Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
86 Strony « < 37 38 39 40 41 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dowbor-Muśnicki: zamiast Piłsudskiego, Korpusy wschodnie wracają z bronią
     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 3/04/2020, 18:56 Quote Post

A co tam na redzie Scape Flow? Wcześniejsze bul - bul - czy Brytyjczycy obsadzają okręty własnymi ludźmi, żeby mieć jeden atut więcej w rozmowach z Clemenceau..?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #571

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 3/04/2020, 19:26 Quote Post

QUOTE(jmamjer @ 3/04/2020, 18:58)
QUOTE
RN wesprze nasze działania w pasie nabrzeżnym. O ironio więc taki etnicznie niemiecki Gdańsk, Królewiec, Koszalin czy Słupsk możemy utrzymać.

Wsparcie marynarki brytyjskiej ładnie współgra nam z zajęciem wyżej wymienionych terenów, ale także ze wcześniejszymi losowaniami - łatwo możemy sobie wyobrazić, że ze wsparciem Royal Navy zajmujemy tereny wzdłuż linii kolejowej Lębork-Koszalin i w drugą stronę z Elbląga przez Braniewo do Królewca. Opanujemy też Piławę, a więc odetniemy siłom niemieckim drogę odwrotu przez Prusy do Niemiec. W ten sposób rozdzielimy jeszcze wyraźniej siły Luttwitza na dwie części - tym bardziej zmuszając go do zawarcia rozejmu.

Wydaje się więc, że tą pokrętną mimo wszystko drogą wciąż możemy dojść do tego samego momentu co poprzednio - realnym staje się zajęcie terenów Prus (przynajmniej częściowo i tymczasowo, bo jak pisałem, ja w trwałe odłączenie Prus od Niemiec nie wierzę. Zajęcie tych terenów da nam jednakże znacznie lepszą kartę przetargową w negocjacjach dotyczących terenów, których w tym OTL jednak nie kontrolujemy - bo najwyraźniej o ile na północy mamy szansę zająć co potrzeba, o tyle na Śląsku czy w Wielkopolsce, wobec przewagi niemieckiej może być z tym kłopot.
Co zaś Niemcy będą kontrolować na wschodzie (poza Prusami) nie ma znaczenia - i tak z tych terenów będą musieli się wycofać.
*



W jakim sensie zajmujemy? Co mamy zajęte to mamy, rozejm w Trewirze jest jak ustaliliśmy wcześniej. Kwestią jest to co nam dadzą radę Niemcy odbić po puczu Luttwitza. I co z tym później zrobi LLoyd Georege.


QUOTE(jkobus @ 3/04/2020, 19:56)
A co tam na redzie Scape Flow? Wcześniejsze bul - bul - czy Brytyjczycy obsadzają okręty własnymi ludźmi, żeby mieć jeden atut więcej w rozmowach z Clemenceau..?
*



A to ciekawa kwestia. Na pewno jest to argument wobec Niemców.
Ciekawe za kim w wojnie domowej się opowie von Reuter, podejrzewam, że za Luttwitzem.
Kwestia więc co ten mu rozkaże i czy wiedzą o tym Brytyjczycy, jeśli tak na pewno będą chcieli obsadzić okręty.
Jeśli Niemcy zatopią lub postanowią się np. ze Scapa wyrwać to Anglicy będą naprawdę na nich wkurzeni.

Ten post był edytowany przez Realchief: 3/04/2020, 19:28
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #572

     
nowy2002
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 744
Nr użytkownika: 72.585

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/04/2020, 20:21 Quote Post

"A co tam na redzie Scape Flow?" Bul-bul. Niemieckie okręty Brytyjczykom potrzebne do niczego nie są, Niemcom ich nie zwrócą a Francuzom czy innym Włochom nie ma potrzeby oddawać okrętów lepszych niż te co już mają.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #573

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 4/04/2020, 6:24 Quote Post

Czyli Anglicy będą na Niemców bardzo ale to bardzo wkurzeni. Nawet jeśli patrzyli ciut przez palce na walkę Groenera z puczem, to teraz będzie koniec taryfy ulgowej.

Swoją drogą, wydarzenia na wybrzeżu (skuteczna obrona dzięki RN) daje nam ważki argument za przydziałem dla nas okrętów.

Co do postępów Luttwitza to sądzę, że nacisk pójdzie w dwóch kierunkach: wzdłuż Noteci w celu odcięcia nad od wybrzeża, zajęcia niemieckiego klina i połączenia Prusami i na Śląsku w celu zajęcia terenów przemysłowych.
Możliwe jest zepchnięcie nas na linię Wisły na Pomorzu, ale przy utrzymaniu pasa nadmorskiego dzięki RN.
Na Śląsku zapewne uda się obronić linię Odry z dość intensywnymi walkami o Opole, może nawet z czasową jego utratą i zatrzymaniem Niemców w czasie krwawych walk o górę Św. Anny (będzie ładny epizod jak OTL).

Ten post był edytowany przez Realchief: 4/04/2020, 6:26
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #574

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 4/04/2020, 7:47 Quote Post

Co Luttwitz ma i co my możemy z tym zrobić - pisałem. Na początku najgroźniejszy jest von Falkenhaym i ugrupowanie w Prusach. Jeśli się połączą - mogą spróbować nawet marszu ma Warszawę. Trzeba losować, czy uda im się połączyć, czy von Falkenhaym przypadkiem nie utknie pod Wilnem lub pod Kownem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #575

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 4/04/2020, 9:26 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 4/04/2020, 8:47)
Co Luttwitz ma i co my możemy z tym zrobić - pisałem. Na początku najgroźniejszy jest von Falkenhaym i ugrupowanie w Prusach. Jeśli się połączą - mogą spróbować nawet marszu ma Warszawę. Trzeba losować, czy uda im się połączyć, czy von Falkenhaym przypadkiem nie utknie pod Wilnem lub pod Kownem.
*



W najgorszym wypadku utknie pod Królewcem, bo przecież go musi za wszelką cenę odbić.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #576

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 4/04/2020, 11:14 Quote Post

No nie. Królewca nie zdobyliśmy, wysłani tam Rosjanie zginęli z honorem, a bunt Luttwitza wybuchł zanim rozejm proponowany przez Ententę w ogóle wszedł w życie. Zatem - nie tylko nie mamy jeszcze Królewca, ale i w Gdańsku trzymamy tylko Nowy Port.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #577

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 4/04/2020, 12:46 Quote Post

A kto to niby zmasakrował wyładowujących się ze statków w Piławie Rosjan?
Bunt wybuchł 13 marca, więc też nie wiem o czym mowa. Dawno już rozejm w Trewirze został zawarty.
Bunt będzie reakcją na tą plamę na niemieckim honorze.

Ależ fajny artykuł teraz znalazłem o przygotowaniach niemieckich do wojny z Polską w roku 1919.
Otóż Groener uważał palny wschodnie za nierealne nawet teoretycznie, a co ważniejsze stawiał na współpracę z Polską, co miało przynieść bardziej korzystne dla Niemiec rozwiązania graniczne.
Co więcej uważał on, że nie ma nic ważniejszego niż stworzenie potężnego wału przeciw Bolszewizmowi na wschodzie oraz przestrzeni wolnej od niego między tym wałem a granicą Niemiec. Z tego też powodu był przeciwny jakimkolwiek akcjom niemieckim przeciw Polsce.
Co ciekawe Groener uważał, że Litwa powinna stanowić część Polski.

OTL Niemcy do operacji przeciw Polsce mogli przeznaczyć 209 tyś żołnierzy z czego 103 tyś na Pomorzu, w Prusach i Krajach Bałtyckich oraz 106 tyś na Śląsku.
ATL będzie to jeszcze mniej.

Ten post był edytowany przez Realchief: 4/04/2020, 13:18
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #578

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 4/04/2020, 15:55 Quote Post

Nic podobnego! Nie ma zgody! Bunt wybucha w trakcie tłumienia powstania spartakusowców w Berlinie. Jest to apogeum wpływów Luttwitza - i zbiega się z OGŁOSZENIEM żądania Ententy ewakuacji m.in całych Prus Wschodnich. To absolutnie jedyna możliwość, innej nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #579

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 4/04/2020, 16:32 Quote Post

Też tak wcześniej zrozumiałem, że bunt wybucha około stycznia (w końcu teraz mieliśmy iść bardziej według tego co proponował kolega Szamsiadad), stąd mój poprzedni wpis miał dotyczyć tego właśnie okresu (OTL w styczniu 1919 na Bałtyku była już Royal Navy), ale skoro kolega Realchief wykazał wątpliwości postanowiłem zaczekać aż sprawa się wyklaruje tak, byśmy wszyscy opisywali tę samą sytuacją, nie dwie różne...

Swoją drogą, ciekawa informacja - jeśli Groener jest bardziej ugodowy to być może uda się doprowadzić do szybszego zakończenia konfliktu.

Ten post był edytowany przez jmamjer: 4/04/2020, 16:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #580

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 4/04/2020, 16:38 Quote Post

Wydawało się mi, że bunt wybucha kiedy wybuchł czyli w marcu.
Ok wybucha w 3 tygodniu stycznia, ale to i tak już po powstaniu noworocznym, aczkolwiek nie ma rozejmu w tym wypadku.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #581

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 4/04/2020, 18:54 Quote Post

Bunt wybucha między 10 a 15 stycznia.

"Incydent bożonarodzeniowy" to 26/27 grudnia - 6 stycznia. Około Trzech Króli Ententa zadziała. I to będzie powodem buntu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #582

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 5/04/2020, 7:07 Quote Post

Nie bardzo wiem w jaki sposób Luttwitz ma jakieś powstanie wzniecić.
W styczniu był on całkowicie bierny, politycznie stłumieniem powstania kierował Norske, a tłumił Reinhard.

Pucz i przejęcie władzy powinno być reakcją na rozejm w Trewirze jak OTL.
Dopiero zresztą w marcu otrzymał funkcję umożliwiającą mu przejęcie władzy - dowódcy Armii na wypadek wznowienia działań wojennych.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #583

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 5/04/2020, 9:15 Quote Post

Nie chce mi się już więcej z Wami gadać...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #584

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 5/04/2020, 19:13 Quote Post

QUOTE
Nie chce mi się już więcej z Wami gadać...

Mam nadzieję, że to tylko zły dzień i będziemy mieli przyjemność jeszcze wspólnie w tej dyskusji uczestniczyć.

Swoją drogą, przyjmijmy, że rezultat z powstaniem czy bez będzie podobny do tego, co wcześniej zakładaliśmy - w końcu doszliśmy do tego drogą losowań, z drugiej strony i tak w tej ATL startowaliśmy z lepszej pozycji (mając większe siły w krytycznym momencie odzyskiwania niepodległości), a i tak ten konflikt z Niemcami tylko przysparza im wrogości Ententy - a nam wprost przeciwnie.
W dodatku wraz z zatopieniem okrętów w Scapa Flow...

Stąd może ustalmy jaki był rezultat tych walk - może być na zasadach, jakie proponował wcześniej kolega jkobus
QUOTE
W zasadzie - mógłbym się zgodzić: Niemcy zachowują jedność, Państwo Pruskie zostaje albo rozwiązane, albo ograniczone. Tymczasem trwa jakiś czas wojna domowa między generałem Luttwitzem, kontrolującym wschodnią część Prus - a generałem Groenerem, kontrolującym całą resztę Niemiec.

Jeśli Luttwitz nie zdoła nas pokonać i odwrócić efektów naszego "incydentu bożonarodzeniowego" - to Groener, koniec końców, wykończy Luttwitza i zaakceptuje podział terytorialny, jaki z tego incydentu wynikł.


W ten sposób przejdźmy już ostatecznego ustalenia co przyjęto w Traktacie w sprawie Prus - czy zostały oddzielone (pod kontrolą Ligi Narodów) czy też są jedynie terytorium zdemilitaryzowanym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #585

86 Strony « < 37 38 39 40 41 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej