Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Synod w Beaugency
     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 7/10/2007, 15:17 Quote Post

W roku 1152 r. podczas synodu w Beaugency unieważniono małzeństwo króla francuskiego Ludwika VII z Eleonorą Akwitańską. Podobno była bardzo "puszczalska" - już podczas II wyprawy krzyżowej (1147-9)wywoływała szereg obyczajowych skandali m.in. ze stryjem ks. Antiochi Rajmundem z Poitiers. Na polecenie króla czterech francuskich biskupów za aprobatą papieża udzieliło unieważnienia ślubu z Ludwikiem. Parę tygodni potem Eleonora poslubiła hrabiego Andegawenii Henryka póżniejszego króla Anglii. Jak myslicie: kto za tym wszystkim stał? Czy Akwitańczycy, a może Andegaweni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 8/10/2007, 17:43 Quote Post

Te pozycje, które ja znam nie biorą pod uwagę spisku tylko niedobranie małżonków. Rzeczywiście Eleonora do Ludwika VII (wręcz twierdzono, że żyje jak mniech) nie pasowała. W dodatku małżeństwo doczekało się tylko dwóch córek co z punktu widzenia króla Francji było nie do przyjęcia. Oficjalnie powodem rozwodu było bliskie pokrewieństwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
paweka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 28.574

Pawel nazwiska nie podam wiecej:)
Zawód: uczen
 
 
post 7/03/2008, 14:04 Quote Post

Z tego co mi wiadomo to Eleonora nie bardzo była wierna ludwikowi- baaa zdradzała go nawet podczas krucjaty z kim popadło - nawet z pomniejszymi rycerzami - nie dziwi więc fakt że biedy tego nie wytrzymał ;P Z drugiej strony panuje tradycja że ów Eleonora była kobietą - że tu posłużę się tradycja ludową - lubiła być bita, znaczy musiała mieć przy boku "silnego" mężczyznę - nie wiem czy jest to prawda ale podobno przytoczony wcześniej Henryk II nie dość że ją zdradzał to jeszcze podobno od czasu do czasu najzwyczajniej w świecie "zmuszał do pożycia". Ale to mogła być zawiść piszącego opisujących wydarzenia tongue.gif Sama Eleonora uważała swoje małżeństwo z Henrykiem za lepsze niż z Ludwikiem i pozostali ze sobą w przyjaźni do końca życia A co do pytania - pewnie spisku nie było - choć trza przyznać że ów rozwiązanie było na rękę wszystkim oprócz króla Francji
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 7/03/2008, 23:25 Quote Post

QUOTE
Z tego co mi wiadomo to Eleonora nie bardzo była wierna ludwikowi- baaa zdradzała go nawet podczas krucjaty z kim popadło - nawet z pomniejszymi rycerzami - nie dziwi więc fakt że biedy tego nie wytrzymał ;P Z drugiej strony panuje tradycja że ów Eleonora była kobietą - że tu posłużę się tradycja ludową - lubiła być bita, znaczy musiała mieć przy boku "silnego" mężczyznę - nie wiem czy jest to prawda ale podobno przytoczony wcześniej Henryk II nie dość że ją zdradzał to jeszcze podobno od czasu do czasu najzwyczajniej w świecie gwałcił.


To ja bym tylko poprosił o wskazanie źródła dzięki któremu Panu takie rzeczy wiadomo (najlepiej z adresem bo źródłu się lanie należy).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
paweka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 28.574

Pawel nazwiska nie podam wiecej:)
Zawód: uczen
 
 
post 8/03/2008, 8:50 Quote Post

Co do niewierności Henryka i zdrad małżeńskich Eleonory m.in z własnym wujem Rajmundem to fakt znany. Co do reszty postu to B. Zientara w starszej wersji ( teraz mam wydanie z roku 2002 i tej informacji nie ma - ale jesli dobrze pamiętam do była taka informacja w książce z lat 70) napomyka o tym również Runciman. Choć biję się w pierś i uznaję swoją winę w sprawie niestosownego sformułowania postu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej