Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Większa Kongresówka, Królestwo Polski i Litwy
     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 3/09/2016, 9:57 Quote Post

Załóżmy, że w 1815 roku car Aleksander I przyłącza do Kongresówki Gubernie Wileńską, obwód Białostocki oraz powiaty Grodno i Lida jako rekompensatę za Księstwo Poznańskie. W skład Kongresówki wchodzi więc Mazowsze, północna Małopolska, wschodnia Wielkopolska, Żmudź, Wileńszczyzna, Auksztota, Suwalszczyzna i Podlasie. Jak rozwijałoby się Królestwo Kongresowe? Jaki byłby podział administracyjny oraz skład ludności? Czy doszłoby do powstań? Czy powstałby Litewski nacjonalizm, a jeżeli tak to jakby wyglądał? Zapraszam do dyskusji smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 3/09/2016, 10:38 Quote Post

Żeby było zabawne sam się nosiłem ostatnio z tematem w którym Aleksander dostaje zgodę na utworzenie Królestwa Polskiego pod swoim berłem, ale skoro powstaje ono z III zaboru Pruskiego (nie tylko rzecz jasna) i Austriackiego to zdecydowane zostaje, że także Rosyjskiego (bez Kurlandii ale z Lipawą, Iłłuksztą i Pińskiem). Byłby to nawet pewnie kompromis łatwiejszy do szybkiego osiągnięcia w Wiedniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 3/09/2016, 10:57 Quote Post

Tylko, że w moim temacie chodzi głównie o to żeby Kongresówka składała się ze wszystkich terenów zamieszkanych w większości przez ludność wyznającą Katolicyzm obrzędu Rzymskiego. Ja początkowo chciałem dać w temacie samą Gubernie Wileńską ale bez Białegostoku Grodna i Lidy dziwnie to wygląda. Jeżeli uważasz, że nie ma szans na granice jakie wymieniłem na początku, a istnieją szanse na granice opisane przez ciebie to można zmienić POD (tylko dlaczego Lipawa Iłłukszta i Pińsk?). Jeszcze pozostaje pytanie czy panowie w Moskwie zgodzą się na duże ustępstwa w końcu taki Brześć czy Kowel to ziemie rdzennie Ruskie, zaś Białystok, Grodno, Wilno i Kowno można potraktować jako ziemie rdzennie bałtyckie.

Ten post był edytowany przez Azaghal: 3/09/2016, 11:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 3/09/2016, 13:53 Quote Post

Następnego dnia Aleksander umiera na skutek dużej ilości ołowiu/stali w organizmie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 3/09/2016, 14:41 Quote Post

QUOTE(matigeo @ 3/09/2016, 14:53)
Następnego dnia Aleksander umiera na skutek dużej ilości ołowiu/stali w organizmie.
*


Mogłoby tak być gdyby włączył zbyt dużo terenów do Kongresówki np. cały trzeci rozbiór. Jednak ziemie które opisałem w temacie nie są zbyt wielkie ani zbyt znaczące. Poza tym Rosja w tym samym roku zjadła Wielkie Księstwo Finlandii oraz Besarabię która została włączona do Rosji bezpośrednio. Myślę że nikt Cara nie otruję pod warunkiem, że nie przyłączy zbyt wielkiego obszaru.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Wksrob
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 480
Nr użytkownika: 99.966

Robert
 
 
post 3/09/2016, 18:16 Quote Post

Cóż myślę, że włączenie tych ziem może zostać uznane wrogo ale nikt nie powinien dopuścić się zamachu na niego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 3/09/2016, 18:54 Quote Post

Nie zapominajmy, że ziemie te nie były jeszcze nawet 20 lat w Rosji i Aleksander nie traci nad nimi władzy.
Nie sądzę więc by się nabawił ołowicy. Będzie nieco więcej niezadowolonych, ale ta grupa i tak w dużej mierze się pokrywa z grupą niezadowoloną z liberalnego eksperymentu w postaci KP. Na dodatek zachodnie gubernie Rosji i tak miały za Aleksandra dość specyficzny status, ATL by one zniknęły, bo na terenach które by nie były wcielone do KP by się to nie opłacało.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 3/09/2016, 19:12 Quote Post

O ile dobrze pamiętam, to car chyba nawet obiecał, że Królestwo Polskie odzyska Ziemie Zabrane
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 3/09/2016, 19:36 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 3/09/2016, 19:54)
Nie zapominajmy, że ziemie te nie były jeszcze nawet 20 lat w Rosji i Aleksander nie traci nad nimi władzy.
Nie sądzę więc by się nabawił ołowicy. Będzie nieco więcej niezadowolonych, ale ta grupa i tak w dużej mierze się pokrywa z grupą niezadowoloną z liberalnego eksperymentu w postaci KP. Na dodatek zachodnie gubernie Rosji i tak miały za Aleksandra dość specyficzny status, ATL by one zniknęły, bo na terenach które by nie były wcielone do KP by się to nie opłacało.
*


Zgoda.

QUOTE(Pomorski Wilk @ 3/09/2016, 20:12)
O ile dobrze pamiętam, to car chyba nawet obiecał, że Królestwo Polskie odzyska Ziemie Zabrane
*


Gdyby Car oddał całe Ziemie Zabrane to mógłby naprawdę zostać otruty tongue.gif .

Mapa poglądowa terenów które opisałem w temacie http://images78.fotosik.pl/865/06b28af449f77216gen.png
Myślę że ludność tego tworu wynosiłaby około 4-5 mln ludzi (rok 1815) z czego Polacy stanowiliby około 53% Litwini 20%, Żydzi 14%, Białorusini 5%, Niemcy 3%, Ukraińcy 3% i Rosjanie 2%.

Jeżeli jednak większość dyskutantów woli by w ATL do Kongresówki włączono większość ziemi trzeciego zaboru Rosyjskiego to mogę pójść na kompromis.

Ten post był edytowany przez Azaghal: 3/09/2016, 20:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 3/09/2016, 21:01 Quote Post

Jeżeli przyjmować, że KP dostaje ziemie z panującym katolicyzmem w wersji Rzymskiej to i tak to się mniej więcej z III rozbiorem pokrywa.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ej_1750.svg.png

A co do tego co pisałem wcześniej, to Pińsk dla wyrównania granicy i Lipawa jako jedyny port KP.

Ten post był edytowany przez Realchief: 3/09/2016, 21:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 4/09/2016, 9:50 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 3/09/2016, 22:01)
Jeżeli przyjmować, że KP dostaje ziemie z panującym katolicyzmem w wersji Rzymskiej to i tak to się mniej więcej z III rozbiorem pokrywa.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ej_1750.svg.png

A co do tego co pisałem wcześniej, to Pińsk dla wyrównania granicy i Lipawa jako jedyny port KP.
*


Nie jestem pewien czy ta mapa jest merytoryczna. Gdyby Katolicyzm obrządku Rzymskiego dominował w Galicji wschodniej to skąd się tam wzięło tylu Ukraińców? Co do Pińska to nie wiem czy trzeba wyrównywać granice to nie jest "półwysep" tylko małe wklęśnięcie.

Może mały kompromis? W latach 1797-1801 istniała gubernia litewska obejmowała tereny guberni Wileńskiej, oraz guberni Grodzieńskiej https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...D0%B8%D1%8F.jpg
i https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...oblast_1820.jpg
Można by założyć, że Car Aleksander nie likwiduje tej guberni i w 1815 włącza ją do KP dodając jeszcze (ze względu na prośby Polaków) niewielki dostęp do morza w porcie Lipawa. Car może wówczas zaznaczyć że ów dostęp do morza jest takim dodatkiem i jeżeli Polacy okażą niewdzięczność to Car im go zabierze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 4/09/2016, 10:25 Quote Post

Mapa nie przedstawia wyznania ludności tylko religię panującą czyli wyznania szlachty. W połowie XVIII wieku nikogo nie obchodziło po jakiemu gada czy co wyznaje chłop, 50 lat później też.
W żadne podarki Aleksandra osobiście nie wierzę nawet Białegostoku nie dał. Za to w kompromis w Wiedniu czyli zgodę na budowę KP po berłem Aleksandra w zamian za to, że Rosja zostanie osłabiona czyli też coś sceduje na jego rzecz jak pozostali zaborcy i owszem.

Ten post był edytowany przez Realchief: 4/09/2016, 10:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 4/09/2016, 11:29 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 4/09/2016, 11:25)
Mapa nie przedstawia wyznania ludności tylko religię panującą czyli wyznania szlachty. W połowie XVIII wieku nikogo nie obchodziło po jakiemu gada czy co wyznaje chłop, 50 lat później też.
W żadne podarki Aleksandra osobiście nie wierzę nawet Białegostoku nie dał. Za to w kompromis w Wiedniu czyli zgodę na budowę KP po berłem Aleksandra w zamian za to, że Rosja zostanie osłabiona czyli też coś sceduje na jego rzecz jak pozostali zaborcy i owszem.
*


Dobrze. Tylko kto ustali co Rosja ma scedować, Kongres Wiedeński czy Car Aleksander? Dlaczego granice miałyby obejmować cały trzeci rozbiór Rosyjski + Pińsk - Kurlandia (bez Lipawy)? Wątpię by członkowie Kongresu interesowali się dokładną granicą co do miasta. Myślę, że powiedzieliby Carowi żeby coś KP odpalił i żeby to było duże, a co by Car odpalił to już jego sprawa. W takim razie Car także nie miałby interesu włączając do KP jakiś wymyślnych terenów (wiązałoby się to z dużą reformą administracyjną) raczej włączyłby do KP obwód Białostocki + dwie bliskie gubernie (Grodzieńską i Wileńską).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 4/09/2016, 11:53 Quote Post

Tak jak pisałem najprostsze ustalenie by było takie:
Skoro Aleksander się wygłupia i chce tworzyć jakieś tam państwo polskie z ziem które Prusy i Austria zabrały w roku 1795 to niech da też tereny które w tym roku zabrała Rosja. Kurlandia w te tereny wchodziła. W danie jednak Kurlandii wątpię i to bardzo, co najwyżej jakieś tam jej skrawki i jakieś inne skrawki w ramach ramach wyrównania za Kurlandię, przy czym nie oznacza to, że będzie to taka sama powierzchnia jak Kurlandia tylko sporo mniej. Pińsk akurat ładnie wygląda dla wyrównania granicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 4/09/2016, 12:04 Quote Post

No dobrze. Może być coś takiego? http://images78.fotosik.pl/867/a8855936353030bd.png
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

15 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej