Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Które Regiony,wydarzenia Są Zbadane Dokładnie?

SHIMAZU

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 105.071

post 5/09/2019, 14:18 Quote Post

Od czytania o Średniowieczu odstrasza mnie brak szczegółowości,domysły historyków, często słaba wiarygodność źródeł.

Kilka lat temu próbowałem czytać o wojnie stuletniej. Założyłem, że miejsce akcji Europa Zachodnia i fakt, że jest to późne Średniowiecze pozwolą mi na zgłebianie wiarygodnych i w miare szczegółowych informacji. Niestety nawet to zawiodło. Za dużo domysłów i brak precyzyjności jak dla mnie.

Co dotyczącego Średniowiecza jest najlepiej opracowane/zbadane? Ma największą ilość źródeł? Wiadomo, że nie chodzi mi o daty dzienne czy dokładne liczby ale o poczucie, że to co czytam nie jest opowieścią historyka na podstawie kilku wpisów w kronice. Białe plamy czy pominięte jakieś okresy (np. na temat tego co działo się w następnych 3 latach nie ma informacji)są dla mnie do zaakceptowania ale daleko idące spekulacje już nie.

Także czy biorąc pod uwagę powyższe jesteście w stanie mi polecić jakiś region/konkretne wydarzenia co do których mamy dużą dozę pewności, że tak rzeczywiście było jak jest to obecnie opisywane? A może autora, który ma tendencje tylko do skupiania się na zweryfikowanych faktach?

Ten post był edytowany przez SHIMAZU: 5/09/2019, 14:18

User is offline  PMMini Profile Post #1

El_Slavco

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 47.579

post 6/09/2019, 17:05 Quote Post

Możesz spróbować poczytać np. o krucjatach. W tej materii niezłą robotę wykonał np. Steven Runciman w swoim trzytomowym dziele "Dzieje wypraw krzyżowych".

Ale jeśli chodzi o średniowiecze to nie oczekuj też cudów. Wiele rzeczy rekonstruowanych jest na podstawie wykopalisk lub właśnie zapisów kronikarskich. Wierz mi, historyków to też denerwuje, ale po prostu niektórych rzeczy nie da się wiedzieć / poznać w 100% bo historia MUSI opierać się na źródłach, a gdy ich nie ma dokonywane są pewne "rekonstrukcje" czy domysły w oparciu o znane wydarzenia (w sensie: opat X napisał, że - zmyślam zdarzenia dla przykładu - w 1100 roku w Anglii wybuchł bunt, a w kronice Y napisano, że król Anglii w 1101 pozbawił życia przywódców buntu. Nie wiemy co działo się pomiędzy wybuchem buntu a śmiercią jego przywódców bo źródła się nie zachowały lub o tym milczą, ale można wywnioskować, że królowi udało się w ciągu roku pokonać buntowników i pojmać ich przywódców). Czasami takie wnioskowanie jest oczywiści zbyt daleko idące lub błędne, dlatego trzeba być ostrożnym, ale z braku w średniowieczu gazet, internetu itp. jesteśmy skazani tylko na to co już mamy i co odkryjemy.

Ten post był edytowany przez El_Slavco: 6/09/2019, 17:05

User is offline  PMMini Profile Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej