Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najstarsze rody możnowładcze, Obszary wpływów/herby/pierwsze wzmianki
     
wizun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 66.809

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/07/2010, 13:06 Quote Post

Witam smile.gif to mój pierwszy post na forum, ale mam nadzieję, że nie powtarzam czegoś co już jest - chodzi mi bowiem o rody możnowładcze (edit:) od epoki wczesnych piastów (od początków państwa polskiego) do czasów Łokietka, jakie to były rody, jakie miały obszary wpływów, co było znakiem rodu / zawołaniem, przedstawiciele rodu, kogo ewentualnie popierali a kogo nie w zasadzie wszystko co można o danym rodzie powiedzieć. Aby do tematu wnieść nieco, a nie tylko pytać poszperałem trochę w necie i to co udało mi się znaleźć zamieszczę poniżej:

Awdańcy herbu Abdank – ród pochodzenia niemieckiego/rusko-wagerskiego; siedziba rodu: Lubiń

Świebodzice (Gryfici) - XII i XIII w. zajmowali dominującą pozycję wśród możnowładztwa (małopolska)

Grzymalici h. Grzymała, siedziba rodu: Pałuki (???)

Kmitowie – ród magnacki herbu Szreniawa.
Pierwsze wzmianki o Kmitach pochodzą z I poł. XIV wieku, ród ten dziedziczył zamek w Wiśniczu. Następnie Kmitowie otrzymali nadania ziemi na Pogórzu Przemyskim i w Bieszczadach pod koniec XIV w.

Pobóg (Pobodze, Pobog, Pobożanie, Pobożanicz, Pobożany, Pobożenie, Pobożeny) - polski herb szlachecki, noszący zawołanie Pobodze. Występował głównie na Mazowszu oraz w ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej i poznańskiej[3]. Jan Długosz napisał o Pobogach - ad iracundiam proni, czyli do gniewu skłonni, porywczy, wybuchowi

Ligęzowie - polski ród szlachecki herbu Półkozic. protoplastą Ligęzów miał być Michał, syn Piotra, wymieniony w przywilejach z 1220, 1222 i 1232. Wywodzić się mieli z ziemi sandomierskiej, skąd w XIV i XV wieku różne gałęzie rodziny osiedlały się głównie na Podkarpaciu, choć istnieją przekazy o Ligęzach pełniących funkcje publiczne na Mazowszu i w ziemi łęczyckiej.

Nałęcze – średniowieczny polski ród możnowładczy, protoplastą rodu Nałęczów był żyjący w X wieku plemienny książę słowiański na Człopi, Gniewomir[1], który pokonany w jednej z bitew przez Mieszka I przyjął chrzest, zrezygnował z tytułu książęcego i uznał się wasalem polskiego monarchy. Potomkowie Gniewomira w okresie wczesnego średniowiecza wchodzili w skład możnowładztwa wielkopolskiego i dążyli do wywierania wpływu na politykę państwową. Ziemie rodowe Nałęczów znajdowały się na terenie Pałuk, z głównymi skupiskami dóbr w okolicach: Gąsawy, Żnina, Mogilna i Kcyni. Podczas rozbicia dzielnicowego Nałęcze umocnili swoją pozycję na Wielkopolsce stając się jedną z najważniejszych rodzin w tej prowincji Polski. Pod koniec XIII wieku znaleźli się w obozie opozycji politycznej wobec Przemysła II i jego następcy Władysława I Łokietka. Występowali przeciwko polityce wzmacniania władzy Piastów. Prawdopodobnie wraz z rodem Zarembów byli w sojuszu z Brandenburczykami i odegrali rolę w zamachu na króla Przemysła II w Rogoźnie, za co popadli na początku XIV wieku w niełaskę.

Ród Starżów-Toporczyków zaczął pieczętować się Toporem nie wcześniej niż w XIII wieku. Możnowładca określany przez Piekosińskiego jako protoplasta rodu – palatyn Sieciech – używał na bitych przez siebie monetach znaku kreskowego

Potoccy – magnacki ród herbu Pilawa. Rodzina Potockich wywodzi się z Potoka koło Jędrzejowa. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1236 roku.

Duninowie zamiennie zwani Łabędziami należą do najstarszych szlacheckich rodów polskich. Ich protoplastą był żyjący w XII wieku możnowładca, wojewoda i doradca króla Bolesława Krzywoustego komes Piotr Włostowic.

Wiem, że powyższe informacje są dość skąpe - ale liczę, że wspólnie uda się odtworzyć nieco polskie elity możnowładcze wczesnego państwa polskiego.

Ten post był edytowany przez wizun: 21/07/2010, 13:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/07/2010, 13:27 Quote Post

QUOTE
Nałęcze – średniowieczny polski ród możnowładczy, protoplastą rodu Nałęczów był żyjący w X wieku plemienny książę słowiański na Człopi, Gniewomir[1], który pokonany w jednej z bitew przez Mieszka I przyjął chrzest, zrezygnował z tytułu książęcego i uznał się wasalem polskiego monarchy.


bajki do kwadratu czyli zmyślenia sorry


QUOTE
epoki wczesnych piastów (od początków państwa polskiego do czasów Łokietka)


czyli epoka późnych Piastów to tylko Kazimierz confused1.gif

Ten post był edytowany przez marlon: 21/07/2010, 13:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
wizun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 66.809

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/07/2010, 13:32 Quote Post

Ok. skoro piszesz bajki - to podaj dlaczego. Nie zamierzam się upierać przy tym co znalazłem w internecie - wiedząc, że część informacji może zawierać błędy - dlatego w tym gronie chciałem nieco temat rozświetlić.

QUOTE
epoki wczesnych piastów (od początków państwa polskiego do czasów Łokietka)

czyli epoka późnych Piastów to tylko Kazimierz


Absolutnie nie smile.gif wybacz nieścisłość - zatem niech będzie od początków państwa do czasów Łokietka wink.gif

Ten post był edytowany przez wizun: 21/07/2010, 13:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/07/2010, 13:35 Quote Post

jak to dlaczego - to zwykły nonsens zmyślenie bzdura - jak mam uzasadnić że notoryczna bzdura to bzdura wink.gif . To Ty podaj jakiekolwiek ŹRÓDŁA HISTORYCZNE poświadczające ten epizod. Znasz jakieś?? Dla przypomnienia dla dziejów wewnętrznych Polski Mieszka I mamy tak: Widukinda, Thietmara, Galla, Kosmasa PWL, niektóre roczniki niemieckie, najdawniejszy roczniki polski.

Ten post był edytowany przez marlon: 21/07/2010, 13:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/07/2010, 13:40 Quote Post

PS

trzeba też zwrócić uwagę, że herby rodowe i zawołania rodowe (wbrew niektórym forumowym "historykom" którzy zawodowych historyków nazywali często histerykami) pojawiły sie na przełomie XIII i XIV wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wizun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 66.809

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/07/2010, 13:41 Quote Post

Piszę, że chodzi mi bardziej o wymienienie tych rodów i wzmianek o nich - te informacje są zaczerpnięte z netu i nie wiem czy są prawdziwe dlatego tutaj kieruje swoje pytania.

QUOTE
trzeba też zwrócić uwagę, że herby rodowe i zawołania rodowe (...) pojawiły sie na przełomie XIII i XIV wieku.

Tak wiem, jednak rody istniały wcześniej - i jakaś forma przynależności do danego rodu być może już występowała - identyfikacja z chorągwią, znakiem rodowym (?)


Ten post był edytowany przez wizun: 21/07/2010, 13:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/07/2010, 13:43 Quote Post

no cóż lepiej jednak czytać opracowania naukowe np zacznij od wydawnictwa Społeczeństwo Polski Średniowiecznej. Co do niektórych rodów to na tym forum było parę postów w Polsce Pistowskiej - na temat np Jaksy czy Powałów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/07/2010, 13:45 Quote Post

Jaksa


Wojsław Powała


ustrój gospodarczy

Ten post był edytowany przez marlon: 21/07/2010, 13:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
wizun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 66.809

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/07/2010, 14:44 Quote Post

QUOTE(marlon @ 21/07/2010, 13:43)
\Co do niektórych rodów to na tym forum było parę postów w Polsce Pistowskiej - na temat np Jaksy czy Powałów

Tak nieco już przejrzałem - chodziło mi jednak o umieszczenie w jednym miejscu takiego opisu rodów możnowładczych, bez zgłębiania się w istotę poszczególnych przedstawicieli rodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/07/2010, 17:49 Quote Post

ale niestety dla okresu wcześniejszego średniowiecza tak na prawdę mamy poszczególne persony - nie ma herbów, nie ma rodów szlacheckich - poszczególne wspomniane persony na podstawie badań dokumentów z epoki, w tym imiennictwa, badań rozmieszczenia posiadłości poszczególnych rodzin - łączymy w przypuszczalne rody/rodziny arystokratyczne. Najwcześniej pojawia się Sieciech a po nim Magnus i Wojsław.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wizun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 66.809

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/07/2010, 21:16 Quote Post

Szlachta pojawia się tak naprawdę dopiero później - i wiadomo, że jej struktura ma dużo wspólnego ze stanem rycerskim od którego to się wywodzi - mniejsza o to;
wspomniałeś marlonie o 3 osobach: Jaksie, Wojsławie i Magnusie - nie było jednak tak, że ci zacni ludzie epoki brali się z plebsu - istniały bowiem rody z których oni się wywodzili - tyle, że w ówczesnej Polsce kronikarze zajmowali się bardziej tematami władców niż samych rodów jako takich. Piotr Włostowic z rodu Łabędziów (Duninów), Awdańce czy Nałęcze istnieli jeszcze przed pierwszymi zapisami o nich w kronikach czy innych dokumentach, ludzie sprawujący urzędy nie brali się z plebsu. Zwróćmy uwagę jak to wyglądało w czasach późniejszych - raczej również uwagę zwracano na tych rodowych którzy w polityce / życiu społecznym czymś zabłysnęli. Temat założyłem jednak nie po to by opisywać arkana życia każdego przedstawiciela rodu - tylko spróbować w tym miejscu opisać ród jako taki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
GenerosusZawadzki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 68.251

von dem Zawaden
 
 
post 18/10/2010, 14:19 Quote Post

QUOTE(marlon @ 21/07/2010, 17:49)
ale niestety dla okresu wcześniejszego średniowiecza tak na prawdę mamy poszczególne persony - nie ma herbów, nie ma rodów szlacheckich - poszczególne wspomniane persony na podstawie badań dokumentów z epoki, w tym imiennictwa, badań rozmieszczenia posiadłości poszczególnych rodzin - łączymy w przypuszczalne rody/rodziny arystokratyczne. Najwcześniej pojawia się Sieciech a po nim Magnus i Wojsław.
*


Uściślij proszę o jakim okresie piszesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
GenerosusZawadzki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 68.251

von dem Zawaden
 
 
post 18/10/2010, 14:29 Quote Post

QUOTE(marlon @ 21/07/2010, 17:49)
ale niestety dla okresu wcześniejszego średniowiecza tak na prawdę mamy poszczególne persony - nie ma herbów, nie ma rodów szlacheckich - poszczególne wspomniane persony na podstawie badań dokumentów z epoki, w tym imiennictwa, badań rozmieszczenia posiadłości poszczególnych rodzin - łączymy w przypuszczalne rody/rodziny arystokratyczne. Najwcześniej pojawia się Sieciech a po nim Magnus i Wojsław.
*


Bo widzisz.. dla mnie 1080 to okres wczesnośredniowieczny w Polsce..
A w 1086 roku do Polski wrócił z wygnania jedyny znany syn Bolesława Szczodrego Mieszko Bolesławowic wraz z wygnanym możnym Rodem Awdańców...smile.gif
Patrz źródła Benyskiewicz 1069-1089
Pozdro:))
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
GenerosusZawadzki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 68.251

von dem Zawaden
 
 
post 18/10/2010, 14:30 Quote Post

QUOTE(GenerosusZawadzki @ 18/10/2010, 14:29)
QUOTE(marlon @ 21/07/2010, 17:49)
ale niestety dla okresu wcześniejszego średniowiecza tak na prawdę mamy poszczególne persony - nie ma herbów, nie ma rodów szlacheckich - poszczególne wspomniane persony na podstawie badań dokumentów z epoki, w tym imiennictwa, badań rozmieszczenia posiadłości poszczególnych rodzin - łączymy w przypuszczalne rody/rodziny arystokratyczne. Najwcześniej pojawia się Sieciech a po nim Magnus i Wojsław.
*


Bo widzisz.. dla mnie 1080 to okres wczesnośredniowieczny w Polsce..
A w 1086 roku do Polski wrócił z wygnania jedyny znany syn Bolesława Szczodrego Mieszko Bolesławowic wraz z wygnanym możnym Rodem Awdańców...smile.gif
Patrz źródła Benyskiewicz 1069-1089
Pozdro:))
*


Benyskiewicz pt. Mieszko Bolesławowic 1069-1089 zapomniałem dopisac
pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Chociemir z Loslau
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 69.999

Maciej Aleksander Bak
Zawód: STUDENT
 
 
post 26/12/2010, 20:29 Quote Post

Szukam wszelakich informacji na temat rodu Zadorów. Interesują mnie lata przed AD1300. Mile widziana literatura do przeglądnięcia;)...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej