Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ludowa Republika Albanii

Filip August

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.018

Zawód: BANITA SPAMER

post 24/10/2016, 14:46 Quote Post

Zastanawia mnie ta sprawa: dlaczego Albania najpierw skłóciła się z ZSRR i poprała Chiny Mao Zedong ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 24/10/2016, 15:19 Quote Post

QUOTE(Filip August @ 24/10/2016, 15:46)
Zastanawia mnie ta sprawa: dlaczego Albania najpierw skłóciła się z ZSRR i poprała Chiny Mao Zedong ?
*

Z bardzo prostej przyczyny:

CODE
Po II wojnie światowej Albania stała się państwem socjalistycznym. Weszła w skład RWPG i Układu WarszawskAlbańskich komunistów niepokoił proces przejmowania władzy w Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego przez rewizjonistów z Nikitą Chruszczowem na czele. Enver Hodża szybko dostrzegł zamiary chruszczowistów. Z oburzeniem przyjął referat o "zbrodniach Stalina" wygłoszony przez Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR. Pisał wówczas: Przechodzą po mnie dreszcze, gdy pomyślę jak bardzo burżuazja i reakcja będą się cieszyć, kiedy dostaną ten raport we własne ręce, na pewno rozpoczną kampanię kłamstw i kto wie ile to potrwa. Tito powinien być bardzo zadowolony po przeczytaniu tego raportu, jestem pewien, że już to zrobił. Jaka to szkoda dla Związku Radzieckiego i obozu socjalistycznego! Co za żenująca odpowiedzialność przed historią! Nie mogę nic napisać. To za mało powiedzieć: "Jestem w szoku!"

Enver Hodża gorąco bronił socjalistycznego dziedzictwa Józefa Stalina przed atakami oportunistów. Krytykował również politykę zagraniczną ZSRR, z winy chruszczowistów, kapitulancką wobec imperializmu.

Ostateczny rozbrat między marksistami-leninistami a rewizjonistami nastąpił na przełomie lat 1960-1961. W latach 60. Albania wystąpiła z Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej i Układu Warszawskiego, a kraje bloku radzieckiego potępiła jako państwowo-kapitalistyczne i rewizjonistyczne. Zaciekle sprzeciwiła się wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji latem 1968 roku. Z Albanią współdziałały grupy antyrewizjonistyczne w bloku radzieckim, głównie z Polski, ZSRR, NRD i Jugosławii.

W swej walce z radzieckim rewizjonizmem APP znalazła sojusznika w Komunistycznej Partii Chin, kierowanej przez Mao Tse-tunga. Stanowisko pośrednie między KPCh i APP a KPZR i jej sojusznikami zajęły partie komunistyczne Wietnamu i Korei. Od końca lat pięćdziesiątych do 1978 roku socjalistyczne Chiny były najbliższym sojusznikiem Albańskiej Republiki Ludowej.

http://www.komsomol.pl/index.php?option=co...zlosc&Itemid=37

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Grzegorz_B

V ranga
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT

post 24/10/2016, 17:58 Quote Post

A mnie ciekawi dlaczego Rosjanie weszli do Węgier czy Czechosłowacji, a z kolei uniezależnienie się Albanii przełknęli dość gładko... Wiem że można odpowiedzieć że w Albanii nic nie było, ale przecież i tak było to stwarzanie niebezpiecznego precedensu że ktoś mógłby zrezygnować z przyjaźni z ZSRR ;-)

User is offline  PMMini Profile Post #3

de Ptysz

VII ranga
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel

post 24/10/2016, 18:37 Quote Post

QUOTE(Grzegorz_B @ 24/10/2016, 17:58)
A mnie ciekawi dlaczego Rosjanie weszli do Węgier czy Czechosłowacji, a z kolei uniezależnienie się Albanii przełknęli dość gładko... Wiem że można odpowiedzieć że w Albanii nic nie było, ale przecież i tak było to stwarzanie niebezpiecznego precedensu że ktoś mógłby zrezygnować z przyjaźni z ZSRR ;-)
*

Tylko jak ZSRR miało to zrobić? Spośród jedynych dwóch lądowych sąsiadów Albanii Jugosławia już wcześniej popadła w stan "schizmy" względem Bloku Wschodniego, z kolei Grecja była państwem kapitalistycznym.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Mawr

V ranga
Nr użytkownika: 90.773

post 24/10/2016, 23:47 Quote Post

Zrobienie interwencji nie było łatwe i tanie. Z "komiternu" próbowały wyjść Węgry, Czechosłowacja, Albania, Jugosławia, Rumunia i Chiny i większości z nich się to udało.

User is offline  PMMini Profile Post #5

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej