Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
106 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Optymalne granice Polski po DWS, ankieta
     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 25/01/2017, 15:33 Quote Post

No to nowa mapka. Po głębszym namyśle uznałem, że otl-owe granice zachodnie mają też dodatkowy plus, przemawiający za ich przyjęciem- Niemcy lądują za rzekami i granica wygląda w miarę naturalnie. Reszta jak wcześniej.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 956
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 25/01/2017, 15:36 Quote Post

Realchief Twoja mapka jest super !!!
Takiej Polski bym chciał ( z tym żółtym) ale z Wilnem
Jeszcze bym wziął Kobryń ,Kowel, Przemyślany ,Żydaczów ,Stryj, Skole , Kamionka Strumiłowa,Radziechów
A moja nowa bardziej czytelna mapka jest taka

Ten post był edytowany przez Marecki384: 25/01/2017, 15:45

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/01/2017, 15:45 Quote Post

Różowe minimum, z zielonym optimum.

 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 25/01/2017, 17:26 Quote Post

Swoją drogą to absolutnie Wilno nie może być w Polsce w takiej postaci jak na większości map kolegów.
Polska by była pośmiewiskiem na cały świat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 25/01/2017, 20:10 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 25/01/2017, 20:35)
QUOTE(Realchief @ 25/01/2017, 17:26)
Swoją drogą to absolutnie Wilno nie może być w Polsce w takiej postaci jak na większości map kolegów.
Polska by była pośmiewiskiem na cały świat.
*



Możesz wytłumaczyć dlaczego ?
*


Chyba chodzi o kształt odwrotny do Półwyspu Skandynawskiego, bo co on przypomina to chyba wiadomo wink.gif

Założenia:
-nie ma szans na demokratyczną i praworządną Polskę
-Stalin musi coś zyskać i dodatkowo rozegrać nas i Niemcy
-zdanie Stalina liczy się bardziej niż aliantów, w zasadzie zmieniam tylko dwa szczegóły co do OTL. Taki realistyczny optymizm. Wiadomo, że marzeniem byłoby Wilno, Królewiec i Brześć ale nie dało się mieć wszystkiego.


Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 25/01/2017, 20:18

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Lugal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 822
Nr użytkownika: 58.985

Marcin
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/01/2017, 20:37 Quote Post

Zastosowałem jednak starszą wersję mapy - w tej nowszej były olbrzymie problemy z równomiernym wypełnianiem obszarów w paincie.
Przy wytyczaniu granic brałem pod uwagę następujące uwarunkowania:
1. konieczność skrócenia granic z niebezpiecznymi sąsiadami
2. skład etniczny odpowiednich terytoriów
3. wcześniejsze związki historyczne z Polską
4. przydatność terytoriów dla polskiej gospodarki
5. ewentualne reakcje aliantów
6. możliwa całkowita niepodległość Polski - w tym wypadku Stalin nie miałby interesu w przesuwaniu Polski zbyt mocno na zachód
7. niepewność co do kształtu Niemiec powojennych - stopień ich (nie)zależności od ZSRR
Całkowitą mrzonką było - co chyba wszyscy inni userzy, jak zauważyłem, wyraźnie wzięli pod uwagę - zachowanie przedwojennej granicy wschodniej Polski. Liczyła się głównie wola Stalina oraz fakt, że byśmy mieli problemy i napięcia wewnętrzne w państwie za sprawą licznego odsetka mniejszości narodowych. Zakładam jednak, że możliwe było wynegocjowanie ze Stalinem zostawienie po stronie polskiej Lwowa (ważny ośrodek naukowy i kulturalny) oraz karpackiego zagłębia nafltowego. Polsce przypadły by też całe Prusy Wschodnie - po rozpadzie ZSRR nie mielibyśmy ani kilometra granicy z federacją rosyjską. Z powodu bliższej odległości łatwiej niż na Pomorze Szczecińskie byłoby przesiedlić mieszkańców utraconej części północno-wschodniej kraju, w tym Wileńszczyzny. Przyłączenie (odzyskanie?) całych Prus wschodnich wydłużało by nasz pas wybrzeża nie mniej, niż nabycie Pomorza szczecińskiego. Świadomie zrezygnowałem części z obszarów, które były już od wieków doszczętnie zniemczone a ich związki z Polską zanikły jeszcze w średniowieczu, gdzie dla ich polonizacji trzeba było dokonać całkowitej wymiany ludności. Do Polski jednak w mojej wersji trafiła duża część Dolnego Śląska z Wrocławiem, ze względu na wyprostowanie i skrócenie granicy z Niemcami. Zrezygnowałem jednak z wypustki w postaci ziemi kłodzkiej, którą przekazałbym... Czechosłowacji. Łatwiej by wtedy się zgodzili na przejęcie przez Polskę Zaolzia, Spisza i Orawy, w których zamieszkiwała mniejszość polska. W sumie ziemia kłodzka z wszystkich nabytków Polski z 1945 roku miała najsłabsze związki historyczne z naszym krajem (pod polskim panowaniem była chyba tylko rok czy 2, w czasach Bolesława Chrobrego, razem z resztą Czech i Moraw), nie było tam żadnej zwartej grupy Polaków. Resztę Dolnego Śląska (wraz z częścią Łużyc z Budziszynem i Chociebużem) - te obszary, które zaznaczyłem na turkusowo - po długich wahaniach, zdecydowałem się przyznać również Czechom (brałem pod uwagę także przyznanie ich Polsce). Była to długa droga do przebycia dla przesiedleńców ze wschodu, tereny (poza wspomnianą częścią Łużyc) do cna zgermanizowane. Łatwiej tam było przesiedlić Czechów. Wziąłem też pod uwagę potencjalny los Serbów Łużyckich po ich włączeniu do państwa polskiego. Otóż przypuszczam, że spotkałby ich los podobny do Słowińców i Mazurów - szykany, wyzywanie od Niemców i w końcu pewnie uciekliby do Reichu. Paradoksalnie być może wtedy by dopiero szybciej i do cna się zgermanizowali... sad.gif Nie wykluczam, że Czesi by ich potraktowali lepiej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w tej sytuacji mamy granicę z Niemcami krótszą niż w realu...

Ten post był edytowany przez Lugal: 25/01/2017, 21:59

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 25/01/2017, 21:48 Quote Post

Nie podzielam entuzjazmu kolegi biorąc pod uwagę jak brutalną czechizację prowadzili w międzywojniu i że wymordowali koło 300 tyś niemieckich cywili w 1945 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 956
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 25/01/2017, 21:52 Quote Post

Mi ten kształt Polski przypomina słonia z podniesioną trąbą.
Od razu jakieś dziwne skojarzenia niektórzy mają
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Lugal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 822
Nr użytkownika: 58.985

Marcin
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/01/2017, 22:01 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 25/01/2017, 22:52)
Mi ten kształt Polski przypomina słonia z podniesioną trąbą.
Od razu jakieś dziwne skojarzenia niektórzy mają
*


Chodzi Ci o Mierzeję oddzielającą Zalew Kuroński od otwartego morza?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 956
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 26/01/2017, 8:23 Quote Post


O tą alternatywną mapę z Wilnem

Ten post był edytowany przez Marecki384: 26/01/2017, 8:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 26/01/2017, 8:50 Quote Post

QUOTE(Marecki384 @ 26/01/2017, 8:23)
O tą alternatywną mapę z  Wilnem
*



Wszystkie gdzie postulowane jest zatrzymanie jedynie pasa polskiego od Grodna po Wilno.

Z drugiej strony jeżeli udało by się nam utrzymać Wilno to by świadczyło nomen omen o wielkiej potencji (wyrażenie lekko dziś archaiczne ale używane wtedy) naszego państwa, trudno zaś o lepszy jej symbol smile.gif

Ten post był edytowany przez Realchief: 26/01/2017, 10:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
OGUREK
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.314
Nr użytkownika: 94.475

 
 
post 26/01/2017, 10:47 Quote Post

Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka. Albo Kresy, albo Ziemie Odzyskane, było nas tylko 24 mln. Uważam, że Lwów i całe Prusy Wschodnie były do ugrania, pamiętajmy, ze już tak duża część Dolnego Śląska (Nysa Łużycka, zamiast Nysy), była niejaką "gratyfikacją". Zamieniono bagna i lasy na uprzemysłowiony i zasobny w surowce region. Nawet Churchill zauważył ,ze przez te zmiany, Polska stanie się państwem uprzemysłowionym. Jednakże, było to utrudnione przez sprzeciw sił politycznych, pojawiały się nawet rojenia o powrocie do granic I RP, czy też innych, na których stanowilibyśmy mniejszość w stosunku do innych Słowian, owa pułapka prawa do "samostanowienia narodów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 26/01/2017, 11:14 Quote Post

Eeee. Po drugiej wojnie światowej ktoś chciał powrotu do granic sprzed I rozbioru?
A Churchill nie wziął pod uwagę, że radzieccy towarzysze wywiozą wszystko co się da z owych uprzemysłowionych terenów, nie tylko wyposażenie, ale nawet szyny, rury i kable, zostawiając gołe ściany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 26/01/2017, 11:31 Quote Post

QUOTE(OGUREK @ 26/01/2017, 10:47)
Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka. Albo Kresy, albo Ziemie Odzyskane, było nas tylko 24 mln. Uważam, że Lwów i całe Prusy Wschodnie były do ugrania, pamiętajmy, ze już tak duża część Dolnego Śląska (Nysa Łużycka, zamiast Nysy), była niejaką "gratyfikacją". Zamieniono bagna i lasy na uprzemysłowiony i zasobny w surowce region. Nawet Churchill zauważył ,ze przez te zmiany, Polska stanie się państwem uprzemysłowionym. Jednakże, było to utrudnione przez sprzeciw sił politycznych, pojawiały się nawet rojenia o powrocie do granic I RP, czy też innych, na których stanowilibyśmy mniejszość w stosunku do innych Słowian, owa pułapka prawa do "samostanowienia narodów".
*



Ha. W XVII wieku mieliśmy i tak większy obszar i jakieś 9-10 mln ludności (po Polanowie blisko mln kilometrów i coś koło 14 mln). Nawet po przesiedleniach i wymianie ludności było sporo Polaków na Kresach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 956
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 26/01/2017, 15:14 Quote Post

Kurczę mi się wydaje że po II WŚ mogliśmy mieć Lwów Kowel Brześć Kobryń Grodno Wołkowysk + Prusy Wschodnie + Ziemie Zachdnie.
Ale Polska musiała być niepodległa tak samo Jak reszta Europy Środkowo Wschodniej (Bez Rumunii).
Ale czy Białoruś i Ukraina byłyby niby wolnymi krajami ale z wpływami ZSRR (bez Litwy Łotwy i Estonii )
Czy była by taka możliwość
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

106 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej