Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy francuski władca
     
symusi
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 80.521

Zawód: student
 
 
post 7/05/2013, 16:11 Quote Post

Kto według was był najlepszym królem Francji? Moim zdaniem, jeśli mówimy o średniowieczu to mam co najmniej trzech kandydatów: Filip August (znaczne rozszerzenie terytorium kosztem Anglii, rozpoczął wyprowadzanie Francji z anarchii feudalnej, której ten kraj był wręcz ostoją na europejską skalę), Ludwik Święty (usprawnił administrację, ograniczył wpływ możnowładztwa na sądownictwo) i- wbrew kontrowersjom- Filip Piękny, bo od niego ostatecznie rozpoczęła się monarchia stanowa we Francji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 7/05/2013, 17:11 Quote Post

QUOTE
bo od niego ostatecznie rozpoczęła się monarchia stanowa we Francji.
A dla przedstawienia drugiej strony medalu kiepsko radził sobie z finansami wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 7/05/2013, 18:33 Quote Post

QUOTE(symusi @ 7/05/2013, 16:11)
Kto według was był najlepszym królem Francji? Moim zdaniem, jeśli mówimy o średniowieczu to mam co najmniej trzech kandydatów: Filip August (znaczne rozszerzenie terytorium kosztem Anglii, rozpoczął wyprowadzanie Francji z anarchii feudalnej, której ten kraj był wręcz ostoją na europejską skalę), Ludwik Święty (usprawnił administrację, ograniczył wpływ możnowładztwa na sądownictwo) i- wbrew kontrowersjom- Filip Piękny, bo od niego ostatecznie rozpoczęła się monarchia stanowa we Francji.
*



Ja z przyczyn subiektywnych będę twierdził, że Ludwik Święty. A dlaczego? Le Goff o tym setki stron pisał. Nie trzeba powtarzać wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 9/05/2013, 11:09 Quote Post

Trudno ocenić, który był najlepszy, to rzecz względna i zależy od dziedziny. Jeden był lepszym wojownikiem, drugi administratorem, trzeci politykiem, a czwarty... etc.

Pod względem talentu politycznego, powiedziałabym, że najbardziej wybijał się Filip August. Zaczynając od niezbyt ciekawej sytuacji swojego państwa u progu panowania, zdołał je rozszerzyć i ugruntować pozycję Francji na arenie międzynarodowej.
Ludwik Święty miał już znacznie lepiej, gdyż otrzymał w spadku umocnione państwo. Stąd mógł się bawić w orędownika pokoju, arbitra na arenie międzynarodowej i świętoszka. tongue.gif
Filip Piękny zaś podjął kilka kontrowersyjnych decyzji politycznych, które miały spore konsekwencje.
Jeśli chodzi o iskrę przywódcy, żaden z w/w nie był zbyt wybitny, ale zwycięstwo Filipa Augusta pod Bouvines zasługuje na uznanie.
Administracyjnie, wszyscy mniej więcej podobnie.

Trochę niedoceniany jest Ludwik VII, być może przez pryzmat unieważnienia jego małżeństwa z Eleonorą i jej zaślubin z Henrykiem. Jednak patrząc na negatywną sytuację Francji, która wynikła z uzyskania przez Henryka i Eleonorę tronu Anglii, Ludwik radził sobie całkiem nieźle.

Teraz subiektywnie:
Nie ukrywam, że Filip August jest moim ulubionym królem Francji. wink.gif
Do Filipa Pięknego również mam duży sentyment (lektura sagi Druona się kłania!).
Zaś za Ludwikiem Świętym nie przepadam. Drażni mnie ciągłe odwoływanie się do jego czasów, uważam, że to król troszkę przereklamowany. wink.gif Niemniej opasłe tomiszcze Le Goffa czytało się przyjemnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
symusi
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 80.521

Zawód: student
 
 
post 9/05/2013, 14:46 Quote Post

A co jeśli wyjść trochę poza średniowiecze? Na pewno wyróżniłby się Henryk IV i Ludwik XIV. Ten pierwszy doprowadził do zakończenia wojen religijnych we Francji, tak naprawdę to on zbudował francuskie nowożytne supermocarstwo. No a Ludwik XIV umacniał je, toczył zwycięskie wojny, wyniósł Francję do roli największego supermocarstwa na świecie, był jednym z najdłużej panujących monarchów w historii Europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 10/05/2013, 9:53 Quote Post

To dział średniowiecza, więc dyskusja powinna dotyczyć tylko tego okresu. wink.gif Do pozostałych epok mamy inne podfora.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 1/07/2014, 18:53 Quote Post

QUOTE
Kto według was był najlepszym królem Francji? Moim zdaniem, jeśli mówimy o średniowieczu to mam co najmniej trzech kandydatów: Filip August (znaczne rozszerzenie terytorium kosztem Anglii, rozpoczął wyprowadzanie Francji z anarchii feudalnej, której ten kraj był wręcz ostoją na europejską skalę), Ludwik Święty (usprawnił administrację, ograniczył wpływ możnowładztwa na sądownictwo) i- wbrew kontrowersjom- Filip Piękny, bo od niego ostatecznie rozpoczęła się monarchia stanowa we Francji.


Z tych trzech kandydatów najpewniej wyróżniłbym Ludwika Świętego, ponieważ na szczególną pochwałe zasługuje jego moralność, rycerskość i prawość. Był wspaniałym władcą chrześcijańskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 1/07/2014, 20:04 Quote Post

QUOTE(Prince @ 1/07/2014, 18:53)
QUOTE
Kto według was był najlepszym królem Francji? Moim zdaniem, jeśli mówimy o średniowieczu to mam co najmniej trzech kandydatów: Filip August (znaczne rozszerzenie terytorium kosztem Anglii, rozpoczął wyprowadzanie Francji z anarchii feudalnej, której ten kraj był wręcz ostoją na europejską skalę), Ludwik Święty (usprawnił administrację, ograniczył wpływ możnowładztwa na sądownictwo) i- wbrew kontrowersjom- Filip Piękny, bo od niego ostatecznie rozpoczęła się monarchia stanowa we Francji.


Z tych trzech kandydatów najpewniej wyróżniłbym Ludwika Świętego, ponieważ na szczególną pochwałe zasługuje jego moralność, rycerskość i prawość. Był wspaniałym władcą chrześcijańskim.
*



A co wiesz o jego moralności, jakie przykłady rycerskości znasz i czym objawiała się jego prawość? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 1/07/2014, 20:28 Quote Post

A dla przedstawienia drugiej strony medalu kiepsko radził sobie z finansami

Jednak zawsze potrafił znaleźć rozwiązanie swojego problemu. A że czasami dość brutalne... cóż w końcu Machiavelli stworzył swoją teorię na podstawie obserwacji poczynań władców, a nie na odwrót. smile.gif

Z wymienionych Filip August. Pokonanie cesarza i powiększenie domeny królewskiej to duże osiągnięcia.

Ten post był edytowany przez Reaction: 1/07/2014, 20:28
 
User is online!  PMMini Profile Post #9

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 2/07/2014, 10:35 Quote Post

QUOTE
A co wiesz o jego moralności, jakie przykłady rycerskości znasz i czym objawiała się jego prawość? smile.gif


Doprawdy, skomplikowane pytanie wink.gif
A czemu został uznany przez kościół katolicki za świętego?
Dla zaspokojenia ciekawości podam jeden istotny przejaw jego moralności. Otóż, podczas przygotowań do krucjaty, rozpoczął w kraju akcję likwidowania prostytucji. Po powrocie z Ziemi Świętej, wydał (1254) ordonans z nakazem usunięcia prostytutek oraz konfiskaty ich mienia. Co prawda plan zakończył się klapą, ale król do końca życia nie zrezygnował ze swojego postanowienia. Dodał jeszcze nakaz zburzenia wszystkich domów publicznych i wszystkich innych obiektów, gdzie na porządku dziennym były hazard, bluźnierstwa, bezprawie i lichwa. Był to element szeroko zakrojonej akcji pokutnej, dla oczyszczenia ludu Francji z grzechu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 2/07/2014, 11:01 Quote Post

Vitam

A czemu został uznany przez kościół katolicki za świętego? (Prince)

Sprawdzam! Czemu, Drogi Prince?

A co wiesz o jego moralności, jakie przykłady rycerskości znasz i czym objawiała się jego prawość? (Elchullogrande)

Moralność nam, Drogi Prince, ładnie zilustrowałeś walką z nierządem i rozwiązłością. Prosimy o równie ładne przykłady na rycerskość i prawość.
 
Post #11

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 2/07/2014, 11:02 Quote Post

No właśnie. Dlaczego został świętym i co z tą prawością i rycerskością? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 2/07/2014, 11:45 Quote Post

QUOTE
Moralność nam, Drogi Prince, ładnie zilustrowałeś walką z nierządem i rozwiązłością. Prosimy o równie ładne przykłady na rycerskość i prawość.


QUOTE
No właśnie. Dlaczego został świętym i co z tą prawością i rycerskością? smile.gif


Wy tak poważnie, czy po prostu nudzi Wam się na forum?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 2/07/2014, 13:01 Quote Post

QUOTE(Prince @ 2/07/2014, 11:45)
QUOTE
Moralność nam, Drogi Prince, ładnie zilustrowałeś walką z nierządem i rozwiązłością. Prosimy o równie ładne przykłady na rycerskość i prawość.


QUOTE
No właśnie. Dlaczego został świętym i co z tą prawością i rycerskością? smile.gif


Wy tak poważnie, czy po prostu nudzi Wam się na forum?
*




Tak, poważnie. Co prawda: jeden rozdział mojej pracy magisterskiej poświęcony był udowodnieniu, że Ludwik IX wypełniał ideał władcy chrześcijańskiego, inny poświęcony był udowodnieniu, że wypełniał on ideał władcy rycerskiego, a jeszcze inny, że wypełniał ideał władcy użytecznego, ale po prostu chcę poznać Twoje zdanie.
Co złego? Bierzesz udział w dyskusji na forum i masz problem z tym, że ktoś się Ciebie pyta o coś, co napisałeś? Jaja sobie z nas robisz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 2/07/2014, 18:07 Quote Post

QUOTE
Tak, poważnie. Co prawda: jeden rozdział mojej pracy magisterskiej poświęcony był udowodnieniu, że Ludwik IX wypełniał ideał władcy chrześcijańskiego, inny poświęcony był udowodnieniu, że wypełniał on ideał władcy rycerskiego, a jeszcze inny, że wypełniał ideał władcy użytecznego, ale po prostu chcę poznać Twoje zdanie.
Co złego? Bierzesz udział w dyskusji na forum i masz problem z tym, że ktoś się Ciebie pyta o coś, co napisałeś? Jaja sobie z nas robisz?


Elchullogrande, tylko że nie pojmujesz jednej istotnej rzeczy. To nie jest kwestia mojej niechęci. Zastanawiam się po prostu jaki jest sens pytania się mnie o tak, wydawałoby się, oczywiste sprawy. Dlaczego akurat mnie, bo zauważyłem, że za każdym razem chcesz ze mną konwersować. Doceniam to, ale nie mogę zrozumieć czemu uparłeś się na tak banalne pytania. Zadaj może jakieś pytanie, no nie wiem... Nad którym będzie trzeba pomyśleć i ewentualnie po swojemu odpowiedzieć. Nie byłoby wtedy żadnego problemu.

PS: Ciekawa musiała być to praca. Mógłbyś przytoczyć jakieś fragmenty, które w niej zawarłeś?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej