Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> G. Gauden, "Lwów. Kres iluzji", "Opowieść o pogromie listopadowym 1918"

Net_Skater

VIII ranga
Grupa: Supermoderator
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik

post Wczoraj, 20:06 Quote Post

Pantagruel:
Nie rozumiem, przytaczasz krok po kroku przesłanki czemu praca Poboga MOŻE być niedoskonała, po czym w swojej sentencji ...zaprzeczasz temu. Albo tu czegoś nie rozumiem.

Wyjasniam: rzetelnosc warsztatu Poboga-Malinowskiego jest dla mnie bezdyskusyjna co nie oznacza, ze praca wydana w 1953 roku bedzie adekwatna do zasobu wiadomosci dotyczacego omawianego okresu historii ktorym mozemy dysponowac dzisiaj. Umotywowalem to przedstawiajac cztery obiektywne punkty przyczyn.
Twoje krytyczne podejscie do tekstu Poboga-Malinowskiego (post z 21 stycznia), cytuje:
Relacja np. Poboga-Malinowskiego po lekturze "Kresu iluzji" jawi się w wielu miejscach jako kompletny fałsz.

skonfrontowane z twoim pozniejszym stanowiskiem, cytuje:
Nigdy nie kwestionowałem jego intencji

jest dla mnie zagadka. Zarzut "kompletnego falszu" a potem "nie kwestionowalem jego intencji". Zaraz, zaraz ... Jezeli nie kwestionujesz jego intencji jednoczesnie zas stwierdzasz, ze Pobog-Malinowski podaje falszywa informacje to jedynym wnioskim jest to, ze oskarzasz historyka o uzycie tendencyjnego klamstwa - i to pomimo tego, iz precyzyjnie nakreslilem uwarunkowania w jakich historyk pisal ksiazke. Krok dalej a zarzucisz Pobog-Malinowskiemu antysemityzm. To o jeden krok za duzo.
I jeszcze jedno:
Namawiam do lektury i samodzielnych przemyśleń.

Ksiazka jest zamowiona. A wskazowka co do "samodzielnych przemyśleń" jest chybiona.
Mozesz kwestionowac jak mysle ale nie kwestionuj tego czy sam mysle.

N_S

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post Wczoraj, 20:22 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 22/01/2020, 15:25)
Myślałem, że temat dotyczy Lwowa 1919, wiec dziwią mnie te generalne uwagi - ale cóż ci Żydzi musieli być strasznymi masochistami, w końcu od średniowiecza następowały migracje żydowskie do Polski, terenów państwa polsko-litewskiego, gdzie " LUDZIE, Polacy, katolicy, polscy żołnierze, obrońcy Lwowa, a ginęły jedynie żydki (bo tak na ogół się o nich wtedy wypowiadano w mowie potocznej)." Język potoczny występował też u Żydów, i tam też jakoś te określenia innych są lekceważące i niosą za sobą szereg negatywnych stereotypów.
*

Wzrost antysemityzmu następuje od połowy XIX wieku, dlatego polecam przeczytać:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/147732/zyd-...e-i-jego-zrodla
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4814455/got...wojennej-polsce

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #47

force

Preacher
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post Dzisiaj, 05:48 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 22/01/2020, 21:22)
QUOTE(szapur II @ 22/01/2020, 15:25)
Myślałem, że temat dotyczy Lwowa 1919, wiec dziwią mnie te generalne uwagi - ale cóż ci Żydzi musieli być strasznymi masochistami, w końcu od średniowiecza następowały migracje żydowskie do Polski, terenów państwa polsko-litewskiego, gdzie " LUDZIE, Polacy, katolicy, polscy żołnierze, obrońcy Lwowa, a ginęły jedynie żydki (bo tak na ogół się o nich wtedy wypowiadano w mowie potocznej)." Język potoczny występował też u Żydów, i tam też jakoś te określenia innych są lekceważące i niosą za sobą szereg negatywnych stereotypów.
*

Wzrost antysemityzmu następuje od połowy XIX wieku, dlatego polecam przeczytać:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/147732/zyd-...e-i-jego-zrodla
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4814455/got...wojennej-polsce

Pozdrawiam!
*

Hmmmm...Niekoniecznie, i niedokońca(prosze Szanownego Szapura o wybaczenie, nie chce prowokować kolejnego OT). Antysemityzm na ziemiach polskich(i nie tylko), jest zjawiskiem znacznie starszym, co więcej przyjmował, w swych formach bardziej drastyczne oblicze. Tak przykładowo, Powstanie Chmielnickiego, w latach 1648–1657, wyniszczyło na Ukrainie(ówczesnie RON) niemal całą populację żydowską, resztki żydów uratowały sie dzięki ochronie ksiecia Jaremy( zachowali go, w wdziecznej pamięci).

User is offline  PMMini Profile Post #48

4 Strony « < 2 3 4 
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 1 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej