Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Linia Sikorskiego, mapa
     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 9/07/2009, 21:17 Quote Post

QUOTE(komar47 @ 9/07/2009, 21:01)
Patrzcie tylko, jaki perfidny był ten Stalin! Krzywdził Polskę – to źle. Ale działał na korzyść Polski – to jeszcze gorzej!  Tylko że Arnold zupełnie nie dostrzega perfidii Zachodu: tego, że wszystkie państwa zachodnie – z wyjątkiem Francji – przez kilka dziesięcioleci po wojnie kwestionowały integralność terytorialną państwa polskiego, nie uznając granicy na Odrze i Nysie. Najwidoczniej wrogie wobec Polski działania państw zachodnich były naturalne, oczywiste i – co najważniejsze – słuszne!
*



A kto powiedział, że nie dostrzegam wink.gif
Załozyłem nawet kiedyś wątek pod tytułem "Czy demokratyczna PRL byłaby prorosyjska" w którym dowodziłem, że nawet gdyby po roku 1945 rządzili w Polsce nie komuniści tylko Anders do spółki z Sosnkowskim to w imię interesu narodowego ściśle współpracowalibysmy z ZSRR jako jedynym gwarantem naszych granic. Tak naprawde Komarze wszyscy byli perfidni i wszyscy nas sprzedali. Tak to juz niestety jest w polityce sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 9/07/2009, 21:26 Quote Post

QUOTE(Robty @ 9/07/2009, 19:29)
Czyli to co wskazywałem we wcześniejszych postach. Tzw "Pas Polski" czytałem artykuł na ten temat, oto on:
http://www.rp.pl/artykul/284610,284783__Po..._Bialorusi.html
Według tych danych można stwierdzić że uzasadnione było zostawienie po Polskiej stronie granicy Linii Grodno- Wilno-Brasław-Dzisna i na południu do Lwowa , ale jak ja wskazywałem i Czarny Smok, były to jak najbardziej Polskie tereny. Tyle że granica ta była nierelana. troche jakby kleszcze.
Zresztą moi Dziadkowie pochodzili z Szarkowszczyzny z Powiatu Dzisnieńskiego  i trochę  opowiadali o stosunkach międzyludzkich i narodowościowych przed wojną, przynajmniej do wywózki w 40r. Z ich opowiadań wynikało , że z Białorusinami nie żyło się tak źle i można z nimi koegzystować w miarę bezkolizyjnie.Ale takie wnioski wywiodłem z ich opowieści.
*



Masz rację, że utrzymanie Wileńszczyzny przy Polsce było nierealne. Pewnie były jakieś minimalne szanse na Lwów czy Grodno ale Wilno było stracone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
wlodekmik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 57.565

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 28/07/2009, 12:54 Quote Post

Lwów straciliśmy, bo Churchill myślał, że po wojnie Niemcy zostaną zjednoczone, jak sojusznik UK i USA, więc nie chciał sie zgodzić, na to by Polska zabrala Niemcom Dolny Śląs. Stalin postanowił, więc, że co prawda Wrocław dla Polski, ale za to bez Lwowa. Brytyjczycy się zgodzili, bo Polskę uznawali za straconą na rzecz ZSRR, więc czym słabsza tym lepiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
wszechpolak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 57.570

Krzysztof Nyczaj
Stopień akademicki: n
Zawód: analityk
 
 
post 28/07/2009, 15:11 Quote Post

Myślę, że koncepcja była jak najbardziej realna. Warunkiem było wcześniejsze dogadanie się w tej sprawie Sikorskiego ze Stalinem. O takie mniej wiecej granice walczył PKWN w negocjacjach ze Stalinem. Generalnie osiągniecie takich granic było w zasięgu możliwości. Konieczna jednak była bardziej dalekowzroczna polityka rządu londyńskiego. W granicach mozliwości było również przyłączenie do Polski jako regionu autonomicznego Łużyc oraz Zaolzia. Tak więc proponuję modyfikację mapki i "przyłączenie" do Polski "regionu autonomicznego - Łużyce" oraz Zaolzia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 3/08/2009, 10:20 Quote Post

Podejrzewam, że za uzyskanie Zaolzia stracilibyśmy Kłodzko.

Przy ostrożnej polityce rządu londyńskiego (taka "zimna" przyjaźń) zachowanie Lwowa i Grodna było możliwe, ale o Wilnie, Tarnopolu czy Nowogródku moglibyśmy pomarzyć.

Chociaż spotkałem się z opiniami, że jeśli Stalin wymyślił sobie linię Curzona jako granicę to tak musi być.

Włączenie Łużyc było możliwe, ale wydaje mi się, że Czechosłowacja miała na to takie same szanse i Stalin musiałby je albo podzielić, albo zostawić NRD, albo zrobić niepodległe państwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 4/08/2009, 10:00 Quote Post

QUOTE(Czarny Smok @ 3/08/2009, 10:20)
Włączenie Łużyc było możliwe, ale wydaje mi się, że Czechosłowacja miała na to takie same szanse i Stalin musiałby je albo podzielić, albo zostawić NRD, albo zrobić niepodległe państwo.
*



"Łużyce, a ile oni mają dywizji pancerny ???"

Cz Stalin w ogóle wiedział co to są Łużyce ?! Myślę, że Generalissimus nawet nie zaprzątał sobie głowy losami jakiejś nie wielkiej mniejszości etnicznej (bo czy Łużyczanie są narodem to dyskusyjne).
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
jarr
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.050
Nr użytkownika: 42.458

Zawód: BANITA
 
 
post 4/08/2009, 10:25 Quote Post

QUOTE(follow_by_white_rabbit @ 4/08/2009, 11:00)
QUOTE(Czarny Smok @ 3/08/2009, 10:20)
Włączenie Łużyc było możliwe, ale wydaje mi się, że Czechosłowacja miała na to takie same szanse i Stalin musiałby je albo podzielić, albo zostawić NRD, albo zrobić niepodległe państwo.
*



"Łużyce, a ile oni mają dywizji pancerny ???"

Cz Stalin w ogóle wiedział co to są Łużyce ?! Myślę, że Generalissimus nawet nie zaprzątał sobie głowy losami jakiejś nie wielkiej mniejszości etnicznej (bo czy Łużyczanie są narodem to dyskusyjne).
*


Dla kogo jest dyskusyjne istnienie narodu Łużyczan???
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 5/08/2009, 8:50 Quote Post

W rozumieniu Monteskiuszowskim to bardzo, w rozumieniu powszechnym na pewno nie, ale może źle się wyraziłem, wcześniej.

Chodziło mi o to, że dyskusyjnym jest, czy Stalin był w ogóle świadomy, a jak był to w jakim stopniu miało wpływ na jego działania, istnienie Łużyc i narodu Serbołużyckiego (bo tak chyba jest poprawnie politycznie, nazywać z skądinąd bardzo przyjemnych ludzi i ich oryginalną zagrożoną dzisiaj kulturę).
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
wszechpolak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 57.570

Krzysztof Nyczaj
Stopień akademicki: n
Zawód: analityk
 
 
post 20/08/2009, 13:30 Quote Post

Stalin wiedział dokładnie o łużycach, gdyż domowina wysyłała delegacje do Stalina aby uzyskać jego poparcie. W momencie wkraczania rosjan i polaków na łużycach na domach pojawiały się flagi łużyckie. Powodowało to zdziwienie rosjan, gdyż flaga łużycka jest identyczna jak rosyjska. Odpowiednie meldunki szły do Stalina. To taka ciekawostka.

Wysuwając projekt przyłączenia łużyc do polski można było wygrać zaolzie dla polski. W ostateczności polska mogła "zrzec sie rozszczeń" do łużyc na rzecz czechosłowacji za zaolzie. Natomast czesi mogli wyciągnąć argument, że w związku z tym, że polska otrzymała rekompensatę za ziemie wschodnie to dlaczego czechosławacja nic nie dostała za ruś zakarpacką.

Czytałem kiedyś o negocjacjach, które prowadził PKWN ze Stalinem w sprawie granic.
W momencie kiedy Stalin zataczał granicę na pólnocnym wschodzie i obejmował sejny, ze strony Polskiej padł argument, że woleliby inne tereny zamieszkałe przez Polaków a w sejnach mieszkają litwini. Stalin odparł "Nic nie szkodzi, wysiedlimy". Później ze strony Polskiej padła propozycję aby przyłączyć Rugię do Polski, Stalin odparł: "dostaniecie po trzecie wojnie światowej". Kiedy zataczał granice wschodnią i chciał przyłączenia całej puszczy białowieskiej do Białorusi, polska delegacja udała się na naradę. W pokoju obok głośno rozważano możliwość podania się do dymisji i zerwania negocjacji. W związku z tym, że pokój był podsłuchiwany, Stalin wszystko szłyszał. Ostatecznie zgodził się podzielić puszczę sprawiedliwie po połowie. I tak zostało do dzisiaj.


[EDIT - laczenie postow, przyp. krzystofer]

Ten post był edytowany przez krzystofer: 20/08/2009, 16:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 20/08/2009, 13:58 Quote Post

Nie chce mi sie wierzyć, by Stalin brał pod uwage zdanie swoich pacynek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 602
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 20/08/2009, 20:26 Quote Post

Puszcza nie została podzielona po połowie, my mamy 1/5.Co do jej podziału słyszałem anegdotę, że udało przekonać się Stalina po pijanemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
follow_by_white_rabbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 4.330

Zawód: Student
 
 
post 21/08/2009, 9:03 Quote Post

Ja słyszałem, że na argument o programie rozmnażania Żubrów, stwierdził, że będzie się im wydawać dokumenty uprawniające wielokrotne przekraczanie granicy ;-)

Po białoruskiej stronie do dziś istnieje przekonanie że samce są ichniejsze a samice polskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 22/08/2009, 10:55 Quote Post

Nawet nie wiedziałem, że Polacy chcieli też odzyskać Łużyce. Pierwsze słyszę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 602
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 22/08/2009, 20:07 Quote Post

Owszem.Były plany odzyskania Łużyc, całego Pomorza jak za Krzywoustego, oraz Królewca(obqwodu).Stalin chciał nawet dokonać rozbioru niemiec między Polskę, Austrię Francję i Holandię, ale Zachód się nie zgodził.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 22/08/2009, 20:34 Quote Post

A nie pomyliło Ci się coś? Bo "doszczętnego" podziału Niemiec chciał dokonać niejaki Morgenthau, a nie tow. Dzugaszwili.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Morgenthaua
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

22 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej