Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia powszechna - Starożytność, Adam Ziółkowski

septimanus79

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk

post 15/01/2010, 23:37 Quote Post

Moim zdaniem Adam Ziółkowski stworzył dzieło wybitne, które - jak myślę - przynajmniej na dekadę lub dwie będzie w Polsce stanowić obowiązkowy punkt wyjściowy do studiowania starożytności.

User is offline  PMMini Profile Post #1

T-o-m-e-k

III ranga
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii

post 16/01/2010, 1:14 Quote Post

Już jest temat dotyczący tej publikacji - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56776. Notabene, drogi kolego pracowniku naukowy, może napiszesz coś więcej na temat tego dlaczego właśnie wyżej wymieniona miałaby być "obowiązkowym punktem wyjściowym do studiowania starożytności"? Właśnie jestem po gruntownym kusie starożytności i nie miałem okazji obcować z tą książką, z resztą podczas zajęć nie traktowaliśmy jej jakoś jako dzieło wielce wyjątkowe, szczególnie konieczne do poznania.

pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

septimanus79

VI ranga

post 16/01/2010, 8:13 Quote Post

tu oceniamy tą pozycję Ziółkowskiego:

user posted image

wydaną przez PWN w 2009. Aby przybliżyć rzcz jeszcze jej nie posiadającym zacytuję jej omówienie:

"Nowoczesna synteza historii starożytnej oparta na najnowszych wynikach badań!

Publikację charakteryzuje nowatorska struktura treści – paralelny i jednolity wykład historii starożytnej obejmujący Europę, basen Morza Śródziemnego, Egipt oraz Bliski i Środkowy Wschód. Układ wewnętrzny rozdziałów jest dopasowany do specyfiki danego okresu historycznego. Autor szeroko omawia kontakty międzycywilizacyjne oraz przedstawia zasadniczą jedność procesów dziejowych starożytności, mimo przeplatających się okresów zbliżenia i izolacji między częściami świata antycznego.

Ten błyskotliwie napisany podręcznik zasługuje na uwagę zarówno profesjonalnych historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych i społecznych – historii, filologii klasycznej, prawa i administracji, dziennikarstwa, nauk politycznych, kulturoznawstwa, stosunków międzynarodowych – oraz uczniów starszych klas szkół średnich i kandydatów na wyższe uczelnie, a także osób zainteresowanych hobbistycznie starożytnością."

User is offline  PMMini Profile Post #3

sargon

rb mhnt
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz

post 17/01/2010, 17:06 Quote Post

Z tego co czytałem (bo czytałem raczej wyrywkowo) pozycja świetna. Napisana mniej więcej tym samym stylem co "fenomenalna żółta książeczka" (wszyscy wiedza o co chodzi przypuszczam wink.gif ).
Wiadomo, to kompendium całej starożytności (nota bene, Europy i Bliskiego Wschodu), więc nie ma co sie nastawiać na jakaś super szczegółowość, ale język używany przez Ziółkowskiego na pewno pomoże w przebrnięciu nawet przez blisko 1000 stron tej publikacji. No i jak by nie bylo, omawia wszystko od Adama i Ewy... eeee... tzn. od początków rolnictwa aż do Attyli, Słowian itp. (tam już nie czytałem, wiec ni wiem dokładnie wink.gif ).

Wg mnie "bardzo dobra".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Nr użytkownika: 26.201

JAKUB
Zawód: dziennikarz

post 22/01/2010, 11:48 Quote Post

Tak, wreszcie miałem okazję przeglądnąć syntezę prof. Ziółkowskiego. To co zwróciło moją szczególną uwagę toto w jaki sposób ułożona jest książka tematycznie. Wszystko ma swoje miejsce zgodnie z chronologią, nie ma czegoś takiego, że wszystko jest skupione w zwartej masie. Ziółkowski omawiając problem, np. Starego Państwa w Egipcie (na łącznie około 30 stronach), zaraz zwraca uwagę na wczesne dzieje Grecji, w tym i Kretę, czy też dzieje doliny Jordanu. W ten oto sposób czytelnik zagłębiając się w np. starożytny Egipt, którego dzieje omówione są od okresu predynastycznego do okresu dominacji rzymskiej, nie zapomina co się działo w krajach ościennych oraz w tym samy czasie, np. w Azji czy Europie. Książka Żiółkowskiego jak najbardziej do takiej sytuacji nie dopuszcza!
Tak jak większość głosujących, oceniam podręcznik jako "bardzo dobry". Oczywiście gorąco polecam - jesli komuś zależy na tym, by kierować się moją opinią. wink.gif

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

keraunos

Protector Latinitatis
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)

post 22/01/2010, 11:52 Quote Post

Czytałem na razie część. Pozycja bardzo dobra. Nie ma też, mam takie przynajmniej wrażenie, efektu zdominowania treści przez antyczny Rzym (mozna było mieć obawy o tyle, że Ziółkowski to w końcu spec od Rzymu).

User is offline  PMMini Profile Post #6

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Nr użytkownika: 26.201

JAKUB
Zawód: dziennikarz

post 22/01/2010, 12:26 Quote Post

Właśnie, ja również miałem te same obawy! Ale z tego co widać, Rzym rzeczywiście nie został zdominowany, a każdy zakątek świata antycznego przedstawiony tak, jak pozwala to dzisiaj nauka. Ziółkowski odrobił kawał dobrej roboty.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Legion

IV ranga
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student

post 22/01/2010, 14:07 Quote Post

Zakupiłem za 58 zł Ziółkowskiego i skoro tak go chwalicie to nie mogę się doczekać aż go przejrzę wink.gif

Legion

User is offline  PMMini Profile Post #8

Crassus

Pater Patriae
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir

post 22/01/2010, 16:29 Quote Post

Hej jak ktoś jest z Łodzi, to zapraszam w poniedziałek (25 I) na 18.15 na Nawrot 7 do księgarnii Litera na promocje książki - spotkanie autorskie z Adamem Ziółkowskim poprowadzi Michał Baranowski

Tak więc serdecznie zapraszam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Legion

IV ranga
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student

post 25/01/2010, 12:18 Quote Post

Z czystym sumieniem wystawiam "bardzo dobry" smile.gif
Przy czym przejrzałem wojny persko-greckie i już mi nastręczyło kłopotów. Bitwa pod Maratonem wg Ziółkowskiego 30 IX 490 (daty 12 IX lub jak chce Składanek 12 VIII znam)a Salamina 23 IX 490 (choć większość przyjmuje 28 IX). Sam nie wiem dry.gif

Legion

User is offline  PMMini Profile Post #10

septimanus79

VI ranga

post 21/01/2011, 23:50 Quote Post

Książka otrzymała I Nagrodę Główną w Konkursie na najlepszą książkę akademicką, organizowanym w ramach IV Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2010. Nagroda została wręczona w ramach Wieczoru Wystawców w październiku 2010 roku.

User is offline  PMMini Profile Post #11

trapnest

Nowicjusz
Nr użytkownika: 80.915

Kasia
Zawód: Uczennica LO

post 10/03/2013, 14:50 Quote Post

Według mnie ta książka zasługuje na uwagę. Nazwałabym to Starożytność w pigułce.
Podoba mi się jej układ - przejrzyście, jak już poprzednicy wspominali - chronologicznie a co najważniejsze ważne kwestie są zaznaczone na marginesach.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej