Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zalety Powstania Styczniowego
     
Desdichado
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 65.736

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 19/07/2010, 10:03 Quote Post

QUOTE(gorliwy litwin @ 19/07/2010, 10:49)
Umiarkowana??
*


Wysyłanie nieuzbrojonych (bez amunicji) oddziałów w poczatkach Powstania, liczba ofiar i skazanych nie świadczy o szczególnej kwiożerczości - nawet na tle ówczesnych europejskich standardów - np. patrz rozprawa z Komuną Paryską. Zsyłka "carska" to też nie jest "sowiecka" - można było żyć....
 
User is offline  PMMini Profile Post #91

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 19/07/2010, 14:30 Quote Post

QUOTE
Kolego i tu mnie zadziwiłeś. Czy nie wiesz, że po powstaniu styczniowym miały miejsce jeszcze 3 powstania śląskie, wielkopolskie i warszawskie?


Ale przecież powstania, które wymieniasz, miały ograniczony zasięg i charakter, a także zupełnie inny cel. To nie były ogólnonarodowe powstania niepodległościowe. Kiedyś już o tym dyskutowaliśmy. Gdy wybuchały powstania śląskie oraz wielkopolskie istniała polska państwowość i chodziło o powrót do macierzy. To jest ogromna różnica. Powstanie Warszawskie, należące moim zdaniem do najtragiczniejszych, wybuchło w zupełnie specyficznych warunkach i było aktem politycznym, manifestacją. W tym kontekście wszystkie te powstania miały zupełnie inny charakter niż wcześniejsze.

QUOTE
O rany znowu "gdzieś się spotkałem ale nie pamiętam gdzie?". Moja gorąca prośba: zrób to nie dla mnie ale dla dobra historii - najpierw przeczytaj a potem pisz. W innym miejscu juz popełniłeś błąd i ktoś inny to naprawił:


W obydwóch przypadkach, które wymieniłeś, prosiłem innych użytkowników o pomoc. Do tego m.in. służy forum. W przypadku anegdoty dotyczącej Bocheńskiego wspomniałem, że pamiętam ją z wywiadu i proszę o sprostowanie jeśli pomyliłem nazwisko historyka. W przypadku Piłsudskiego zapytałem, czy ktoś ma jakieś informacje na dany temat. Innymi słowy nie podawałem faktów, tylko prosiłem o informację. To zasadnicza różnica, ale tłumaczyć jej chyba nie ma potrzeby. I w przypadku anegdoty o Bocheńskim uzyskałem, zgodnie z moją prośbą, sprostowanie. Nota bene sprostowanie owo nie zmieniało w najmniejszym stopniu sensu anegdoty. Na temat Piłsudskiego nadal czekam - być może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Jeśli podaję informację, co do pochodzenia której nie mam pewności, to też zawsze to zaznaczam.
Przy okazji - znalazłem owo powiedzenie w dokładnym brzmieniu: "dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic". Autorem tych słów jest ponoć Wielopolski, a ja proszę o informację, czy prawdą jest, że Piłsudski sparafrazował kiedyś to powiedzenie, rozczarowany brakiem entuzjazmu wobec jego brygady.

QUOTE
Piszemy poważnie czy się "buźkujemy"? W historii nie ma niedopowiedzeń


Nie traktuj wszystkiego tak śmiertelnie poważnie. Trochę dystansu zawsze się przydaje. Być może zauważyłeś, że w moich postach emotikony to zupełny ewenement. Pozwalam sobie na nie bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy naprawdę wyraźnie chcę zaznaczyć, że żartuję.
S!

Ten post był edytowany przez adso74: 19/07/2010, 14:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #92

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 20/07/2010, 9:18 Quote Post

QUOTE
Ale przecież powstania, które wymieniasz, miały ograniczony zasięg i charakter, a także zupełnie inny cel. To nie były ogólnonarodowe powstania niepodległościowe. Kiedyś już o tym dyskutowaliśmy. Gdy wybuchały powstania śląskie oraz wielkopolskie istniała polska państwowość i chodziło o powrót do macierzy. To jest ogromna różnica. Powstanie Warszawskie, należące moim zdaniem do najtragiczniejszych, wybuchło w zupełnie specyficznych warunkach i było aktem politycznym, manifestacją. W tym kontekście wszystkie te powstania miały zupełnie inny charakter niż wcześniejsze.

Nie ulega watpliwości, że każde z tych powstań miały podobieństwa. Podczas działań powstania wielkopolskiego Polacy prowadzili tez ofensywę na wschód i to powstanie nie dostało praktycznie żadnego wsparcia (musiało radzić sobie samo) - czy nie ma tu podobieństwa do osamotnionego powstania styczniowego? Powstanie warszawskie tez wybuchło w kontekście akcji "burza" i wszystkie oddziały AK miały przyjśc stolicy na pomoc. Istnieją różnice okoliczności, ilości i sytuacji ale istnieje wiele podobieństw. Najważniejszym jest zaangazowanie w walkę a nie polityka ugody.
QUOTE
W obydwóch przypadkach, które wymieniłeś, prosiłem innych użytkowników o pomoc.

Można prosić i PROSIĆ zależy jak się sformułuje pytanie. W twoim przypadku prośba to najpierw wysunięty twój pewnik, że coś tam wiesz. Nie zauważasz tego? Spójrz:
QUOTE
Przy okazji - znalazłem owo powiedzenie w dokładnym brzmieniu: "dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic". Autorem tych słów jest ponoć Wielopolski, a ja proszę o informację, czy prawdą jest, że Piłsudski sparafrazował kiedyś to powiedzenie, rozczarowany brakiem entuzjazmu wobec jego brygady.

Najpierw napisałeś, że znalazłeś a potem napisałeś "ponoć" no to jak wiesz, czy ponoć?
 
Post #93

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 20/07/2010, 21:49 Quote Post

QUOTE
Najpierw napisałeś, że znalazłeś a potem napisałeś "ponoć" no to jak wiesz, czy ponoć?


Ja piórkuję, to już jest naprawdę męczące. Napisałem, że znalazłem powiedzenie, a nie jego autora. Sformułowanie "ponoć" odnosiło się natomiast właśnie do autora ("ponoć Wielopolski"), a użyłem go dlatego, że autorstwo tych słów jest przypisywane Wielopolskiemu, nie ma jednak całkowitej pewności w tej kwestii. Czy w ramach studiów miałeś zajęcia z logiki? Pytam z ciekawości, bo może nie na wszystkich uniwersytetach są one obowiązkowe.

QUOTE
Nie ulega watpliwości, że każde z tych powstań miały podobieństwa. Podczas działań powstania wielkopolskiego Polacy prowadzili tez ofensywę na wschód i to powstanie nie dostało praktycznie żadnego wsparcia (musiało radzić sobie samo) - czy nie ma tu podobieństwa do osamotnionego powstania styczniowego? Powstanie warszawskie tez wybuchło w kontekście akcji "burza" i wszystkie oddziały AK miały przyjśc stolicy na pomoc. Istnieją różnice okoliczności, ilości i sytuacji ale istnieje wiele podobieństw. Najważniejszym jest zaangazowanie w walkę a nie polityka ugody


Oczywiście że sama idea walki zbrojnej stanowi w tym wypadku podobieństwo, w końcu i to powstanie i to powstanie, ale w moim odczuciu jest ogromna różnica wynikająca z sytuacji międzynarodowej. Wraz z zakończeniem IWW wszyscy trzej zaborcy stali się bardzo słabi. Jeden rozpadł się na szereg państw, jeden pogrążył w rewolucji, a jeden uznał się za pokonanego i miał głębokie problemy wewnętrzne. Powstania robione w tak sprzyjającej koniunkturze, na dodatek mające ograniczony zasięg i cel, miały nieporównanie większe szanse powodzenia niż wcześniejsze powstania niepodległościowe, podejmowane w czasach, gdy zaborcy należeli do największych na świecie potęg. Różnica jest tak wyraźna, że w ogóle według mnie nie ma co jej tłumaczyć. Powstanie Warszawskie traktuję odrębnie. Wybuchło w zupełnie krytycznych warunkach i miało jeszcze inny charakter niż pozostałe.

QUOTE
Można prosić i PROSIĆ zależy jak się sformułuje pytanie. W twoim przypadku prośba to najpierw wysunięty twój pewnik, że coś tam wiesz. Nie zauważasz tego?


Szczerze mówiąc - czepiasz się. Nie zauważasz tego?
Przez tydzień będę nieobecny. Na ewentualne dalsze posty odpowiem po powrocie z krótkich wakacji.
S!

Ten post był edytowany przez adso74: 20/07/2010, 21:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #94

     
Slavik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 66.707

Slawek
Stopień akademicki: student
Zawód: Historyk
 
 
post 22/07/2010, 11:40 Quote Post

QUOTE
Wysyłanie nieuzbrojonych (bez amunicji) oddziałów w poczatkach Powstania, liczba ofiar i skazanych nie świadczy o szczególnej kwiożerczości - nawet na tle ówczesnych europejskich standardów - np. patrz rozprawa z Komuną Paryską. Zsyłka "carska" to też nie jest "sowiecka" - można było żyć....


Car i Rosjanie "bali się" powstania, tzn. nie wiedzieli na co może być stać powstańców świadczy o tym chociażby decyzja o przegrupowaniu sił rosyjskich i ich koncentracji w większych miastach. Spiski w Armii carskiej także miały miejsce o czym powinniście wiedzieć. Co prawda w Królestwie w styczniu 1863 spiski demokratyczne już osłabły z powodu wymiany żołnierzy dokonanej wcześniej, ale mimo wszystko wciąż istniała obawa iż niektórzy niżsi rangą dowódcy poprą polski zryw, który pod sztandarami Czerwonych wcale przecież nie miał mieć tak jednoznacznych sztandarów jak np. "granica wschodnia z 1772".

Niektórzy dowódcy rosyjscy wykazywali się niesamowitą beztroską w tropieniu Powstańców.
Europa "kibicowała" powstaniu przynajmniej większa część opinia publicznej, właściwie żadne nasze Powstanie nie mogło liczyć na takie poparcie opinii publicznej Europy. Więc i rządy poszczególnych państw musiały się liczyć z opinią publiczną własnych krajów, a co za tym idzie wywierać pewne naciski na Rosję...by nie przesadzała.

Powstańcy zaskoczyli Rosjan w pewnym sensie, dla przykładu podam tu Czengierego, który wspólnie z Polakami biesiadował i został niejako przez Polaków uśpiony. (patrz.. Z dziejów powstania styczniowego w rejonie Gór Świętokrzyskich, W.Caban, Warszawa-Kraków 1989)

Ten post był edytowany przez Slavik: 22/07/2010, 11:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #95

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 26/07/2010, 22:28 Quote Post

QUOTE
Wysyłanie nieuzbrojonych (bez amunicji) oddziałów w poczatkach Powstania

Coś Ci się pokręciło, to powstańcom brakło amunicji.
Podaj choćby jeden przykład na poparcie swojej tezy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #96

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/01/2013, 10:53 Quote Post

Na ile powstanie styczniowe przyczyniło się do uświadomienia narodowego Ukraińców i Litwinów? Czy represję carskie po powstaniu były czynnikiem napędowym do wykrystalizowania się tych narodowości?
 
User is offline  PMMini Profile Post #97

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/01/2013, 11:09 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 26/07/2010, 22:28)
QUOTE
Wysyłanie nieuzbrojonych (bez amunicji) oddziałów w poczatkach Powstania

Coś Ci się pokręciło, to powstańcom brakło amunicji.
Podaj choćby jeden przykład na poparcie swojej tezy.
*


Kolega coś czytał w ogóle na ten temat???? czy tak po prostu wie - "ruscy mieli amunicję", "Powstańcy nie mieli amunicji"? Może jeszcze "strzelali z dubeltówek"?
Z pozytywów Powstania - Powstanie zjednoczonych Niemiec, I w.ś. Rewolucja w Rosji i II w.ś.

Ten post był edytowany przez piotral: 17/01/2013, 11:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #98

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/01/2013, 11:19 Quote Post

QUOTE(piotral @ 17/01/2013, 11:09)

Z pozytywów (...) Rewolucja w Rosji
*



Rewolucja w Rosji była pozytywem!? ohmy.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #99

     
dopler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 23.975

Amarok
Zawód: issumatar
 
 
post 13/11/2014, 22:50 Quote Post

Jedną ze szkód które wyrządziło Powstanie (przez swój upadek) było yrośnięcie ogromnej ilości kontestatorów walki o wolność i suwerenność i danie im argumentów, że należy iść na układy z silniejszymi, że Polska jest i była słaba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #100

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 14/11/2014, 9:00 Quote Post

Rozumiem, że jak Kolega dostanie baty od lokalnego kafara na dzielni, to bynajmniej nie uzna, iż jest od niego słabszy i że dobrze byłoby przed kolejnym starciem pochodzić trochę na siłkę i poćwiczyć aikido - tylko pójdzie na udry jak tylko rozbity nos się jako tako zagoi..?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #101

     
Lord of Prussia
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany
 
 
post 15/11/2014, 15:09 Quote Post

QUOTE
Jedną ze szkód które wyrządziło Powstanie (przez swój upadek) było yrośnięcie ogromnej ilości kontestatorów walki o wolność i suwerenność i danie im argumentów, że należy iść na układy z silniejszymi, że Polska jest i była słaba.
Inaczej mówiąc, wyrośnięcie dwóch pokoleń ludzi rozsądnych, którzy zbudowali podstawy niepodległości Polski. Ludzi, którzy zamiast biegać po lasach, palić polskie dwory i wiejskie chałupy, chodzili do szkół, budowali przemysł i kształcili fachowców. Zamiast uciekać przed branką szli do wojska. rosyjskiego, pruskiego i austriackiego. Dzięki temu w roku 1918 mieliśmy przygotowanych urzędników, sędziów, nauczycieli. A gdy trzeba było wystawić własną , polską armię bo zmieniły się warunki to mieliśmy do dyspozycji świetnych wyższych oficerów zawodowych wyszkolonych przez Austriaków, 52 tys. oficerów niższych stopni z armii rosyjskiej, doskonałą kadrę podoficerską z armii niemieckiej. Samych żołnierzy Rosjanie wyszkolili nam ponad 700 tys. inne armie też ich dały. Gdyby nie nie ci co to poszli na układy z zaborcami to w roku 1918 czy 1920 za przeproszeniem g.. byśmy mieli a nie niepodległość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #102

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej