Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Współczesne okręty wojenne
     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 23/06/2017, 9:40 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 23/06/2017, 9:35)
Hej
QUOTE(Barg @ 23/06/2017, 8:46)
Akurat AOP projektu 941 ma dwa kadłuby sztywne, każdy mieści jeden reaktor atomowy, które napędzają po 1 śrubie. W każdym z tych kadłubów sztywnych jest też po 10 wyrzutni rakiet balistycznych.


Jesteś tego pewien? Wydaje mi się, że blok 20 wyrzutni rakietowych stanowi osobny moduł, wstawiony niejako pomiędzy te dwa kadłuby.

Cytuję:
QUOTE
Za przedziałem torpedowym zaczynały się dwa równoległe kadłuby sztywne. Wyposażenie każdego z dwóch kadłubów zamontowane zostało symetrycznie do siebie względem osi wzdłużnej całego okrętu. Dublujące się urządzenia sprawiały, że każdy z dwóch kadłubów sztywnych mógł działać niezależnie od siebie, co w znaczący sposób zwiększało żywotność całej konstrukcji. Idąc od przodu w stronę tyłu każdy z nich mieścił w sobie po 10 silosów dla pocisków balistycznych.

Z tej strony:
http://www.okretywojenne.mil.pl/index.php?go=136

Ale z drugiej strony teraz znalazłem coś takiego:
QUOTE
Kowaliow ze swoim zespołem projektantów miał i tak niemały orzech do zgryzienia. Główny problem polegał na pogodzeniu dwóch przeciwstawnych wymagań: rozmieszczenia w kadłubie okrętu 20 ogromnych rakiet balistycznych o masie niemal 100 ton każda i zapewnienie temu kadłubowi takiego zanurzenia, aby nowy okręt mógł korzystać z istniejących baz bez potrzeby ich znacznego pogłębiania. Rozwiązanie tego dylematu wymagało niekonwencjonalnego podejścia i zastosowania nowych oryginalnych pomysłów. Novum polegało na zastosowaniu zasady katamarana i rozmieszczeniu w zewnętrznym lekkim kadłubie dwóch sztywnych kadłubów (o średnicy 8,5 m) równolegle jeden obok drugiego. Ale to nie wszystko. Obok nich w kadłubie lekkim znalazły się trzy hermetyczne przedziały - kapsuły, także znajdujące się między sztywnymi kadłubami: a) torpedowy; cool.gif przedział kierowania z centralą i ze stanowiskiem urządzeń radiotechnicznych; c) przedział mechanizmów sterujących. Oba kadłuby i przedziały kapsuły zostały połączone między sobą przejściami10.

Silosy rakiet, które ze względu na rozmiary, nie mieściły się w kadłubach sztywnych zostały rozmieszczone w przestrzeni pomiędzy nimi. W ten sposób każdy z silosów stanowił samodzielny kadłub sztywny.

http://www.ops.mil.pl/wspolczesne-op/14-po...-akula?showall=

Ten post był edytowany przez Barg: 23/06/2017, 9:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 23/06/2017, 12:00 Quote Post

Hej
QUOTE(Barg @ 23/06/2017, 9:40)
Ale z drugiej strony teraz znalazłem coś takiego:
QUOTE
[...]
Silosy rakiet, które ze względu na rozmiary, nie mieściły się w kadłubach sztywnych zostały rozmieszczone w przestrzeni pomiędzy nimi. W ten sposób każdy z silosów stanowił samodzielny kadłub sztywny.

http://www.ops.mil.pl/wspolczesne-op/14-po...-akula?showall=
*



No właśnie - pod tym drugim linkiem są zdjęcia ze stoczni wykonane w czasie budowy, gdzie widać wszystkie "flaki" proj. 941. Można zobaczyć jak te silosy są rozmieszczone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 23/06/2017, 14:09 Quote Post

Rozmawialiśmy okrętach ZSRR/Rosji a co z okretami USA? Są w stanie przetrwać trafienie lekka torpeda?
Czy okret projektow 941 i 949 nie mają szans w przypadku trafienia ciezka torpeda?(np Mark 48)

Ten post był edytowany przez Urlich: 23/06/2017, 18:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 23/06/2017, 15:37 Quote Post

Przyznam, że gdy pisałem post miałem na myśli "zwykłe" okręty podwodne. W zasadzie to nawet za bardzo nie wychodziłem poza II wojnę światową.
Ale nawet w przypadku o który wspominasz Barg, to jak by skutkowało przebicie jednego z tych kadłubów? Czy głęboko zanurzona jednostka zachowałaby pływalność? Była w stanie się wynurzyć?
Nie znam się na nowoczesnych OP, ale wydaje mi się to jeżeli nie niemożliwe to w każdym razie problematyczne. Może zależałoby to od szczegółów, np na jakiej głębokości okręt zostałby trafiony. Na niewielkiej - pewno by przetrwał. Na dużej? 200-300 metrów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 23/06/2017, 16:16 Quote Post

To zależy od miejsca i rodzaju trafienia. Kontaktowe, niekontaktowe, w burte czy w okolice śruby lub wyrzutni torped/rakiet.
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 23/06/2017, 18:56 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 23/06/2017, 16:16)
To zależy od miejsca i rodzaju trafienia. Kontaktowe, niekontaktowe, w burte czy w okolice śruby lub wyrzutni torped/rakiet.
*


To dotyczy przypadku trafienia ciężką torpeda (np Mark 48) okretow projektów, 949(A)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 23/06/2017, 20:03 Quote Post

Mk. 48 przy niekontaktowej eksplozji pod stepką łamie na pół duży niszczyciel więc i z OP powinna dać radę. Jeżeli trafi w silos z rakietą eksloduje kilkadziesiąt ton paliwa rakietowe go i tylko dziura w wodzie zostanie. Nawet jeżeli trafi w jakieś mniej istotne miejsce i nie zatopiony od razu to uszkodzenia będą tak duże, że robicie drugą torpedą będzie już formalnoscia
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 23/06/2017, 20:52 Quote Post

A czy ta taktyka wybuchu torped(tzn pod stepka) nie była już stosowana w II wojnie światowej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 23/06/2017, 21:18 Quote Post

Tak, przez Niemców I Amerykanów. Natomiast ówczesne zapalniki
magnetyczne bywały bardzo zawodne i trudne w użyciu o czym obie marynarki boleśnie się przekonały. Torpedy współczesne mają już wielospektralne głowice naprowadzajace i wielokanalowe zapalniki(magnetyczne, akustyczne, ciśnieniowe, wykrywajace ślad torowy) tak więc jest to współcześnie znacznie skuteczniejsze. Nowsza generacja torped z zaawansowanymi algorytmami samodzielnie optymalizuje zarówno rodzaj ataku jak i miejsce oraz rodzaj eksplozji.

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 23/06/2017, 21:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 23/06/2017, 22:01 Quote Post

Spotkałem się z opinią że ten rodzaj ataku jest i był skuteczny przeciw niewielkim, lekkim i slabo przygotowanym do ataku torpedowego okrętów, natomiast takie okręty jak krążownik, lotniskowiec, pancerniki nie musiały i raczej nie muszą się do obawiać.
Czy to prawda?

Ten post był edytowany przez Urlich: 24/06/2017, 8:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 24/06/2017, 7:05 Quote Post

Aby uzyskać odpowiedź przyjrzyj się bardziej szczegółowo zatopieniom okrętów głównych klas w DWS bo później już lotniskowce i pancerniki od torped nie toneły. Aczkolwiek jeden krążownik(argentyński Belgrano). poszedł na dno od torpedy pod Falklandami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #56

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 24/06/2017, 7:37 Quote Post

Napoleonie postaram się odpowiedzieć w poniedziałek, teraz jestem na Mazurach przed regatami i jest wiele ciekawych zajęć.... rolleyes.gif, ale myślę że czarny Piotruś dużo wyjaśnił.

Ten post był edytowany przez Barg: 24/06/2017, 7:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #57

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 24/06/2017, 9:49 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 24/06/2017, 7:05)
Aby uzyskać odpowiedź przyjrzyj się bardziej szczegółowo zatopieniom okrętów głównych klas w DWS bo później już lotniskowce i pancerniki od torped nie toneły. Aczkolwiek jeden krążownik(argentyński Belgrano).  poszedł na dno od torpedy pod Falklandami.
*



Masz na myśli wybuchy pod kilem?
Czyli można uznać to stwierdzenie za prawdziwe?
 
User is offline  PMMini Profile Post #58

     
Urlich
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 100.089

 
 
post 2/07/2017, 21:47 Quote Post

A w temacie min:
co z minami stosowanymi przeciwko okrętom podwodnym?
Jak okręt podwodny je wykrywa i " broni się " przed ich torpedami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #59

     
Jlc
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 102.267

 
 
post 5/05/2018, 14:36 Quote Post

Zastanawia mnie taka sytuacja:
okręty podwodne nie mają uzbrojenia p-lot(bo i mieć nie muszą, nie ma to sensu). Załóżmy że taki okręt wykryty zostanie przez samoloty lub helikoptery, które zaczną go atakować torpedami. Okręt podwodny ich "nie odgoni" bo i nie ma czym.
Więc pytanie: kto ma mu zapewnić bezpieczeństwo w takich sytuacjach? Kto zapewni mu "osłonę" przeciwlotniczą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #60

6 Strony « < 2 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej