Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Systemy metrologiczne w zaborze rosyjskim, Mierzenie wzrostu, itp.
     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 16/11/2010, 17:31 Quote Post

Jakich jednostek używano przy określaniu wzrostu człowieka w zaborze rosyjskim pod koniec XIX wieku? W interesujących mnie dokumentach jest to wartość trzycyfrowa, np. 2-6-2 albo 2-5-3. Przypuszczam, że są to arszyny-werszki-cale, czyli w podanych przykładach wzrost osób w przybliżeniu wynosiłby odpowiednio 174 i 172cm.
Czy moglibyście potwierdzić to przypuszczenie albo wyprowadzić mnie z błędu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 26/01/2015, 14:31 Quote Post

QUOTE(Ciołek @ 16/11/2010, 17:31)
Jakich jednostek używano przy określaniu wzrostu człowieka w zaborze rosyjskim pod koniec XIX wieku?


Przyjrzę się temu dokładniej jak to wyglądało w dokumentach Cesarstwa Rosyjskiego, tj. czy były jakieś zmiany od roku 1848; bowiem na mocy ukazu z dn. 23 III/4 IV 1871 r., ów narzucił stosowanie w Królestwie zasady publikacji i ogłaszania aktów prawnych przyjętych w Cesarstwie, wydawanie Dziennika Praw KP zaniechano.
Ukaz z 20 Stycznia (1 Lutego) 1848 r. [DPKP, T. XXXIX, s. 389], zarządzał iż od 19 Kwietnia (1 Maja) 1848 r., we wszystkich czynnościach rządowych i prywatnych używane miały być w KP miary i wagi, istniejące w Cesarstwie.
Kolejno zapadło postanowienie Rady administracyjnej z 2 (14) Marca 1848 r. [DPKP, T. XL, s. 131], które oznaczyło szczegółowe miary czterech rodzajów, tj. długości, powierzchni, objętości i ciężaru.
Systemat zaś został podany do wiadomości w ramach postanowienia tejże Rady z 2 (14) Maja 1850 r. [DPKP, T. XLIII, s. 75]
Podług tego określono i podano drukiem; instrukcję jak się miano naówczas do miar i wag stosować.

I tak art. 1 stwierdzał iż;
-do wymierzania długości w handlu, używane będą: sążeń i arszyn, z podziałami następującymi:

user posted image

Art. 2
-do wymierzania długości w miernictwie i czynnościach technicznych używane będą: sążeń i stopa z podziałami następującymi:

user posted image

W art. 3 podano iż od oznaczania długości drogi, służyć z miarę ma wiorsta; jedna wiorsta zawiera zaś 500 sążni.

Ten post był edytowany przez vyss: 26/01/2015, 15:09
 
Post #2

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 28/01/2015, 9:17 Quote Post

QUOTE(vyss @ 26/01/2015, 15:31)
Przyjrzę się temu dokładniej jak to wyglądało w dokumentach Cesarstwa Rosyjskiego, tj. czy były jakieś zmiany od roku 1848; bowiem na mocy ukazu z dn. 23 III/4 IV 1871 r., ów narzucił stosowanie w Królestwie zasady publikacji i ogłaszania aktów prawnych przyjętych w Cesarstwie, wydawanie Dziennika Praw KP zaniechano.
*


Dziękuję za fachowe podejście do tematu. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

Wydaje mi się prawdopodobne, że osoby, których dotyczą parametry podane przeze mnie w poście inicjującym tę dyskusję, odznaczały się wzrostem poniżej 1 sążnia.
Wspomniany przez Pana artykuł dotyczący wymierzania długości w handlu można by było zastosować w tym przypadku, zwłaszcza że wzrost odnotowywany był, jak sądzę, w celu uszycia odpowiednich mundurów (oprócz wzrostu podany był m.in. obwód klatki piersiowej). Tyle że pierwsza cyfra nie może z oczywistych względów oznaczać liczby sążni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 29/01/2015, 15:26 Quote Post

QUOTE(Ciołek @ 16/11/2010, 17:31)
Przypuszczam, że są to arszyny-werszki-cale


Ponownie przerobiłem opracowanie Bieskrownyja pt. Russkaja armia i fłot w XIX wiekie, Moskwa 1973, bo nie dawała mi ta zagwozdka spokoju.

Otóż, jest dokładnie tak jak Szanowna podaje, arszyny, werszki no i cale.

Pozdrawiam!
Marcin

Ten post był edytowany przez vyss: 29/01/2015, 15:35
 
Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej