Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arka Noego odkryta: prawda czy farsa,
     
vifon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 33.547

Stopień akademicki: leñ dyplomowany
Zawód: student
 
 
post 28/04/2010, 15:07 Quote Post

Jestem bardzo sceptyczny. Po pierwsze- czy to "coś" ma strukturę łodzi? Bo to, że ma prawie 5 tys. lat i można było trzymać tam zwierzęta jeszcze o niczym nie świadczy. Poza tym- za kilka tyg. sezon ogórkowy- może to po prostu zbyt wczesne otwarcie tego szlachetnego okresu, w którym o nie jednej takiej "Arce" usłyszymy. No i to ekipa chińska- skoro podrabiają t-shirty, buty a ostatnio samochody, to łajba Noego, to dla nich pikuś biggrin.gif
Poza tym, już jakiś czas temu słyszałem, że na jakiś zdjęciach satelitarnych, ktoś wypatrzył kształt przypominający łódź. Pewnie dożyje jeszcze odkrycia 3 Arek Noego i 5 Przemierza.
PZDR
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/04/2010, 15:24 Quote Post

QUOTE(Trojamemnon @ 28/04/2010, 11:44)
Oj... to by na pewno coś zmieniło, nie tyle w historii, co bardziej właśnie w religii, bo z tym większości kojarzy się Arka.


Żydzi przeszliby na Islam... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 28/04/2010, 17:48 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 28/04/2010, 14:38)
Co do prób wyjaśnienia uważam dokładnie to samo co Tromp w #11,
*


wink.gif
CODE

dodałbym jeszcze jedną hipotezę: zagroda (gospodarstwo? mała osada?) zbudowana przez uciekinierów przed kataklizmem naturalnym (np. takim, po którym pozostała wyolbrzymiona opowieść o światowym potopie) lub najazdem i wkrótce porzucona, gdy sytuacja się ustabilizowała.

Bardzo możliwe. Lub po prostu to resztki jakiejś osady z czasów, kiedy klimat na Araracie był łagodniejszy-osada pasterska czy coś?

Kol. vifon:
CODE

Jestem bardzo sceptyczny. Po pierwsze- czy to "coś" ma strukturę łodzi?

Dobre pytanie-są jakieś ślady dna? Bo jednak kształty "burt" mogą świadczyć też o specyficznej konstrukcji ścian.
CODE

Poza tym- za kilka tyg. sezon ogórkowy-

A "xxx" (ju noł hó wink.gif ) nam wybanitowali sad.gif I 2 tysiące postów dla Forum szlag trafił... I pewnie setkę tematów z onetu...
CODE

No i to ekipa chińska- skoro podrabiają t-shirty, buty a ostatnio samochody, to łajba Noego, to dla nich pikuś

A skąd wiadomo, że Noego, a nie np Gilgamesza? I czemu ma to był łajba z potopu z mitologii judeochrześcijańskoislamskiej (uff....), a nie np sumeryjskiej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
vifon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 33.547

Stopień akademicki: leñ dyplomowany
Zawód: student
 
 
post 28/04/2010, 18:16 Quote Post

QUOTE
A "xxx" (ju noł hó wink.gif ) nam wybanitowali sad.gif I 2 tysiące postów dla Forum szlag trafił... I pewnie setkę tematów z onetu...
To się może facet przerzucił na archeologię biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
RA.PA.AN
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 677
Nr użytkownika: 55.863

Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 28/04/2010, 18:52 Quote Post

Też widziałem te stare zdjęcia Rosjan przy arce, czy zdjęcia lotnicze itp. zatem jestem sceptyczny. Natomiast co do pewnych wątpliwości:
1. Drewno w lodzie powinno się świetnie zachować. Nawet drobniejsze i mniej trwałe rzeczy się zachowują. Ta arka ma być na wysokości 4000 m. Ja sprawdziłem na Kaukazie granica wiecznego śniegu to 2800-3500 m. Nie wiem jak jest konkretnie na Araracie ale wydaje się że te 4000 m wystarczy by arka była powyżej granicy wiecznego śniegu. Mogła zresztą przez te kilka tys lat trochę zjechać w dół wink.gif
2. Co do dendro - wszystko ładnie, tylko wątpię czy mamy dla Anatolii, dla drzewa Gofer gotową seriację ;p
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 28/04/2010, 18:59 Quote Post

Widzę niemałe zainteresowanie tematem smile.gif. Dziękuje. W sumie mam jeszcze taką prywatną hipotezę, że po prostu Chińczycy, marzący o wyprzedzeniu każdego we wszystkim o lata świetlne, po prostu prócz kosmosu zaczęli mierzyć w archeologie, jako kolejną dziedzinę, w której można dokonać rzeczy wielkich i wiekopomnych. Słusznie ktoś zauważył, że robią dosłownie wszystko, to czemu by nie ogłosić światu, że sterta drewna (ze zdjęć wydaje się tak mówiąc laicko całkiem nieźle zachowana) to Arka? W to im graj. Pamiętajmy, że sami byliśmy świadkami odkrycia grobu Jezusa, jego Ojca, a także ewangelii Judasza.

Co do Wielkiego Potopu. Nie wiem, czy jak byliście mali to oglądaliście tą niezwykle pouczającą serie bajek francuskich z cyklu "Było sobie życie", "Był sobie człowiek". Swojego czasu oglądałem to z niesłychaną pasją. No ale meritum. Było tam dość ciekawie pokazane zjawisko Wielkiego Potopu, apropos łączenia się ludzi w pierwsze osiedla, powstawanie cywilizacji. Dziadunio z siwą brodą zauważył, że co roku o tej samej porze ich wioska jest zalewana, wręcz równana z ziemią wielkimi wylewami rzek. W końcu, skrzyknął cała wioskę i oznajmił, że jak się wszyscy w kupę nie zbiorą, to będzie tak rok w rok, i rok w rok będą musieli swoje chatki budować. No i potem jest pokazane, jak wszyscy zgodnie pracują budując kanały nawadniające, ogólnie irygacje, wraz z kanałami, którymi odpływać będzie nadmiar wody. Więc może "Potop", obecny w wielu kulturach, bo z tego co czytałem, tematyka ta obecna jest w wielu kulturach świata od Nubii po Gruzję, od Chin do obu Ameryk, powinien być rozpatrywany w tak trywialny sposób, jak ukazuje to taka zwyczajna bajka dla małych berbeci. Zwyczajnie chodziło tu o nieumiejętność człowieka, w panowaniu nad gospodarką wodną, co jest dość prawdopodobne, jeśli przyjrzymy się najprostszej rzeczy: pierwsze cywilizacje powstają nad ogromnymi rzekami, których zachowanie może zależeć od wielu czynników.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 28/04/2010, 19:17 Quote Post

Ależ Vergiliusie Chińczycy Archeologią się już dawno,dawno temu zainteresowali smile.gif
Przepychanki na temat np datowania u nich najstarszego Homo Erectusa dalej trwają.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 28/04/2010, 19:25 Quote Post

QUOTE
Ależ Vergiliusie Chińczycy Archeologią się już dawno,dawno temu zainteresowali smile.gif


Zdaję sobie z tego sprawę, choć do tej pory wydawało mi się że ich archeologia ogranicza się do ICH kraju i konserwacji swych terakotowych żołnierzyków. Może przemawia przeze mnie ignorancja białego człowieka, albo zwykła niewiedza, ale na prawdę nie spotkałem się jeszcze ze znanym chińskim archeologiem confused1.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 28/04/2010, 19:31 Quote Post

Szczerze mówiąc nie jestem na tyle dobrze poinformowany aby coś więcej powiedzieć.
Niemniej domyślam się że musi istnieć jakiś guru który na przykład swoim nazwiskiem i autorytetem jednoznacznie broni zdania o chociażby dalekowschodnim centrum hominizacji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Mobutu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 59.666

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 14/05/2010, 3:09 Quote Post

E tam, zwykła kaczka dziennikarska. Mało tego już było? To mechanizm znany od lat. Pisze się, że jakiś chiński naukowiec, o nazwisku nie do wymówienia i zapamiętania, odkrył tamto i siamto, daje jakieś zdjęcia nie posiadające żadnych punktów odniesienia, mniej poważne agencje puszczają to w eter i już mamy newsa. I kto to sprawdzi? Czytelnicy nie będą przecież dzwonić do chińskiej akademii nauk i pytać o profesora Wang Penk Tynka, prawda? Jak przeczytam o tym w Nature to wtedy uwierzę. wink.gif

Co zaś się tyczy samego faktu Potopu to co w tym takiego dziwnego? Powstanie Morza Czarnego aż nadto spełnia warunki, żeby uznać Potop za fakt historyczny. Albo wspominana wielka powódź w Mezopotamii, która na zawsze zmieniła układ tamtejszych rzek. Dla ówczesnych były to katastrofy globalne, stanowiące kres ich dotychczasowego świata. A ponieważ źródła naszej tożsamości kulturowej leżą na Bliskim Wschodzie, a nie np. w Ameryce (gdzie notabene miał miejsce jeden z największych potopów w dziejach - "pęknięcie" nieistniejącego już dziś jednego z Wielkich Jezior, które zmyło z powierzchni ziemi połowę dzisiejszych Stanów Zjednoczonych) stąd i w naszej świadomości ten Potop jako archetyp Końca Świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Zbrojny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 56.959

Jan
Zawód: Uczen
 
 
post 14/05/2010, 13:18 Quote Post

QUOTE(Mobutu @ 14/05/2010, 2:09)
a nie np. w Ameryce (gdzie notabene miał miejsce jeden z największych potopów w dziejach - "pęknięcie" nieistniejącego już dziś jednego z Wielkich Jezior, które zmyło z powierzchni ziemi połowę dzisiejszych Stanów Zjednoczonych) stąd i w naszej świadomości ten Potop jako archetyp Końca Świata.
*



Moze kolega napisac cos wiecej o tym? Pierwsze slysze, a bardzo ciekawe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 14/05/2010, 16:56 Quote Post

Połowę Stanów to może nie wink.gif . Przypuszczam, ze chodzi o to:
http://en.wikipedia.org/wiki/Missoula_Floods
http://en.wikipedia.org/wiki/Glacial_lake_outburst_flood

Ew. o powódź związaną z jez. Bonneville:
http://imnh.isu.edu/digitalatlas/hydr/lkbflood/lbf.htm

Podobne zdarzenia miały miejsce w przypadku innych jezior lodowcowych, np. jez. Aggassiza czy Ojibway.
http://www.nature.com/ngeo/journal/v1/n3/abs/ngeo130.html
https://www.dmr.nd.gov/ndgs/ndnotes/Agassiz...e%20Agassiz.asp

Jest fajna strona na ten temat:
Ice Age Floods Institute

Ten post był edytowany przez sargon: 14/05/2010, 17:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
damiang
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 60.485

DamianG
Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzêdnik
 
 
post 14/05/2010, 17:38 Quote Post

Że to bzdura totalna to jest pewne na 100 % .Już sami autorzy odkrycia "chińscy ewangelicy" obniżają rating zaufania o 40 % kolejne procenty obniża fakt ,że aby wynieść łódź na taką wysokość wody nie wystarczyło by na obu biegunach + ze wszystkich lodowców z tamtego okresu.
Tyle dowodów na logike ,teraz fakte rzeczowe .Badania genetycznie nie potwierdzają wąskiego gardła genetycznego dla człowieka współczesnego z okresu "hipotetycznego potopu" który wyniósł ową arkę.Badania archeologiczne stanowisk datowanych na podobny okres również żadnego potou nie potwierdzają .Wniosek przychodzi sam - każde doniesienie o "arce noego" jest bzdurą .
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Mobutu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 59.666

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 15/05/2010, 19:44 Quote Post

QUOTE
Moze kolega napisac cos wiecej o tym? Pierwsze slysze, a bardzo ciekawe.

Szczerze mówiąc to nie pamiętam już szczegółów. Czytałem o tym z dobre 10 lat temu, więc proszę o wybaczenie. smile.gif Ale prawdopodobnie chodzi o któreś z wymienionych przez kolegę Sargona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/05/2010, 19:54 Quote Post

QUOTE(damiang @ 14/05/2010, 18:38)
Badania archeologiczne stanowisk datowanych na podobny okres również żadnego potou nie potwierdzają .Wniosek przychodzi sam - każde doniesienie o "arce noego" jest bzdurą .
*




A mógłbyś powiedzieć które badania nie potwierdzają owego "potopu" ?
Na wielu stanowiskach w południowej Mezopotamii odkryto ślady takiego kataklizmu który miał mieć miejce pod sam koniec okresu wczesnodynastycznego I.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej