Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 23 Batalion Zapasowy w Katowicach, Poszukiwania 'zaginionego' batalionu
     
Ostrogniev
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 96.860

 
 
post 3/04/2015, 23:35 Quote Post

Witam wszystkich, mam taką oto zagwozdkę do rozwikłania:
Grzebiąc sobie w dokumentach rodzinnych odkryłem korespondencję pradziadka m. in. z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża oraz Centralnym Archiwum Wojskowym. Najbardziej moją uwagę przykuła (a jakże) jednostka wojskowa, o której nie mogę znaleźć nigdzie informacji. Mianowicie chodzi mi o 23 Batalion Zapasowy, w momencie wybuchu wojny stacjonujący (prawdopodobnie) w Katowicach; nie jestem pewien, czy aby przypadkiem nie był on częścią większego związku taktycznego, jak np. 23 Górnośląska Dywizja Piechoty lub 73 Pułku Piechoty. Byłoby to logiczne, gdyż w piśmie do CAW pradziadek wspomina, że wyruszyli w kierunku Biłgoraju i Zwierzyńca, co pokrywałoby się ze szlakiem bojowym tych dwóch powyższych jednostek.
A zatem chciałbym aby ktoś pomógł mi rozwianiu mgły roztoczonej nad losami tej jednostki, ponieważ pradziadek nie zostawił o niej zbyt wielu informacji, jedynie, że po dotarciu do Biłgoraja i Zwierzyńca otrzymali rozkaz przekroczenia granicy z Rumunią - tak się jednak nie stało, ponieważ dostali się do niewoli niemieckiej.
Stąd moje pytania:
1. Do jakiej (o ile) większej jednostki należał 23 Batalion Zapasowy?
2. Jaki był jego szlak bojowy (jeżeli w ogóle brał udział w walkach)?
3. Czy historia tej jednostki może pokrywać się z wymienionymi wyżej 23 dp i 73 pp?
4. W jakich warunkach przebiegła kapitulacja i przejście do niewoli?


Z góry bardzo dziękuję wszystkim zainteresowanym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 4/04/2015, 10:20 Quote Post

QUOTE(Ostrogniev @ 3/04/2015, 23:35)
Witam wszystkich, mam taką oto zagwozdkę do rozwikłania:
Grzebiąc sobie w dokumentach rodzinnych odkryłem korespondencję pradziadka m. in. z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża oraz Centralnym Archiwum Wojskowym. Najbardziej moją uwagę przykuła (a jakże) jednostka wojskowa, o której nie mogę znaleźć nigdzie informacji. Mianowicie chodzi mi o 23 Batalion Zapasowy, w momencie wybuchu wojny stacjonujący (prawdopodobnie) w Katowicach; nie jestem pewien, czy aby przypadkiem nie był on częścią większego związku taktycznego, jak np. 23 Górnośląska Dywizja Piechoty lub 73 Pułku Piechoty. Byłoby to logiczne, gdyż w piśmie do CAW pradziadek wspomina, że wyruszyli w kierunku Biłgoraju i Zwierzyńca, co pokrywałoby się ze szlakiem bojowym tych dwóch powyższych jednostek.
A zatem chciałbym aby ktoś pomógł mi rozwianiu mgły roztoczonej nad losami tej jednostki, ponieważ pradziadek nie zostawił o niej zbyt wielu informacji, jedynie, że po dotarciu do Biłgoraja i Zwierzyńca otrzymali rozkaz przekroczenia granicy z Rumunią - tak się jednak nie stało, ponieważ dostali się do niewoli niemieckiej.
Stąd moje pytania:
1. Do jakiej (o ile) większej jednostki należał 23 Batalion Zapasowy?
2. Jaki był jego szlak bojowy (jeżeli w ogóle brał udział w walkach)?
3. Czy historia tej jednostki może pokrywać się z wymienionymi wyżej 23 dp i 73 pp?
4. W jakich warunkach przebiegła kapitulacja i przejście do niewoli?


Z góry bardzo dziękuję wszystkim zainteresowanym.


Ad 1)
Podczas kampanii polskiej 1939r nie występował oddział o takiej nazwie. Bataliony zapasowe zostały rozwiązane w styczniu 1939r, utworzono natomiast kadry zapasowe piechoty (nienumerowane, z nazwą własną od miejsca stacjonowania. Najbliżej Katowic znajdowała się Kadra Zapasowa Piechoty "Szczakowa" (wtedy osobne miasto, aktualnie dzielnica Jaworzna), wykaz mobilizowanych przez nią oddziałów:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kadra_Zapasow...choty_Szczakowa
Raczej nie chodzi tu o Ośrodek Zapasowy 23DP ze względu na to, że wg planu miał stacjonować w Tarnowie, a potem trafił na "przedmoście rumuńskie" do Kołomyji a 18-09-1939 został internowany w Rumunii.
Ad 2)
Jako, że takiego oddziału jak 23 Batalion Zapasowy nie było podczas kampanii 1939r, to nie było też jego szlaku bojowego.
Ad 3)
Jeżeli przyjmiemy, że był to oddział wystawiany przez KZP "Szczakowa" to jego dzieje wojenne mogły się pokrywać z oddziałami 23 DP lub 55 DP (wzmianka o m. Biłgoraj, Zamość)
Ad 4)
Polecam monografie:
- Steblik S., Armia "Kraków" 1939, Warszawa 1989
- Saja P., Armia "Lublin" 1939, Toruń 2004
- Maksimiec S., Armia Lublin we wrześniu 1939 roku, Warszawa 2006
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 4/04/2015, 10:34 Quote Post

QUOTE(Ostrogniev @ 4/04/2015, 0:35)
Witam wszystkich, mam taką oto zagwozdkę do rozwikłania:
Grzebiąc sobie w dokumentach rodzinnych odkryłem korespondencję pradziadka m. in. z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża oraz Centralnym Archiwum Wojskowym. Najbardziej moją uwagę przykuła (a jakże) jednostka wojskowa, o której nie mogę znaleźć nigdzie informacji. Mianowicie chodzi mi o 23 Batalion Zapasowy, w momencie wybuchu wojny stacjonujący (prawdopodobnie) w Katowicach; nie jestem pewien, czy aby przypadkiem nie był on częścią większego związku taktycznego, jak np. 23 Górnośląska Dywizja Piechoty lub 73 Pułku Piechoty. Byłoby to logiczne, gdyż w piśmie do CAW pradziadek wspomina, że wyruszyli w kierunku Biłgoraju i Zwierzyńca, co pokrywałoby się ze szlakiem bojowym tych dwóch powyższych jednostek.

Przyznam się szczerze, że nie do końca to rozumiem. Twój pradziadek korespondował z CAW w sprawie szlaku bojowego, który sam przeszedł ? Czy w sprawie jednostki w której służył ?
 
Post #3

     
Ostrogniev
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 96.860

 
 
post 4/04/2015, 13:55 Quote Post

obodrzyta - dziękuję za doinformowanie!

ciekawy - to było akurat wyrwane z kontekstu, mój pradziadek w tamtym czasie starał się o status weterana wojennego, aby wstąpić do ZBoWiD. Mnie po prostu zainteresowała wymieniona przez jego jednostka wojskowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej