Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wilczy Szaniec, tajna kwatera główna Hitlera
     
asix
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 45.291

Walat Joanna
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 9/05/2008, 17:25 Quote Post

Wilczy Szaniec był jedną z głównych kwater Adolfa Hitlera w samym sercu Mazur. Ruiny tej kwatery mozna zwiedzać, może ktoś tam był?? Fuhrer spędził tam 800 dni i właśnie tam padały ważne decyzje dotyczące losów wielu krajów Europy. Tam tez miał miejsce 20 lipca 1944 roku nieudany zamach na Hitlera za co poleciało wiele głów. Niestety padł rozkaz zniszczenia kwatery dlatego iz Armia Czerwona była juz blisko i z 24 na 25 stycznia 1945 nastąpiło jego wykonanie. Oddzialy Armii Czerwonej zdobyły 27 byłą kwatere Hitlera bez walki a potem 10 lat trwało rozminowywanie terenu.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 10/05/2008, 12:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 9/05/2008, 18:01 Quote Post

Asix napisała:
QUOTE
może ktoś tam był??


Byłem tam.Tylko czytając Twój post nie zauważyłem żadnego pytania czy też poruszenia problemu,o którym chciałabys porozmawiać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
asix
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 45.291

Walat Joanna
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 9/05/2008, 19:58 Quote Post

QUOTE(adamos2006 @ 9/05/2008, 19:01)
Asix napisała:
QUOTE
może ktoś tam był??


Byłem tam.Tylko czytając Twój post nie zauważyłem żadnego pytania czy też poruszenia problemu,o którym chciałabys porozmawiać.Wiec po co ten temat?
*




Jak ja bym tam była to napisała bym epopeje na ten temat.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 10/05/2008, 12:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 10/05/2008, 11:08 Quote Post

Asix napisała:
QUOTE
Jak ja bym tam była to napisała bym epopeje na ten temat


Wybierz sie wiec tam i podziel sie swoimi wrażeniami,chętnie przeczytam Twoją epopeję o tym miejscu.Bo przyznam,że na mnie Gierłoż zrobił raczej ponure wrażenie.Posępne miejsce na odludziu,otoczone sosnowymi i dębowymi lasami.Wokół jeziora i błotniste stawy skąd nadlatywały roje komarów.Także wtedy były z nimi problemy,choć saperzy często rozpylali naftę w pobliżu baraku Hitlera.Efekt był taki,że smierdziało całymi dniami,a komary i tak nie zniknęły.Właściwie jedyną ochroną przed nimi były gęste siatki druciane w oknach.Jesli budynek miał wogóle okna,bo o ile dobrze pamiętam,to bunkier Hitlera był ich pozbawiony.Że też ten człowiek nie nabawił sie klaustrofobii?Spędzał całe dnie w bunkrze bez okien i świeżego powietrza,a z każdym dniem napływały coraz to gorsze wiadomości...A dzis to własciwie kupa gruzów.To czego nie zniszczyły ładunki wybuchowe rozszabrowali po wojnie okoliczni i nie tylko mieszkańcy,a reszty dopełniła przyroda w postaci porastającej dziko roślinności.Choć napewno widok masywnych bloków betonowych rozrzuconych niczym klocki lub ściany z widocznymi śladami po eksplozji też działają na wyobrażnię.Dziwne też było uczucie,gdy wchodziło sie na górę bunkru,gdzie były stanowiska plotn.Ale szczerze mówiąc,gdy będę tam następnym razem to w pierwszej kolejności chcialbym zobaczyć nie Gierłóż,a niezniszczone Mamerki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
king_87
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 43.542

 
 
post 21/05/2008, 22:01 Quote Post

ja mieszkam w pobliżu Gierłoży mam niecałe 10 km często tam bywam niestety prywatny właściciel ceni sobie wejście na cześć terenów bunkrów chociaż mimo to że całość jest ogrodzona płotem i tak da sie czasami wejść. A co do samych bunkrów to według mnie całość robi niepwtarzalne wrażenie nawet pomimo tego ze wiekszość bunkrów jest zniszczona tylko kilka budynków mieszkalnych nie zostało zniszczonych. a co do Mamerek to według mnie nie robią aż takiego wrażenia jak Gierłóż. Chociaz też polecam wycieczke. według mnie każdy kto interesuje się drugą wojną powinien odwiedzić te miejsca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
mimozka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 45.970

Zawód: Student
 
 
post 28/05/2008, 18:48 Quote Post

Wilczy Szaniec moze zrobic wrazenie na kims, kogo ogolnie interesuja bunkry i to prawda, ze jest ciekawszy niz Mamerki (chociaz tam sluza jest interesujaca). Byc moze dlatego, ze jest zniszczony i to powoduje, ze wydaje sie bardziej... tajemniczy? A przy okazji wybuchy spowodowaly, ze uwidocznily sie grubosci scian, widac dobitnie jak potezne to konstrukcje nie tylko w sensie wysokosci. Jest to naprawde duzy teren, w wiekszosci wszystko porozwalane. Do niektorych bunkrow da sie wejsc, ale trzeba patrzec pod nogi bo moze okazac sie, ze podloga sie konczy, ze jest ciemno to oczywiste, jest tez mokro i wystaje pelno roznych zelastw. Patrzac po drzewach, jeszcze jakis czas temu przynajmniej, widac bylo pozostalosci (takie blaszki) po maskowaniu, zachowal sie tez jeszcze tynk maskujacy. Pierwszy raz to miejsce widzialam pewnie z 15 lat temu. potem bywalam tam srednio co roku, pozniej mialam przerwe i znow w zeszlym roku pojechalam. Nie zrobilo juz na mnie takiego wrazenia, bo wydalo sie mniejsze. Mysle, ze od Wilczego Szanca wzielo sie u mnie zamilowanie do bunkrow, fortyfikacji i ... opuszczonych miejsc, ale to inna bajka.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 1/06/2008, 13:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ppaatt1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 46.071

Zawód: Uczen
 
 
post 1/06/2008, 13:29 Quote Post

A ja byłem w Międzyrzeczu. Jest tam pas umocnień. Szczerze mówiąc nie wiem czym się tutaj podniecać, ot kupa gruzu i nic więcej. Chociaż gdybym miał możliwość pojechania np. do Wilczego Szańca to bym się raczej zgodził.

A tak przy okazji: To witam wszystkich forumowiczów!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
flipem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.579

Filip Majewski
Zawód: Inzynier
 
 
post 21/06/2008, 23:17 Quote Post

W Wilczym Szancu i Mamerka mialm byc okazje w zeszlym roku. Oba miejsca sa niesamowite, jednak najwieksze wrazenie zrobily na mnie sluzy na kanale. ponizej link do kilku zdjec jakie tam zrobilem.
Wilczy Szaniec
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 22/06/2008, 7:15 Quote Post

Czytałem dwie bardzo interesujące relacje na temat życia codziennego w Wilczym Szańcu za czasów Hitlera. Jedna napisana przez sekretarkę fuehrera, druga przez opozycjonistę, który pracował w ministerstwie spraw zagranicznych i został delegowany na pewien czas do Wilczego Szańca. Jeśli kogoś to interesuje mogę odszukać dane bibliograficzne do tych relacji. Pewnie są też jakieś inne relacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 22/06/2008, 8:58 Quote Post

Zastanawie mnie tytuł tematu; Wilczy szaniec był kwaterą tajną?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
flipem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.579

Filip Majewski
Zawód: Inzynier
 
 
post 22/06/2008, 20:01 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 22/06/2008, 7:58)
Zastanawie mnie tytuł tematu; Wilczy szaniec był kwaterą tajną?
*


Jesli mialaby byc jawna, to po co bylo budowac te bunkry w gestym lesie, na bagnistym terenie, itd.???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
king_87
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 43.542

 
 
post 22/06/2008, 22:29 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 22/06/2008, 7:15)
Jeśli kogoś to interesuje mogę odszukać dane bibliograficzne do tych relacji. Pewnie są też jakieś inne relacje.
*


Jeżeli to nie problem to był bym wdzięczny za odszukanie danych bibliograficznych. chętnie bym to przeczytał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 23/06/2008, 2:52 Quote Post

Na razie to:
książka
Z Hitlerem do końca - Traudl Junge
http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=72936

Na stronie:
http://torrenty.org/torrent/168936
Brytyjski serial „Świat na wojnie”, odcinek:
Wspomnienia Traudl Junge ostatniej sekretarki wodza III Rzeszy.

Postaram się dotrzeć także do danych o tej drugiej pozycji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Nemzi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 47.369

Zawód: uczen
 
 
post 3/08/2008, 1:01 Quote Post

jak piszecie ze zwiedzaliscie ruiny, prawda jest ze niemcy zburzyli tylko budynki naziemne
btw tyle co jest odkryte do opini publicznej to moze 10% z calego kompleksu...

to moj pierwszy post wiec witam wszystkich:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
krzysiek_j
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 32.495

Zawód: Operator koparki
 
 
post 3/08/2008, 5:12 Quote Post

Po pierwsze - w polskiej nomenklaturze nie ma czegoś takiego jak bunkier - jest schron. Bunkier to pomieszczenie na statku lub okręcie w którym przechowywano węgiel.
Po drugie - Mamerki są de facto o wiele ciekawszym miejscem - tam cały kompleks został praktycznie nie ruszony - jedynie sprayowcy zostawili ślady po sobie.
Po trzecie - kilka dni temu grupa pasjonatów uruchomiła kolejkę która kursuje z Węgorzewa do Kętrzyna zahaczając o te miejsca, zatrzymuje się ona zarówno w Mamerkach jak i w Gierłoży - kto ma ochotę idzie z przewodnikiem zwiedzać, kto nie ma ochoty łazić po lesie idzie na kiełbaskę z grilla i jedyny słuszny zimny napój.
Po czwarte - W Gierłoży jest do zobaczenia zdecydowanie więcej niż 10%kompleksu. Obeszliśmy z ekipą wszystkie schrony - dla rozwiania wątpliwości korytarzy podziemnych tam nie ma. Z jednego prostego powodu - to straszne bagnisko, wody podskórne są na 10-15 metrach a to wyklucza drążenie tuneli...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej