Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wyjazd z Demoludów (glownie NRD), Procedura, problemy, utrudnienia

Grapeshot

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer

post 24/10/2014, 1:02 Quote Post

W roku 1977 mieszkałem przez jakiś czas w misteczku Schöningen koło Helmstedt w RFN. Helmstedt był kolejową stacją graniczną, a przy Schöningen był ten płot z wieżami. Wieże były po drugiej stronie płotu, nie na lini płotu, bo tym strażnikom też nie można było zaufać. Blisko nie podchodziłem, bo to było w polach i nikt by nie widział nawet gdyby mnie porwano, ale z daleka był to przykład dobrej niemieckiej architektury oraz wykonania. Dobrej w pewnym sensie bo dużo lepszej niż ta z Auschwitz. Oka cieszyć jednak ta archtektura nie mogła. Miejscowi mówili, że mają świat zamknięty z jednej strony. Trzymanie ludzi wewnątrz było po tamtej stronie priorytetem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

Fuser

VII ranga
Nr użytkownika: 15.418

post 24/10/2014, 18:50 Quote Post

QUOTE(Adiko @ 23/10/2014, 21:40)
QUOTE(Fuser @ 23/10/2014, 20:06)
QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 21/10/2014, 22:42)
Zdaje się, że Polacy kombinowali, że w NRD zostaną RFN-owcami.
*

Fragment "Dziennika Telewizyjnego" z 28 10.1989 r., a więc jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego, a już po fali ucieczek NRD przez inne kraje socjalistyczne do RFN: http://www.youtube.com/watch?v=llzqQMgH2nI (od minuty 1:10) i z 14 listopada 1989 roku: http://www.youtube.com/watch?v=Im8vN-0ZrmM (od minuty 14:57)
*

He he, świetne są te materiały - dla miłośników PRL, jak to było wspaniale z mieszkaniami, gdyż nie były takie darmowe itd.
Śmieszny jest drugi filmik jak człowiek narzeka nie na brak pracy... ale na to, że w tej pracy nie podobają mu się warunki tzn.:
"człowieka szlag trafia, myślę o zabezpieczenia pracy w zakładach pracy, nie ma warunków - narzędzi, to jest podstawa, czym tu pracować w tej Polsce".

Więc problemem nie był brak pracy, na co teraz się narzeka (i ucieka na emigrację) tylko brak narzędzi by tą pracę wykonywać (tak ludzie byli zdesperowani), po prosu - socjalizm wymyśla i potem rozwiązuje problemy niespotykane w żadnym innym ustroju. smile.gif
*

Ciekawe czy bohaterowie tego materiału filmowego DTV ostatecznie opuścili Polskę. Kilka miesięcy później system społeczno-ekonomiczny Polski zaczął zmieniać się diametralnie.

User is offline  PMMini Profile Post #47

Alexander Malinowski2

VII ranga
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski

post 24/10/2014, 22:26 Quote Post

Nie zapominajmy, że granica ZSRR była podobnie strzeżona, jak Żelazna Kurtyna. I ciekawe, że tylko od strony ZSRR.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

Grapeshot

VI ranga
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer

post 25/10/2014, 0:14 Quote Post

Nie zapominajmy, że granica ZSRR była podobnie strzeżona, jak Żelazna Kurtyna. I ciekawe, że tylko od strony ZSRR.

Za Bugiem widziałem wieże wartownicze i krowy kołchozowe. Płotu nie było. Pilnowane tak jak “morze, nasze morze…” Tam też były wieże wartownicze na plaży i płotu nie było.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

gumis107

IV ranga
Nr użytkownika: 50.573

Piotr Wnuk
Zawód: wolny

post 25/10/2014, 0:19 Quote Post

Wracając do tematu ,jest mi znany osobiście jedne przypadek wyjazdu Niemca z NRD na zachód.Sytuacja była o tyle nietypowa ,ze miał on żonę Polkę i mieszkali w naszym kraju,a wyjechał na jakieś naukowe sympozjum i został tam na stale .Był to wyjątkowo rzadki przypadek ,bo nawet konsulat NRD nie pobrał żadnych opłat za zezwolenie na wyjazd.Najciekawsza sytuacja miała miejsce z jego zona Polka ,która miała do niego dołączyć 15 grudnia 1981 roku.14 grudnia poszła na milicje z dziećmi biletami ,paszportami ,zrobiła jakaś awanturę i o dziwo wypuścili ja pomimo stanu wojennego.

User is offline  PMMini Profile Post #50

piekutarz

III ranga
Nr użytkownika: 100.203

Marcin Krzysztof M.
Zawód: bumelant

post 18/05/2017, 9:54 Quote Post

Sytuacja z wyjazdami do RFN w NRD:

Poza ucieczkami istniały też legalne drogi wyjazdu (ew. zostać sprzedanym do RFN, ale na to trzeba było zasłużyć). Należało złożyć Ausreiseantrag, czyli wniosek o wyjazd. Ale złożenie tego wniosku, było dla lubiących grę w rosyjską ruletkę, ponieważ:

1 - uzyskanie zgody na wyjazd, ale w ramach wkupnego traciło się cały majątek.
2 - nie uzyskanie zgody na wyjazd. Utrata dotychczasowej pracy, konieczność wzięcia czegoś nisko płatnego, utrata dużej części majątku i inne szykany.

Oczywiście wariant pierwszy był rzadki. Najwięcej podań o wyjazd było z Drezna i okolic, z powodu... braku dostępności zachodnioniemieckiej telewizji (oglądanie pomagało w pozbyciu złudzeń o kapitalistycznym raju). Swego czasu, jak byłem w NRD (wiosna 1988), z racji spraw biznesowych mojego ojca, w okolicach Karl-Marx-Stadt (dzisiejsze Chemnitz), widziałem dużo Wartburgów ze białymi wstążeczkami. Jak później się okazało, ci z tymi wstążeczkami byli ausreisewillig (chętny do wyjazdu). Im naprawdę zrobiło się wszystko jedno i chcieli się wydostać z tego kraju. A za to mogli wylądować w więzieniu, a ich samochód był rekwirowany. To wszystko w 1988.

User is offline  PMMini Profile Post #51

Jacek Zet

III ranga
Nr użytkownika: 69.953

Jacek Zaborowski
Zawód: mechanik

post 30/12/2017, 12:40 Quote Post

Polska (a ściślej Polskie Koleje Państwowe) była członkiem FIP - porozumienia o ulgowych przejazdach kolejami dla pracowników kolejowych i ich rodzin. Do FIP nie należały koleje NRD ale zobowiązały się uznawać bilety FIP w tranzycie na sieci kolei DR. W praktyce podczas kontroli biletów konduktorzy wystawiali opłatę karną za przejazd bez ważnego biletu. Odwołanie rozpatrywano zawsze pozytywnie gdyż było składane przez biuro FIP mieszczące się w Genewie.

User is offline  PMMini Profile Post #52

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej