Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

216 Strony « < 214 215 216 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Badania aDNA w Europie i na świecie

Domen

IX ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 14.456

post Wczoraj, 21:01 Quote Post

QUOTE(rwojtas2510 @ 15/02/2020, 1:57)
Witam,
Od kilku lat zajmuję się genealogią a od paru miesięcy także genetyką.Swoją przygodę z genealogią genetyczną rozpocząłem nader skromnie od wykonania testu Y-37 z którego to miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś o swoim pochodzeniu i traktowałem to raczej jako dodatek do mojej pracy nad genealogią "papierową".Do tej pory jestem do tyłu o jakieś 3500 zł i wykonaniu testów BigY-700 i FamilyFinder w FTDNA.
Po pierwszym teście za około 200$ "wylosowałem" haplogrupę I-M253 po czym skontaktował się ze mną administrator projektu "Normans-CE" i powiedział mi że mój 30*praprzodek zajmował się "wikingiem" i około 1000 lat temu rezydował na Pomorzu.Długo mnie nie trzeba było namawiać i po kilku miesiącach gehenny oszczędnościowej na suchym chlebie z musztardą i wodzie po ogórkach uzbierałem całą kwotę na duży test BigY i zostałem szczęśliwym posiadaczem typowo polskiej haplogrupy germańskiej o skandynawskich korzeniach a mianowicie I-A17246.
Proszę wybaczcie mi że wtrącam się w Waszą dyskusję ale wertując strony internetowe a także synpozja naukowe odnoszę wrażenie cichej dyskryminacji haplogrupy I-Y6340 nawiasem mówiąc typowo polskiej.Jeśli chodzi o sam projekt "Normans-CE" może za wyjątkiem od lat zaangażowanego badaniem tej haplogrupy administratora tego projektu P.Marka Skarbka-Kozietulskiego to brak jakiejkolwiek dyskusji na ten temat.Natomiast ja nie jestem całkiem przekonany co do wikińskiej hipotezy zresztą wogóle do żadnej hipotezy nie mam przekonania.Myślę że z jednym można się zgodzić a mianowicie że nasza gałąż wywodzi się od od skandynawskiego łowcy zbieracza który żył około 4.500 lat temu, możliwe że gdzieś w okolicach Skagerrak i Kattegat.Pewne wydaje się też to że przodek u którego pojawił się subklad I-Y6343 wg. szacunku YFull mający +/- 1600 lat przebywał już w okolicach Pomorza Gdańskiego lub na półwyspie sambijskim.
Teorii jest wiele od pochodzenia przodka z któregoś z plemion germańskich czy skandynawa z Truso aż po pogańskiego jarla mającego wiele żon i słowiańskich niewolnic z którymi to dochował się mnóstwa potomków.Niewykluczone jest też pochodzenie od wareskiego wojownika możliwe że z okolic Lutomierska ( moi przodkowie co najmniej od XV wieku żyli pod Pabianicami w niewielkiej wsi Orzk, 30 km od Lutomierska ).Osobiście uważam że nie tak łatwo będzie poznać prawdę o tym kim konkretnie był i czym zajmował się ów przodek poza tym że według XIV-wiecznej wiedzy o etniczności Polaków nazywano by go po prostu Gotem.
Skoro już się tak rozpisałem to przytoczę trochę danych w formie ilustracji odnośnie haplogrupy I-6343.

Oszacowany wiek mojego SNP wg.YFull

Miejsce pochodzenia ostatniego znanego przodka moich bliskich podobieńst wg. FTDNA i YFull.

Szczególnie ciekawe jest podobieństwo moje i P.Visloguzova.Jeszcze w XVI wieku naszych przodków dzieliła dość duża odległość.
Tak odległa migracja musiała się zadziać na przestrzeni co najmniej kilku wieków o ile dotyczyła by ona ludności chłopskiej.

Witamy na forum! smile.gif Również moim zdaniem hipoteza wikińska jest dla A17246 wysoce nieprawdopodobna.

Najpewniej Twoja haplogrupa była obecna na terytorium Odrowiśla już w czasach wpływów rzymskich, przed Okresem Wędrówek Ludów.

Ze strony SNP Tracker wynika, że A17246 znaleźli się na terenie Polski najpóźniej między latami 1100 p.n.e. a ok. 310-400 naszej ery:

http://scaledinnovation.com/gg/snpTracker.html

user posted image

Ten post był edytowany przez Domen: Wczoraj, 21:05

User is offline  PMMini Profile Post #3226

Ferdas

VI ranga
Nr użytkownika: 80.281

post Wczoraj, 22:12 Quote Post

@ambron

Zgodnie z mapkami częstości występowania kladów centrum Z280 jest na wschód w stosunku do centrum M458 i odpowiada w przybliżeniu lokalizacji języka prasłowiańskiego.

Jednocześnie zauważyłem pewien obszar z wysoką częstością występowania daleko na wschodzie nad Wołgą, czy to może być pozostałość po Souobenoi z II wieku?

User is offline  PMMini Profile Post #3227

ambron

VI ranga
Nr użytkownika: 99.857

Stopień akademicki: BANITA

post Dzisiaj, 08:10 Quote Post

Najczęściej, ogólnie i w uproszczeniu, przyjmuje się, że M458 jest słowiańskie a Z280 bałtosłowiańskie. Dlatego frekwencje Z280 są szczególnie wysokie tam, gdzie dawniej zamieszkiwali genetyczni Bałtowie. To samo widać w autosomach, w których udział bałtyckiego genomu jest dzisiaj podwyższony w Pribałtyce i na Powołżu. To z tego powodu, że dawniej obszar od południowo-wschodniego Bałtyku po Wołgę zamieszkiwali genetyczni Bałtowie. Na północy i wschodzie ulegali oni fińskiej akulturacji, który to proces zaznaczył się również w genach, w postaci fińskich domieszek i haplotypów. Postępujący z południowego-zachodu Słowianie asymilowali zamieszkujących ten obszar Bałtów kulturowo i biologicznie, dlatego dziś jego ludność jest bardzo podobna genetycznie i wygląda jak mieszanka Bałtów z Zachodnimi Słowianami. Dotyczy to również Polaków z północno-wschodniej kwarty, a może nawet tercji, Polski. Natomiast tam, gdzie slawizacja nie dotarła lub się nie powidła, czyli w Pribałtyce i na Powołżu, wciąż widzimy ludność etnicznie niesłowiańską i podwyższony udział genomu bałtyckiego.

Tak więc podwyższona frekwencja M558/CTS1211 (głównej linii Z280) na Polesiu, o którą Ci pewnie chodzi, tym bardziej wyklucza ten obszar z poszukiwań kolebki prasłowiańskiej.

User is offline  PMMini Profile Post #3228

ambron

VI ranga
Nr użytkownika: 99.857

Stopień akademicki: BANITA

post Dzisiaj, 08:19 Quote Post

Przymiotnika "tocharskich" użyłem w cudzysłowie, bo trudno mówić na tamte czasy o Tocharach, tak samo jak przykładowo o Słowianach.

User is offline  PMMini Profile Post #3229

216 Strony « < 214 215 216 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej