Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy w armii Wlasowa

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 18/01/2020, 8:36 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 18/01/2020, 6:57)
Wysoki
CODE
Zastanawiam się jakim sposobem mogli znaleźć się Polacy w armi Własowa.

Odpowiedzi udzielił przykładowo Jarosław Gdański w tym wywiadzie: http://archiwum.radiopolsha.pl/6/249/Artykul/219190

Przeczytałem. Jarosław Gdański powiedział na ten temat tylko tyle:

”Było kilku Polaków w armii Własowa także u Kamińskiego, który zmobilizował ludzi np. z obwodu grodzieńskiego. Byli to głównie prawosławni”.
*

I jak widzisz masz krótką odpowiedź na swoje pytanie - jacyś Polacy byli w armii Własowa, i jest podane jak tam trafili.
Oczywiście można też uściślić, że słowo nieskolko można porównać do angielskiego few - jest to mała liczba nieokreślona, czyli może zarówno znaczyć kilka, jak i np. niewiele.

wysoki
CODE
Generalnie ciekawy artykuł, tyle że o sytuacji w GG: http://ioh.pl/artykuly/pokaz/polacy-po-stronie-niemcw,1052/  

Tu z kolei, w całym tym długim artykule jest takie jedno zdanie dotyczące tematu:

„Polscy mieszkańcy Nowogródczyzny znaleźli się również w Brygadzie RONA, zmobilizowani tam wiosną 1944 r”.

Chyba dalej nie zajrzałeś do postu wprowadzającego i nie zwróciłeś uwagi, że dyskusja w temacie toczy się także o Schutzmannschaften nr 2. A tam jest o nim całkiem obszernie, jest tez podana liczebność, o którą było w temacie pytanie.
Także po Koledze Force zachęcam do zajrzenia do owego postu.

Czy ktoś potrafi wstawić tu coś z sensem?

Można tez powiedzieć, że wstawienie linków było m.in. odpowiedzią na owo pytanie.
Natomiast oczywiście może dołączą się inni wink.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

Mannet

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 101.718

post 18/01/2020, 13:46 Quote Post

hej, pytanie postawiłem właśnie po przeczytaniu artykułu na ioh, i chciałem się dowiedzieć, czy ktoś może zna ilości związane z armią Własowa. Interesuje mnie (może nawet bardziej niż Własow) temat Schutzmannschaften, jeśli chodzi o 202 to tam było zdaje się około 450 Polaków, podobnie w 107

QUOTE(force @ 16/01/2020, 21:00)
QUOTE(Mannet @ 16/01/2020, 21:46)
W którym to było mniej więcej roku? i czy są znane przybliżone liczby Polaków ?
*

Ojciec Google umarł? Podałem ci numery jednostek, wygoogluj sobie dry.gif znajdziesz rok, i " przybliżone liczby Polaków".
*

no właśnie nie znalazłem, tylko przybliżoną ilość Ukraińców na Wołyniu, którzy zdezerterowali...
w artykule https://www.salon24.pl/u/65-lat-temu/86714,...zeszy-i-polakow jest podana ogólna liczba około 1500 żołnierzy, nie wiem jednak, czy zostały tu uwzględnione białoruskie Schuma (chyba nie).

Wnosząc po tym, w jaki sposób zostało zdane pytanie (bez określenia kontekstu terytorialnego, ram czasowych) mam wrażenie, że temat ma na celu wywołanie imby.

spokojnie, nie miałem na celu rozpętania jakiejś kłutni, nie jestem historykiem a tematem interesuję się hobbystycznie, stąd brak precyzji w zadanym pytaniu

User is offline  PMMini Profile Post #17

Alexander Malinowski 3

VII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 19/01/2020, 17:19 Quote Post

Ciekawe są dla mnie przyszłe losy tych Polaków.
Czy podzielili los Rosjan, czy też niektórym udało się przedostać do Polski i ukryć swoją przeszłość? Czy też na podstawie tego, że w 1939 nie byli obywatelami ZSRR, Anglicy nie wydali ich NKVD?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Drobnikow

II ranga
**
Nr użytkownika: 105.189

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik

post 19/01/2020, 22:07 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 19/01/2020, 18:19)
Czy też na podstawie tego, że w 1939 nie byli obywatelami ZSRR, Anglicy nie wydali ich NKVD?
*

Niekoniecznie. Rosyjski ataman Piotr Krasnow nie był nigdy obywatelem radzieckim, mimo to został po wojnie przekazany przez Brytyjczyków Związkowi Radzieckiemu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post Wczoraj, 11:18 Quote Post

Miałem wreszcie chwilę i przejrzałem książkę. Nic tam o Polakach nie znalazłem (poza wspomnieniem o polskim baonie Schuma), praca koncentruje się tylko na obywatelach ZSRR.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej