Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Od Donu do Dniepru... - D. Glantz
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/10/2015, 14:58 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Davida M. Glantza pt. Od Donu do Dniepru. Ofensywa sowiecka grudzień 1942-sierpień 1943.



http://napoleonv.pl/opis/8079044/od-donu-d...rpien-1943.html

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
darulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 87.668

DD
Zawód: r.pr.
 
 
post 27/10/2015, 17:28 Quote Post

Właśnie odebrałem książkę, pierwsze wrażenie bardzo dobre, na końcu jest 74 mapy, są bardzo czytelne i starannie przygotowane pod względem edytorskim. Duży plus tej pozycji np. w stosunku do opisywanej na forum pracy tego autora poświęcanej nieudanej ofensywie na Rumunię w 1944 r., gdzie mapy niestety były słabe.
Poza tym sporo aneksów opisujących stosunek sił w trakcie poszczególnych ofensyw na froncie.
Reasumując na wstępie duży plus dla tej pozycji.

Ten post był edytowany przez darulus: 27/10/2015, 17:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 21/10/2017, 18:42 Quote Post

Czy będzie któryś z forumowiczów uprzejmy napisać, jak wygląda książka jeżeli chodzi o opis obu stron? Mam glantzowy 1944 w Rumunii i mnie trochę męczy prawie wyłącznie sowieckie spojrzenie. Niemcy się pojawiają z rzadka i niemrawo. Chciałbym mieć książkę o kompleksowym spojrzeniu na walki na Ukrainie w 1943r. Może mec. darulus coś skrobnie? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 23/10/2017, 21:46 Quote Post

Nawiązując do postu Teufel20.

Książka ta nie jest "kompleksowym spojrzeniem na walki na Ukrainie w 1943r".

Intencja autora była zupełnie odmienna - charakterystyka tylko czterech wybranych operacji:
- Mały Saturn 11-30.12.1942r
- Galop 29.01-06.03.1943r
- Gwiazda 02.02-23.03.1943r
- Połkowodiec Rumiancew 03-23.08.1943r.

Glantz drobiazgowo analizuje te operacje wg podobnego schematu: kontekst strategiczny lub operacyjny, siły obu stron, specyfika obszaru działań, planowany przebieg operacji, faktyczny przebieg operacji, reakcja strony broniącej się i ocenę działań obu stron w świetle realizacji zamierzonych celów.
To ostatnie jest w tej książce najważniejsze, zbadanie stopnia rozwoju sztuki operacyjnej wraz z kolejnymi operacjami - co znajduje formalny wyraz w "Zakończeniu".

Autor przedstawia wybrane operacje z punktu widzenia obu stron, ale co jest zdaniem obodrzyty właściwe i racjonalne - więcej treści zajmuje opis strony posiadającej inicjatywę operacyjną.

Jak napisał to już wcześniej wysoki [edit - powinno być: darulus], bardzo mocną stroną książki są zupełnie na nowo opracowane mapki (autorstwa utalentowanego także w zakresie grafiki komputerowej tłumacza książki).

Książka bardzo dobra dla tych, których interesują zagadnienia sztuki operacyjnej.
Natomiast odradzam ją tym, którzy preferują pełne emocji opisy walk widziane z perspektywy żołnierzy.

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 23/10/2017, 22:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/10/2017, 22:20 Quote Post

Pewnie tyle nudzę zawsze o mapach, że już to moje drugie imię wink.gif, ale tutaj nie mogę sobie przypisać zasługi.

Ale generalnie dzięki i za przypomnienie o książce (kiedyś wpisałem ją na listę i jakoś niestety zapomniałem), bo od razu się nią zainteresowałem kiedy przeczytałem 74 mapy.
A teraz Obodrzyto to już mnie w ogóle zachęciłeś wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 24/10/2017, 7:39 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 23/10/2017, 21:46)
Książka bardzo dobra dla tych, których interesują zagadnienia sztuki operacyjnej.


To bardzo dobra wiadomość. Właśnie spojrzałem na spis treści i faktycznie na zdobyciu Charkowa się kończy w sierpniu 1943r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej