Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Bizancjum: kodyfikacja justyniańska, Bibliografia
     
Novalogic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.346

 
 
post 10/11/2015, 11:31 Quote Post

Witam. Nie wiem, czy jest to prawidłowe miejsce do zadawania pytań tego rodzaju, ale nie potrafiłem znaleźć lepszego. Otóż przymierzam się do pisania pracy magisterskiej na wymieniony temat i mam problem ze znalezieniem pozycji książkowych na których mógłbym bazować. Czy ktoś z tu obecnych mógłby mi wskazać jakieś tytuły traktujące o kodyfikacji Justyniana i jej recepcji w późniejszym okresie? Mogą to być zarówno książki dedykowane temu zagadnieniu jak i te traktujące w sposób generalny o Bizancjum czy nawet cesarstwie zachodnim pod kątem późniejszej wulgaryzacji prawa. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/11/2015, 14:30 Quote Post

Tutaj jeszcze musisz sprecyzować na jakim kierunku piszesz swoją pracę magisterską, jest to dość ważne, inaczej podchodzi się do tak sformułowanego tematu na prawie, inaczej z punktu widzenia historii. poza tym jeszcze jakiego terenu mają dotyczyć te rozważania, bo Kodeks Justyniana to taka podstawa prawa bizantyńskiego, i tutaj trzeba poruszać się w materii historii prawa Bizancjum, ale też pod te dalsze losy kodyfikacji dochodzi jej "odkrycie" i recepcja w łacińskiej Europie od XI/XII w. Barbaryzacja to trochę inny problem tak naprawdę, np. prawo rzymskie stosowane w państwie Franków czy na półwyspie iberyjskim bazowało na kodyfikacji teodozjańskiej i kodyfikacjach królów Gotow czy Franków w typie "Brewiarium Alaryka".
Na początek szukania kilka prac polskich, w ramach których będziesz mógł popracować nad bibliografią, przede wszystkim obcą, bo w tej tematyce można mówić o całej bibliotece monografii i przyczynków w językach kongresowych:

E. Wipszycka, Źródła normatywne świeckie, [w:] Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu, t. III, Źródłoznawstwo czasów Późnego Antyku, pod red. tejże, Warszawa 1999;
W. Ceran, Historia i bibliografia rozumowana bizantynologii polskiej, Łódź 2001, t. 1.

Więcej później.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Novalogic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.346

 
 
post 10/11/2015, 16:07 Quote Post

Piszę tę pracę z punktu widzenia prawnika. W moim rozumieniu opisując losy kodyfikacji Justyniańskiej chciałem opisać genezę powstania i treść późniejszych aktów prawnych, które na corpus iuris civilis bazowały, kończąc na hexabiblosie ( obowiązywał bodajże w swojej czystej postaci do roku 1946 w Grecji ).

Dziękuję za podane tytuły, na pewno sprawdzę!

e: Jeżeli miałbym sprecyzować, to interesuje mnie recepcja prawa na terenach bałkańskich. Mój promotor stanowczo stwierdził, że mam się skupić na bezpośredniej zależności od kodyfikacji Justyniańskiej a nie adaptowaniu stricte prawa rzymskiego

Ten post był edytowany przez Novalogic: 10/11/2015, 16:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 10/11/2015, 16:38 Quote Post

Zacznij od podstawowych podręczników do prawa rzymskiego - Kolańczyka, Dębińskiego, Wołodkiewicza&Zabłockiej

Jak chodzi o samo skupienie się na kodyfikacjach justyniańskich to mogę głównie pomóc w Digestach, bo to one mnie kiedyś zajmowały.

Niestety po polsku na ten temat jest niewiele. Polecam Mommsena, Krueger i Watsona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Novalogic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.346

 
 
post 10/11/2015, 16:47 Quote Post

Publikacje angielskie nie będą dla mnie problemem, niestety na tym moja znajomość języków obcych się kończy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/11/2015, 18:21 Quote Post

Akurat na początku przyszłego roku nakładem Cambridge University Press wyjdzie przekład całościowy wraz z tekstem oryginalnym Kodeksu Justyniana oraz do tego obszerny komentarz - The Codex of Justinian, ed. B.W. Frier, Cambridge 2016, vol. I-III, niestety cena to jakieś 450 funtów, po polsku dysponujemy jedynie przekładem Instytucji pióra Cezarego Kunderewicza. Podstawowe wydanie Corpus Iuris Civilis przygotowali ci trzej uczeni niemieccy podani przez Piegzia - Th. Mommsen, P. Krueger oraz R. Schoell i G. Kroll; z prac zagranicznych pewną jasność będziesz miał po przeczytaniu tego artykułu E. Wipszyckiej, natomiast szczególnie bym Ci radził zapoznać się z pracami angielskiego specjalisty m.in. od prawa rzymskiego - Tony'ego Honoré - Tribonian, London 1978; oraz Justinian's Digest, Oxford 2010.
ponieważ nie uciekniesz od porównania z Kodeksem Teodozjusza, to też tegoż:
Law in the Crisis of Empire, New York 1998. Pozostaje ci olbrzymie pole do szukania, bo literatury nawet po angielsku są olbrzymie ilości.
Co do polskich autorów, w sekcji Prawo we wspomnianej bibliografii Cerana szczególnie zwróć uwagę na prace H. Kupiszewskiego, M. Kuryłowicza, W. Osuchowskiego i R. Taubenschlaga.

ed. dodałem jeszcze jeden tytuł Honorego.

Ten post był edytowany przez szapur II: 10/11/2015, 19:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Novalogic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.346

 
 
post 10/11/2015, 19:38 Quote Post

Ogromne dzięki za tak długą listę autorów. Co do nadchodzącej publikacji z Cambridge - jest nadzieja. Dowiedziałem się przed chwilą w bibliotece wydziałowej, że planowany jest zakup nowych pozycji w styczniu, między innymi właśnie tej smile.gif

Raz jeszcze dziękuję!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 11/11/2015, 9:05 Quote Post

Póki co Koledzy skupili się na samej kompilacji justyniańskiej, natomiast w podanych książkach raczej niewiele znajdziesz o jej recepcji. W tym zakresie warto zacząć od podręcznika Dajczak/Giaro/Longchamps, "Prawo rzymskie. U podstaw prawa prywatnego". Trudno chyba znaleźć po polsku lepszy, całościowy opis recepcji prawa rzymskiego w Europie, od glosatorów po pandektystykę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 11/11/2015, 12:28 Quote Post

Ja tak zrozumiałem, że praca magisterska nie będzie miała nic wspólnego z recepcją prawa rzymskiego, bo chodzi w drugiej części o wpływ Kodeksu Justyniana na prawo późniejsze, a to nie jest recepcja tylko po prostu ciągły rozwój prawodawstwa we wschodnim Cesarstwie. Tutaj jak dla mnie powstają podstawowe trudności - prac o prawie bizantyńskim jest już też spora biblioteka, żeby badać to prawodawstwo, zarówno z punktu widzenia historyka, zapewne też prawnika, powstaje podstawowa trudność językowa, oczywiście fenomenalnie by było, gdy ta trudność językowa nie zachodziła, podstawowe wydania konstytucji cesarskich, choćby "Ius Graeco-Romanum" von Ligenthala są dostępne na necie. Jeśli można mówić o recepcji, to recepcji prawa bizantyńskiego w państwach "bizantyńskiej wspólnoty narodów" w ciągu średniowiecza, ale tu znów dochodzą do greckich pierwowzorów wersje słowiańskie (chodzi nie o recepcję kodeksu Justyniana, tylko raczej późniejszego prawa bizantyńskiego), na dodatek dochodzi spora literatura serbska, bułgarska, rumuńska, a przede wszystkim rosyjska - stąd wątpię, żeby ta problematyka była w ogóle do podjęcia w ramach magisterki.
Ps. Tak nawiasem mówiąc to po polsku znajdą się pewne przyczynki do recepcji prawa bizantyńskiego w krajach bałkańskich, por. choćby właśnie wynotowana wyżej Bibliografia śp. prof. W. Cerana w sekcji "Prawo".

Ten post był edytowany przez szapur II: 11/11/2015, 12:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/11/2015, 10:28 Quote Post

Autor zapytania napisał, że szuka literatury " o kodyfikacji Justyniana i jej recepcji w późniejszym okresie", więc stąd mój trop. No ale w sumie to zapytanie jest mało precyzyjne, bo o kompilacji i jej późniejszych losach to można napisać tysiąc najróżniejszych prac magisterskich wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej