Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Europa : średniowiecze ogolnie, Bibliografia
     
Lonesome Wyatt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 95.108

Lonesome Wyatt
Zawód: Uczeñ
 
 
post 12/08/2015, 11:11 Quote Post

Witam,

z uwagi na mnogość pozycji dotyczących historii średniowiecza, zwracam się więc z prośbą do forumowiczów o polecenie ciekawych tytułów, które w miarę wyczerpująco poruszają poniższe tematy:

- historię wysp brytyjskich (od Celtów, po inwazję Normanów, do wojen angielsko-szkockich);
- wyprawy krzyżowe skupione bardziej na organizacji militarnej muzułmanów, oraz kształtowanie się relacji krzyżowców i Arabów w czasach pokoju;
- zbrojna chrystianizacja ludów bałtyckich;
- rycerstwo (organizacja, życie codzienne);
- herezje chrześcijańskie;

Z góry wielkie dzięki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 12/08/2015, 12:10 Quote Post

QUOTE(Lonesome Wyatt @ 12/08/2015, 11:11)
Witam,

z uwagi na mnogość pozycji dotyczących historii średniowiecza, zwracam się więc z prośbą do forumowiczów o polecenie ciekawych tytułów, które w miarę wyczerpująco poruszają poniższe tematy:

- historię wysp brytyjskich (od Celtów, po inwazję Normanów, do wojen angielsko-szkockich);
- wyprawy krzyżowe skupione bardziej na organizacji militarnej muzułmanów, oraz kształtowanie się relacji krzyżowców i Arabów w czasach pokoju;
- zbrojna chrystianizacja ludów bałtyckich;
- rycerstwo (organizacja, życie codzienne);
- herezje chrześcijańskie; 

Z góry wielkie dzięki.
*



Kędzierski, Dzieje Anglii do 1485 r., Zins, Historia Anglii. Radzę raczej na razie omijać kontrowersyjne książki W. Lipońskiego.

Runciman, Dzieje wypraw krzyzowych, t. I-III (must read), Mayer, Historia wypraw krzyżowych (inna ważna synteza), Historia krucjat, pod red. J. Rileya-Smitha (rozdziały napisane przez fachowców) i M. Balard, Łaciński Wschód XI-XV w. (gospodarka i społeczeństwo)

Trochę leciwa, ale nadal ważna: G. Labuda, M. Biskup, Dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach; Ł. Okulicz-Kozaryn, Dzieje Prusów

M. Keen, Rycerstwo, R. Barber, Rycerze i rycerstwo, J. Flori, Rycerze i rycerstwo w średniowiecze, ksiązki z serii Życie Codzienne Polskiego Instytutu Wydawniczego (w tym szczególnie pozycja Pastoureau)

Najpełniej po polsku o herezjach: M. Lambert, Średniowieczne herezje
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/08/2015, 12:28 Quote Post

Co do zbrojnej chrystianizacji ludów bałtyckich, to jest na naszym rynku pozycja erica Chrstiansena "Krucjaty północne." Tu z recenzją:
http://histmag.org/Eric-Christiansen-Krucjaty-polnocne-5780
No i szukaj wszystkiego o podboju Połabia. Ostatnio wyszło parę pozycji. M.in. Słowianie Połabscy. Historia zagłady." Barkowskiego albo "Pod pogańskim sztandarem" Artura Szrejtera. Tu z recenzją z tej samej strony: http://histmag.org/Artur-Szrejter-Pod-poga...-recenzja-10406

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2015, 12:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/08/2015, 12:32 Quote Post

Z tymi Słowianami Połabskimi. Historia zagłady bym uważał. Z tego co pisał weles i własnego szybkiego oglądu mam lekki niepokój o pisanie pod tezę, na pewno w każdym razie trafiają się poważne błędy. A jak jest tam organizacja rycerstwa przedstawiona na takim samym poziomie jak w Crotone 982 to można już odradzić zdecydowanie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Lonesome Wyatt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 95.108

Lonesome Wyatt
Zawód: Uczeñ
 
 
post 12/08/2015, 12:50 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 12/08/2015, 13:10)
Radzę raczej na razie omijać kontrowersyjne książki W. Lipońskiego.


Jakiś czas temu namierzyłem ,,Narodziny Cywilizacji Wysp Brytyjskich", ale z kupnem się wstrzymałem. Co jest nie tak z tą książką?

QUOTE(emigrant @ 12/08/2015, 13:28)
Historia zagłady." Barkowskiego albo "Pod pogańskim sztandarem" Artura Szrejtera.


,,Pod pogańskim sztandarem" właśnie do mnie jedzie w paczce, słyszałem dużo pozytywnych opinii o tym tytule.

A czy ktoś może czytał i poleca ,,Schizmy i Herezje" Zamojskiego? Czytałem dotąd niepochlebne opinie w internecie o tej książce, że autor jest zagorzałym katolikiem i rozłamy w Kościele przedstawia dość jednostronnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 12/08/2015, 13:06 Quote Post

QUOTE(Lonesome Wyatt @ 12/08/2015, 12:50)
Jakiś czas temu namierzyłem ,,Narodziny Cywilizacji Wysp Brytyjskich", ale z kupnem się wstrzymałem. Co jest nie tak z tą książką?

*



Generalnie jest o czymś, czego nie ma, czyli o "cywilizacji Wysp Brytyjskich".
https://www.academia.edu/3758532/Sikorski_-...nej_cywilizacji
https://www.academia.edu/3758533/Sikorski_-...argument%C3%B3w
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej