Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ewolucja formy panstwa wczesnych Piastow,
     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 9/05/2006, 22:04 Quote Post

Najbliższe świątynie w kształcie "grodu" i czczenie idoli to Azja Centralna, ta przed Turkami, sakijska. Podobnie grody i opola to obszar bagien nad Morzem Azowskim. Hunni, Striegomir, Hunni. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 9/05/2006, 22:13 Quote Post

Sorki że się wcinam..
Parę lat temu "Mówią Wieki" napisały coś o "słowiańskim typie budownictwa" w południowej Szwecji.
Ponieważ kompletnie straciłem kontakt z cywilizacją ( Podlasie, zapadła wieś ), jak byście mogli coś na ten temat wyjaśnić ....
Będę wdzięczny worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 9/05/2006, 22:15 Quote Post

QUOTE(agema @ 9/05/2006, 23:13)
Sorki że się wcinam..
Parę lat temu "Mówią Wieki" napisały coś o "słowiańskim typie budownictwa" w południowej Szwecji.
Ponieważ kompletnie straciłem kontakt z cywilizacją ( Podlasie, zapadła wieś ), jak byście mogli coś na ten temat wyjaśnić ....
Będę wdzięczny  worthy.gif
*



Nasi przodkowie (tj. Słowianie) dotarli na saksach nawet do Islandii, nie mówiąc już o Szwecji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #93

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 9/05/2006, 22:47 Quote Post

Tam było o czymś, co nazwali "stałym osadnictwem",i z problemami jakimi z wyjaśnieniem tego mieli historycy szwedzcy .

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

     
Striegomir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 238
Nr użytkownika: 17.183

Franjo Sombic
Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: informatyk
 
 
post 9/05/2006, 22:53 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 10/05/2006, 0:04)
Hunni, Striegomir, Hunni. wink.gif
*


Tego zagadnienia nie zglebialem. Pare razy jedynie mi przemknelo, ze Hunow wywodzili z obecnego Turkmenistanu. Dalej mogla byc i Persja i Uzbekistan i Zachodnie Chiny i Autaj. Z tego samego kierunku nastepna fala koczownikow po Sarmatach, w tym moze Serbach i Chorwatach. Kalki kulturowe nie powinny zaskakiwac. Mnie zaskoczylo gdy to do mnie dotarlo, ze jak Atylla mial wiele zon, to jedna z nich mogla byc Madziarka i jej syn mogl mowic po wegiersku. Totez legendy tego typu u Wegrow moga mies styk z prawda. Oczywiscie inni synowie byli z innych matek i nie zanadto sie lubili.
QUOTE(agema @ 10/05/2006, 0:13)
Parę lat temu "Mówią Wieki" napisały coś o "słowiańskim typie budownictwa" w południowej Szwecji.
*


Tez o tym kiedys czytalem. Czytalem tez bardzo szczegolowo o Slowianach w Jutlandii. Te wsie zanikly ponoc dopiero 100 lat temu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #95

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 10/05/2006, 4:19 Quote Post

QUOTE(Striegomir @ 9/05/2006, 23:53)
QUOTE(Rawa @ 10/05/2006, 0:04)
Hunni, Striegomir, Hunni. wink.gif
*


Tego zagadnienia nie zglebialem. Pare razy jedynie mi przemknelo, ze Hunow wywodzili z obecnego Turkmenistanu. Dalej mogla byc i Persja i Uzbekistan i Zachodnie Chiny i Autaj. Z tego samego kierunku nastepna fala koczownikow po Sarmatach, w tym moze Serbach i Chorwatach. Kalki kulturowe nie powinny zaskakiwac. Mnie zaskoczylo gdy to do mnie dotarlo, ze jak Atylla mial wiele zon, to jedna z nich mogla byc Madziarka i jej syn mogl mowic po wegiersku.
*



eee....Striegomirze...ale Hunni, których wspomina Rawa to raczej nie są Ci, o których piszesz Ty...Rawa zapewne miał na myśli Chionnitów smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

     
Striegomir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 238
Nr użytkownika: 17.183

Franjo Sombic
Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: informatyk
 
 
post 10/05/2006, 8:54 Quote Post

QUOTE(Gryzio @ 10/05/2006, 6:19)
QUOTE(Striegomir @ 9/05/2006, 23:53)

Tego zagadnienia nie zglebialem.
*


eee....Striegomirze...ale Hunni, których wspomina Rawa to raczej nie są Ci, o których piszesz Ty...Rawa zapewne miał na myśli Chionnitów smile.gif
*


Namietnie powtarzam, ze zwiazki plemienne na stepie nie byly jednolite etnicznie i wedlug mnie srednio co 10 lat zmienialy konfiguracje. Dlatego tez jest dla mnie oczywistoscia, ze zawsze bedziemy pisali o czym innym. Sarmaci od 600 pne. do 400 ne. to 100 konfiguracji. Obszar koczowania od Autaju, Afganistanu do Panonii.

Koczownikom pod nazwa Huni mozna przypisac dowolny przejaw kultury Azji i Europy. Zapewne da sie znalezc w mieszance etnos z taka kultura.

Natomiast stale jest cos co nazywam mentalnoscia stepu. Przezywali ci, ktory taka mentalnosc posiadali. My wspolczesnie mieszkancy miast tej mentalnosci nie mamy i nie rozumiemy. Kronikarze starozytni nie tracili drogocennych materialow pismiennych na opisywanie mentalnosci. Totez mie podam zrodel. Natomiast potrafie sie domyslec, ze bylo to zblizone do zapisanych rad DzinGis Hana. Nie twierdze, ze DzinGis Han zajmowal sie opisywaniem Hunow. Nie nie opisywal ich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

     
aktoja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 33.806

imie i nazwisko
Stopień akademicki: tytul naukowy
Zawód: zawod
 
 
post 2/08/2007, 6:08 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 5/03/2004, 1:26)
Kosmas to ksenofob w czystej formie biggrin.gif . Chyba jednak nie mamy wyboru i musimy tym gentelmen'om wierzyć choć nie musimy im ufać. Kosmas opisał budowę nowego grodu z rozkazu księcia Bolesława i bunt jego baronów. Myślę, że powodem ich niezadowolenia nie była nowa technologia wiązania wałów  lecz zamiar centralizacji władzy poprzez tworzenie książęcej kasztelanii.Czy mówiąc o rewolucji miałeś na myśli analogiczny proces zachodzący w Polsce?
Wynikałoby z tego przekazu iż władza wojewodów pochodziła z wyboru ludu i pełnili oni funkcje wojskowe, administracyjne i sądownicze. "My którzy jesteśmy ustami ludu i nosimy oznaki władzy..." tak to chyba było u Kosmasa.Przykładem siły "tradycji ojców" może być ścięcie niewiernej żony przez jednego z Wrszowców pod Katedrą Praską na oczach Św. Wojciecha. Nie dziwię się zatem, że Gallus i Kosmas wymalowali bajki genealogiczne o ludowym pochodzeniu obu dynastii laugh.gif  aby legitymizować władzę w nowym sytemie. Konsekwencją wzmacniania władzy książęcej w Czechach były mordy na Sławnikowcach i póżniej w 1108 na Wrszowcach. ph34r.gif
Od miesięcy poszukuję pewnego symbolu który Hajek opisał jako herb Wrszowców przed ostatnim pogromem. Miał to być " złoty wiersz" na błękitnym polu. Wiersz - taki rodzaj więcierza na ryby. Jedyne co mogło by ten symbol przypominać to ' yostoi' oznaka władzy używana przez dostojników Czyngiz chana, złote koło prawdy z wpisanymi w nie dwoma rybami /ułożone jak w tai chi/;niebieską i czerwoną, co mogło kronikarzowi przypominać kosz na ryby. Czy spotkałeś kiedykolwiek taki symbol? Oczywiście kosz na ryby pachnie buddyzmem /panowanie nad złymi mocami/ ale symbole nie muszą mieć etnicznosci i moga nalezeć do wielu kultur.
Bardzo się cieszę że archeologia "ruszyła" bo wobec szczupłosci przekazów pisanych to jedyna droga do zrozumienia skąd przyszliśmy. Pod warunkiem jednak ze badaczom wystarczy odwagi do porównań materiału z innymi kulturami nawet jezeli w klasycznym pojęciu były "niesłychanie barbarzyńskie".
*



ten smymbol to s*c lub c*s gdzie * = ssmoglodka w jedną stronę (porównaj cs) to "siec" czy "sieć" w drugą "cyż" ale "czyż siec" .
jakkolwiek to łapka ale kto tu pije w pułapce pije pająk on paje na ofiarę czyli co do neigo/mnie pije ależe pije bo tylko ssie a nie je to pije. łapka łep o to angielski web bo cóz spider ma ze spidu? al\e jego łęb to łap(ka) a 8 ?

A ciekawi mnie co ustaliłes dla tych ryb ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #98

     
aktoja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 33.806

imie i nazwisko
Stopień akademicki: tytul naukowy
Zawód: zawod
 
 
post 2/08/2007, 6:10 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 29/03/2004, 14:39)
fantazjujmy...byle z sensem. (Oscar)
To mi bardzo odpowiada. Trudno jednak podjąć dyskusję skoro nadal trwa spór o wyłączność na prawdę. Widać, że źródła przynajmniej w ocenie zachowań społecznych Słowian się nie myliły a i nazwa Spory jest słuszna... biggrin.gif

...Są takie domniemania, że Hunowie to Słowianie .....‘’źródła bizantyjskie z VI i VII wieku częstokroć mylą Awarów ze Słowianami’’. (Nawoj)

Nie podejmuję się wnikliwej analizy źródeł pod kątem kontekstu historycznego w jakim te porównania powstały, bo jest to materiał na dużą pracę. Można ogólnie stwierdzić, że obserwatorzy wydarzeń nie mylili się zbytnio kiedy mieli do czynienia z tymi "z długimi włosami" - tureckimi Obrami i Kutrugurami, którzy byli łatwo ropoznawalni tak pod wględem językowym jak i wyglądu zewnętrznego. Inne ludy atakujące wtedy Cesarstwo mówiły takim czy innym językiem z grupy sanskryckiej a zatem używały "prawie tego samego języka", z punktu słyszenia Germanów czy Rzymian. Jeżeli ponadto pod nazwę Hunowie podstawimy Hunni -Xion i uwzględnimy obecność tego plemienia wśród Awarów (określenie pewnej zbieraniny ludów) to pomyłki te staną się bardziej zrozumiałe. Czasami nazywano Słowian także Getami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę możliwość mieszania nazwy Getowie - Sarmaci (Serbowie, zapewne Antowie) z innym znaczeniem tego słowa.. Jak pisze Szafarzyk: ...dlatego też latopisarze polscy i niemieccy oznaczają często obadwa te narody (Litwinów i Łotyszy) imieniem Getae, wziętem od Samogetia czyli Samogitia, nie zaś od trackich Getów... (SS, str.199). Prywatnie myślę, że Słowianie to Bałtowie - Winidowie z "domieszką" i że to ten lud był opisywany jako nieobeznany z bojem i ogólnie prosty.... oraz służący Awarom za mięso armatnie.

(to) bzdura, (że) nie ma narodu zwłaszcza słowiańskiego.. (Nawoj)
Ja sądzę że to nie jest bzdura. Naród słowiański urodził sie w chorych głowach panslawistów dla określonych potrzeb ruskiego imperializmu. Szkoda że wielu nadal daje sie na to nabierać. A sam termin wynikał , jak sadzę, z unifikacji liturgii przeznaczonej dla nowych obywateli Cesarstwa Bizantyjskiego, co widać w latopisach ruskich. Tyle mam wspólnego z Serbem co Portugalczyk z Norwegiem.
*



ciekawe że tam gdzie byli whithe huns i słowianie jest najwiecej R1a1. Przypadek ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #99

     
aktoja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 33.806

imie i nazwisko
Stopień akademicki: tytul naukowy
Zawód: zawod
 
 
post 2/08/2007, 6:12 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 16/03/2004, 18:54)
"Prahistoryk próbujący zrozumieć na swój prywatny użytek aktualną postać świata, posługuje się, jako punktem odniesienia, stanem świata w n-tym z minionych tysiącleci. I na odwrót, w swej zawodowej pracy, rekonstrując przeszłość, ma przed oczami punkt krytyczny, jakim jest współczesność, tkwi w niej przecież prywatnie [...]"
Napisałes jednak: PIASTOWIE przejmują władze nad pozostałymi czołami opolnymi. Na to właśnie zwróciłem uwagę i odrzuciłem "brzytwę" do Ciebie, gdyż do współczesnych badań archeologicznych automatycznie dopisałeś nazwę Piastowie, choć jest ona legendarna. Oczywiście "Piastowie" to zapewne dla Ciebie skrót myślowy i pewne umowne pojęcie niegroźne dla profesjonalisty, który ma świadomosć niepewności źrodla. Ale co ze zwykłym czytelnikiem? Ja też mam nadzieję że nauka potwierdzi wiekszość informacji Galla podobnie jak ma to miejsce w przypadku dzieła Herodota. Na marginesie, ciekawe wydaje sie porównanie kierunku ekspansji wewnetrznej o której mówisz z relacją jak to Bolesław odgrażał się Pomorzanom, że ich najedzie jeśli będą bezczescić groby jego przodków./ Przy założeniu że nie stało sie to podczas najazdu Pomorzan lecz na ich terytorium/.
Bardzo sobie cenię Bratkowskiego jako publicystę społecznego ale w tym wypadku uległ - zapewne bez zastanowienia -  oczywistej prawdzie iż wszelka władza pochodzi od Boga. A jednak wspomniany akapit w tekście Galla, nie wiadomo czemu,  imienia Boga nie zawiera! Jest to dla mnie tak samo intrygujące jak owa "ogólna zgoda". Czy mamy do czynienia z zamiarem Galla, przemycenia ocenzurowanej informacji czy figurą literacką? Relacja dotyczy czasów przedchrześcijańskich, kiedy poganie Boga nie znali a adresowana była do ledwie co ochrzczonych czytelników. Sadzę, że tym bardziej Gall wymieniłby Boga. Ciekawe jest także czy owa ogólna zgoda pasująca do ludowego pochodzenia  Piasta to przepisanie tradycji, która kronikarz mógł znac z terenu Karyntii (podobnie jak Kosmas) czy też musimy przyjąć, że taki zwyczaj obowiązywał we wszystkich krajach słowiańskich.
Czy Gall znał znał znaczenie świeckie tytułu "król, królów" którego użył i jego dalekie wschodnie korzenie- trudno powiedzieć. Jeżeli użył go celowo aby coś przekazać to musiał wiedzieć, iż prawo używania tego tytułu daje urodzenie, ba, "potrójne urodzenie". Żadna ogólna zgoda do pełnienia władzy w tym przypadku konieczna nie była. Takiej legitymacji nie miał np. Gupta dlatego też ożenił się z królewną z jednego z najstarszych rodów królewskich, nomen omen z plemienia/klanu Licicaviki. Nie trzeba jednak siegać aż tak daleko.Ostatnio D.Trestik wskazuje ze Czechy były początkowo organizacją samodzielnych księstw a nie plemion. Czy zatem nasz ksiaże był księciem książat?

...Gall pisze o dwunastu przyjaciołach to raczej nie jest pewne czy było ich słownie dwunastu i czy pełnili jakąś istotną rolę administracyjną.
Napisał 12 i to z nimi prowadził tajne narady. Podczas intronizacji książąt karynckich trzymano przy księciu 12 chorągiewek. Czy to ma związek trudno powiedzieć. Podobnie jest z 7 żonami Mieszka.  Być może to była jego fantazja być może wynikało to z wymogów religijnych. To jednak będziemy mogli stwierdzić kiedy rozpoznamy kompleks religijny naszych przodków. Wersja wiary w skrzaty i nimfy i śpiewanie Oj, dana po prostu kompromituje nasza historię. Myślę, że przekaz Długosza zawierał jednak wiele prawdy.
Dziękuję że zwróciłeś mi uwagę na błąd logiczny. Myślałem o "roztopieniu" sie kulturowym i etnicznym małej grupy najeźdzców tak jak stało sie to w przypadku Alanów czy Waregów. Nie mamy pewności z jakiego kregu wywodzili się Mieszkowi dostojnicy i wojowie. Czy byli warstwa własną czy naturalizowana? W 6 i 7 wieku na terenie obecnej Bośni, Awarowie zarządzali ludem Sklawenów przy pomocy banów wywodzących sie z Kutrigurów. Oni to później stanowili warstwę szlachecką na tym terenie. Czy nasza "szlachta" mogła mieć jeszcze Awarskie pochodzenie? / bez określania etniczności tego słowa bo wiemy iż etniczność Awarów nadal jest zagadką/.
*



a tzw ja ich tak zwię przedjezusowi chrześcijanie. On J przyjął chrzest - więc go nie wprowadził był wcześniej. i co?
 
User is offline  PMMini Profile Post #100

     
aktoja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 33.806

imie i nazwisko
Stopień akademicki: tytul naukowy
Zawód: zawod
 
 
post 2/08/2007, 7:05 Quote Post

QUOTE(rawicz1959 @ 4/12/2004, 14:07)

Jestem przekonany ze Wrszowcy są książetami plemiennymi z ktorych powstali nasi Rawicze.Przypuszczam też że byli powiązani z Przemyślidami i wszystkimi rodami np, z Sławnikowicami.Pytanie moje brzmi skąd sie wywodzili wcześniej oto jest pytanie.
*


Spróbuj zbadać yDNA
 
User is offline  PMMini Profile Post #101

     
atacama
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.511

 
 
post 22/01/2010, 23:38 Quote Post

QUOTE(rawicz1959 @ 17/01/2005, 13:21)
QUOTE(wuz @ Jan 15 2005, 10:25 PM)
QUOTE(rawicz1959 @ Jan 15 2005, 01:11 PM)
witam.ciekawe,bede musiał troche poczytać na ten temat.Podaj prosze tytuły i autorów do temau Chionitów itp.
Podaj Swoją wersje jak mogło powstawać państwo Polan i jak
sytuacja mogła wyglądac przed dojsciem Piastów do władzy.
Jakie jest Twoje zdanie na temat tz, rodów heraldycznych?.
Co sadzisz o Nałęczach i innych rodach szlacheckich czy mieli udział w tworzeniu państwa Polan.
Pozdrowienia Marek.
*


Tytuły które czytałem:
1.Bobodzan Gafurow - Dzieje i kultura ludów azji centralnej
2.Lew Gumiłow- Dzieje dawnych turków
3. j.w. - Sladami cywilizacji wielkiego stepu
wszystkie z serii PIW do wypożyczenia w każdej lepszej bibliotece.
Co do powstania państwa Polan to myślę że powstało drogą ekspansji wewnętrznej rodu Lechitów (popielidów) może początkowo jako "namiestników" z ramienia Awarów a póżniej
z ramienia Państwa Franków ( te wtręty u Galla o niemieckich kontaktach Popiela) z przewrotem pałacowym Piastowiczów. Sądzę że na teren wielkopolski napłynęły w VI w. gromady słowian zorganizowanych przez Serbów( z przewodzącą warstwą sarmacką stąd serb).A po pewnym czasie napłynęła kolejna fala słowian - Polan z rejonu śr. Dniepru.
Natomiast rody arystokratyczne mogły pochodzić od właśnie sarmackich serbów, bogatych czy też mężnych słowianPolan lub też tych zasiedziałych rodów które przetrwały na miejscu wędrówkę ludów - pochodzenia germańskiego.Duże znaczeniae osiągali zapewne bogaci kupcy i ich rodziny -
tu pochodzenie może być przeróżne np. chazarskie , arabskie, saskie ,fryzjskie, frankijskie, skandynawskie itp
a także zasłużeni najemni wojowie.(też różne pochodzenie)
Piastowicze robiąc przewrot na pewno musieli zdobyć poparcie innych możnych rodow.
To tak na gorąco.Pozdro.
*


Witam.
dziekuje za obszerne izwiezłe przedstawienie problemu .Ja też mam podobne zdanie na ten temat. Z dużym prawdopodobieństwem tak było.Będe próbował znalezć podane przez Ciebie opracowania ksiażkowe.
Pozdrawiam.
*


ja pinkole,

Co sie stało z tym forum ?
Gdzie moderatorzy ?
Przyznam, ze wole juz czytac pierwsze 3 strony tego wątku niz tą wymiane zdań studenciaków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #102

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/01/2010, 23:55 Quote Post

Spójrz na datę ostatniego postu rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #103

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej