Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ocena autora i jego twórczości, Zależność czy jej brak
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 8/07/2009, 8:07 Quote Post

Wątek zainspirowany http://www.historycy.org/index.php?showtop...80&#entry574361

Mając dzieło i jego autora jak oceniamy te dwie rzeczy? Czy każdą oddzielnie i niezależnie, czy też dzieła przez życie ich twórcy, a może tylko autora poprzez jego dzieła np literackie. Jak oceniać autora dzieła (i samo dzieło) który głosi w nim wzniosłe ideały a w życiu codziennym żyje całkiem odmiennie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 8:12 Quote Post

Na podstawie dzieł autora możemy ocenić jego twórczość a nie jego życie prywatne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 8/07/2009, 8:30 Quote Post

QUOTE(marszalek113 @ 8/07/2009, 9:12)
Na podstawie dzieł autora możemy ocenić jego twórczość a nie jego życie prywatne.
*



Czy na podstawie życia prywatnego możemy oceniać dzieła autora?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 10:03 Quote Post

Możemy próbować dokonać oceny jego twórczości, bo jego życie prywatne mogło (niekoniecznie) mieć wpływ na jego dzieła. Dzieła autora możemy oceniać w oparciu o jego życie prywatne, gdyż oprócz tego dochodzi jeszcze nasza subiektywna ocena dzieła.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 8/07/2009, 11:06 Quote Post

QUOTE(swatek @ 8/07/2009, 9:30)
Czy na podstawie życia prywatnego możemy oceniać dzieła autora?

Można. Ale po co?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 8/07/2009, 15:23 Quote Post

QUOTE(swatek @ 8/07/2009, 8:07)
Mając dzieło i jego autora jak oceniamy te dwie rzeczy? Czy każdą oddzielnie i niezależnie, czy też dzieła przez życie ich twórcy, a może tylko autora poprzez jego dzieła np literackie. Jak oceniać autora dzieła (i samo dzieło) który głosi w nim wzniosłe ideały a w życiu codziennym żyje całkiem odmiennie?
*



można tez popatrzeć odwrotnie. Satanistyczny artysta jest na codzień przykładnym ojcem rodziny (nierzadki przypadek). Coż może mieć wspólnego z jakimiś przypadkami samobójstwa głupich nastolatków?

Człowieka oceniamy całościowo. Także po owocach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mozartowa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 170
Nr użytkownika: 55.294

Magdalena Gauks
Zawód: student
 
 
post 8/07/2009, 15:40 Quote Post

QUOTE
Jak oceniać autora dzieła (i samo dzieło) który głosi w nim wzniosłe ideały a w życiu codziennym żyje całkiem odmiennie?

Autor dzieła może chcieć przekazać coś ważnego etc., a w życiu prywatnym zachowywać się inaczej niż możnaby wnioskować po obrazach (rzeźbach). Wg mnie nie ma w tym nic złego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 15:49 Quote Post

QUOTE(Mozartowa @ 8/07/2009, 16:40)
QUOTE
Jak oceniać autora dzieła (i samo dzieło) który głosi w nim wzniosłe ideały a w życiu codziennym żyje całkiem odmiennie?

Autor dzieła może chcieć przekazać coś ważnego etc., a w życiu prywatnym zachowywać się inaczej niż możnaby wnioskować po obrazach (rzeźbach). Wg mnie nie ma w tym nic złego.
*



W takim razie jego dzieło nie do końca jest prawdziwe. Dzieło osoby, która głosi wzniosłe ideały a nie utożsamia się z nimi jest trochę mało "prawdziwe". smile.gif

A co do sztuki, to nie każdy artysta musi koniecznie nieść przesłanie w swoich dziełach, ani w swych dziełach uosabiać własnych poglądów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/07/2009, 15:52 Quote Post

QUOTE(swatek @ 8/07/2009, 9:30)
Czy na podstawie życia prywatnego możemy oceniać dzieła autora?


W pewnym sensie tak. Ale bardzo wąskim. Np. jak rzutowało na jego twórczość. Dobrym przykładem są tu treny Kochanowskiego.

Wiem jednak, że nie o to chodzi w tym temacie.

Chodzi o rzecz, którą w skrócie ująłbym tak: Jakość pisarstwa nie idzie w parze z jakością charakteru. Są autorzy, o których można by powiedzieć np. bardzo dobry pisarz i kompletna świnia. I odwrotnie wspaniały człowiek, mierny pisarz. Dotyczy to wszystkich dziedzin sztuki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 15:57 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 8/07/2009, 16:52)
QUOTE(swatek @ 8/07/2009, 9:30)
Czy na podstawie życia prywatnego możemy oceniać dzieła autora?


W pewnym sensie tak. Ale bardzo wąskim. Np. jak rzutowało na jego twórczość. Dobrym przykładem są tu treny Kochanowskiego.

Wiem jednak, że nie o to chodzi w tym temacie.

Chodzi o rzecz, którą w skrócie ująłbym tak: Jakość pisarstwa nie idzie w parze z jakością charakteru. Są autorzy, o których można by powiedzieć np. bardzo dobry pisarz i kompletna świnia. I odwrotnie wspaniały człowiek, mierny pisarz. Dotyczy to wszystkich dziedzin sztuki.
*



Ja myślę jednak, że chodzi o to, czy na dzieła artysty powinno się patrzeć przez pryzmat jego poglądów lub życia prywatnego.

Natomiast jakość dzieł ma się nijak do cech charakteru - raczej ich wymowa i przesłanie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/07/2009, 16:23 Quote Post

QUOTE(marszalek113 @ 8/07/2009, 16:57)

Ja myślę jednak, że chodzi o to, czy na dzieła artysty powinno się patrzeć przez pryzmat jego poglądów lub życia prywatnego.


Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi. Załóżmy, że Bułhakow okazałby się seryjnym mordercą. W jaki sposób ma to wpłynąć na ocenę Mistrza i Małgorzaty. Książka się przez to stanie gorsza?

QUOTE
Natomiast jakość dzieł ma się nijak do cech charakteru - raczej ich wymowa i przesłanie. smile.gif


Tu też byś się zdziwił. Szczególnie jeśli chodzi o aktorów... Ale i pisarze potrafią zaskakiwać.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 16:52 Quote Post

Cóż, Emigrancie nie zrozumieliśmy się wink.gif .
Co do pierwszego komentarza do mojej wypowiedzi - to była moja próba zrozumienia zamysłu autora tego wątku a nie moja prywatna ocena. Niech nasze wątpliwości rozwieje Swatek. smile.gif

Co do drugiego komentarza proszę o przykłady, bo też myślę, że mnie kompletnie nie zrozumiałeś smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/07/2009, 16:57 Quote Post

QUOTE(marszalek113 @ 8/07/2009, 16:57)

Ja myślę jednak, że chodzi o to, czy na dzieła artysty powinno się patrzeć przez pryzmat jego poglądów lub życia prywatnego.

Natomiast jakość dzieł ma się nijak do cech charakteru - raczej ich wymowa i przesłanie. smile.gif



To napisz konkretnie, co masz na myśli i podaj jakieś przykłady.

Inaczej te twierdzenia przypominają trochę oklepane: Najważniejsze być sobą, itd, co do których właściwie nie wiadomo o co chodzi, albo każdemu chodzi o co innego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 8/07/2009, 17:12 Quote Post

Chodziło mi o to, że jeśli jakieś dzieło literackie kipi nienawiścią do świata, to można wnioskować, że autor jest cholerykiem, itp. (oczywiście to nie jest reguła) I takie dzieło może być świetne lub fatalne i tu charakter nie gra roli (grał rolę w tym, że potencjalne dzieło było przepełnione już wspomnianą nienawiścią). O jakości dzieła świadczą umiejętności twórcy a nie jego cechy charakteru. Teraz już wiesz, co miałem na myśli? wink.gif

Nie chcę dalej ciągnąć tej dyskusji, bo zaczyna się robić "gorąco" (chyba, że tylko ja mam takie odczucie). smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 8/07/2009, 19:51 Quote Post

QUOTE
Ja myślę jednak, że chodzi o to, czy na dzieła artysty powinno się patrzeć przez pryzmat jego poglądów lub życia prywatnego.
moim zdaniem autora i jego dzieło należy stanowczo oddzielić, najczęściej aby nie krzywdzić dzieła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej