Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Świdnika
     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 29/12/2013, 21:02 Quote Post

QUOTE(konrad.strzelecki @ 29/12/2013, 16:57)
zdjęcie lotnicze Świdnika z 21-22 sierpnia 1944 również nałożone na współczesną mapę

Dobra robota.
Nie masz takiego obejmującego Kazimierzówkę? Na świdnickiej stronie na mapie wig z 1953 kaplica szarytek po drugiej stronie drogi jest, a w miejscu kościoła w Kazimierzówce wciąż wiatrak. Nierychliwi ci sztabowcy: Łociec, wojsko idzie, mapy rozkładają, zaraz będą o drogę pytać!
QUOTE
Projekt z 1937 roku

Zatwierdzony przez kurię 4 września 37, przez wydział budowlany 23 października. Teoretycznie powinni rozpocząć budowę w listopadzie (ja bym nie ryzykował bez naglącej potrzeby; może taka była), ale niewykluczone, że w momencie zatwierdzenie obiekt już stał; zdarza się to i dziś. Niemniej projekt dowodem istnienia budynku nie jest.

Pytanie z zupełnie innej beczki: Nie wiesz przypadkiem, skąd się wzięła nazwa "Święta droga"? (między Krępcem a ekspresówką)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
konrad.strzelecki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 84.620

Konrad Strzelecki
Zawód: web developer
 
 
post 2/01/2014, 22:39 Quote Post

Niestety, na razie zdjęcia lotnicze tylko z tego obszaru. Może coś w przyszłości uda się jeszcze wykopać. Jeżeli chodzi o kościół w Kazimierzówce to nie ma go również na pozostałych, znanych przeze mnie mapach z tego okresu.
O "Świętej Drodze" w Krępcu niestety też nic nie wiem w tym momencie. Napisałem już maila w tej sprawie. Spróbuję skontaktować się z autorem jednego z tekstów o historii Krępca.
Będę wdzięczny za wszelkie inspiracje jeżeli chodzi o kierunki poszukiwań. Do tej pory skupiałem się głównie na Szkole Pilotów LOPP. Temat trochę już wyeksploatowany i chciałbym bardziej rozwinąć dawne wątki związane z życiem okolicznych włościan, historią terenu, dawnych dworów, pochodzenia lokalnych nazw, historie pochodzenia kapliczek, mogił, przydrożnych krzyży. Będę wdzięczny za wszelkie pomysły i pytania bez odpowiedzi, które są dla mnie inspiracją do poszukiwań. Właśnie takie jak o "Świętą Drogę".

Pozdrawiam,
Konrad
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 24/01/2014, 15:12 Quote Post

1.konrad.strzelecki:
QUOTE
P.S. @Lwowiak - te zdjęcia zostały skopiowane stąd: http://www.historia.swidnik.net/fotografie...la-pilotow-lopp

Nie (nie odnoszę się tu do zawartości przywołanej strony).
2.
QUOTE
- Jednostka myśliwska kpt. pil.Jerzego Orzechowskiego, sformowana na lotnisku Świdnik z
pilotów Bazy nr 3, wyposażona była w samoloty porzucone na lotniskach, działała na rzecz
dowódcy OK. Lublin, prowadząc rozpoznanie na zachód od Wisły na prawdopodobnym
kierunku marszu wojsk niemieckich. Jednostka dysponowała dwoma samolotami PZL P-11c,
jednym szkolnym PWS-26 i jednym obserwacyjnym R.-XIII/D „Lublin”. Oprócz
kpt.Orzechowskiego zadania rozpoznawcze wykonywali ppor.rez.ppor.rez.Andrzej Zarębski,
Andrzej Miszewski, Rudolf Kesselring,  Maciej Lipiński, Aleksander Narucki, Teofil
Szymankiewicz, Michał    Maciejewski. Jednostka prowadziła działania do 9 września 1939 r. 
po czym samoloty przekazano Brygadzie Pościgowej, a personel ewakuował się rzutem
kołowym do Rumunii.

Ta ciekawa informacja o wojennym epizodzie lotniska świdnickiego
pochodzi stąd:

HUBERT KAZIMIERZ KUJAWA
KSIĘGA LOTNIKÓW
POLSKICH POLEGŁYCH, ZMARŁYCH I ZAGINIONYCH
W LATACH 1939 - 1946 ·
TOM I

POLEGLI W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ, POMORDOWANI
W ZSRR I W INNYCH OKOLICZNOŚCIACH PODCZAS OKUPACJI

WYDANIE II POPRAWIONE I UZUPEŁNIONE
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
konrad.strzelecki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 84.620

Konrad Strzelecki
Zawód: web developer
 
 
post 31/01/2014, 9:27 Quote Post

QUOTE
Nie (nie odnoszę się tu do zawartości przywołanej strony).

Zdjęcia wykopałem osobiście z Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie. Korekcja graficzna również jest moja, ale mniejsza o to.

O jednostce zorganizowanej przez kpt. Orzechowskiego można przeczytać więcej w jego pamiętniku (oryginał w posiadaniu Pana Huberta Kujawy). Wspomina o tym również w swojej książce "Płonące Bazy" Jerzy Pawlak - uczeń Szkoły Pilotów w Świdniku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej