Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Maciej Korwin: związuje się z Jagiellonami, Biskup Protazy przekonuje Rakuszankę
     
Mateusz Wokulski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 105.473

WWW ww
Stopień akademicki: n
Zawód: WWp
 
 
post 14/02/2020, 13:53 Quote Post

Załóżmy że biskup Protazy działa znacznie bardziej energicznie w sprawie sojuszu z Jagiellonami i nie zraża Rakuszanki do pomysłu ożenku Jadwigi z Maciejem Korwinem i ostatecznie przyklepuję ożenek z Macieja z Jadwigą.
Jak myślicie czy Maciej Korwin mając nieco lepszą partnerkę wniesie nowy powiew w środkowoeuropejską politykę nieco skostniałą i coraz bardziej zdominowaną przez Habsburgów oraz Jagiellonów?
Jak wiemy Maciej Korwin nie miał problemu z sobą lecz partnerkami zarówno Beatrycze jak i Katarzyna z Podiebrad miały swoje plusy zwłaszcza ta pierwsza lecz także minusy zwłaszcza jeśli chodzi o przedłużenie linii Hunyadych (taki przykład memento mori dla Jagiellonów)
Jadwiga podobnie jak matka produkowała Wittelsbachów hurtowo niestety szczęście się do niej nie uśmiechało wink.gif
Czy jest szansa na jakiś poważniejszy sojusz Macieja z Jagiellonami?
Czy typowe dla Jagiellonów odwlekanie w czasie zrazi Korwina i tyle będzie z sojuszu ?

Ten post był edytowany przez Mateusz Wokulski: 14/02/2020, 14:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 16/02/2020, 10:50 Quote Post

Jestem przekonany, że było, ale też nie mogę znaleźć. No cóż, można w takim układzie chyba dyskutować tutaj.
W którym dokładnie momencie planujesz ślub? Bo jest lekka różnica czy dojdzie do niego w 1468 czy w 1471 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mateusz Wokulski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 105.473

WWW ww
Stopień akademicki: n
Zawód: WWp
 
 
post 16/02/2020, 11:58 Quote Post

rapahandock
Najciemniej pod latarnią rolleyes.gif
Niewątpliwie sam temat to złoto które gdzieś zostało zakopane lub w ogóle nie zostało spożytkowane na tym jakże fascynującym forum

QUOTE
W którym dokładnie momencie planujesz ślub? Bo jest lekka różnica czy dojdzie do niego w 1468 czy w 1471 r.

Myślę że najciekawszym rozwiązaniem będzie rok 1470, grubo dwa lata po wizycie Protazego Maciej zacznie się niecierpliwić a młoda Jagiellonka będzie wtedy w wieku pierwszej żony Macieja
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 16/02/2020, 12:02 Quote Post

Tylko pamiętaj, że w takim układzie trzeba coś zrobić z wojną czesko-węgierską, wszak w 1469 r. OTL Korwin został obrany królem Czech przez katolików, zaś na przejęcie tego stołka po śmierci Podiebrada liczyli Jagiellonowie. Czy w takim układzie przewidujesz odwrócenie sojuszu? Może w ramach układu ślubnego Korwin rezygnuje z pretensji do Pragi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Mateusz Wokulski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 105.473

WWW ww
Stopień akademicki: n
Zawód: WWp
 
 
post 16/02/2020, 12:13 Quote Post

Korwin pewnie zgodzi się na zrzeczenie się stołka w Pradze ale na pewno nie porzuci swoich planów by stworzyć "mutanta" w środkowej europie wink.gif
W każdym razie jeśli Korwin nie wkroczy na Śląsk to nie będzie pięknego rynku w Wrocławiu (właściwie to jedyna pamiątka po Korwinie, Budę srogo potraktowali Turcy)
Moim zdaniem Korwin zrzeknie się Czech ale na Morawy oraz na Śląsk i tak wkroczy i to najprawdopodobniej zaraz po ślubie z Jagiellonką
Zakładam że będzie chciał pójść na ugodę z Jagiellonami ale na jakich zasadach o to jest pytanie?
Może jakiś trybut z Śląska przez określony czas z możliwością jego wykupu od Węgier za jakąś bajońską sumę wink.gif co do Moraw to wątpliwe aby w tym aspekcie jakkolwiek chciał się Korwin układać popiera go miejscowa szlachta (tak samo jak Śląska, a zwłaszcza sam Wrocław)

Tak słówkiem wyjaśnienia:
jestem przekonana, że podobny temat był w dziale historii alternatywnej powszechnej. Jednak szukałam i nie mogłam znaleźć. Możliwe, że ktoś w nadmiarze zapału go usunął, a może istnieje pod innym tytułem. Jeśli znajdę, połączę tematy. Pozdrawiam


Wilczyca24823

Niewątpliwie największym błędem szlachty czekskiej było to że wybrała samodzielnie Jerzego z Podiebradów na króla Czech olewając zdanie szlachty z Moraw oraz Śląska która zwróciła się do Węgier. Polska w owym czasie przynajmniej z tego co się orientuję była w ogóle poza rozgrywką o tron Czech sytuacja na korzyść Jagiellonów zmieniła się dopiero po śmierci Jerzego gdy zanosiło się na to że Maciej Korwin wkroczy do Pragi, wtedy to szlachta Czeska panicznie zaczęła szukać protektora na tyle silnego by był wstanie się skonfrontować z Węgrami i padło na Władysława rolleyes.gif
Ogólnie rzecz biorąc całe to zamieszanie według mojej osobistej oceny wynikało z tego że szlachta Czeska bała się że zostanie rozniesiona na szablach przez popierających Macieja Korwina Morawian i Ślązaków którzy być może zdominowaliby politykę wewnętrzną Czech, brak reakcji Macieja Korwina na obawy szlachty właściwej z Czech a właściwie ich nastraszenie spowodowało interwencję Jagiellonów i założę się że długo sobie to wypominał nasz bohater wątku



Łaczenie postów, następnym razem proszę o używanie opcji "edytuj"

Wilczyca24823

Ten post był edytowany przez Wilczyca24823: 16/02/2020, 12:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 17/02/2020, 15:33 Quote Post

Nie mam dostępu do Baczkowskiego, ale z tego co mi się wydaje to proponujesz zupełny zwrot w polityce Jagiellonów. Już prędzej spodziewałbym się, że warunkiem postawionym przez Jagiellończyka, który byłby sine qua non, byłaby rezygnacja przez Macieja pretensji do korony św. Wacława, jako do całości ziem. A na to z kolei Maciej nie pójdzie.

Ten post był edytowany przez rapahandock: 17/02/2020, 15:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mateusz Wokulski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 105.473

WWW ww
Stopień akademicki: n
Zawód: WWp
 
 
post 17/02/2020, 23:07 Quote Post

QUOTE
Nie mam dostępu do Baczkowskiego, ale z tego co mi się wydaje to proponujesz zupełny zwrot w polityce Jagiellonów. Już prędzej spodziewałbym się, że warunkiem postawionym przez Jagiellończyka, który byłby sine qua non, byłaby rezygnacja przez Macieja pretensji do korony św. Wacława, jako do całości ziem. A na to z kolei Maciej nie pójdzie.

Też tak uważam aczkolwiek stawiam a rozwiązanie jak w rzeczywistości Jagiellonowie nie mają raczej środków na przepędzenie Węgrów z Czech (a raczej nie ma ich szlachta czeska)
Maciej Korwin raczej będzie trwał przy swoich zdobyczach chyba że Jagiellonowie zaangażują się w pełno skalową wojnę
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej