Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasza wiedza historyczna, skąd wy ją macie
     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2005, 22:03 Quote Post

Bardzo mie interesuje skąd czerpiecie swoją wiedze na temat historii.
Podzielicie się ze mna tą wiadomością?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 25/04/2005, 22:11 Quote Post

Heh... Z książek.. z rozmów z innymi znawcami... kiedyś wykładowca powiedział mi, że w naukach humanistycznych oprócz czytania czytania i czytania najważniejsza jest konwersacja oczywiście na poziomie. Powiedział, ze należlu słuchać tego co inni mówią na jakiś temat. Nie koniecznie trzeba się z nimi wdawać w polemikę ale trzeba słuchać. To bardzo dużo daje. A poza tym jeżeli chozi o historie to jets to bardzo, że tak powiem, życiowa nauka, i tak samo jak można się żyć dzisiaj z wiedzą z przeszłości tak można poznawać przeszłość analizując dzisiejsze wydarzenia..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ppola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 5.130

Zawód: student
 
 
post 25/04/2005, 22:16 Quote Post

Barkid napisales to co i ja mysle i robie smile.gif ale ja jeszce dodam cos od siebie. Przeciez nie zawsze wszystko wiemy ale bardzo istotne jest zeby wiedziec gdzie i umiec znaleźć odpowiedź na nurtujace nas pytnie wink.gif Czyli czytać i myślec zeby wiedziec potem poco siegnac jesli cos nam bedzie potrzebne:) Ale zgmatwalam wacko.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Adaś
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 5.319

Stopień akademicki: licencjat ;-)
Zawód: student
 
 
post 26/04/2005, 20:43 Quote Post

Pytanie w temacie wydaje mi się o tyle zabawne, że im dłużej uczę sie historii, tym więcej odkrywam białych plam. Zarówno w ogólnym stanie wiedzy współczesnej historiografii, jak i we własnej znajomości przeszłości.
Czasem mnie to troche przygnębia, zwłaszcza jak rozmawiam z ludźmi którzy tak wiele wiedzą, a ja nie wiem, czy kiedykolwiek będę wiedział tyle samo... choć z drugiej strony wszyscy są różni...zastanawia mnie, czy moi wykładowcy też cierpia na niedobór (we własnej ocenie) wiadomości? Pewnie tak...

Odpowiadając na pytanie (bo chyba trochę "filozofuję"): wiedzę historyczną należy czerpać przede wszystkim z książek. Na te książki i różne problemy w nich zawarte powinien naprowadzić jakiś "mistrz"... natomiast różne sposoby rozwiązywania zaagdek i problemów związanych z historią możemy się świetnie nauczyć przez dyskusje...z nauczycielami, kolegami, tymi których sami uczymy. Wiedza czai się wszędzie.

Chyba nic nowego nie powiedziałem rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 26/04/2005, 20:48 Quote Post

im dłużej uczę sie historii, tym więcej odkrywam białych plam.


Na pewno gdzieś jest jakieś coś co rozjaśni...eeeee.... confused1.gif przyciemni confused1.gif te białe plamy. A jak nie to trzeba czasem improwizować. Ale przede wszystkim jak już tu stwierdziliśmy czytanie i konwersacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 26/04/2005, 22:10 Quote Post

Nie tylko czytanie i konwersacje, ale też oglądanie i słuchanie. Dzisiejszy wiek XXI wink.gif oferuje całą masę wszelakich śroków przekazu informacji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 26/04/2005, 22:14 Quote Post

To taki drobny szczegół... żeby konwersacja sie udała i stała na odpowiednim poziomie trzeba też słuchać wink.gif Oczywiście rozumiem, że Tobie chodziło bardziej o słuchanie np. wypowiedzi w radiu itd.. Oczywiście to też jest bardzo ważne..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 28/04/2005, 16:16 Quote Post

Czyli zasadniczo książki i rozmowy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Nagano
 

Admirał Floty Cesarskiej
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 548
Nr użytkownika: 5.088

Stopień akademicki: Ze co prosze? :D
Zawód: Student archeo
 
 
post 28/04/2005, 17:09 Quote Post

wink.gifZ wiedzą albo sie rodzisz ,albo zdobywasz w szkole smile.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 28/04/2005, 17:11 Quote Post

QUOTE(Tacin @ Apr 25 2005, 11:03 PM)
Bardzo mie interesuje skąd czerpiecie swoją wiedze na temat historii.
Podzielicie się ze mna tą wiadomością?
*


pytanie jest retoryczne... rolleyes.gif
Wiedze historyczna czerpie sie przede wszystkim z ksiazek,rozmow,lekcji,wykladow,forum smile.gif ... Niektorzy tworza historia i ja odkrywaja sleep.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 28/04/2005, 17:15 Quote Post

wszystkie dzieci sa mądre. Ale potem ida do szkoły

Taki był napis w jednej podstawówce w której miałem praktyki. Szkoła jednak odmóżdża skutecznie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 28/04/2005, 18:00 Quote Post

Skąd użytkownicy czerpią wiedzę? Hmmm patrząc na tych co aktywniejszych (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu) to odnosze wrażenie, ze ich wiedza bardzo często opiera się na szukaniu. Zamiast pytać się o rzeczy, których nie wiedzą starają sie je najpierw znaleźć. Za pomocą wyszukiwarek i w książkach - tutaj dobrneliśmy do jednego z już wspominanych sposobów zdobywania wiedzy, oczytania. Gdyby tak popatrzeć na co bardziej popularne dyskusje, to łatwo zobaczyć, że liczba ich wyświetleń wielokrotnie przewyższa liczbę postów tam napisanych. Liczby te wskazują, ze ludzie posty czytają, a więc zdobywają wiedzę...
Konwersacja jest oczywista mam nadzieję, nawet teraz ją uprawiamy...

Filozoficznie możemy założyć, że wiedza nie prowadzi do celu, tylko jest celem. I postępować tak aby cel osiągnąć nie zważając na włożony w to wysiłek happy.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 9/05/2005, 17:45 Quote Post

QUOTE
Hmmm patrząc na tych co aktywniejszych (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu) to odnosze wrażenie, ze ich wiedza bardzo często opiera się na szukaniu. Zamiast pytać się o rzeczy, których nie wiedzą starają sie je najpierw znaleźć. Za pomocą wyszukiwarek i w książkach - tutaj dobrneliśmy do jednego z już wspominanych sposobów zdobywania wiedzy, oczytania.

Też tak robie. Przedewszystkim czytanie i czytanie, oraz dla odmiany - czytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 9/05/2005, 20:17 Quote Post

Może i owszem ducere est legere ale nie zapominajcie, że vivere est bibere i zawsze miejcie przy sobie medus auratilis; swoiste "oleum", które odświeży wasze umysły wink.gif(coś mi dzisiaj tylko gerundium we łbie)
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 10/05/2005, 17:03 Quote Post

Musze przyznac, że Cie nie zrozumiałem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej