Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Interwencja w III Rzeszy.
     
DashingShooterH7
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 102.136

 
 
post 7/08/2017, 20:15 Quote Post

W 1934 roku planowana była interwencja w III Rzeszy z udziałem Wojska Polskiego, której celem było obalenie Hitlera. Niestety plan ten nie zyskał aprobaty Francji i Wielkiej Brytanii, więc do niego ostatecznie nie doszło.Pytam się Was szanowni użytkownicy - jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie? Czy ta operacja miałaby sens i szanse powodzenia? I co by w konsekwencji przyniosła?

Jak dla mnie Wojsko Polskie bez większych problemów wtargnęłoby do Berlina z uwagi na rozbrojoną armię niemiecką, ale jeśli chodzi o skutki tej wyprawy to muszę przyznać, że nie mam zdania. Trudno by było nawet zrobić coś z Adolfem H., który dopiero zaczynał budować agresywne państwo. Ale wojna prewencyjna rządzi się swymi prawami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 7/08/2017, 20:33 Quote Post

Niech kolega sobie poczyta Citino.
Przy akcji koalicyjnej spoko, przy jedynie życzliwej postawie zachodu, manto, że hej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 7/08/2017, 20:35 Quote Post

QUOTE(DashingShooterH7 @ 7/08/2017, 21:15)
W 1934 roku planowana była interwencja w III Rzeszy z udziałem Wojska Polskiego, której celem było obalenie Hitlera.

Kto z kim planował ? I jakie są na to dokumenty ?
QUOTE(DashingShooterH7 @ 7/08/2017, 21:15)
Niestety plan ten nie zyskał aprobaty Francji i Wielkiej Brytanii, więc do niego ostatecznie nie doszło.

Gdzie jest jakiś dokument, że w tej sprawie pytano o zdanie Wielką Brytanię ?
QUOTE(DashingShooterH7 @ 7/08/2017, 21:15)
Pytam się Was szanowni użytkownicy - jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie? Czy ta operacja miałaby sens i szanse powodzenia? I co by w konsekwencji przyniosła?

Operacja ta nie miała większych szans powodzenia.
QUOTE(DashingShooterH7 @ 7/08/2017, 21:15)
Jak dla mnie Wojsko Polskie bez większych problemów wtargnęłoby do Berlina z uwagi na rozbrojoną armię niemiecką, ale jeśli chodzi o skutki tej wyprawy to muszę przyznać, że nie mam zdania.

9 września 1939 r. na rozciągniętą w marszu na północnym brzegu Bzury niemiecką 30 Dywizję Piechoty uderzają nasze 3 dywizje piechoty (14, 17, 25DP), wsparte dodatkowo Brygadą Kawalerii. Dywizja jest bita, obijana, ale nie udało się jej rozbić całkowicie - nadciąga odsiecz i już jest pozamiatane. Takie były możliwości ofensywne WP.
 
Post #3

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 7/08/2017, 21:03 Quote Post

O ile nasze możliwości od 34 zmieniły się niewiele to niemieckie diametralnie. W 1934 Niemcy nie mają jeszcze wcale broni pancernej, lotnictwa i bardzo niewiele artylerii. Do tego mamy kilkukrotna przewagę w bagnetami. Co do Bzury to nie było naszym celem otoczenie i rozbicie 30 DP. Jak napisałeś, była bitą i spychana bo naszym celem było pierwotnie wyjście na skrzydło armii niemieckiej. Efekt zaskoczenia mieliśmy tylko przez pierwszą dobę a później to nas lotnictwo i artyleria przystopowaly.
Co.do samej interwencji, planow i rozmów to na dniach ma się ukazać książka Moczulskiego w tym temacie. Ponoć dobra i wiele wyjaśniająca. Kupimy i zobaczymy co wiadomo o tej operacji czy może bardziej planach planów 😉
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
DashingShooterH7
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 102.136

 
 
post 8/08/2017, 10:06 Quote Post

@ciekawy

Zapoznałem się z wieloma informacjami, z których wynika, że J. Sosnowski przechwycił w III Rzeszy plan rozbudowy niemieckiej armii oraz plan ataku na Polskę i Czechosłowację.

Ten post był edytowany przez DashingShooterH7: 8/08/2017, 10:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej