Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Księga Kondolencyjna Katastrofy Smolenskiej
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 13/04/2010, 20:20 Quote Post

Chciałbym założyć temat nie do dyskusji, przejawiającej tendencję do przepoczwarzenia się w pyskówkę. Wpisujmy tutaj słowa smutku, żalu i refleksji z powodu tragedii jaka wydarzyła się 10 kwietnia.

----

Z wielkim żalem usłyszałem wiadomość o straszliwej katastrofie, która dnia 10 kwietnia 2010 roku zabrała 96 ludzkich istnień, wliczając w to życia Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii Kaczyńskiej, byłego Prezydenta na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, życie Wicemarszałków Sejmu i Senatu, Posłów, Senatorów, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sekretarzy i Podsekretarzy Stanu, legendy Solidarności Anny Walentynowicz, Generałów naszej Armii i wielu innych, znakomitych osób.

Chciałbym uczcić pamięć tych zmarłych, których tak często się pomija - załogi samolotu oraz funkcjonariuszy BORu. Ich rodziny przeżywają obecnie podwójną tragedię - tragedię utraty bliskich, którzy byli młodzi i mieli jeszcze życie przed sobą, oraz tragedię zapomnienia.

Nie byłem zwolennikiem Prezydenta. Podobnie, nie jestem zwolennikiem jego politycznego obozu i jego wizji kraju. Krytykowałem Go nieraz. Nie zmienia to jednak faktu, że był to mój Prezydent, choć w pełni być może zrozumiałem to jak już Go zabrakło. Działalność polityczna i prezydentura Lecha Kaczyńskiego dzieliła. Jednak na koniec udało Mu się rodaków połączyć i uświadomić im, że są przede wszystkim Polakami, a dopiero na drugim planie zwolennikami tej czy innej opcji.

Ludzie żyją tak długo, jak długo się o nich pamięta. A ja o ofiarach tego strasznego wypadku nie zapomnę do końca mych dni. Jestem pewien, że inni też będą pamiętać.

['][']['][']
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 13/04/2010, 20:25 Quote Post

Tak ... ja także przeżyłem to na swój sposób. Z radością jednak odnotowałem że mój Tata wpisał moją rodzinę do księgi ( 3h stania w deszczu) za to iż wybudował MPW>
W tej tragedii niezasłużenie zginęło wiele wspaniałych osób.
Cześć ich pamięci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 13/04/2010, 20:27 Quote Post

Chciałoby się napisać "Nie wszystek umrę" i dodać parafrazując Horacego "będę żył w moich czynach".

I coś w tych słowach jest co zasługuję na miano prawdy. Dziś dowiedziałem się, że kolejne telewizje na świecie są zainteresowane emisją "Katynia". Być może dzięki tej tragicznej ofierze złożonej przez 96 osób, świat dowie się co stało się 70 lat temu.

Cześć i chwała wszystkim, który zostawili nas na ziemi smoleńskiej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/04/2010, 20:46 Quote Post

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
kuki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 59.865

 
 
post 13/04/2010, 20:53 Quote Post

W katastrofie zgineli ludzie o różnych poglądach i życiorysach. Ale dla wszystkim pisana była taka sama tragiczna śmierć.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, niech spoczywają w pokoju...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Hauer
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 476
Nr użytkownika: 47.198

PD
Zawód: BANITA
 
 
post 13/04/2010, 21:05 Quote Post

To tragiczny moment w historii Polski. Brak słów by wyrazić żal i ból. Nie pozwólmy by ta straszna ofiara poszła na marne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/04/2010, 21:17 Quote Post

Nie ma słów odpowiednich na tak tragiczną chwilę. To wielki cios dla nas wszystkich.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rycerzXXIw.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 383
Nr użytkownika: 37.050

Zawód: prawnik
 
 
post 13/04/2010, 21:19 Quote Post

Śmierc to coś co czeka nas wszystkich, to podróż w którą wszyscy musimy podążyc...
Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i pochylamy głowy w geście żałoby i zadumy. Ta tagedia dotknęła nas wszystkich i ponownie uwidoczniła nam jak bardzo pozostalismy Polakami i potrafimy odłożyc na bok polityczne spory. Ofiara ta nie była daremna.
Nie możemy jednak pozwolic na to, aby ofiara ta poszła na marne, nie możemy godzic się na fałszowanie historii czy to w sprawie Katynia czy polskich obozów śmierci.Musinmy kontynowac sprawę o którą walczyli wszyscy ci, którzy zginęli.

Ta tragedia powinna byc pamiętana i nigdy nie odsunąc się w cień historii.

Cześc ich pamięci!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
ryba_pila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 559
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr hab. inz.
Zawód: Fizyk
 
 
post 13/04/2010, 23:15 Quote Post

Ogromna strata.
Nigdy nie glosowalem na PIS, ani na Lecha Kaczynskiego, wielokrotnie go krytykowalem. Przyznam, ze jest mi wstyd, ze nie docenilem go za zycia.
Nie myslalem nigdy, ze bede plakal gdy umrze, a jednak tak sie stalo.

Rowniez wpisalem sie do ksiegi kondolencyjnej, ktora byla wystawiona w Lipsku w Niemczech. Odbyla sie w poprzednia niedziele w kosciele w centrum niemiecko-polska msza. Byla ona planowana wczesniej, poniewaz odbywaly sie w Lipsku dni Krakowa, ale z powodu katastrofy czesc mszy zostala poswiecona uczczeniu pamieci ofiar katastrofy. W kosciele bylo bardzo duzo osob, byl rowniez nadburmistrz Lipska, ktory wyglosil krotkie przemowienie. Pojawily sie w nim Majdanek, Oswiecim, Katyn... Widzialem, ze niektorzy Niemcy jak i Polacy maja lzy w oczach, ja rowniez mialem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 14/04/2010, 0:32 Quote Post

Ja już w sobote wpisałem się w księdze w Urzędzie Miasta.
Moje odczucia względem, prezydenta Lecha Kaczyńskiego przebijały tylko odczucia względem jego współpracowników, ale w sobote też miałem łzy w oczach. Gwałtowna, tragiczna śmierć prezydenckiej pary, współpracowników, mnóstwa znanych osób z którymi człowiek zdążył się zżyć przez ekran telewizora oraz innych z którymi nie miał okazji, okazała się dla mnie bardzo silnym bodźcem. Tak zwyczajnie z ludzkich odruchów, nie żadnej nadętej ideologii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 14/04/2010, 8:08 Quote Post

Chcialem pomimo wszystko napisac cos optymistycznego.Czlowiek niezaleznie od podejscia do kwesti religi powinien doszukiwac sie nawet w wydarzeniach tragicznych pewnego celu.Jedni nazwa to Opatrznoscia inni Losem.Chcemy wierzyc,ze ofiary nie poszly na marne,a tragedia mimo wszystko wyda jakies pozytywne owoce.Tak jest mam nadzieje i w tych dniach.
Ironia losu jest,ze niewygloszone przemowienie sp Prezydenta okazalo sie zbedne.Wszystkie tragicznie zmarle osoby, emocjonalnie zwiazane z Katynska Zbrodnia, swa smiercia przyczynily sie do niesamowitego jej naglosnienia i ogolnego potepienia barbarzynstw komunizmu.Walke te bez najmniejszej watpliwosci wygraly.
Kolejnym budujacym aspektem tej tragedi jest zachowanie polskiego spoleczenstwa.Zarowno sp Prezydenta politycznych sympatykow jak i niedawnych wrogow.Mam nadzieje,ze refleksja jest szczera i bedzie zwlaszcza dla mediow pelna goryczy lekcja na przyszlosc.
Otrzymalismy rowniez wielka lekcje patriotyzmu,niejednokrotnie od drobnych dzieci w harcerskich mundurkach ochotniczo pelniacych trudna sluzbe podczas rozmaitych uroczystosci,czesto w zimnie i deszczu.Zauwazylem,ze dopiero dzisiaj prasa oddala im nalezne podziekowania.
Wypada tez wspomniec o pieknej postawie szefow obcych panstw i spoleczenstw w rozmaity sposob ofiary tragedi upamietniajacych.
Szczegolne podziekowania naleza sie tutaj Rosjanom,a w ich gestach i niezwykle zyczliwym zachowaniu, mam nadzieje wiekszosc z nas widzi szanse na lepsza i pelna wzajemnego zrozumienia przyszlosc.
Wierze tez ze zgineli smiercia szybka i bezbolesna,ze sa teraz dumni z przeznaczenia jakie ich spotkalo,a symbolizm miejsca odbiera im zal z przedwczesnego odejscia.

Jeszcze kilka slow o sp Prezydencie.Nie ocenialem nigdy jego politycznej dzialalnosci,szczerze powiedziawszy nawet jej pilnie nie sledzilem.Oburzaly mnie natomiast obrazliwe uwagi na temat reprezentanta panstwa przez media wyglaszane,najczesciej bedace na poziomie nie wartym nawet skomentowania.Niestety to wlasnie one ksztaltowaly opinie publiczna.
Tymczasem od bliskich i znajomych osob slyszalem opinie skrajnie odmienne.Moj ojciec i jego wiezieni w latach 1981-82 koledzy, dopiero od sp L.Kaczynskiego pierwszy raz dostali skromne podziekowania.Dla moich znajomych z grupy rekonstrukcji historycznej bioracych udzial w inscenizacji walk Powstania Warszawskiego znalazl czas na pogawedke,uscisk reki i wreczenie drobnych upominkow.I nie mial dla nich najmniejszego znaczenia jego niski wzrost czy brak hollywodzkiego usmiechu na pokaz.
Otrzymalismy chyba wszyscy lekcje,ktora pozwoli nam w przyszlosci z wieksza ostroznoscia i pokora oceniac innych.
W to,ze beda odpoczywali w pokoju wiecznym nie mam najmniejszej watpliwosci.Jezeli ich smierc miala miec okreslony cel to o ich dusze martwic sie nie musimy.Po prostu wspolczujmy ich bliskim ,a sami zdobadzmy sie na konstruktywne refleksje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 14/04/2010, 8:37 Quote Post

Myślę, że ś.p prezydent przejdzie do narodowej legendy, wbrew wszystkim, którzy za życia robili wszystko, aby go ośmieszyć i zdyskredytować ( sam kiedyś napisałem na tym forum słowa, których żałuje ). Myślę, że wszyscy wielcy ludzie byli za życia niedoceniani, na Czarnieckiego, czy księcia Józefa, też wylewano najgorsze inwektywy, które umarły wraz z ich głosicielami, dla następnych pokoleń stali się drogowskazami i symbolami. Myślę, że los dając prezydentowi taką śmierć, zakpił z wysiłków wszystkich jego oszczerców. Któż będzie o nich pamiętał za 100 lat?, o nim będą pamiętali wszyscy!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 14/04/2010, 9:14 Quote Post

Zginęli ludzie.Ludzie, ktorych ceniłem wielce i ludzie, ktorych nie ceniłem. Nieważne teraz. Brak będzie każdego w jakis tam sposób.
Ale my, historycy, ponieśliśmy wyjątkową stratę w osobach Janusz Kurtyki i Andrzeja Przewoźnika. Cześć Ich pamięci!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 14/04/2010, 12:51 Quote Post

Dolaczam sie do kondolencji.W tej tragedi kazdy z nas poniosl pewna strate. korten
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
wlodekmik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 57.565

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 14/04/2010, 13:08 Quote Post

Zginęli w służbie ojczyźnie. Cześć ich pamięci!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej