Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miedzyrzecki Rejon Umocniony
     
SuciorxD
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 67.072

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 29/08/2010, 12:44 Quote Post

Czy moze ktorys z was byl w Miedzyrzeckim Rejonie Umocnionym?
Sa to podziemne korytarze zakopane do nawet 50 metrow pod ziemia,ktore Niemcy budowali od 1934 roku.Nigdy nie zostaly one ukonczone przez co przed niektorymi nie dokonczonymi korytarzami stoja ceglane scianki.Mialy one sluzyc do ewetualnej obronie przeciw Polsce w wrazie ataku na Francje (jak wiemy Francja i Polska miala pakt sojuszniczy),pozniej jednak plany sie zmienily i Hitler stwierdzil ze nie dokonczone korytarze podziemne zostawic a budowac nalezy umocnienia wzdluz granic Francji.W czasie wojny do Miedzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przeniesiono Niemiecka Fabryke produkujaca silniki.No ale pod koniec 1944 roku kiedy te tereny zajmowala Armia Czerwona ,gdy weszla do podziem odrazu zaczela wszystko wynosic.Co prawda musiala czesc oddac Polsce ale byl to naprawde minimalny procent w porownaniu co oni zabrali.To co zostalo po Rosjanach i Polakach tez dlugo nie przetrwalo poniewaz znalezli sie zlomiarze ktorzy wynosza cala reszte ktorra pozostala w tunelach.W wyniku czego w podziemach nie zostalo prawie nic oprocz Nietoperzy ,wody i rysunkow na scianach.Wszystkich chetnych ktorzy wybieraja sie tam zapraszam na 8 godzin w tunele po Niemieckie ponioewaz tylko wtedy naprawde widzi sie ich geniusz
.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
anaxunamun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 72.387

Joanna Kocik
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: pedagog
 
 
post 12/04/2011, 11:04 Quote Post

faktycznie warto odwiedzić MRU. sama byłam tam kilka razy (widziałam grupę warowną Ludendorff no i rzecz jasna w Pniewie- petla boryszyńska, gdzie znajduje się najbardziej przystosowany dla zwiedzających kompleks- ostatnio na rajdzie karabanowa) i przyznam, że coś niesamowitego, jak wiele fortyfikacji stoi zaniedbanych w lesie, kompletnie nie odwiedzanych przez tłumy, dzięki czemu można jeszcze bardziej poczuć ten klimat II wojny światowej. co prawda nigdy nie stoczono żadnych znaczących bitew w rejonie międzyrzeckich fortyfikacji, jednak mimo to w Ostwall czuć ciągle obecność niemieckich oddziałów tongue.gif. jakież było zdziwienie mojego brata, kiedy w jednym z bunkrów głęboko w lesie nagle usłyszał ludzi mówiących po niemiecku. później okazało się, że to tylko turysta niemiecki, zbierający materiały do książki smile.gif.

polecam MRU każdemu, kto lubi podziemne korytarze, nieodkryte zakamarki, bobki nietoperzy i ten charakterystyczny zapach wilgoci od grzyba w starych murach ;]. z dziećmi tez jak najbardziej można się tam udać- oczywiście w okolice najbardziej popularne turystycznie no i oczywiście w sezonie, bo jesienią kiedy rozpoczyna się sezon ochrony nietoperzy część tuneli jest zamknięta. polecam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Anzej
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 84.201

Andrzej W
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: informatyk
 
 
post 9/10/2013, 20:38 Quote Post

Bylem tam kiedys na wycieczce - faktycznie wrazenia niesamowite. Teraz wiadomo, kroluja tam nietoperze:> a nie zolnierze, ale fakt - klimat pozostal i daje o sobie znac:)

Takze polecam kazdemu milosnikowi historii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Tornadziak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 102.847

 
 
post 25/01/2018, 21:56 Quote Post

Mam podobne wrażenia jak moi przedmówcy wink.gif

W MRU byłem kilka razy, a i Pętlę Boryszyńską udało mi się odwiedzić. Miejsce ma klimat, który czuć zarówno pod ziemią, jak i nad (spacer wzdłuż smoczych zębów biggrin.gif ). Kiedy byłem mniejszy lubiłem robić sobie zdjęcia przy działach, które służą za ,,ozdoby'' w MRU.

Jedyna trasa, której nie przebyłem to extreme (ta najdłuższa, coś chyba ok 7 godzin). Jeśli ktoś ją przeszedł to jakie wrażenia?

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej