Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elżbieta Jagiellonka: rodzi zdrowego syna
     
filipek
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 105.962

filip
 
 
post 8/07/2020, 14:20 Quote Post

Elżbieta Jagiellonka, najmłodsza córka Kazimierza Jagiellończyka została żoną Fryderyka Legnickiego w 1515, niestety po ok 1.5 roku zmarła podczas porodu ich córki. W tym temacie przeżywa i rodzi syna- dziedzica. Pojawienie się syna Piasto-Jagiellona zmienia historię Śląska- Fryderyk II jako szwagier Króla Polski i wuj Króla Czech może osiągnąć więcej niż w realu na Śląsku- może np zostać Starostą Generalnym całego Śląska a nie tylko Dolnego jak w realu. Może też pokusić się o spuściznę po bezdzietnym Janie Dobrym do czego i w realu niewiele zabrakło. Z kolei jego syn albo kolejni następcy staną się mocnymi kandydatami do tronu w RON po śmierci Zygmunta Augusta. Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wksrob
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 480
Nr użytkownika: 99.966

Robert
 
 
post 5/03/2021, 8:07 Quote Post

A więc na imiona proponuję Fryderyk Kazimierz(1517-1565).
Charakter naszego Piasto-Jagiellona.
UCZCIWOŚĆ-POKORA (H) 7
Szczerość 6
Sprawiedliwość 6
Unikanie chciwości 7
Skromność 8

EMOCJONALNOŚĆ (E) 7
Strach 6
Lęk 6
Zależność 9
Sentymentalność 5

EKSTRAWERSJA (X) 4
Ekspresyjność 6
Śmiałość społeczna 4
Towarzyskość 3
Żwawość 2

UGODOWOŚĆ (A) 6
Skłonność do przebaczania 4
Uprzejmość 4
Elastyczność 6
Cierpliwość 7

SUMIENNOŚĆ © 7
Organizacja 9
Pracowitość 9
Perfekcjonizm 9
Rozwaga 7

OTWARTOŚĆ NA DOŚWIADCZENIA (O) 5
Wrażliwość estetyczna 3
Dociekliwość 7
Kreatywność 7
Niekonwencjonalność 5

Altruizm 6

RELIGIJNOŚĆ 3

SEKSUALNOŚĆ/EROTOFILIA 4

SCHIZOTYPIA 3

Przywództwo charyzmatyczne (transformacyjne) 5
Przywództwo transakcyjne 6
Przywództwo bierne 4

Ogólny czynnik INTELIGENCJI 7
Zdolności mechaniczne 6
Zdolności muzyczne 5
Zdolności arytmetyczne 8
Zdolności logiczne 8
Zdolności przestrzenne 9
Zdolności językowe 5

Talent wojskowy 7
Talent polityczno-dyplomatyczny 6
Talent administracyjno-gospodarczy 7

WZROST 3
Skłonność do TYCIA 5
BUDOWA 5
URODA 6
KINESTETYKA 7
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 5/03/2021, 10:54 Quote Post

QUOTE
Z kolei jego syn albo kolejni następcy staną się mocnymi kandydatami do tronu w RON po śmierci Zygmunta Augusta. Zapraszam do dyskusji.


Nie stanie się. Zapominacie o Annie Jagiellonce. Poza tym to chyba już dwie zmiany byłyby PODu, nie uważacie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 5/03/2021, 11:08 Quote Post

QUOTE
Nie stanie się. Zapominacie o Annie Jagiellonce. Poza tym to chyba już dwie zmiany byłyby PODu, nie uważacie?

Kandydatami na elekcji jak najbardziej mogą być i się na swoje pochodzenie powoływać. Zupełnie inną kwestią jest to czy zostaną wybrani. Poza tym póki co mamy tylko jednego brata ciotecznego Zygmunta Augusta i to na dodatek takiego, którego król Polski przeżył.
No właśnie: jednego. Czy zakładamy, że Elżbieta Jagiellonka umiera w porodzie lub nie doczekuje się dalszego potomstwa, czy też losujemy inne dzieci?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
filipek
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 105.962

filip
 
 
post 5/03/2021, 22:27 Quote Post

QUOTE(rapahandock @ 5/03/2021, 11:08)

No właśnie: jednego. Czy zakładamy, że Elżbieta Jagiellonka umiera w porodzie lub nie doczekuje się dalszego potomstwa, czy też losujemy inne dzieci?
*



Zakładamy, że przeżywa i losujemy kolejne Piasto-Jagiellonki smile.gif, ja tego niestety nie umiem.
Zmiany jakie widzę to: Fryderyk zbliżając się do Jagiellonów może pomyśleć, że nie opłaca mu się konwertować na luteranizm.
Co do ks opolskiego, to Fryderyk miał jak najbardziej prawa i szanse na to księstwo po Janie II Dobrym, ale zrzekł się tych praw na rzecz Hohenzollernów za 13333 guldeny w 1522, a od 1519 roku jego żoną była Zofia Hohenzollern. Tutaj jego żoną jest Jagiellonka więc dalej mu do Hohenzollernów. Stawiam że się tych praw nie zrzeknie, co najwyżej nie będzie kombinował z uniwersytetem w Legnicy, żeby finansów nie nadwyrężać. W 1523 kupił ks wołowskie, zapewne przynajmniej częściowo za $$ od Hohenzollernów, nie wiem czy teraz mu wystarczy na to pieniędzy sad.gif ale był gospodarny i systematycznie powiększał swoje ziemie, więc może wystarczy albo się zapożyczy.
Wydaje mi się również że urząd starosty generalnego nie zostanie podzielony i Fryderyk będzie piastował to stanowisko co najmniej do śmierci Ludwika Jagiellończyka co wiąże się z lepszą kasą- zakładam, że starosta generalny całego Śląska będzie zarabiał więcej niż tylko Dolnego.
Zapewne również Fryderyk nie zostanie pośrednikiem w tworzeniu traktatu krakowskiego z powodu dobrych relacji z Jagiellonami i braku takich z Hohenzollernami.
Wątek faktycznie zakłada dwie zmiany, dlatego proszę Szanowną Moderację o przeniesienie go do zabaw smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 5/03/2021, 22:49 Quote Post

No cóż. Wylosowałem. 1+6-7=0. Teoretycznie powinno to oznaczać, że dzieci w ogóle nie ma, ale zważywszy na założenie wątku to można chyba przyjąć że ten jeden syn się urodził, ale kolejnych dzieci nie ma. Chyba, że mam rzucać dalej, do uzyskania pierwszego wyniku równego co najmniej 1.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
filipek
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 105.962

filip
 
 
post 5/03/2021, 22:52 Quote Post

QUOTE(rapahandock @ 5/03/2021, 22:49)
Chyba, że mam rzucać dalej, do uzyskania pierwszego wyniku równego co najmniej 1.
*



A można tak?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 5/03/2021, 23:37 Quote Post

Wszystko zależy od tego jak się uczestnicy dyskusji dogadają. I czy Szanowna Moderacja klepnie. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której losowanie jest niezgodne z założeniem wątku, więc na coś trzeba ustalić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wksrob
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 480
Nr użytkownika: 99.966

Robert
 
 
post 6/03/2021, 9:09 Quote Post

QUOTE(rapahandock @ 5/03/2021, 23:37)
Wszystko zależy od tego jak się uczestnicy dyskusji dogadają. I czy Szanowna Moderacja klepnie. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której losowanie jest niezgodne z założeniem wątku, więc na coś trzeba ustalić.
*


Może po prostu zmodyfikujemy odrobinę POD, żeby Moderacja nie miała powodu aby zamykać wątek. Elżbieta umrze jak w OTL ale urodzi syna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kasarek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 497
Nr użytkownika: 87.374

 
 
post 6/03/2021, 9:57 Quote Post

QUOTE(Wksrob @ 6/03/2021, 9:09)
QUOTE(rapahandock @ 5/03/2021, 23:37)
Wszystko zależy od tego jak się uczestnicy dyskusji dogadają. I czy Szanowna Moderacja klepnie. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której losowanie jest niezgodne z założeniem wątku, więc na coś trzeba ustalić.
*


Może po prostu zmodyfikujemy odrobinę POD, żeby Moderacja nie miała powodu aby zamykać wątek. Elżbieta umrze jak w OTL ale urodzi syna.
*


Może coś, w takim stylu: Elżbieta umiera po porodzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
filipek
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 105.962

filip
 
 
post 6/03/2021, 13:39 Quote Post

Przepraszam, ale to przecież nie jest jakaś niewyobrazalna zmiana, w zasadzie dwie zmiany. Zamiast córki jest syn i Elżbieta zamiast umrzec przeżywa. Jako że zmiany są dwie to proponuje przenieść wątek do zabaw i nie ma powodu go zamykać.
Czy zmiany które zaproponowałem są realne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 6/03/2021, 19:35 Quote Post

Proponuję się zgodzić, że Elżbieta umiera podczas porodu syna. Jest to zmiana akceptowalna dla moderacji. Więc możecie w tym wypadku wylosować długość życia i charakter przyszłego kandydata na władcę RON.

QUOTE
Zupełnie inną kwestią jest to czy zostaną wybrani. Poza tym póki co mamy tylko jednego brata ciotecznego Zygmunta Augusta i to na dodatek takiego, którego król Polski przeżył.


A czy Zygmunt August jakos uwzględniał tego siostrzeńca w swoich planach dynastycznych, dopóki on żył? A prawnuk króla polskiego miałby jednak mniejsze szanse na tron niż jego wnuk. Habsbsurgów polska szlachta już za Jagiellonów nie uważała.

filipek - jesli bardzo Tobie zależy na dwóch zmianach, to temat przeniosę. Chociaż jak dla mnie z powodów powyższych nie uważam, aby potomsstwo Elżbiety Jagiellonki miało większe szane na tron polski niż potomstwo Władysława Jagiellończyka.



 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 6/03/2021, 19:40 Quote Post

Pisząc o bracie ciotecznym miałem na myśli Fryderyka Kazimierza, czyli syna Elżbiety Jagiellonki. Więc OTL raczej nie miał możliwości uwzględnienia go w swoich planach dynastycznych.
Jeśli o mnie chodzi, to można uprościć założenie do jednego - Elżbieta przeżywa pierwszy poród i nadal może rodzić dzieci. Jeśli ustalimy taki PoD to i moderacja powinna być szczęśliwa, i zmiana PoD daje podstawę do ponownego rzutu na ilość dzieci EJ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 6/03/2021, 19:47 Quote Post

Faktycznie, wybacz - ja miałam ciągle przed oczami Zygmuntowego siostrzeńca i imiennika. Którego Zygmunt August jakoś jako swojego następcy nie widział. Tym mniej będzie myslał o dalszym krewnym.

Jako moderacji jest mi obojętne, którą wersję przyjmiecie. Wersja ze śmiercią po urodzeniu syna moim zdaniem jest pewniejsza, bo w innym przypadku w kolejnym losowaniu może znowu wyjść bezdzietność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
filipek
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 105.962

filip
 
 
post 6/03/2021, 20:35 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 6/03/2021, 19:47)
Faktycznie, wybacz - ja miałam ciągle przed oczami Zygmuntowego siostrzeńca i imiennika. Którego Zygmunt August jakoś jako swojego następcy nie widział. Tym mniej będzie myslał o dalszym krewnym.

Jako moderacji jest mi obojętne, którą wersję przyjmiecie. Wersja ze śmiercią po urodzeniu syna moim zdaniem jest pewniejsza, bo w innym przypadku w kolejnym losowaniu może znowu wyjść bezdzietność.
*



Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą bezdzietnoscia przecież w realu EJ była plodna tylko zmarła po porodzie. Czy chodzi o to że po urodzeniu syna już by się nie doczekała potomstwa??
W sumie nie wiem czy Zygmunt August brał pod uwagę Jana Zygmunta Zapolya jako następcę na tronie ale JZZ umarł przecież rok przed ZA, gdyby go przeżył to byłby bardzo silnym kandydatem do Korony tak sądzę.
Proponuje rozwiązanie Ela rodzi syna, przeżywa poród i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli to wymaga przeniesienia do zabaw to ok. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej