Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Osiagnięcia kulturowe starożytnego Wschodu
     
cienmarzen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 440

 
 
post 16/11/2004, 17:23 Quote Post

które uważacie za najważniejsze i dlaczgo ?

ja osobiście sądzę, że najważniejszym wynalazkiem było pismo, ponieważ dało początek "kontrolowanej gospodarki", prawa etc. , ważnym także (wg. mnie) było wynalezienie papieru
to tylko i wyłącznie moje zdanie - chciałabym poznać wasze ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 17/12/2004, 13:55 Quote Post

piwo!!!! wiedzieliście że powstało na starożytnym bliskim wschodzie?? smile.gif
tyskie.gif okocim.gif zywiec.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 19/12/2004, 4:34 Quote Post

QUOTE
piwo!!!! wiedzieliście że powstało na starożytnym bliskim wschodzie??

A dokładniej - w Egipcie. Piwo egipskie nie miało wiele wspólnego z dzisiejszym napojem chłodzącym o tej nazwie. Mówiąc krótko, było ono mętne, bardzo słodkie i mocne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 19/12/2004, 19:49 Quote Post

A nie w mezopotamii??? Z tego co pamiętam to Gilgamesz kiedyś narąbał się tamtejszym browarem.

Pozdro
www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 19/12/2004, 20:03 Quote Post

No wiesz, Gilgamesz akurat nie jest tu żadnym "dowodem". smile.gif Poemat o Gilgameszu powstał ok. 2000 p.n.e. a piwo i wino w Egipcie znane już było w okresie predynastycznym, a więc ponad 1000 lat wcześniej.
A jak już mówimy o pradawnych czasach i upijaniu się - bogini Hathor-Sachmet w pradawnym micie o uratowaniu ludzkości przed zagładą również upiła się piwem zabarwionym na kolor czerwony, kolor krwi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 19/12/2004, 20:33 Quote Post

QUOTE(menes @ Dec 19 2004, 09:03 PM)
No wiesz, Gilgamesz akurat nie jest tu żadnym "dowodem". smile.gif Poemat o Gilgameszu powstał ok. 2000 p.n.e. a piwo i wino w Egipcie znane już było w okresie predynastycznym, a więc ponad 1000 lat wcześniej.
A jak już mówimy o pradawnych czasach i upijaniu się - bogini Hathor-Sachmet w pradawnym micie o uratowaniu ludzkości przed zagładą również upiła się piwem zabarwionym na kolor czerwony, kolor krwi.
*



o ile się nie mylę piwo znali już Sumerowie ok 6000 lat temu...a do Egiptu sposób jego "ważenia" trafił właśnie z międzyrzecza smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 19/12/2004, 20:47 Quote Post

Takie licytowanie się niczego nie wnosi. Ja moge powiedzieć że 7 tys. lat temu i... kto da więcej?
Nic mi nie wiadomo, aby piwo do Egiptu przyszło z Miedzyrzecza. Masz jakieś konkrety poza sakramentalnym "o ile się nie mylę" ? Ja odpowiem równie sakramentalnie - Mylisz się. biggrin.gif
"Sposób ważenia" to fatalne określenie bowiem piwo egipskie bardzo się różniło od innych znanych tego typu trunków. Inna sprawa, że zapożyczenia w okresach tak dawnych nie wchodziły w grę z powodu powszechnie znanej hermetyczności Egiptu. Trafiłeś więc kulą w płot.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 19/12/2004, 21:00 Quote Post

QUOTE(menes @ Dec 19 2004, 09:47 PM)
Takie licytowanie się niczego nie wnosi. Ja moge powiedzieć że 7 tys. lat temu i... kto da więcej?
Nic mi nie wiadomo, aby piwo do Egiptu przyszło z Miedzyrzecza. Masz jakieś konkrety poza sakramentalnym "o ile się nie mylę" ? Ja odpowiem równie sakramentalnie - Mylisz się. biggrin.gif
"Sposób ważenia" to fatalne określenie bowiem piwo egipskie bardzo się różniło od innych znanych tego typu trunków. Inna sprawa, że zapożyczenia w okresach tak dawnych nie wchodziły w grę z powodu powszechnie znanej hermetyczności Egiptu. Trafiłeś więc kulą w płot.
*



...hmmm...jakby to delikatnie ująć..moje określenie "o ile się nie mylę" miało być łagodną formą ( by nie było Ci przykro smile.gif oznajmienia Ci, że Ty się mylisz:)...
sposób warzenia to określenie umowne , niech będzie sposób wytwarzania:)....
dowód....no chyba tylko taki, że najstarsze info potwierdzające wytwarzanie piwa w Sumerze ok 6000 lat temu , to tzw. wykopaliska z Curanu...a konkretnie tabliczki z miasta Lagasz ..znów napiszę ..o ile się nie mylę najstarsze analogiczne info w dolinie Nilu jest ok 1000 lat młodsze..sweet:)....kurcze...aż mnie czasem przeraża jak jestem genialny rolleyes.gif blink.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 19/12/2004, 21:06 Quote Post

QUOTE(Gryzio @ Dec 19 2004, 10:00 PM)
dowód....no chyba tylko taki, że najstarsze info potwierdzające wytwarzanie piwa w Sumerze ok 6000 lat temu , to tzw. wykopaliska z Curanu...a konkretnie tabliczki z miasta Lagasz ..znów napiszę ..o ile się nie mylę najstarsze analogiczne info w dolinie Nilu jest ok 1000 lat młodsze..sweet:)....kurcze...aż mnie czasem przeraża jak jestem genialny  rolleyes.gif  blink.gif  wink.gif
*



O ile się nie mylę, to najstarsze zachowane zapisy w piśmie sumeryjskim nie sięgają 4000 roku przed Chr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 19/12/2004, 21:12 Quote Post

QUOTE(Werkemet @ Dec 19 2004, 10:06 PM)
QUOTE(Gryzio @ Dec 19 2004, 10:00 PM)
dowód....no chyba tylko taki, że najstarsze info potwierdzające wytwarzanie piwa w Sumerze ok 6000 lat temu , to tzw. wykopaliska z Curanu...a konkretnie tabliczki z miasta Lagasz ..znów napiszę ..o ile się nie mylę najstarsze analogiczne info w dolinie Nilu jest ok 1000 lat młodsze..sweet:)....kurcze...aż mnie czasem przeraża jak jestem genialny  rolleyes.gif  blink.gif  wink.gif
*



O ile się nie mylę, to najstarsze zachowane zapisy w piśmie sumeryjskim nie sięgają 4000 roku przed Chr.
*


eeeh..a wiesz może co oznacza taki sumeryjski piktogram duży odwrócony trójkąt podtrzymywany przez mniejszy ?? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 19/12/2004, 21:15 Quote Post

QUOTE
kurcze...aż mnie czasem przeraża jak jestem genialny  

Że jesteś genialny, to Ci się tylko tak wydaje...

Odsyłam do dwóch pozycji:
R.W.Ehrich "Chronologies in Old World Archeology", Chicago 1992
a jeśli bariera językowa lub trudności w zdobyciu tej pozycji przeszkodzą to:
J.Śliwa "Sztuka i archeologia starożytnego Wschodu", Warszawa-Kraków 1997
Tam dowiesz się, że analiza naczyń pochodzących z kultury Obeid 4 i wcześniejszej od niej Merimde czy nawet Fajum A, przemawia tutaj na "korzyść" Egiptu.

Acha, i taki drobiazg... niefrasobliwe stwierdzenie ok. 6000 lat temu oznacza de facto ok. 3996 p.n.e. To tak dla przypomnienia. Warto wiedzieć gdy rzuca się tysiącami lat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 19/12/2004, 21:28 Quote Post

QUOTE(menes @ Dec 19 2004, 10:15 PM)
QUOTE
kurcze...aż mnie czasem przeraża jak jestem genialny  

Że jesteś genialny, to Ci się tylko tak wydaje...

Odsyłam do dwóch pozycji:
R.W.Ehrich "Chronologies in Old World Archeology", Chicago 1992
a jeśli bariera językowa lub trudności w zdobyciu tej pozycji przeszkodzą to:
J.Śliwa "Sztuka i archeologia starożytnego Wschodu", Warszawa-Kraków 1997
Tam dowiesz się, że analiza naczyń pochodzących z kultury Obeid 4 i wcześniejszej od niej Merimde czy nawet Fajum A, przemawia tutaj na "korzyść" Egiptu.

Acha, i taki drobiazg... niefrasobliwe stwierdzenie ok. 6000 lat temu oznacza de facto ok. 3996 p.n.e. To tak dla przypomnienia. Warto wiedzieć gdy rzuca się tysiącami lat.
*



na dnie dzbanka ( czy też jego resztek) znaleziono osad z tzw. szczawian wapnia. Dzbanek ten wykopali dwaj archeolodzy R.Michel i P. McGovern z University of Pennsylvania (jeśli tylko bariera językowa nie przeszkodzi Ci poszperać w ich bazie..polecam gorąco wpisać nazwiska w/w archeologów:) i jeszcze jakaś babeczka której nazwiska nie pamiętam....szacunkowa data znaleziska...ok 6500 lat wstecz...od dzisiaj wstecz...acha skurupę wykopano na terenie dzisiejszego Iranu (niestety nie pamiętam gdzie) . Szczawian wapnia jest głównym składnikiem osadu powstającego w zbiornikach w który długo stało piwo..sweeet...kurcze..ale jestem genialny..tottaly sweeet...
ps. Egipcjanie to krążki i hippy...vivat Mezopotamia wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 19/12/2004, 21:30 Quote Post

No i "odgryzłeś" się adekwatnie do swojego poziomu. Gratuluję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 19/12/2004, 21:35 Quote Post

QUOTE(menes @ Dec 19 2004, 10:30 PM)
No i "odgryzłeś" się adekwatnie do swojego poziomu. Gratuluję.
*


kurcze..nie było moją intencją odgryzanie się sad.gif...tak fajnie się bawiłem...cenię menes Twą wiedzę dotyczącą kultury materialnej starożytnego Egiptu...co więcej ja nie mam nic do Egipcjan made in ancient Egypt smile.gif.....w kręgu mych znajomych określenie hippy i krążki nie ma znaczenia obraźliwego:)..serio....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 20/12/2004, 13:15 Quote Post

Gryzio --->

no chyba tylko taki, że najstarsze info potwierdzające wytwarzanie piwa w Sumerze ok 6000 lat temu , to tzw. wykopaliska z Curanu...a konkretnie tabliczki z miasta Lagasz ..znów napiszę ..o ile się nie mylę najstarsze analogiczne info w dolinie Nilu jest ok 1000 lat młodsze..sweet:)....kurcze...aż mnie czasem przeraża jak jestem genialny

Najpierw piszesz, że dowodem są tabliczki zapisane pismem sumeryjskim a później że chodziło o znalezisko z osadem. To chyba nie jest to samo. Podaj dokładny cytat z opracowania naukowego mówiący, że istnieją zachowane zapisy w piśmie sumeryjskim, które datują się na ok. 4000 rok przed Chr. bo osad na dnie dzbanka to chyba nie to samo. Z tego co wiem, nie istniaje żaden zapis w tym piśmie, który datuje się na tak odległy okres. Więc rzuć swoją erudycją i znajdź potwierdzenie dla swojej moim zdaniem kompletnie na wyrost przedstawionej tezy. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej