Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Haplogrupy szkockich klanów, Normańskie korzenie?
     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 17/02/2016, 22:05 Quote Post

Niektóre szkockie Klany posiadają skandynawski subklad R1a-Z284. Zastanawia mnie pewna rzecz, Klany te wywodzą się od Somerleda, który od strony ojca miał być Celtem a od matki Skandynawem, ale jak to się ma do skandynawskiego R1a? Z badań DNA jasno wynika, że te rody pochodzą od wikingów. Są teorie, że od strony ojca także płynęła w nim krew wikingów, ale jednak ogólnie twierdzi się, że jego ojciec był lokalnego pochodzenia. Niektórzy próbują twierdzić, że skandynawskie R1a jest celtyckie, ale to są tylko pobożne życzenia, bo z tego co zauważyłem to według tych osób wszystkie "fajniejsze" haplogrupy są celtyckie. Czy jest ktoś w stanie jasno mi to wytłumaczyć i napisać czy klany szkockie posiadające Z284 pochodzą od wikingów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 18/02/2016, 0:45 Quote Post

Znalazłem odpowiedź, owe rody pochodzą od wikingów. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Clann_Somhairle tutaj jest napisane "Parent house House of Ivar", czyli Somerled pochodził od wikingów. Inna wersja głosi, że Somerled pochodził od Ynglingów, ale w sumie to może być jedna wersja, bo stare skandynawskie dynastie są tak pomieszane, że jedni wywodzą się od drugich a różni ich tylko nazwa. Ale jeśli tak to (o ile mnie pamięć nie myli) słynny Ragnar też powinien być R1a-Z284 i tak samo Harald Hardrada.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej