w (już nie najszczęśliwiej skonfigurowanym) Fw 190A-6/R-1. To bardzo znacząco redukowałoby jego skuteczność, bo nawet ustawienie zbieżności wszystkich luf na "typową" (?) odległość strzelania (jak to zwykle robiono w przypadku uzbrojenia w zewnętrznych częściach skrzydeł) pomagało nieprzesadnie. Był dobry powód, dla którego stałe uzbrojenie lufowe realnie istniejącego bliźniaka P-82 Twin Mustang zgrupowano w osi symetrii w centralnym płacie.

QUOTE(freddy)
porównywalne nawet ze współczesnymi maszynami

Z jakimi konkretnie? I w czym porównywalne?

QUOTE(freddy)
Co jeszcze, nie polecam powoływać się na grę World of Warplanes, raczej War Thunder - moja taka mała uwaga.

Wezmę ją sobie głęboko do serca...
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 24/01/2018, 6:19 Quote Post

Do freddy:
QUOTE
Czy wiadomo ile wyciągałby na godzinę ten Fiat i jaki byłby pułap maksymalny?
(Podkreslenie moje).

Nie czepiam sie, jednakze jestem zawodowo wyczulony na poprawna terminologie techniczna, takze w obcych mi jezykach, a takze uwazam, iz wszyscy odnosza korzysci, gdy poprawia sie popelnione niechcaco bledy, zarowno wlasne, jak i innych ludzi. (Zaznaczam, iz nie pisze tego z przekasem, ale w trosce o utrzymanie wysokiego poziomu dyskusji).

Nie chce mi sie wiec wierzyc, ze w jezyku polskim istnieje cos takiego jak "pulap maksymalny". Wydaje mi sie natomiast, ze jest to po prostu "pulap", poniewaz jak ja rozumiem to okreslenie w jezyku polskim, to wlasnie sam pulap, juz jest "maksymalny" w swoim znaczeniu.
To wszystko...
Juz znikam z watku i wiecej nie przeszkadzam. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
tzaw1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.893

Tadeusz Zawadzki
 
 
post 24/01/2018, 7:41 Quote Post

QUOTE(Phouty @ 24/01/2018, 7:19)
Wydaje mi sie natomiast, ze jest to po prostu "pulap"


Dla ścisłości:
- pułap teoretyczny
- pułap praktyczny
- pułap dynamiczny
- pułap balistyczny
- pułap energetyczny.

Potocznie: pułap maksymalny = pułap praktyczny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/01/2018, 11:35 Quote Post

QUOTE(Phouty @ 24/01/2018, 7:19)
Do freddy:
QUOTE
Czy wiadomo ile wyciągałby na godzinę ten Fiat i jaki byłby pułap maksymalny?
(Podkreslenie moje).

Nie czepiam sie, jednakze jestem zawodowo wyczulony na poprawna terminologie techniczna, takze w obcych mi jezykach, a takze uwazam, iz wszyscy odnosza korzysci, gdy poprawia sie popelnione niechcaco bledy, zarowno wlasne, jak i innych ludzi. (Zaznaczam, iz nie pisze tego z przekasem, ale w trosce o utrzymanie wysokiego poziomu dyskusji).

Nie chce mi sie wiec wierzyc, ze w jezyku polskim istnieje cos takiego jak "pulap maksymalny". Wydaje mi sie natomiast, ze jest to po prostu "pulap", poniewaz jak ja rozumiem to okreslenie w jezyku polskim, to wlasnie sam pulap, juz jest "maksymalny" w swoim znaczeniu.
To wszystko...
Juz znikam z watku i wiecej nie przeszkadzam. wink.gif
*


Co do polskiego podał tzaw1, ja miałbym wyjaśniające pytania co angielskiego.
Czyli w j. angielskim nie istnieje wyrażenie maximum ceiling i maximum practical ceiling?
Ani service ceiling i absolute ceiling: http://aviation_dictionary.enacademic.com/...bsolute_ceiling ?
Czy chodziło Ci o to, że w angielskim istnieją rozwinięcia/uzupełnienia do słowa pułap, ale w polskim nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Daweo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.776
Nr użytkownika: 77.396

 
 
post 24/01/2018, 15:35 Quote Post

QUOTE(freddy @ 23/01/2018, 22:02)
Ten Fiat gdyby powstał miałby być może najsilniejsze uzbrojenie ze wszystkich samolotów na świecie, porównywalne nawet ze współczesnymi maszynami.
*


Co do tego czy porównywalne ze współczesnymi maszynami to jak to właściwe porównać confused1.gif
Można policzyć liczbę luf i tu G-58 pewno będzie wygrywał, można porównać salwę sekundową uzbrojenia lufowego i tutaj też mogą znaleźć się przypadki gdy G-58 będzie górą - czy to będzie świadczyć o wyższości? Niekoniecznie, w jego epoce często bywało tak, że stałe uzbrojenie lufowe stanowiły jedyne uzbrojenie myśliwca - obecnie jest inaczej - samoloty myśliwskie dysponują także uzbrojeniem w postaci rakiet.

 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 24/01/2018, 16:35 Quote Post

Hej
QUOTE(Daweo @ 24/01/2018, 15:35)
QUOTE(freddy @ 23/01/2018, 22:02)
Ten Fiat gdyby powstał miałby być może najsilniejsze uzbrojenie ze wszystkich samolotów na świecie, porównywalne nawet ze współczesnymi maszynami.
*


Co do tego czy porównywalne ze współczesnymi maszynami to jak to właściwe porównać confused1.gif
Można policzyć liczbę luf i tu G-58 pewno będzie wygrywał,


Wcale nie zawsze smile.gif Dość znany amerykański samolot szturmowy A-10 uzbrojony jest w 7-lufowe działko 30 mm GAU-8.

QUOTE(Daweo @ 24/01/2018, 15:35)
można porównać salwę sekundową uzbrojenia lufowego i tutaj też mogą znaleźć się przypadki gdy G-58 będzie górą - czy to będzie świadczyć o wyższości?


Przyjmując dla MG 151/20 szybkostrzelność 750/min i zwykłe pociski odłamkowo-zapalające Brandsprenggranate o masie 113 g mielibyśmy dla zestawu 6 działek sumaryczną szybkostrzelność 4500/min i salwę ok. 8,5 kg/s. Przyjmując masę działka (sam automat) 42,7 kg mamy masę takiego zestawu ok. 256 kg.

Z czym by to porównać... popularne amerykańskie 6-lufowe działko 20 mm Vulcan waży około 100 kg (sam automat; jest to trochę nieporównywalne bo Vulcan wymaga jeszcze specjalnego układu zasilania beztaśmowego, który też swoje waży, a do MG 151 wystarczyło taśmę przyłączyć). Może ono strzelać w tempie 6000/min. Przyjmując pocisk HEI M56 o masie 102 g mamy salwę 10,2 kg/s.

Dodatkowa różnica jest w balistyce. MG 151/20 strzela amunicją 20x82. Jest to nabój o relatywnie niezbyt dużej mocy, prędkość początkowa wspomnianego wcześniej Brandsprenggranate wynosi 705 m/s. Vulcan zaś korzysta z dość już mocnego naboju 20x102 (prędkość pocz. 1030 m/s). Większa prędkość początkowa oznacza bardziej spłaszczony tor pocisku i krótszy czas lotu do celu - jedno i drugie ułatwia trafienie z większej odległości.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Daweo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.776
Nr użytkownika: 77.396

 
 
post 24/01/2018, 20:19 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 24/01/2018, 16:35)
Wcale nie zawsze smile.gif Dość znany amerykański samolot szturmowy A-10 uzbrojony jest w 7-lufowe działko 30 mm GAU-8.

Uwzględniając tylko kaliber 20 mm w G-58 - tak, uwzględniając całe uzbrojenie lufowe (6x20 mm + 4x12,7 mm) - nie. Nie znam się zbyt dobrze na współczesnych samolotów, więc pozostawiam innym zastanowienie się nad współczesnym samolotów z ponad 10 lufami zamontowanych na sztywno.

QUOTE(Speedy @ 24/01/2018, 16:35)
Przyjmując dla MG 151/20 szybkostrzelność 750/min i zwykłe pociski odłamkowo-zapalające Brandsprenggranate o masie 113 g mielibyśmy dla zestawu 6 działek sumaryczną szybkostrzelność 4500/min i salwę ok. 8,5 kg/s. Przyjmując masę działka (sam automat) 42,7 kg mamy masę takiego zestawu ok. 256 kg.

Z czym by to porównać... popularne amerykańskie 6-lufowe działko 20 mm Vulcan waży około 100 kg (sam automat; jest to trochę nieporównywalne bo Vulcan wymaga jeszcze specjalnego układu zasilania beztaśmowego, który też swoje waży, a do MG 151 wystarczyło taśmę przyłączyć). Może ono strzelać w tempie 6000/min. Przyjmując pocisk HEI M56 o masie 102 g mamy salwę 10,2 kg/s.

Dodatkowa różnica jest w balistyce. MG 151/20 strzela amunicją 20x82. Jest to nabój o relatywnie niezbyt dużej mocy, prędkość początkowa wspomnianego wcześniej Brandsprenggranate wynosi 705 m/s. Vulcan zaś korzysta z dość już mocnego naboju 20x102 (prędkość pocz. 1030 m/s). Większa prędkość początkowa oznacza bardziej spłaszczony tor pocisku i krótszy czas lotu do celu - jedno i drugie ułatwia trafienie z większej odległości.
*


Może GSz-6-23M? W przeciwieństwie do Vulcan-a, a tak samo jak zestaw MG 151/20 nie wymaga zewnętrznego napędu.
Według strony KBP Tuła dane wynoszą:
Masa broni: 73 kg
Masa pocisku: 0,174 kg
Szybkostrzelność: 10000 str./min.
co daje w efekcie salwę 29 kg/s

Wracając jednak do czasów II wojny światowej: zawsze gdy widzę informację, że samolot jest uzbrojony w 6 lub więcej km-ów lub działek tego samego kalibru zamontowanych na sztywno, myślę sobie: może wygląda to imponująco, ale czy nie jest po prostu tak, że zdecydowano się na takie rozwiązanie z braku lepszych km-ów/działek confused1.gif
Przykładem może być Hawker Hurricane w wersji z 12 km kalibru ·303 (późniejsze wersje miały 4 działka 20 mm).
MG 151/20 to oczywiście działko niemieckie, zastanawia mnie do jakich innych niemieckich działek mieli dostęp Włosi?

Ten post był edytowany przez Daweo: 24/01/2018, 20:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.493
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/01/2018, 20:22 Quote Post

Wie ktoś coś może o poniższych japońskich projektach:
- Kogiken Plan II Light Bomber (Nakajima HA-39)
- Kogiken Plan III Light Bomber (Nakajima HA-45)
- Kogiken Plan III Revised Light Bomber
- Kogiken Plan V Light Bomber
- Kogiken Plan IV Reconnaissance Plane
?

Zdjęcia w linku - https://forum.warthunder.com/index.php?/top...se-aircraft33/&


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 25/01/2018, 10:33 Quote Post

Hej
QUOTE(Daweo @ 24/01/2018, 20:19)
Uwzględniając tylko kaliber 20 mm w G-58 - tak, uwzględniając całe uzbrojenie lufowe (6x20 mm + 4x12,7 mm) - nie. Nie znam się zbyt dobrze na współczesnych samolotów, więc pozostawiam innym zastanowienie się nad współczesnym samolotów z ponad 10 lufami zamontowanych na sztywno.


Tu mnie masz smile.gif faktycznie pominąłem te karabiny, a one też się w sztukach liczą. No to ze współczesnych konstrukcji chyba nic z taką liczbą luf się nie znajdzie. Cała ewolucja uzbrojenia lotniczego szła w tym kierunku, żeby uzyskać jak największą siłę ognia z najmniejszej liczby luf, żeby np. 1 nowsze działko zastąpiło 10 starszych czy coś w tym stylu.

Prędzej już chyba znalazłoby się coś z epoki. Zakładam takie kryteria graniczne, jakie wcześniej zasugerowałeś:
- broń o kalibrze co najmniej 12,7 mm,
- zamontowana na stałe (nie w podwieszanych zasobnikach na przykład),
- na sposób "myśliwski" czyli równolegle do osi podłużnej samolotu, tak by można było celować i strzelać manewrując całą maszyną w zwykły sposób.

Tak więc przychodzą mi na myśl trzy rzeczy:

1) Fisher P-75 Eagle, myśliwiec wyprodukowany w 1944 niewielkiej serii kilkunastu sztuk, maszyna w oryginalnym układzie z 2 silnikami w kadłubie napędzającymi przeciwbieżne śmigło umieszczone klasycznie w dziobie. Miał on 10 km 12,7 mm: 6 w płacie i 4 zsynchronizowane. BTW jest to chyba jedyny przypadek zastosowania broni zsynchronizowanej ze śmigłem przeciwbieżnym (ciekawe czy te karabiny znajdowały w ogóle czas by wystrzelić biggrin.gif)

2) Douglad A-26/B-26 Invader, samolot bombowo-szturmowy z 1944. Spośród seryjnie budowanych maszyn dysponował największą chyba liczbą strzelających do przodu luf - maksymalnie było to 16 km 12,7 mm.

3) Jeśli dopuścimy projekty/prototypy to może jeszcze ciężki myśliwiec Bell P-83 z 1945. Jednym z przewidywanych wariantów jego uzbrojenia było 20 km 12,7 mm w dziobie. Jednak wobec ówczesnego gwałtownego rozwoju techniki lotniczej i postępu w dziedzinie konstrukcji samolotów odrzutowych P-83 szybko stał się przestarzały i prace nad nim przerwano. Zbudowano tylko 2 prototypy.

QUOTE(Daweo @ 24/01/2018, 20:19)
Może GSz-6-23M? W przeciwieństwie do Vulcan-a, a tak samo jak zestaw MG 151/20 nie wymaga zewnętrznego napędu.


Nie sam napęd miałem akurat na myśli (on był zresztą w tego Vulcana wliczony). Chodziło mi o układ zasilania w amunicję. W klasycznych działkach "starej daty" był to po prostu jakiś pojemnik z taśmą nabojową i ewentualnie jakiś rękaw doprowadzający taśmę do działka, jeśli akurat jedno i drugie nie mogło być blisko siebie. W takich ekstremalnych gatlingach i innych cudakach tak się jednak nie da, za duża byłaby siła potrzebna do wyjmowania naboi z taśmy czy rozłączania jej w wymaganym tempie. Tu stosuje się systemy zasilania beztaśmowego trochę niestety skomplikowane i ciężkie. Naboje są w nich podawane przez kombinacje ślimaków i kół zębatych, ewentualnie łańcuch lub jeszcze inne cudactwa. Trudno to opisać w dwóch słowach, na szybko jakiś rysunek (może jeszcze lepszy znajdę w wolnej chwili, teraz z pracy piszę)

user posted image

Vulcan chyba do 4000/min (czy 4500?) mógł być skonfigurowany tak by strzelać z taśmy, tyle że podawanej przez mechanizm napędzany odrębnym silniczkiem (ale to pikuś w porównaniu z mocą pobieraną przez samo działko). Był tam tzw. delinker, specjalny mechanizm który wyjmował naboje z taśmy i dalej podawał je właśnie fragment takiego mechanizmu beztaśmowego.

Vulcan zresztą też miał wersję gazodynamiczną - GAU-4, ale nie rozpowszechniła się zbytnio. Zastosowano ją chyba tylko w F-104G, w którym w związku z bogatym wyposażeniem elektronicznym trochę brakowało prądu, oraz w podwieszanym zasobniku SUU-23.

QUOTE(Daweo @ 24/01/2018, 20:19)
Wracając jednak do czasów II wojny światowej: zawsze gdy widzę informację, że samolot jest uzbrojony w 6 lub więcej km-ów lub działek tego samego kalibru zamontowanych na sztywno, myślę sobie: może wygląda to imponująco, ale czy nie jest po prostu tak, że zdecydowano się na takie rozwiązanie z braku lepszych km-ów/działek  confused1.gif
Przykładem może być Hawker Hurricane w wersji z 12 km kalibru ·303 (późniejsze wersje miały 4 działka 20 mm).


No, dokładnie tak właśnie było. Wg A. Williamsa (tego od Autoguns, książek i portali o broni automatycznej) Brytyjczycy już w 1934 czy 35 ustalili, że przyszłe myśliwce będą uzbrojone w 4 działka 20 mm. Tyle, że nie znaleźli w tym momencie działka które by im odpowiadało. W 1936 pojawiło się Hispano 404, zakupili na nie od razu licencję, ale wdrożenie produkcji, opracowanie instalacji, rozwiązanie licznych problemów jakie się pojawiły po drodze zajęło dobrych kilka lat. A Hurricane i Spitfire były oczywiście gotowe wcześniej. Więc zastępczo uzbrojono je w 8 "małych" km-ów.

QUOTE(Daweo @ 24/01/2018, 20:19)
MG 151/20 to oczywiście działko niemieckie, zastanawia mnie do jakich innych niemieckich działek mieli dostęp Włosi?
*



Uczciwie mówiąc nie wiem. Ale do 1943 to co Niemcy w zasadzie mogliby im zaproponować?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Daweo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.776
Nr użytkownika: 77.396

 
 
post 25/01/2018, 17:15 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 25/01/2018, 10:33)
3) Jeśli dopuścimy projekty/prototypy to może jeszcze ciężki myśliwiec Bell P-83 z 1945. Jednym z przewidywanych wariantów jego uzbrojenia było 20 km 12,7 mm w dziobie. Jednak wobec ówczesnego gwałtownego rozwoju techniki lotniczej i postępu w dziedzinie konstrukcji samolotów odrzutowych P-83 szybko stał się przestarzały i prace nad nim przerwano. Zbudowano tylko 2 prototypy.
*


Do tej kategorii można też wliczyć Curtiss XP-62 który miał mieć początkowo 12 km kalibru 12,7 mm albo 8 działek 20 mm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej