Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kwatery Hitlera, Bunkry i schrony III Rzeszy
     
Antoniusz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 4.571

 
 
post 6/05/2005, 21:19 Quote Post

Tez tam byłem. Swietnie jest jak na dachy bunkrów sobie człowiek wchodzi. Ja byłem na schronie Goeringa. Byłem tez w Kancelarii Rzeszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
rebon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 4.248

 
 
post 21/05/2005, 21:08 Quote Post

Wilczy Szaniec odwiedziłem 3 razy - wrażenia: spoko, pewnie tam jeszcze pojade.
Co do FHQu to znane mi są: "Felsennest" - niedaleko wsi Rodert (nie jestem pewny na 100%) tj. Fall Gelb. || "Wilczy jar" ('Wolfsschlucht') mała belgijska osada (2 etap kampani franc.) || no i "Wilczy szniec" - jac coś sobie przypomne albo znajde to dam znać !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
mleczarz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 7.720

Zawód: student
 
 
post 4/07/2005, 12:51 Quote Post

Czy dysponuje ktoś dokumentacją nt. umocnień w nadleśnictwie Smardzewice woj. Łódzkie? Poszukuje lokalizacji bunkrów znam te w Konewce i na Jeleniu poszukuje tych trzecich. Według listy Rekucia http://www.eksplorator.os.pl/81c1.htm miała się tam znajdować fabryka chemiczna i coś jeszcze. Za mapy odnośnie tych dwóch pozostałych też byłbym wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
bunkrowiec.com
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 8.504

 
 
post 24/08/2005, 17:56 Quote Post

Strona o której piszesz jest zbiorem bzdur, jak i tajna lista. Konewka 470m hahahah koń by sie usmiał. Nie ma tam żadnych fabryk kolego i nie było. Nie wzorój się na tym !!!!

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 25/08/2005, 0:44 Quote Post

QUOTE
Strona o której piszesz jest zbiorem bzdur, jak i tajna lista. Konewka 470m hahahah koń by sie usmiał. Nie ma tam żadnych fabryk kolego i nie było. Nie wzoroj się na tym !!!!

Rozumiem, ze powyzsza opinia jest opinia osobista uzytkownika bunkrowiec.com. Forum bedzie wdzieczne za przedstawienie przekonywujacych i opartych na miarodajnych zrodlach - dowodow uzupelniajacych te opinie.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
bunkrowiec.com
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 8.504

 
 
post 25/08/2005, 8:28 Quote Post

Konewka, schron na pociag sztabowy wraz z zapleczem technicznym w postaci schronu kompleksu energetycznego, stacji uzdatniania wody, chłodnicy wody technologicznej, bunkra studni głebinowej. Na terenie jest dodatkowo kilka dziwnych budowli w postaci płyt betonowych, kanałów, fundamentów. Schron nigdy nie został wykorzystany do celu w jakim został stworzony. Pod koniec wojny w związku z nalotami alianckimi na niemieckie fabryki zbrojeniowe zostal on zaadoptowany pod magazyn cześci zamiennych silników Daimler - Benz. Po wojnie wykożystywany jako magazyny centrali rybnej (tak tak nie pomyliłem się na konewce również była centrala rybna) nastepnie w rękach wojska, obecnie w rekach prywatnych (trasa turystyczna)
Ważniejsze daty i dane techniczne:
Planowanie budowy - 1939
Rozpoczęcie budowy - 1940
Ukończenie budowy 1941 (połowa)
Zaadoptowanie pod fabrykę 1943
Wywiezienie maszyn - 1944
Zajęcie schronów przez wojska Białoruskie 1945 (bez walki)

Długośc schronu - 380m
Szerokośc u podstawy - 15m
Wysokośc - 9m

Na terenie nia ma żadnych zalanych kondygnacji, jedyną obecnie dostepna kondygnacją są kanały techniczne (osuszone, można zwiedzac) Nad resztą pracujemy !!!!!

Kompleks na Jeleniu ( ok 7km ) przeznaczenie takie samo jak Konewka, zaplecze techniczne nie różni się niczym. Różnica polega na długości schronu i jego kształcie, dodatkowo na terenie kompleksu znajdowały się dwa baseny ppoż. Jego wojenne losy są takie same jak na konewce, więc dat nie bede przepisywał. Po wojnie został zaadoptowany przez centrale rybną i trwało to 1992r. od tego czasu stoi opuszczony.

Długośc schronu 350m. ( lekko skreca, ostatnie 80m proste)
Szerokośc u podstawy 15m
Wysokośc 9m

Obydwa kompleksy miały ten sam kryptonim "Anlage Mitte" i tworzyły jedną całośc. Dodam jeszce że schron na Jeleniu nie posiadał żadnego zaplecza obronnego, natomiast na Konewce posiadał, w postaci kilku bunkrów dla piechoty jak i sam schron posiadał śluzę gazoszczelną, natomiast ten na Jeleniu nie. Dlatego czasami sa sprzeczne informacje jako by schron na Jeleniu miał by schronem podstawowym a Konewka zapasowym.

Nie będę tutatj pisał całej jego historii bo mija się to z celem. Jednocześnie chce poinformowac że nie ma TRZECIEGO SCHRONU w Inowłodzu i nie wiem czemu na kilku stronach ten "głupi" bład jest powielany. A fabryki o których mowa to własnie te dwa schrony, i nie fabryki tylko magazyny. !!!!!!!

Jeżeli ktoś jest zainteresowany dokąłdną historią tych obiektów to zapraszam na stronki o odresach
www.anlagemitte.bunkrowiec.com
www.bunkierkonewka.bunkrowiec.com

Powyższe strony zostały stworzone przez długoletnich (20l prac) badaczy spalskich schronów i ich zawartośc jest jak najbardziej poprawna !!!!!!

Do admina, adresy nie sa reklamą a jedynie mają charakter informacyjny !!!!!

Serdecznie pozdrawiam

ps. sorki za jakieś błędy ort. albo literówki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Grzesio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.238
Nr użytkownika: 3.835

Stopień akademicki: Mgr inz.
Zawód: Altruista
 
 
post 25/08/2005, 14:40 Quote Post

Aż się zapytam, bo mnie to od lat nurtuje...
Co to jest "chłodnica wody technologicznej" i do czego w tym konkretnym przypadku służy?

Pzdr

Grzesiu
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
bunkrowiec.com
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 8.504

 
 
post 25/08/2005, 15:28 Quote Post

Chłodnica wody technologicznej jest nieodzownym elementem w procesie uzdatniania wody, czyli odżelaźniania, etc. Woda dzięki procesowi uzdatniania nadaje się do picia lub jest wykożystywana do chłodzenia potęznych urządzeń (chłodzenia - nie może powstawac kamień w układzie chłodzenia. )
Proces na obydwu kompleksach wyglądał najprawdopodnie tak:
Gorąca woda z kotłów znajdujących się w schronie kotłownia (duży kompleks techniczny) trafiała do chłodnicy wody technologicznej, tam wystudzona do ok 40stC trafiała na stację uzdatniania wody, gdzie była poddawana procesom filtracji i nastepnie trafiała do spożycia, bądź jak już pisałem do chłodzenia urządzeń. Tyle że takich wielkich urzadzeń nie zlokalizowano, byc może znajdują się one w "mistycznych" podziemnych chalach produkcyjnych., Tego na stan obecny nie możemy stwierdzic.

To że była to chłodnica wody jak i że schron stacji uzdatniania jest faktycznie tym schronem potwierdza sam fakt rozlokowania tych obiektów (nie bede wnikał czemu bo nie chce mi sie pisac) jak wewnętrzny wygląd schronu i resztki instalacji. Po rozmowach z fachowcami w dziedzinie (wodnej, oczyszcalnie, stacje) stwierdziliśmy jednoznacznie że takie było ich przeznaczenie. Poza tym na kompleksie Anlage Sud można jescze zobaczyc szczątkową instalację (chyba smile.gif )która potwierdza ten fakt.

Pozdrawiam serdecznie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
gosc
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 147
Nr użytkownika: 8.567

BANITA OD 2008 R.
Zawód:
 
 
post 1/09/2005, 7:48 Quote Post

QUOTE(bunkrowiec.com @ 25/08/2005, 9:28)
Kompleks na Jeleniu ( ok 7km ) przeznaczenie takie samo jak Konewka, zaplecze techniczne nie różni się niczym...
*


Niedługo nie będzie już co oglądać. W ciągu ostatnich kilku miesięcy złomiarze wycięli ogromne żaluzje przeciwodłamkowe we wszystkich otworach gdzie były wbetonowane. Jedna żaluzja to kątownik o grubości ok 2 cm i ramieniu długości ok 10 cm. W każdym oknie były trzy takie kurtyny, jedna za drugą.
Złomiarze wyrwali także z ziemi ostatni fragment cysterny na ropę.
Myślę, że kolejnym ruchem będzie rozbijanie bunkrów na kruszywo budowlane.
Smutne, ale prawdziwe. Tak dzieje się historia obok nas.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Melus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.516

Robert M
Zawód: uczeñ
 
 
post 27/08/2006, 15:40 Quote Post

jak cos znajdziesz to nap:) ciekawe sa bunkry w jeleniu i konewce mieszkam 10km od nich: smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
bezoski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 17.257

Marek J.
Zawód: pasjonat
 
 
post 26/08/2008, 22:35 Quote Post

A czy wiadomo wam coś na temat budowli niedaleko Nowogrodu Bobrzańskiego w lubuskiem,byłem tam i coś niecoś usłyszłem o tajnej fabryce silnikow samolotowych.Ale zastanawiaja mnie swietnie zamaskowane,tak jakby silosy z betonu.Obsypane z zewnatrz ziemia i obsadzone drzewami.Moze to jakies pomieszczenia na nową bron rakiety czy cos w tym stylu.Jeśli cos komus wiecej wiadomo to prosze o info.pozdrawiam. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
bodokoks
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 68.402

rafal bedanrz
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: ogrodnik
 
 
post 22/10/2010, 16:54 Quote Post

Bunkier w Stępinie jest bardzo podobny do tych w Konewce i w Jeleniu.
W okolicach Spały powstały dwa bliźniacze kompleksy bunkrów kolejowych o łącznej długości prawie 700 set metrów.
Główny obiekt kompleksu w Konewce - żelbetowy bunkier - schron, ma długość 380m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15m i wysokość 9m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu.
Wzdłuż głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony drzwiami gazoszczelnymi na ciąg niewielkich pomieszczeń. Obok schronu kolejowego zbudowano zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i siłownię elektryczną. Obiekty te łączyły ze schronem kolejowym trzy podziemne kanały techniczne. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej. Ukończone obiekty zamaskowano przed możliwością wykrycia z powietrza, montując na stropach drewniane, kryte papą dachy, a na schronie kolejowym umocowano siatki maskujące i atrapy drzew. Teren wokół otoczono dwoma rzędami płotu z siatki i drutu kolczastego i prawdopodobnie polami minowymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 5/01/2011, 13:52 Quote Post

Zapraszam do działu turystyka historyczna, tam są informacje o jednej z największych atrakcji Podkarpacia czyli o kompleksie schronowym stępińsko-cieszyńskim, jednej z kwater Hitlera. Z tego co orientuje się tylko raz ją wykorzystał spotykając się tu z Mussolinim.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=74117
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
jacekarcheo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 79.044

 
 
post 19/08/2012, 21:42 Quote Post

witam. jestem tutaj nowy, ale chciałbym polecić schron kolejowy w Strzyżowie. był on jedną z częściu kompleksu Anlage Sud Cieszyna-Stępina-Strzyżów. Po więcej informacji odsyłam stronke Facebooka,gdzie znajduje sie wiele ciekawych informacji co do tego obiektu:) jezeli jest ktoś zainteresowany zwiedzeniem tego obiektu, prosze pisać na pw:)

pozdrawiam
http://www.facebook.com/pages/Schron-kolej...0200?ref=stream Schron Strzyżów

Ten post był edytowany przez jacekarcheo: 19/08/2012, 21:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
major Koenig
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 79.038

KLON BANITA
 
 
post 20/08/2012, 7:39 Quote Post

Dla mnie te wszystkie kwatery Hitlera to szczyt marnotrastwa i chorej paranoi tego człowieka. Z tego betonu i stali oraz innych środków można było zbudować niezłej klasy linie obrony przed Sowietami! Ale ten czeski kapral uważał się za Napoleona swoich czasów i musiał mieć super bunkry. Zresztą kto by go chciał zabić z aliantów, jak on żywy był dla nich skarbem ze swoimi dyletanckimi błędami w dowodzeniu!

Same Wolfshanze widziałem rok temu po raz drugi i o ile pierwszy raz jako młody chłopak robiło na mnie wrazenie to teraz już to tylko sterta kamieni, która bardziej przypomina jakies skaliste górki niż bukry. Oczywiście pozostaje sama magia tego miesjca i decyzji jakie w nim zapadały, ale to wszystko- z samych bunkrów nie ma co zwiedzać. Co najśmieśniejsze, najlepiej zachowane obiekty i bunkry są nie na terenie zwiedzania, gdzie się płaci gruby szmal ale po drugiej stronie w lesie i można po nich łazić do woli a niektóre są całkiem dobrze zachowane!
Ponadto zdecydowanie lepiej jechać do Mamerek, tam miłośnicy tego typu atrakcji znajda mase bunkrów w dość dobrym stanie, bardzo zróżnicowanych pod względem funkcji i architktury, oczywiście równiez w lesie a nie w tym płatnym pseudomuzeum....
Tylko te komary, ja podziwiam tych ludzi z Hitlerem włącznie,że wysiedzieli w tym siedlisku tych krwiożerczych istot prawie 3 lata, ja przez pare godzin naliczyłem kilkanaście ukąszeń a dzień był upalny!
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej