Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Twórczość Andrzeja Michałka, Wyprawy krzyżowe & Słowianie
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 21/11/2011, 17:59 Quote Post

CODE

Mam wrażenie, że Michałek dobrał się do jakichś opracowań małoznanych w Polsce, np. rosyjskich, gdyż przedstawiane przez niego tezy znacznie odbiegają od obiegowych ujęć historii Słowianiańszczyny.

Ja mam wrażenie, że Michałek dorwał się do opracowań małoznanych we wszechświecie, bo istniejących w jego iście bogatej wyobraźni. Jego "tezy" zasadniczo też dotyczyły świata wyobraźni...
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 21/11/2011, 19:22 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 21/11/2011, 17:59)
CODE

Mam wrażenie, że Michałek dobrał się do jakichś opracowań małoznanych w Polsce, np. rosyjskich, gdyż przedstawiane przez niego tezy znacznie odbiegają od obiegowych ujęć historii Słowianiańszczyny.

Ja mam wrażenie, że Michałek dorwał się do opracowań małoznanych we wszechświecie, bo istniejących w jego iście bogatej wyobraźni. Jego "tezy" zasadniczo też dotyczyły świata wyobraźni...
*




Hej,
swego czasu uważano, że Leonardo da Vinci także miał bujną wyobraźnię. A teraz coraz więcej się pisze o źródłach jego inspiracji. Nie inaczej jest z Michałkiem. To dopiero wyzwanie intelektualne: ustalić na przykład na czym się Michałek oparł ustalając przebieg bitwy pod Biełasicą w 1014r. w sposób całkowicie sprzeczny z przyjętym, ale sensowny?
Michałek interesująco przedstawia panującą ponoć długo symbiozę skandynawsko-słowiańską na ziemiach ruskich. Przez długi czas XI/XII tamtejsze elity miały być dwujęzyczne, a wśród książąt ruskich miała panować długo moda na skandynawskie małżonki. Albo skomplikowane relacje rusko-koczownicze na pograniczu stepowym - najazdy i destrukcja, przeplatana współpracą aż do śmierci (Kałka 1223).
Pozdrawiam, Andrzej

 
Post #62

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.284
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 14/07/2016, 13:40 Quote Post

Mam takie pytanko. Nie wchodząc w krytykę książek pana Andrzeja Michałka chciałem się tylko upewnić czy dobrze kojarzę. Z serii Słowianie pozycje poświęcone Zachodnim są tylko 2? Tak stoi w wiki, ale tam z informacjami jest różnie wink.gif
user posted image
i
user posted image

Te pozycje to tylko wznowienia mimo że jedna z nich ma inny podtytuł?
user posted image
user posted image

Ten post był edytowany przez Gajusz Mariusz TW: 14/07/2016, 13:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/07/2016, 14:43 Quote Post

Tak, są tylko dwa a po prostu kolejne wznowienia mają różne okładki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.284
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 14/07/2016, 14:49 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 14/07/2016, 15:43)
Tak, są tylko dwa a po prostu kolejne wznowienia mają różne okładki.


Dziękuję za szybką odpowiedź. tyskie.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 21/11/2016, 13:30 Quote Post

Co sądzicie o pozycjach Andrzeja Michałka?
Pisze on dobrze - czyta się doskonale, widać bardzo szeroką wiedzę źródłową, ale.....
... kompletnie nie odwołuje się on do źródeł. I obok bardzo ciekawych tez ładuje jakieś turbosłowiańskie (znaczy antysłowiańskie) spiski kościelne. Jednocześnie tak dobrze zna militaria i organizację np Sasów czy sagi skandynawskie że ciężko stwierdzić że jest to fantasta. Zatem...?
 
User is offline  PMMini Profile Post #66

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/11/2016, 20:00 Quote Post

Na razie dołączam post do już istniejącego tematu, zapoznaj się z już zawiązaną dyskusją i linkami, potem w wolnej chwili zobaczę, czy nie ma na forum czegoś więcej.

Na razie na szybko ode mnie:

QUOTE
Pisze on dobrze - czyta się doskonale

Tak, styl ma bardzo dobry, dba o jak najlepszą oprawę aby było kolorowo i wszystko wyłożone jak najlepiej, przez co odbiór jest dużo łatwiejszy a albumy przyciągają wzrok.
Ale...

QUOTE
widać bardzo szeroką wiedzę źródłową, ale.....
... kompletnie nie odwołuje się on do źródeł.

Nie wiem co rozumiesz tutaj przez źródła, czy pierwotne, czy wtórne, ale on się nie odwołuje, bo wtedy było by jasne skąd co przepisał i przerysował.

QUOTE
Jednocześnie tak dobrze zna militaria i organizację np Sasów czy sagi skandynawskie że ciężko stwierdzić że jest to fantasta.

A czy fantasta nie może mieć wiedzy i jednocześnie fantazjować?
To się nie wyklucza, mamy przykład i dzisiaj podobnego twórcy.

QUOTE
Zatem...?

Dla mnie autor, którego można czytać tylko dysponując już zasobem wiedzy albo jako wstęp, z założeniem, że zaraz potem tę wiedzę się rozszerzy weryfikując to, co się u niego przeczytało.
Inaczej pojawia się problem, że czytelnik nie będzie w stanie odróżnić co było prawdą, co półprawdą i interpretacją a co zupełnym zmyśleniem.

Problem leży w tym, że p. Michałek tych rzeczy nie odróżniał i słabo obeznany z tematem czytelnik też w związku z tym tego nie odróżni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej