Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Kościoła, Książki - krytycyzm kościoła.

lykos4

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 85.584

Artur Przychodzen
Stopień akademicki: mgr
Zawód: nauczyciel

post 20/03/2019, 18:17 Quote Post

Witam, ja z nieco nieformalnym pytanie ale skierowanym w stronę osób które konstruktywnie krytykuja kościół katolicki jako instytucję. Czy ktokolwiek z Was z grupy może mi polecić obecnie na rynku jakiekolwiek publikacje na temat prawdziwego oblicza kościoła? Podchodzące bardzo krytycznie do popełnionych przez kościół zbrodni, nadużyć na przestrzeni dziejów. Chodzi mi bardziej o książkę historyczną ale jakiekolwiek inne też są w moim kręgu zainteresowań. Mogą być również pozycje antykwaryczne. I ostatnie pytanie czy ktoś z Was zna jakieś wielotomowe wydanie historii kościoła ale obiektywne napisane przez historyka i nie koniecznie wydane przez wydawnictwa związane ze środowiskami kościelnymi. Chodzi mi o obiektywizm. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Do grupy nie chcę się przyłączać nie ze względów światopoglądowych czy wyznaniowych - jestem osobą bardzo krytycznie podchodzącą do ideologii katolickiej i tego jak instytucja kościoła wykorzystała pewien mit na potrzeby rozszerzania swych wpływów. Zależy mi na radzie i możliwości podpięcia tej wiadomości jako ogłoszenie. Przeszukałem kilka forów i na żadnym z nich nie znalazłem pomocy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Eamr

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 39.134

post 21/03/2019, 19:12 Quote Post

@ lykos4

Co do rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie porzymskiej to polecam Bruno Dumezil'a Chrześcijańskie korzenie Europy: konwersja i wolność w królestwach barbarzyńskich od V do VIII wieku, przeł. Piotr Rak, Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki 2008. Uwaga, to jest cegła, czyli nieco czasu Ci zajmie.

Książka nie tyle skupia się na tym, jak chrześcijaństwo wykorzystało swój mit założycielski, ale bardziej na metodach rozpowszechniania ideologii i przejmowania władzy. Które to metody – jak wynika ze źródeł – bardzo mało przypominały hagiografie apostołów Europy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej