Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy komunizm zwiększył religijność Polaków
     
petroCPN SA
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.063
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 27/04/2019, 13:50 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 27/04/2019, 12:55)
Byliśmy także jedynym demoludem w którym nie przeprowadzono np. kolektywizacji rolnictwa.

Władze prowadziły otwartą walkę z Kościołem i religią tylko w okresie stalinowskim, potem co najwyżej go "podszczypywały".
*


Dość szeroką kolektywizację owszem przeprowadzono: w końcu lat 40 oraz w pierwszej połowie lat 50. utworzono w Polsce tysiące rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Tyle, że po Polskim Październiku ogromna ich większość rozsypała się. Chłopi z nich spontanicznie i masowo wystąpili, zabierając swą ziemię i swój inwentarz. Rzecz zatem miała miejsce, lecz okazała się nietrwała. I - w przeciwieństwie do na przykład kádárowskich Węgier - ekipy Gomułki i Gierka okazały się bardzo niekonsekwentne w zaciąganiu chłopstwa z powrotem do "kołchozów".

To chyba nie był taki uproszczony podział na absolutnie czarne lata stalinowskie oraz niegroźne "podszczypywanki" w latach późniejszych.
Dla przykładu, w roku 1955, czyli w czasie gdy prymas Wyszyński pozostawał internowany, oddawano uroczyście do użytku budowaną od przedwojnia katedrę. Oddawano ją . . . w Stalinogrodzie, broń Boże nie w Katowicach.
Z drugiej strony, lata 80. to niby czas gdy socjalistyczna Polska stała się największym placem budowy nowych kościołów w całej Europie. Sielanka, można powiedzieć? Ale jednocześnie do samego końca PRL-u istniał specjalny wydział SB do spraw inwigilowania Kościoła. I to właśnie w sielankowych latach 80. oficerowie z tego wydziału przysporzyli Kościołowi przynajmniej jednego męczennika więcej.

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 27/04/2019, 13:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 27/04/2019, 13:51 Quote Post

QUOTE(JacobusWej @ 26/04/2019, 8:57)
Czyli jednak PRL przyniósł coś dobrego? Miło wiedzieć. smile.gif
*



A czemu od razu "dobrego"? Potrafisz konkretnie określić na co lepszego przekłada się kilka procent więcej ochrzczonych czy praktykujących?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 7/05/2019, 8:44 Quote Post

CODE
To chyba nie był taki uproszczony podział na absolutnie czarne lata stalinowskie oraz niegroźne "podszczypywanki" w latach późniejszych.


Mam fotografię z czasów Bieruta z jednej z miejscowości mojego powiatu - jakaś demonstracja chyba z powodu 22 lipca - czasy Bieruta, bo jest na jednym z obrazów. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyży, figury Jezusa, kościelnych sztandarów.... A z drugiej strony jest taka książeczka Bonieckiego na temat budowy kościołów na terenie Polski południowo wschodniej - warto przeczytać ile wysiłków i walki mieszkańców to kosztowało, jakie były kary, sposoby omijania przepisów, budowa kościołów w jedną noc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 7/05/2019, 18:54 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 7/05/2019, 9:44)
Mam fotografię z czasów Bieruta z jednej z miejscowości mojego powiatu - jakaś demonstracja chyba z powodu 22 lipca - czasy Bieruta, bo jest na jednym z obrazów. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyży, figury Jezusa, kościelnych sztandarów
*


A może to zdjęcie jeszcze z okolic 1947 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 7/05/2019, 20:33 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 7/05/2019, 18:54)
QUOTE(carantuhill @ 7/05/2019, 9:44)
Mam fotografię z czasów Bieruta z jednej z miejscowości mojego powiatu - jakaś demonstracja chyba z powodu 22 lipca - czasy Bieruta, bo jest na jednym z obrazów. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyży, figury Jezusa, kościelnych sztandarów
*


A może to zdjęcie jeszcze z okolic 1947 roku.
*



Bierut od 1945 był bezpartyjnym prezydentem państwa, które udawało przedwojenną Polskę, w związku z czym uczestniczył w mszach z okazji oficjalnych świat. Są zdjęcia Bieruta z biskupami.

http://wyborcza.pl/1,76842,14441533,Jedyna...czlonkowie.html


https://kurierhistoryczny.pl/artykul/jak-bo...-komunistow,392

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 7/05/2019, 20:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 8/05/2019, 7:46 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 7/05/2019, 19:54)
QUOTE(carantuhill @ 7/05/2019, 9:44)
Mam fotografię z czasów Bieruta z jednej z miejscowości mojego powiatu - jakaś demonstracja chyba z powodu 22 lipca - czasy Bieruta, bo jest na jednym z obrazów. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyży, figury Jezusa, kościelnych sztandarów
*


A może to zdjęcie jeszcze z okolic 1947 roku.
*




Raczej przed 47 było to nie do pomyślenia - parę kilometrów dalej działał Wądolny i zgrupowanie Błyskawica 4 km dalej. Podejrzewałem początek lat 50tych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 8/05/2019, 18:15 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 8/05/2019, 8:46)
QUOTE(Fuser @ 7/05/2019, 19:54)
QUOTE(carantuhill @ 7/05/2019, 9:44)
Mam fotografię z czasów Bieruta z jednej z miejscowości mojego powiatu - jakaś demonstracja chyba z powodu 22 lipca - czasy Bieruta, bo jest na jednym z obrazów. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyży, figury Jezusa, kościelnych sztandarów
*


A może to zdjęcie jeszcze z okolic 1947 roku.
*




Raczej przed 47 było to nie do pomyślenia - parę kilometrów dalej działał Wądolny i zgrupowanie Błyskawica 4 km dalej. Podejrzewałem początek lat 50tych.
*


Jeżeli tak, byłoby to bardzo ciekawe. Wygląd portretu Bieruta mógłby być ewentualnie pomocny dla ustalenia daty powstania tego zdjęcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 8/05/2019, 18:22 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 8/05/2019, 7:46)
QUOTE(Fuser @ 7/05/2019, 19:54)
QUOTE(carantuhill @ 7/05/2019, 9:44)
Mam fotografię z czasów Bieruta z jednej z miejscowości mojego powiatu - jakaś demonstracja chyba z powodu 22 lipca - czasy Bieruta, bo jest na jednym z obrazów. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyży, figury Jezusa, kościelnych sztandarów
*


A może to zdjęcie jeszcze z okolic 1947 roku.
*




Raczej przed 47 było to nie do pomyślenia - parę kilometrów dalej działał Wądolny i zgrupowanie Błyskawica 4 km dalej. Podejrzewałem początek lat 50tych.
*



Piszą, ze gwałtowne odrzucenie klerykalnej strony PRL nastąpiło w 1948 wraz ze zjednoczeniem PZPR, więc lata 50-te odpadają.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej