Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Robin Hood, Wielki sprawiedliwy, czy zwykły złodziej
     
Icarus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 2.917

 
 
post 1/05/2005, 20:06 Quote Post

Osobiście nie mam teorii na ten temat. Zgadzam się z tym, że jest to legenda zawierająca nutkę prawdy.

Co do pytania o Janosika; to słyszałem, że jest to postać historyczna. Oczywiście całej prawdy nie zawiera - był to zwykły złodziej mający sposób na życie i umiejący zaskarbić sobie życzliwość ludu.
Niestety nie potrafię tego poprzeć rzetelnymi pracami, jak mówiłem - słyszałem taką teorię.

"Rabować bogatym i dawać biednym" - swoją drogą przydałby się taki Robin Hood dzisiaj w Polsce (kto jest za?). Może chętni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 1/05/2005, 20:25 Quote Post

Dla mnie Robin Hood to po prostu fikcja literacka.
Tylko nie pamiętam, w którym wieku to było!! XI czy XII? Może ktoś mi powiedzieć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Edward Wyznawca
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 5.687

Zawód: uczen
 
 
post 1/05/2005, 21:35 Quote Post

Ostatnio czytan książkę G.M.Trevelyana dotyczącą historii Anglii. Otóż wg. tego autora i "jego źródeł" historycznych , Robin był początkowo występującym w anglosaskich legendach elfem , ale w czasach późniejszych stał się symbolem walki plebsu z rycerstwem , SZCZEGÓLNIE pochodzenia normandzkiego.
Jeśli chodzi o umiejscowienie jego legendarnej postaci przyjmuje się najczęściej dwie wersje
1. II poł XIIw. (Henryk II bądź Ryszard)
2. Czasy Edwarda I i II (przeł XIII i XIVw.)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 1/05/2005, 22:35 Quote Post

QUOTE
"Rabować bogatym i dawać biednym" - swoją drogą przydałby się taki Ronin Hood dzisiaj w Polsce (kto jest za?). Może chętni?


Widziałem już takich Robin Hoodów- łyse buraki z pałkami. Tłumaczą się zwykle bardzo podobnie. Jeśli mam być szczery wolałbym kilku dobrych szeryfów zamiast kolejnych "dobroczyńców".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 19/06/2005, 17:48 Quote Post

QUOTE
Robin Hood byl po prostu gejem z banda pofobnych kolegow, ktorzy by nie przeszkadzac zbytnio inszym ludziom przeniesli sie wlasnie do Sherwood


Dobre smile.gif
QUOTE
Widziałem już takich Robin Hoodów- łyse buraki z pałkami. Tłumaczą się zwykle bardzo podobnie. Jeśli mam być szczery wolałbym kilku dobrych szeryfów zamiast kolejnych "dobroczyńców".

Tacy Robin Hood'zi to nawet kaptóry noszą!!
A poza tym wiecie czego Robin Hood??Bo mało jadł biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
ossur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 9.198

 
 
post 22/09/2005, 13:55 Quote Post

Kędzierski w "Dziejach Anglii" tom 1 pisze że istotnie był niejaki Robert Hood który został przez szeryfa z Nottingham skazany na utratę dóbr o wartości 20 szylingów za rozboje...

Pozdrawiam
Ossur
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
ryjek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 7.978

Zawód: licealista
 
 
post 22/09/2005, 21:28 Quote Post

nie wiem czy się nie powtórze..z góry jednak za to przepraszam (naprodukowaliście troche w temacie) ale jak bedzie to samo..to czyjaś teoria zyska kolejnego zwolennika:) A więc Robin Hood to tylko fikcja. Ale możemy się w nim dopatrywać pewnego bohatera zbiorowego. Mianowicie cały ówczesny angielski lud, któremu jak się żyło zapewne wiecie. A na jakiej podstawie powstał. Cóz w tamtych czasach żyło wielu "Roibinów" znaczy banitów, ale nie sądzę żeby byli tak szlachetni, raczej bardziej zdaje mi się uciążliwi byli niż całe tamtejsze podatki.I to zapewne oni stali się pierwowzorem owej wyidealizowanej w wielu miejscach legendy. A legenda cóz ku pokrzepieniu, w końcu lud czymś życ musiał
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 23/09/2005, 0:21 Quote Post


Zwróccie uwagę, że takie osoby stojące na bakier z prawem, często zwykli bandyci są naprawdę niezłą pożywką do powstawania legend, w naszych czasach jest to wzmocnione poprzez kulturę masową (Bonnie & Clyde, Billy the Kid etc.) dlaczego nie miałoby być tego samego w Średniowieczu?
Janosik był postacią historyczną, Holland miała nawet kręcić o nim film ale zabrakło kasy. Jest prawdopodobne, że on rzeczywiście, przynajmniej częściowo, rozdawał swoje łupy - przede wszystkim licznym dziewczynom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 26/09/2005, 8:03 Quote Post

Ostatnimi czasy przebywałem pół roku w Wlk. Brytanii. Dowiedziałem się od tamtejszych "świadomych" ludzi, że Robin Hood to legenda. Każdy kraj musi mieć swoją legendę, z którą różne pokolenia utożsamiają dany region, kraj, czy naród. Były bandy, które stały ponad prawem, stanowiąc problem dla lokalnych władz. Nie wiem tylko, kiedy narodził się ów legendarny przydomek.
W przeciwieństwie do szkockiego Rob Roya, który faktycznie istniał, czy nawet Williama Wallace'a, Robin Hood to legenda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 26/09/2005, 16:14 Quote Post

QUOTE
Robin Hood to legenda.


Z tego co wiem to legenda to opowieść z elementami fantastycznymi dotycząca życia świętych, apostołów, bohaterów i postaci historycznych etc.

Pytanie jest takie: co w tej legendzie jest faktem a co fikcją?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 27/09/2005, 6:44 Quote Post

Fikcyjny jest przydomek domniemanego bohatera i zdarzenia opiewające jego osobę - chodzi mi przede wszystkim o jego sprawy osobiste:) Prawdą pozostaje całe otoczenie tj. miejsce, postacie historyczne oraz sam fakt, że istnieli ludzie wyjęci spod prawa.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 27/09/2005, 14:44 Quote Post

QUOTE
Fikcyjny jest przydomek domniemanego bohatera i zdarzenia opiewające jego osobę - chodzi mi przede wszystkim o jego sprawy osobiste:) Prawdą pozostaje całe otoczenie tj. miejsce, postacie historyczne oraz sam fakt, że istnieli ludzie wyjęci spod prawa.


Niestety to tylko spekulacje. Tak jak w większości legend i podań tak i w tej trudno jest nam jednoznacznie oddzilić fikcję od faktów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 28/09/2005, 10:03 Quote Post

QUOTE(Victor @ 27/09/2005, 15:44)
QUOTE
Fikcyjny jest przydomek domniemanego bohatera i zdarzenia opiewające jego osobę - chodzi mi przede wszystkim o jego sprawy osobiste:) Prawdą pozostaje całe otoczenie tj. miejsce, postacie historyczne oraz sam fakt, że istnieli ludzie wyjęci spod prawa.


Niestety to tylko spekulacje. Tak jak w większości legend i podań tak i w tej trudno jest nam jednoznacznie oddzilić fikcję od faktów.
*



Racja jest to legenda, a ze względu na czyny nadzwyczaj wyolbrzymiona i rozpowszechniona.
Moim zdaniem w każdej legendzie powinnno być ziarnko prawdy. Zapewne istniała kiedyś taka osoba jak Robin Hood. Może i mieszkał przez pewien czas w lesie Szerwood(niewiem jak to poprawnie napisać) jednak, czy cały czas zabierał bogatym i oddawał biednym?
Myślę że z tą wymianą towaru w formie gotówki i klejnotów jest chyba zbyt przesadzone. Być może zdarzyło się Robinowi oddać jakiemuś chłopowi coś (wiewiadomo co to było) i tak to urosło. Może mieszkał razem z chłopami w lesie i tam do czegoś takiego doszło:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 28/09/2005, 15:33 Quote Post

Bardzo mozliwe, że rzeczywistości było tak jak z wieloma rozbójnikami. Łupił bogatych i ... oddawał biednym chłopkom ... . Ponoć tak własnie było z Janosikiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
HKF
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 11.283

Maria Czysty
Zawód: student
 
 
post 19/11/2005, 14:58 Quote Post

Hej...
ja historykiem tam żadnym nie jestem... ale coś słyszałam, że Robin Hood to był powiedzmy jeden z mieszkańców miasta, który sprzeciwiał się nowo utworzonemu prawu o ochronie środowiska, aby nie polować na zwierzynę. Wielu mieszkańcom się to nie podobało (między innymi naszemu tutaj momawianemu Hood'owi) i ścigał się po lesie z tymi co pilnowali przestrzegania prawa. Gdyby nie utworzono wtedy tego przepisu to ówczesne lasy w Polsce nie posiadałyby żadnej zwierzyny... a czy był taki dobroduszny i rozdwał biednym?... trudno powiedzieć. możliwe że to jest legenda, bo ludzie postrzegali go jako swojego sprzymierzeńca i mogli go nawet wywyższyć do rangi tak dobrego i przykładnego, że dodali mu mini historię, że rozdawał biednym... (biednym, bo prawo pewno dotyczyło głównie biedniejszych, a bogaci mogli je zarzucić). Mimo wszystko istniały jednak okresy polowań tak jak to ma miejsce dzisiaj. pz[COLOR=green]
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej