Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sir William Wallace - czyli jak to było?
     
saly
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 2.291

 
 
post 17/11/2004, 21:51 Quote Post

QUOTE(chrobry @ Jun 24 2004, 06:41 PM)
W filmie nie ma wszystkiego. Np: W filmie był on wieśniakiem, a naprawdę szlachcicem. Jego sprzeczka z angielskimi żołnierzami nie została wywołana próbą zgwałcenia jego żony, ale chcieli zabrać mu ryby /chyba dlatego było potem to całe powstanie/ które złowił tamtego ranka.
*


Zgadzam sie ,nalezy jedna pamietac ze to nie byl film dokumentalny ,ale fabularny. Nic na to nie poradzimy ,ze gdyby nie motyw Murron i jej smierci oraz kilku zalaman historycznych film stracilby dla szerszej publicznosci na atrakcyjnosci.
Nic jednak nie poradze ,ze film ma genialny klimat , wspierany przez fantastyczna muzyke i zawsze wyciska mi lzy z moich patrzalek. Coz , film mozenie jest kwitesencja historycznosci , ale dla chciacego nic trudnego- zawsze moze poszukac prawdy historycznej , np:http://almanach.ordugh.org/William_Wallace.html
albo: Żona/kochanka Wallace’a (do końca nie wiadomo kim była) zginęła bo nie chciała go wydać. Szukano go nie dla tego, że jej bronił ale wdał się w bójkę z żołnierzami angielskimi i jednego zabił.
2 Oprawca żony/kochanki Wallace’a faktycznie zginął z jego ręki, ale został po prostu wyciągnięty z domu i zadźgany na ulicy.
3 Wallace był szlachcicem z urodzenia.
4 Anglicy przegrali bitwę pod Stirling nie dzięki szkockim pikom, ale dla tego, że bitwa miała miejsce w okolicy przeprawy przez rzekę wąskim mostem. Część Anglików przeszła część nie, Szkoci mieli lepsze pozycje, a jazda angielska nie miała miejsca na rozbieg. Zgadza się tylko wynik bitwy.
5 Robert Bruce nie tylko obserwował bitwę będąc częścią świty królewskiej ale brał udział w bitwie (razem ze swoimi żołnierzami).
6 Wallace ruszył na Anglię nie dla tego, że mu tak dobrze szło ale Szkotom po prostu głód zaglądał w oczy a w północnych rejonach Anglii było pod dostatkiem żywności i stad zwierząt.
7 Edward (król angielski) żył jeszcze kilka lat po egzekucji Wallace’a.
To kilka sprzecznosci prawdy z filmem , ale to przeciez nie przeszkadza bo film i tak jest conajmniej uroczy.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
LiTtLe_LaTiNo_Pl
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 2.486

Zawód: uczen
 
 
post 5/12/2004, 20:08 Quote Post

Radzę nie opierać swojej wiedzy o Wallace na podst. filmu "Bravehart" dostałem za to 3=... lepiej poszperać na necie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Urime
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 2.822

 
 
post 16/01/2005, 21:22 Quote Post

Opieranie wiedzy natego typu filmach jest bardzo zawodne. Z tego filmy nalepiej zapamiętałam nie fabułę, ale elemanty uzbrojenia i strojów, króre miały niewiele wspólnego w historycznością... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ainadal
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 2.902

 
 
post 20/01/2005, 18:15 Quote Post

jednak trzeba pamietac ze celem tego typu filmow NIE JEST oddawanie prawdy historycznej,a jedynie ukazanie opowiesci w oparciu o nia, a mysle ze ubranie Williama w kilt dodaje mu barwnosci i charakteru, a calemu filmowi swoistego klimatu, i nie ma tu co krytykowac
(tak wiem ze powtarzam zdanie przedmowcow ale chcialam sie wypowiedziec smile.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
jacek365
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 3.944

 
 
post 19/02/2005, 0:31 Quote Post

Zna ktoś może jakichkolwiek autorów i tytuły książek o Williamie Wallesie? Strasznie potrzebuję. Z góry wielkie dzięki!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
jacek365
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 3.944

 
 
post 19/02/2005, 0:32 Quote Post

Zna ktoś może jakichkolwiek autorów i tytuły książek o Williamie Wallesie? Strasznie potrzebuję. Z góry wielkie dzięki!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Vicious
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 4.495

 
 
post 18/03/2005, 12:36 Quote Post

T. Kapitaniak - "Bannockburn" i "Historia Szkocji" oraz S.Zabieglik - "Historia Szkocji"
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Polon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 5.148

Krzysztof Polowczyk
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/11/2005, 13:33 Quote Post

Ja tylko dodam, że jeśli chodzi o kilty to w okresie wojen niepodlgłość już były noszone. Ba! Były używane i 100 i 200 i wiele więcej lat wcześniej! Oczywiście nie nosili ich szlachcice i rody, które rodowicie szkockie nie były (czyli np. Wallace szlachcici i z pochodzenia Walijczyk). Kilty nosili górale zwłaszcza z klanów pochodzenia piktyjskiego (od Piktów bowiem kilt przejęto).
Więc jeśli chodzi o wersję, że kilt w XIV wieku nie istniał to powiem - BZDURA! wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
AdrianS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 11.330

Adrian Siemieniak
Zawód: Administrator UNIX
 
 
post 21/11/2005, 14:13 Quote Post

QUOTE(Polon @ 21/11/2005, 14:33)
Więc jeśli chodzi o wersję, że kilt w XIV wieku nie istniał to powiem - BZDURA! wink.gif


A skad ta pewnosc? Pytam z ciekawosci - bo jednak jedyne, istniejace zrodla wskazuja na okres po renesansie (kiedy pojawil sie great plaid/filleadh mor) - a wczesniej jedynie koszule z przerzuconym przez ramie kawalkiem welny (zreszta jak i u irlandczykow)

Aha i sam kilt NIE istnial przed XIXw - ale zakladam ze mowimy o czyms podobnym do tego co widac w filmie braveheart - czyli great plaid (czasami zwanym great kiltem).
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Polon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 5.148

Krzysztof Polowczyk
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/11/2005, 16:43 Quote Post

Nazwa pochodzi XIX, a to co było wcześniej w różnych okresach różnie się nazywało i różnie wyglądało, ale wiadomo o co chodzi wink.gif

O kilcie we wczesnym średniowieczu mówią źródła norweskie między innymi. Weźmy na przykład sagę o Magnusie Gołonogim z XI w.(postaci absolutnie historycznej ; ). Magnus zyskał swój przydomek tym, że po pdoboju gaelickich Hebryd przyswoił sobie tamtejszy sposób ubioru - domyślcie się jaki wink.gif
Co pochodzenia od Piktów to gdzieś to kiedyś wyczytałem aczkolwiek mogę się mylić bo było to dawno, nie wykluczam, że chodziło o tartan. Istnieją też teorie o wywodzeniu się kiltu od dawnej irlandzkiej leine, czemu nie zaprzeczam bo istotnie podobnie to wygląda.
user posted image

Wszystko zmienia się z czasem wink.gif Inny przykład: historyczny William cholernie by się zdziwił gdyby zobaczył instrumenty wykorzystane w filmie. Średniowieczne dudy wyglądały wręcz porażająco inaczej, ale spełniały tą samą funkcję wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
AdrianS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 11.330

Adrian Siemieniak
Zawód: Administrator UNIX
 
 
post 23/11/2005, 15:02 Quote Post

QUOTE(Polon @ 21/11/2005, 17:43)
O kilcie we wczesnym średniowieczu mówią źródła norweskie między innymi. Weźmy na przykład sagę o Magnusie Gołonogim z XI w.(postaci absolutnie historycznej ; ). Magnus zyskał swój przydomek tym, że po pdoboju gaelickich Hebryd przyswoił sobie tamtejszy sposób ubioru - domyślcie się jaki wink.gif


Jak dla mnie to rycina ktora wkleiles przedstawia koszule lub inna tunike - ale z "great plaid (GP)" nie ma nic wspolnego. Sa ryciny ze sredniowiecza przedstawiajace szkotow w leine - ale nie ma w GP - glownie obrazy/szkice z polowan.
A to ze ktos chodzil o "golych nogach" nie swiadczy ze nosil GP - wystarczy ze mial leine lub inna tunike o dlugim kroju.

Co do nazewnictwa to mowienie kilt jest troche jak mowienie na sukienke - spodnica lub na koszule wizytowa - podkoszulek. Sam kilt to wspolczesna wersja stroju i pelna nazwa to "tailored kilt" - czyli kilt uszyty na miare, zaplisowany - przez krawca.

Wczesniejsze wersje kiltow byly rowniez odcinane w pasie i stanowily juz bardziej ozdobe niz pelnoprawne ubranie. Great plaid/great kilt stanowil funkcjonalny ubior - i o jego "fukncjonalnosci" nie nalezy zapominac.

I jeszcze slowko o tartanach - jesli uzywamy slowa jako okreslenie wzoru to unifikacja nastapila w sposob formalny (tutaj dokladnie nie wiem kiedy - ale zdaje sie ze okolice XVII/XVIIIw) i nie ma co deliberowac nad kratkami. Wczesniej i owszem mozna uzywac wzoru w krate - jednak nie byl powiazany z rodem (choc jest jeden wyjatek odnotowany w historii) i
raczej welna miala wzory nieregularne, czesto nakrapiane (to ze slowotworstwa wynika) - ktos
tez probowal udowadniac ze tworznie takiej kraty bylo technologicznie nie mozliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Polon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 5.148

Krzysztof Polowczyk
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/11/2005, 2:02 Quote Post

Niemniej jednak wielu historyków używa w stosunku do great plaid określenia kilt wink.gif Co do jego historii to spory trwają dość zaciekłe, niektórzy bowiem datują jego powstanie na XV/XVI w., a i inni szukają potwierdzeń co do jego istnienia nawet u pisarzy starożytnych. Nawet wprost wywowdzą kilt od rzymskiej tuniki. Co do kiltu jako kiltu (w ścisłym tego słowa znaczeniu) to w istocie wynaleziony został przez angielskich czy szkockich arystokratów, a nie górali, w XIX czy XVIII wieku, ten strój jednak absolutnie mnie nie interesuje wink.gif
A jeśli chodzi o Magnusa, to był on królem Norwegii i jest on w źródłach dosyć dobrze opisany, z tego co wiem zdecydowana większość historyków uważa jego strój za kil... tfu wink.gif feileadh mór.
Co do tartanu to nie chodzi tu o wzór, nazwa bowiem dotyczy materiału, a najstarszy dotychczas odnaleziony fragment tartanu pochodzi z III wieku n.e., aczkolwiek jego historię datuje się nawet na tysiące lat przed naszą erą. Co wzoru klanowego to pierwszy wzmianka w źródłach uznawana za dówód na rozróżnienia barw rodowych pochodzi z roku 1587, kiedy to Hector MacLean składa odpowiednie zamówienie na materiał. Oczywiście niemal całkowicie pewne jest, że sir Hector nie był pierwszym, więc przynajmniej niektóre klany swoje barwy już wcześniej miały. Wcześniejsze źródła dotyczą rodziny królewskiej, konkretnie króla Jakuba V i pochodzą z roku 1538.

Ale ja się nie znam, tak tylko wyczytałem gdzieś tam tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Ramzes II
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 12.280

Adrian
Zawód: Uczen
 
 
post 31/01/2006, 21:56 Quote Post

Witam wszystkich historyków wink.gif !!!Mam pewne pytanie zwiazane ze Średniowieczem czyli z dziedziny o której mało wiem confused1.gif !!!Ostatnio w telewizi ogladałem film o Williamie Wollesie(nie wiem czy dobrze napisałem laugh.gif)!!!Zastanawiaw sie czy ta postać kiedykolwiek istniała,a jesli tak czym sie zajmowal i co wielkiego uczynił i gdzie w strumieniu czasu można by go umieścic???Prosze o szybka odpowiedz!!!pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 31/01/2006, 22:00 Quote Post

Po pierwsze szkockie powstanie, po drugie William Wallace, po trzecie to postać historyczna, żył w latach 1272-1305, jest bohaterem narodowym Szkocji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce by dowiedzieć się czegoś więcej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 31/01/2006, 22:08 Quote Post

a dyskusja na ten tamt tu:
Sir William Wallace, czyli jak to było?

oczywiście na subforum "późne średniowiecze"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej