Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Prowansja w sredniowieczu - ciekawostki,
     
elaT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 39.872

A.S.
Zawód: nauczyciel
 
 
post 1/05/2009, 11:51 Quote Post

Witam
Czytałam sporo o Prowansji, ale śrdeniowiecze z całym tym historycznym zamieszaniem na tych terenach wydaje mi sie wciąż dosć zawiłe.
Podobno rządzili tam hrabiowie Prowansji. A moze znacie jakies mało znane ciekawostki historyczno-obyczajowe? Zycie codzienne na tych terenach, jakies typowo regionalne zwyczaje? Podobno oni zupełnie nie czuli się Francuzami? A Paryż z kolei traktował ich jak ciemną prowincję ( oczywiście w poźniejszym czaise).
Przyznaję, ze najbardziej interesuje mnie pozycja kobiety ze średniej szlachty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 1/05/2009, 11:56 Quote Post

Moge Ci polecić na dobry początek Katarów M. Barbera, bowiem od czegoś trzeba zacząć... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/05/2009, 22:46 Quote Post

QUOTE(elaT @ 1/05/2009, 11:51)
Witam
  Czytałam sporo o Prowansji, ale śrdeniowiecze z całym tym historycznym zamieszaniem na tych terenach wydaje mi sie wciąż dosć zawiłe.
Podobno rządzili tam hrabiowie Prowansji. A moze znacie jakies mało znane ciekawostki historyczno-obyczajowe? Zycie codzienne na tych terenach, jakies typowo regionalne zwyczaje? Podobno oni zupełnie nie czuli się Francuzami? A Paryż z kolei traktował ich jak ciemną prowincję ( oczywiście w poźniejszym czaise).
Przyznaję, ze najbardziej interesuje mnie pozycja kobiety ze średniej szlachty.
*



Świadomość narodowa narodziła się zazwyczaj po średniowieczu, więc Prowansalczyk czuł się Prowansalczykiem, niekoniecznie Francuzem. Akurat Francja zawsze miała to do siebie, że dzieliła się na dwie części, które za sobą nie przepadały - Paryż i całą resztę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
elaT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 39.872

A.S.
Zawód: nauczyciel
 
 
post 6/05/2009, 17:17 Quote Post

Dlaczego akurat Katarów? Bo działali na tamym terytorium? Religia i sekty to nie ten rodzaj ciekawostek , kótry mnie interesuje. Raczej coś z obyczajowości codziennej, zwyczajnego życia zwyczajnych ludzi:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/05/2009, 17:30 Quote Post

QUOTE
Dlaczego akurat Katarów?

Jeśli chcesz zrozumieć problem, to zacznij właśnie od tej pozycji i nie zadawaj zbędnych pytań... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/05/2009, 19:08 Quote Post

QUOTE(elaT @ 6/05/2009, 17:17)
Dlaczego akurat Katarów? Bo działali na tamym terytorium? Religia i sekty to nie ten rodzaj ciekawostek , kótry mnie interesuje. Raczej coś z obyczajowości codziennej, zwyczajnego życia zwyczajnych ludzi:)
*



Otóż właśnie zjawisko herezji katarskiej jest jednym z symboli odrębności południowofrancuskiej od reszty kraju. Unikalna kultura prowansji i Langwedocji została zniszczona przez krucjaty przeciwko albigensom 1209-1229 i to unicestwienie katarów pozwoliło na przyłączenie zniszczonej południowej Francji do domeny królewskiej dając pośrednio początek silnej władzy króla.

Jeśli interesują Cię obyczaje, to jest to nierozerwalnie związane z religią, tematu katarów nie unikniesz rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
elaT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 39.872

A.S.
Zawód: nauczyciel
 
 
post 27/05/2009, 16:08 Quote Post

Dziękuje za jasną wskazówkę Mikołaju II smile.gif Teraz czuję się rzeczywiście zainteresowana tą książką.
Wcześniejsze stwierdzenie typu - MASZ WIERZYĆ , ŻE SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ... bez podania argumentów jest jałowe , jak ziemniaczki bez omasty rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 27/05/2009, 16:18 Quote Post

QUOTE
Wcześniejsze stwierdzenie typu - MASZ WIERZYĆ , ŻE SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ... bez podania argumentów jest jałowe , jak ziemniaczki bez omasty

Oczywiście wizja wycieczki do biblioteki była tak straszna, że przecież nie wolno było mi zaufać na słowo, a na ziemniaczki z omastą trzeba uważać - gdy mało ruchu, to i mogą zdrowo zaszkodzić... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/05/2009, 16:43 Quote Post

Faktycznie Prowansja wykazywała sporą odmienność kulturową w stosunku do reszty francji, została ona własciwie zniszcszona podczas krucjat przeciw albigensom, stąd pewnie propozycja rycymera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
elaT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 39.872

A.S.
Zawód: nauczyciel
 
 
post 25/06/2009, 21:03 Quote Post

Oczywiście wizja wycieczki do biblioteki była tak straszna, że przecież nie wolno było mi zaufać na słowo, a na ziemniaczki z omastą trzeba uważać - gdy mało ruchu, to i mogą zdrowo zaszkodzić... wink.gif



No cóż, tak się składa , że pracuję w bibliotece więc nie musiałam sie wybierać na wycieczkę, skoro już bawimy sie w zgryźliwości.
Katarów przeczytałam - mówiąc szczerze, nic ciekawego. Dziwni , bo dziwni , i dość ekspansywni duchowo, co mnie zaskoczyło. Ale w sumie, patrzac na kosciół katolicki w tamtych czasach, to może nie ma sie co dziwić. Niewiele to jednak wnosi do mojego wyobrażenia o zwykłym codziennym, życiu ( nie duchowym). Teraz możesz mi ze swobodą zarzucić przyziemność, bo zapewne tylko mężczyźni interesuja sie duchowością, a kobiety wolą sie dowiedzieć, w co sie ubierano, na co chorowano, jaka była pozycja kobiety w społeczenstwie itd.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Blanchefleur
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 51.556

Stopień akademicki: mam
 
 
post 13/07/2009, 10:40 Quote Post

A zatem może: "Życie codzienne Katarów w Langwedocji w XIII w." R. Nelli? O powiązaniach Langwedocji z Prowansją pisano powyżej...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Wasza Wysokość
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 51.225

 
 
post 20/07/2009, 17:02 Quote Post

Południe Francji
to rzeczywiście ciekawy temat. Ja bym polecił te prace:

Troubadours and love
Autorzy L. T. Topsfield: http://www.google.com/books?hl=pl&lr=&id=1...EdDSifuughdpdcQ

Aristocratic Women in Medieval France
Autorzy Theodore Evergates

Tutaj kliknij rozdział 5 na spisie treści jest o kobietach na południu: http://www.google.com/books?hl=pl&lr=&id=n...nDieogNVbteP97c

The World of the Troubadours
Autorzy Linda M. Paterson: http://www.google.com/books?hl=pl&lr=&id=M...H-CAgLG8xrbYMsc

To naprawdę świetna praca traktująca o świecie południowej Francji. Oczywiście to google.scholar i często strony są blokowane, ale na upartego można niejedno przeczytać smile.gif

Polecam ponadto: http://www.google.com/books?hl=pl&lr=&id=Q...DPTKJRkbXOn9kg8

France in the Middle Ages 987-1460
Autorzy Georges Duby od s. 230-251 gdzie opis płd. Francji i jej odmienności, nawiązywania do tradycji gockiej itd.

Tyle mogę pomóc tylko smile.gif, bo Montaillou, wioskę heretyków wszyscy znają smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
elaT
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 39.872

A.S.
Zawód: nauczyciel
 
 
post 4/09/2009, 16:43 Quote Post

DZIĘKUJĘ smile.gif To bardzo ciekawe pozycje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 20/03/2011, 3:12 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=11994&st=40
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=10930
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej