Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Absolutyzm, Etapy absolutyzmu
     
xj 600
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 34.236

 
 
post 28/08/2007, 17:36 Quote Post

A czy ktoś mógłby wymienić czynniki rozwoju absolutyzmu? Co jeszcze oprócz rozwoju gospodarczego, działań ruchów reformacji i kontrreformacji wpłynęło na rozwój absolutyzmu w Europie kontynentalnej?

I jeszcze jedna kwestia, czy mógłbym prosić o podanie praw fundamentalnych monarchii absolutnej we Francji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
przemek6667
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.587

Zawód: uczeñ
 
 
post 2/11/2007, 17:48 Quote Post

mam pytanie
Jaką rolą odegrał absolutyzm w procesie tworzenia nowoczesnych państw Europejskich???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 12/01/2008, 19:21 Quote Post


O twórcy makiawelizmu nie trzeba chyba wspominać. Wydaje mi się, że makiawelizm to pewien sposób oceniania działania, głównie politycznego nastawionego przede wszystkim na skuteczność. Dewiza "cel uświęca środki". Realizacja swoich celów ma przebiegać przy pomocy środków łamiących normy moralne( przemoc, kłamstwo, manipulacja etc.). Makiawelistów przepełniał często cynizm, przewrotnośc i brak jakichkolwiek skrupułów. Tłumaczyli swoje działania obowiązkiem utrzymania władzy lub wpływów. Najgłupszym założeniem zaczerpniętym z "księcia" jest uznanie złej natury ludzkiej jako powszechną( jest to swojego rodzaju kolejne usprawiedliwienie pozornej łaskawości władcy za którą kryje się wzbudzanie lęku i strachu u poddanych)






 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Demand
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 43.753

Stopień akademicki: in progress ;)
Zawód: Darmozjad
 
 
post 1/04/2008, 17:59 Quote Post

QUOTE("mgaurelius")
Najgłupszym założeniem zaczerpniętym z "księcia" jest uznanie złej natury ludzkiej jako powszechną( jest to swojego rodzaju kolejne usprawiedliwienie pozornej łaskawości władcy za którą kryje się wzbudzanie lęku i strachu u poddanych)

No nie wiem czy takim znowu najgłupszym... To, czy takie założenie (o powszechności złej natury ludzkiej) jest prawdziwe, czy nie, jest przedmiotem rozważań ludzkości od wieków, więc tak łatwo nie krytykowałbym żadnego stanowiska w tej sprawie, bo ciężko o jednoznaczną odpowiedź.

Wiem, za to jedno, mało kto chciałby życ w państwie rządzonym według zasad opisanych przez Machiavellego.

A co do absolutyzmu, to jest to wg. mnie system rządów dobry na czasy niespokojne (głównie mam na myśli wojnę). Regularne i odpowiednie liczebnie wojsko zapewnia obronnośc lub potencjał ofensywny , aparat urzędniczy ułatwia kontrolę społeczeństwa. Problem pojawia się gdy wojna nijak nie chce się pojawic tongue.gif wtedy ciężko wytłumaczyc obywatelowi, że ciężko mu wydolic na jedzenie, bo jego pieniądze są potrzebne władcy (czyt. armii tongue.gif).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 1/04/2008, 18:05 Quote Post

QUOTE
Regularne i odpowiednie liczebnie wojsko zapewnia obronnośc lub potencjał ofensywny , aparat urzędniczy ułatwia kontrolę społeczeństwa.

Anglia, w której nie było absolutyzmu, jakoś posiadała regularne i odpowiednie liczebnie wojsko oraz aparat urzędniczy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Demand
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 43.753

Stopień akademicki: in progress ;)
Zawód: Darmozjad
 
 
post 2/04/2008, 16:32 Quote Post

No tak, ale nigdzie nie twierdziłem, że absolutyzm jest jedynym możliwym systemem gzdie takie rzeczy występują. Miałem na myśli jedynie to, że w tamtym okresie historycznym wydatnie to ułatwiał (nie trzeba było się męczyć z przepychaniem pomysłu nowych podatków na wojsko przez jakieś sejmy czy Izby Lordów tongue.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 5/04/2008, 2:42 Quote Post

QUOTE
I jeszcze jedna kwestia, czy mógłbym prosić o podanie praw fundamentalnych monarchii absolutnej we Francji?


Napisze co myślę: We Francji absolutyzm był zwykłym chciejstwem Kapetyngów. Królowie mieli w istocie słabą władzą, choć duża była rola centralnego aparatu urzędniczego. W przeciwieństwie do wielu innych państw nie było wcale takiej rozdętej biurokracji (choć tak w ogóle to dopiero wtedy kiełkowała), no i ciągle był rodzaj parlamentu w postaci Stanów Generalnych, chociaz niezwoływano ich jakieś dwa wieki (ich rolą było właściwie tylko udzielanie zgody na podwyższenie podatków i inne nadzwyczajne posunięcia). No i łatwość z jaką monarchia została zniesiona - jako instytucja - też w moim przekonaniu kwalifikuja ówczesną Francję raczej jako państwo despotyczne lub patrymonialne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej