Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Norwegia: terroryzm oszoloma
     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 23/07/2011, 10:56 Quote Post

Witam

Wszyscy zapewne słyszeli o niedawnych zamachach terrorystycznych w tym skandynawskim kraju. Informacje mówią niemal o 100 zabitych. To największa tragedia w historii Norwegi od czasu zakończenia II Wojny Światowej.

Jednocześnie dochodzą sprzeczne informacje co do zamachowców. Jedni o oskarżają islamistów, inni prawicowego ekstremistę.

Kto waszym zdaniem stoi za wydarzeniami w Norwegi? Jakie będą jego konsekwencje dla kraju fiordów, jak i zarówno dla Europy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
azdaj
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.348
Nr użytkownika: 73.296

Stopień akademicki: mgr
Zawód: maleficorum iudices
 
 
post 23/07/2011, 11:32 Quote Post

Za zamachem, na podstawie dostępnych informacji stoi wg mnie szaleniec, który kierował się w rozumianymi w swoim osobistym mniemaniu wartościami bliskimi prawicy. Ale jego szaleńczy czyn miał swoje racjonalne uzasadnienie - był terrorystyczną reakcją oraz sprzeciwem wobec polityki multikulturowości w Norwegii, gdzie mająca cechy totalitarnej cenzury - ideologia "politycznej poprawności" zwalcza możliwość dyskutowania o złożonosci problemu emigracji. Bezrefleksyjne i oparte na irracjonalnym, lewicowym przesądzie o "podcziwości dzikusów" (lewica też odczuwa awersję do obcych, ale czują wyrzuty sumienia, chcą ich przygarnąć, pomóc, zbawić, a jak to nie pomaga, mają nowe wyrzuty sumienia, winę zrzucają na opresywną europejską kulturę i zaczynają od nowa - nowy plan, nowe instytucje, no i jest dla nich praca w zetatyzowanego do granic absurdu kraju, gdzie kazdy specjalista "spoleczny" jest bardzo cenionym "inzynierem dusz") poczucie traktowania nieograniczonej toleracji, która jest dekretowana odgórnie przez państwo, jako leku na każdy problem, jakoś nie chce pasowac do rzeczywistości. Skandynawski esperyment "społeczny" (jak kazdy inny podobny eksperyment) wkroczył w ślepy zaułek, bowiem złożoność codzinności, jakoś nie chce przystac do zakładanych wyobrażeń. A skomasowana frustracja wyalienowanych w własnym kraju Norwegów objawiła się w tym zbrodniczym akcie terroru. Uderzono w partię rządząca, która na marginesie organizowała obozy polityczne dla mlodziezy, co brzmi trochę dwuznacznie, a co napewno będzie skutkowało polowaniem na "prawicowych ekstremistów" w Europie. Dokonano okrutnej zbrodni, nie ma ku temu żadnych wątpliwości, ale jest to konsekwencja braku zdecydowanej woli jednoznacznego określenia polityki europejskiej wobec islamu i emigracji mułuzumańskiej na nasz kontynent - w rezultacie hydrze urosła druga głowa - oprucz islamskiej, druga niedefiniowana jeszcze do końca, które będą kąsały rządzących eurokratów. Problemy społeczne nawarstwiły się na ekonomiczne. Nadużyciem byloby definowanie tego nowego zjawiska poprzez stosowanie zamienników w określeniach "skrajna prawica, prawicowy ekstremizm, itd", możliwe, iż (mamy) do czynienia z kształtowaniem się postaw w epoce kryzysu i rywalizację o coraz mniejsze państwowe "wsparcie", a takze domagają się zdecydowanego okreslenia od emigrantów ich stosunku do kraju osiedlenia oraz, które będąc po częsci także rozwinięciem prawicowych wartości, zaczynają wzywać do ukrucenia procesów, które czynią rdzennych obywateli wyelianowaną większością, wobec przybyszów obdarzanych przywilejami, które niby mają ich integrować.

Co to jest "wyelianowana" ???
Poza tym "ukrocenie" - to drugie "o" to o z kreska, "oprocz" - o z kreska, magistrze.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 25/07/2011, 1:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 23/07/2011, 11:48 Quote Post

Do zamachów na siedzibę premiera Norwegii przyznali się ponoć jacyś islamiści, natomiast strzelanina na wyspie ma być dziełem rdzennego Norwega. Jednocześnie policja pozwiązuje ze sobą te dwa wydarzenia. Może na wieść o zamachu w Oslo niezrównoważony psychicznie facet postanowił się "wyżyć" a że pod ręką nie miał żadnych muzułmanów...

Swoją drogą zastanawia mnie ta młodzieżówka Partii Pracy. Czego ich tam uczą na tych obozach?

Ten post był edytowany przez Anton92: 23/07/2011, 11:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 23/07/2011, 11:54 Quote Post

QUOTE(Anton92 @ 23/07/2011, 11:48)
Do zamachów na siedzibę premiera Norwegii przyznali się ponoć jacyś islamiści, natomiast strzelanina na wyspie ma być dziełem rdzennego Norwega. Jednocześnie policja pozwiązuje ze sobą te dwa wydarzenia. Może na wieść o zamachu w Oslo niezrównoważony psychicznie facet postanowił się "wyżyć" a że pod ręką nie miał żadnych muzułmanów...


Też o tym myślałem - z drugiej strony, wybuch mógł być częścią planu odwrócenia uwagi od głównego ataku (a islamiści chętnie przyznają się do wszystkiego co da im miejsce w mediach).

Choć takie "wyżycie się" jest nadal prawdopodobne, nadal jest jeszcze kwestia czasu niezbędnego na przygotowania - zdobycie munduru policyjnego, ustalenie miejsca pobytu premiera, przygotowanie broni - małe szanse na zorganizowanie tego PO wybuchach.

QUOTE(Anton92 @ 23/07/2011, 11:48)
Swoją drogą zastanawia mnie ta młodzieżówka Partii Pracy. Czego ich tam uczą na tych obozach?


Ło matko. Nazwij to zamiast obozem wyjazdem integracyjnym i już wiesz.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/07/2011, 13:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 23/07/2011, 11:56 Quote Post

QUOTE
Informacje mówią niemal o 100 zabitych.

z czego gros ca 90 osób to zabici na obozie organizacji która jest przybudówką partii premiera.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/07/2011, 13:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 23/07/2011, 12:01 Quote Post

Z każdym dniem mojego życia rodzaj ludzki zadziwia mnie coraz bardziej. Ale trzeba przyznać, jeżeli strzelanie do 15latków jest wszystkim co prawica może zrobić w celu obrony dziewictwa Europy, to muszę przyznać, mnie już wszystko jedno czyja opcja zwycięży. Szkoda mi tylko normalnej prawicy.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 31/07/2011, 20:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
azdaj
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.348
Nr użytkownika: 73.296

Stopień akademicki: mgr
Zawód: maleficorum iudices
 
 
post 23/07/2011, 12:06 Quote Post

Z każdym dniem mojego życia rodzaj ludzki zadziwia mnie coraz bardziej. Ale trzeba przyznać, jeżeli strzelanie do 15latków jest wszystkim co prawica może zrobić w celu obrony dziewictwa Europy, to muszę przyznać, mnie już wszystko jedno czyja opcja zwycięży.smile.gif Szkoda mi tylko normalnej prawicy.
*

[/quote]

Moją wypowiedź proszę traktować całościowo a nie wycinać fragmenty wycięte z kontekstu. Dla jego wybaczonego umysłu było to racjonalne, dokonał racjonalizacji (???) zbrodni, aby ją usprawiedliwić w swoim miemianiu i posunąc się do niej. Szaleńcy wzieli sie za rozwiązywanie problemów o jakich nie widział, nie radził sobie, nie rozumiał lewicowy establiszment.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 31/07/2011, 20:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marcusae
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 56.606

Marek Elinski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 23/07/2011, 12:07 Quote Post

Koło 100 osób odstrzelonych i jeden sprawca? Coś mi się w to wierzyć nie chce. I na dodatek tak ładnie dzień wybrał razem z bombami islamistów? Na mój gust obie sprawy są powiązane i raczej grupa uderzeniowa w grę wchodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 23/07/2011, 12:09 Quote Post

Post Azdaja, krytykując politycznie poprawnych lewicowców, wpisuje się w ich retorykę, szukając "społecznych przyczyn" zbrodni. Odpowiedzialny za zbrodnię jest zbrodniarz, a także ci, którzy podsycają atmosferę nienawiści, nieraz otwarcie podżegając do przemocy. Taka czy nie inna polityka imigracyjna, czy nam się ona podoba czy nie, jest decyzją demokratycznie wybranego rządu, a system polityczny Norwegii jest taki, że w ciągu ostatnich lat (owczywiście w różnych kadencjach) swoją reprezentację w rządzie miała zdecydowana większość wyborców.

QUOTE
Może na wieść o zamachu w Oslo niezrównoważony psychicznie facet postanowił się "wyżyć" a że pod ręką nie miał żadnych muzułmanów..

Nie żartujmy sobie, to była zaplanowana akcja, teraz wiadomo, że brały w niej udział co najmniej dwie osoby. Poza tym są dowody, że sprawca kupował materiały do produkcji bomby.

Abstrahując od tematu, nie rozumiem zgłaszanych wątpliwości co do obozu młodzieżówki partyjne. No cóż, żyjemy w innej kulturze i trudno niektórym zrozumieć, że można łączyć aktywność polityczną z wypoczynkiem i zabawą, a zjazdy młodzieżówek nie muszą być drętwymi partyjnymi nasiadówami.

Conajmniej dwie osoby ??? Musisz miec dostep do niezwykle poufnych zrodel.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 25/07/2011, 1:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
janekzz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 73.761

Stopień akademicki: internacjonalista
Zawód: antyautorytarysta
 
 
post 23/07/2011, 12:10 Quote Post

Z ostatnich informacji wynika że celem był nie tyle rząd czy państwo ile konkretnie lewica czyli Partia Pracy. Obozy edukacyjne na których odbywają się wykłady, spotkania z politykami są organizowane od lat.

(...)


Ten post był edytowany przez silent_hunter: 23/07/2011, 14:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 23/07/2011, 12:22 Quote Post

QUOTE(Grant)
No cóż, żyjemy w innej kulturze i trudno niektórym zrozumieć, że można łączyć aktywność polityczną z wypoczynkiem i zabawą, a zjazdy młodzieżówek nie muszą być drętwymi partyjnymi nasiadówami.


Podobne obozy i imprezy organizuje u nas chociażby młodzież Wszechpolska, ja wiem, ze dla niektórych to równoznaczne z Hitlerjugend, ale nie dajmy się zwariować.

@azdaj

Zgadzam się, że osoby stojące za tym najprawdopodobniej mogli być grupą szaleńców. Fakt, że znaleźli uzasadnienie dla zabijania bezbronnych nie oznacza racjonalizacji (no chyba, że we Freudowskim sensie). Co ciekawe podobne racjonalizację poczyniają Islamiści i jakoś nie ma oporów by w Polskim necie rozprawiać o tych strasznych muzułmanach, którzy co do jednego chcą nas wszystkich pozabijać. Ale kiedy jakiś wariat powołując się na wartości "prawicowe" zaczyna czynić podobnie, to jest to jednostkowy przypadek, co z tego, że podobne mu jednostki po forach internetowych piszą o nowych rekonkwistach, że wg profesorów demografii z uniwersytetu w Youtube twierdzą, że muzułmanki w Amsterdamie rodzą w ciągu życia 20 dzieci itp. Nie chcę być źle zrozumiany, nie zamierzam teraz oskarżać całej prawicy o to co się stało. Wskazuje tylko, jak często walczący z potworami sami niemi się stają. To samo możemy powiedzieć oczywiście o lewicy. Nie twierdze też, że polityka norweska jest doskonała, ale z tego co mi wiadomo dorośli i odpowiedzialni ludzie stosują trochę inne metody wyrażania sprzeciwu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
azdaj
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.348
Nr użytkownika: 73.296

Stopień akademicki: mgr
Zawód: maleficorum iudices
 
 
post 23/07/2011, 12:22 Quote Post

A ci, którzy podsycają atmosferę nienawiści, nieraz otwarcie podżegając do przemocy nie stanowią społecznego gruntu zbrodni. Nic nie dzieje się w póżni i nie jest demokracja lustrzanym odbiciem społeczeństwa, a już napewno nie tam, gdzie dochodzi do takich zdarzeń.
Sprowadzanie wyczynów szaleńca do jego chorej psychiki pozwala wszystko łatwo i jednoznacznie peuntować - był wariat, złapano go, odizolowano i teraz wszystko będzie w porządku, a jeśli nie będzie, to znaczy ta zbrodnia jest oznakiem głębszego kryzysu i popęłnionych błędów, zaniechań... Nie mamy zbyt wielu danych na temat tego co dokładnie zasżło i obawiam się, że nigdy ich nie będziemy mieli, informację jakie uzyskamy będa umiejętnie odfiltowane przy pomocy "polityki informacyjnej", nie łudźmy się i bądźmy naiwni...
---------
dlatego podsumowałem, iż hydra czajaca się na "europejki model państwa" ma teraz dwie głowy - dwa ekstremizmy - rodowity i islamski, oraz, iż ideologia tego pierszego nie jest obecnie sprecyzowana, ale takie zdarzenia jak ta zbrodnia do tego się przyczyniaja.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 31/07/2011, 20:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 23/07/2011, 12:25 Quote Post

QUOTE
Czy prawicowiec musi oznaczać chrześcijańskiego? Jakos to szybko lewicy poszło nawet Wyborcza jeszcze mówi tylko o skrajnej prawicy.

Sprawcę nazwał "chrześcijańskim fundamentalistą" rzecznik prasowy norweskiej policji, powołując się na jego profil na Facebooku.

QUOTE
"ci, którzy podsycają atmosferę nienawiści, nieraz otwarcie podżegając do przemocy" nie stanowią społecznego gruntu zbrodni

Nawoływanie do przestępstw to jednak coś więcej niż społeczne tło, a podsycanie nienawiści ma inny charakter, niż prawne dopuszczenie możliwości imigracji.

Ten post był edytowany przez Grant: 23/07/2011, 12:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 23/07/2011, 12:35 Quote Post

Nawiasem mówiąc, najgorszym co mogą zrobić władze to zamykać problem w kategoriach ideologii/religii. Oczywiście nie sądzę, by po tym zamachu jacyś wygadani populiści domagali się pozamykania kościołów i deportacji chrześcijan, chociaż wcale by mnie to nie zdziwiło. W jednym się mogę zgodzić, w tym konkretnym przypadku system gdzieś nawalił. W zdawałoby się pokojowym i cywilizowanym kraju o wysoki (jeśli nie najwyższych) wskaźnikach partycypacji obywatelskiej pojawiła się jednostka, która zamiast realizować swoje poglądy w ramach społeczeństwa obywatelskiego, zdecydowała się na sposób działania, który zwykliśmy określać jako barbarzyństwo. Co gorsza, nie można tego zrzucić na karb jego wychowania, jest to człowiek wychowany w kulturze norweskiej, można by wręcz powiedzieć, że wzorcowy etniczny Norweg.
Na ile możemy winić samą obecność muzułmanów za działania tego człowieka jest kwestią otwartą. Oczywiście w niczym nie usprawiedliwia to wszelkich analogicznych działań czy nawoływań z drugiej strony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
azdaj
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.348
Nr użytkownika: 73.296

Stopień akademicki: mgr
Zawód: maleficorum iudices
 
 
post 23/07/2011, 12:44 Quote Post

I wydaję mi się że tak właśnie sie stanie. Taka reakcja jest symptomatyczna, pojawia sie juz na początku, co już widac w pierszych komentarzach, to nada ton dalszej dyskusji i poleci dalej. Więcej będzie wrzasku o walkę z "mową niemawiści", "z prawicowym ekstremizmem", "o wzmorzenie wysiłku na rzecz otwartości, tolerancji", gdyż skoro do tego doszło, to znaczy, że wcześniej w tym kierunku uczyniono za mało, trzeba się bardziej zmobilizować... Tak podpowiada zrobić panujący generalnie w tej części świata światopogląd przywódców i przez taką retoryką przemówią do otoczenia.
-----------
Jeśli mam pełnić tutaj funkcję dyżurnego "chrześcijanina" to zastrzegam, że nim nie jestem i żadnym emocjonalnych związków z żadną religia nie odczuwam. Sądze przy tym, że poglądy reliijne uczestników dyskusji nie sa głównym wątkiem tego tematu.
----------
Zupełnie z innej strony, a jesli zamachowiec/zamachowscy byli nieswiadomymi narzedziami powiedzmy libijskiego wywiadu?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 25/07/2011, 1:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej