Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Łojów 31 lipca 1649... - W. Biernacki
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/03/2015, 9:14 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Witolda Biernackiego pt. Łojów 31 lipca 1649. Działania wojenne na Litwie w latach 1648-1649.



http://www.wanax.pl/index.php?p1688,lojow-...atach-1648-1649


Książka jest nową i rozbudowaną wersją tej pracy: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=54424
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/03/2015, 13:54 Quote Post

Od 20 minut jestem już szczęśliwym posiadaczem, na razie dla zaniepokojonych pytaniem o ile praca została rozbudowana zacytuję samego Autora ze Wstępu:
"W roku 2006 wydawnictwo Inforteditions wydało moją pracę pt. Powstanie Chmielnickiego... Od tego czasu sporo upłynęło wody nie tylko w Wiśle. W międzyczasie udało mi się, dzięki życzliwości wielu znajomych (z których większość znam tylko z Internetu), pozyskać dużo nowych, ciekawych materiałów. Poszerzyła się również oferta internetowa wielu źródeł i publikacji bibliotek polskich i zagranicznych, także ukraińskich. Wielu polskich, białoruskich i ukraińskich historyków opublikowało szereg znaczących książek i artykułów tyczących pierwszych lat powstania Chmielnickiego. Dorobek tych naukowców zamieściłem w bibliografii. Tak więc po kilku latach postanowiłem wrócić do tematu poprzedniej książki; jest to zatem druga próba zmierzenia się ze znaną materią. Chciałbym jednak zaznaczyć, ze nie jest to drugie, poprawione wydanie wspomnianej książki, ale w większości napisana na nowo praca, powstała bez wsparcia jakiejkolwiek instytucji państwowej czy prywatnej, tylko dzięki pomocy życzliwych ludzi".
Dalej Autor dziękuje za pomoc, polegającą np. na udostępnieniu własnych zbiorów oraz cennych informacji: dr. Krzysztofowi Kossarzeckiemu, prof. Maciejowi Franzowi, dr. Konradowi Bobiatyńskiemu, dr. Piotrowi Krollowi, Zofii Dorociak, Arturowi Juszkiewiczowi z Mińska, Pawłowi Izworskiemu (za pomoc przy tłumaczeniu z łaciny), prof. Agnieszce Biedrzyckiej, prof. Mirosławowi Nagielskiemu i Łukaszowi Pabichowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kalimerasas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 777
Nr użytkownika: 36.638

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec
 
 
post 13/03/2015, 14:51 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 13/03/2015, 13:54)

"... Tak więc po kilku latach postanowiłem wrócić do tematu poprzedniej książki; jest to zatem druga próba zmierzenia się ze znaną materią. Chciałbym jednak zaznaczyć, ze nie jest to drugie, poprawione wydanie wspomnianej książki, ale w większości napisana na nowo praca, powstała bez wsparcia jakiejkolwiek instytucji państwowej czy prywatnej, tylko dzięki pomocy życzliwych ludzi".
*


Popieram ideę kiedy autor pisze książkę niejako od nowa albo nawet wersję rozszerzoną (poprawioną). Świadczy to nie o zarobieniu kasy, ale o daniu nam towaru lepszej jakości. Ktoś na forum (nie będę wymieniał nicka) pisał niedawno, że w przypadku autorów nie warto wracać do tego samego tematu tylko trzeba iść dalej - pisać o czymś nowym, nieodkrytym, słabo zbadanym. Jak sądzę z opisu Pana Biernackiego warto jednak wracać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/03/2015, 17:40 Quote Post

Wrzucę jeszcze różnice choćby co do map, których jest o 11 więcej i są opracowane na nowo - część została zmieniona.
Przybyły:
- powstanie Chmielnickiego ogarnia wschodnie ziemie WKsL
- lato 1648. Powstanie Chmielnickiego na Litwie
- atak Ko0zaków na Polesie sierpień-wrzesień 1648 r
- oblężenie Słucka sierpień-wrzesień 1648 r.
- jesienna ofensywa Kozaków na Polesiu
- jesienna ofensywa Kozaków w woj. mińskim i mścisławskim
- jesień 1648. Kontrofensywa Litwinów
- zdobycie Pińska 9 listopada 1648 r.
- zdobycie Mozyrza 8-9 lutego 1648 r. Atak powstańców na oddziały Mirskiego
- zdobycie Mozyrza 8-9 lutego 1648 r.
- rozlokowanie wojsk litewskich na leżach zimowych 1649. Atak Hołoty i Głowackiego na pułki litewskie.

Dodatkowo mapki nt samej bitwy pod Łojowem zostały uzupełnione poprzez dodanie powiększonych odpowiednich wycinków rycin z Theatrum Europaeum oraz Abrahama van Westervelta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 22/07/2015, 10:26 Quote Post

Na razie uwaga "edytorska" - dostałem egzemplarz w twardej oprawie - moim zdaniem jest arcyestetyczna smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 12/12/2015, 15:21 Quote Post

Zapowiedź recenzji:

http://romanrozynski.blogspot.com/2015/12/...acej-bitwy.html

Czyli Marek Rogowicz w "formie" smile.gif Mam nadzieje jednak, że w właściwej recenzji będzie więcej merytoryki, mniej ad personam.

ps. strach pisać książki o tematyce kozackiej, bo jak nie Rogowicz to Borowiak "dowali".... Dobrze, że ja akurat piszę książkę w miarę po ich "linii" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 12/12/2015, 15:37 Quote Post

Na razie widzę samą rzeczową krytykę. Oceniajmy proszę wpisy, a nie osoby. Marek jest jaki jest, ale tutaj akurat nie ma do czego się przyczepić. Pozostaje tylko trzymać kciuki za artykuł w PHW.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 12/12/2015, 15:42 Quote Post

Ciekawa byłaby polemika Pana Biernackiego z tą notką (i ewentualnie artykułem w PHW).
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 12/12/2015, 16:10 Quote Post

Obaj autorzy dosyć mocno uderzają w tony ad personam, dlatego lepiej by było, aby tak się nie stało. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 12/12/2015, 16:44 Quote Post

Nie cenie za bardzo pracy Płowego, a raczej jego tez tam wyrażanych, z Franzem też mi nie po drodze jeśli chodzi o poglądy, ale jednak ta "szpileczka" Marka w stronę p. Macieja niepotrzebna.

Oceniam wpis, a nie osobę.... Z Markiem dość często ostatnio piszemy, mamy podobne poglądy na powstanie Chmiela, choć ja staram się je wyważyć, Marek leci trochę "po skrajności", to też dobrze. No i podrzucił mi kilka rzeczy oraz przemyśleń do książki, wiec naprawdę jestem daleki od krytyki Marka. Tak jak piszesz Piegzu, jest jaki jest, i to też dobrze, bo ja lubię osoby bezkompromisowe w historii, które opierają się jednak na źródłach a nie na swoich "mrzonkach".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/12/2015, 17:11 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 12/12/2015, 15:44)
Marek leci trochę "po skrajności"


Trochę, dobre sobie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 12/12/2015, 19:24 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 12/12/2015, 16:44)
Tak jak piszesz Piegzu, jest jaki jest, i to też dobrze, bo ja lubię osoby bezkompromisowe w historii, które opierają się jednak na źródłach a nie na swoich "mrzonkach".
*


Może źle mnie zrozumiałeś. Ja Marka bardzo lubię i cenię jako autora, co może być paradoksem po tylu złośliwych postach na tym forum. Nie jestem w stanie go ocenić merytorycznie, ale widzę kiedy krytyka jest rzeczowa, a kiedy zamienia się w wycieczki personalne. Jak dla mnie Marek zrobił wielki postęp w tej dziedzinie od czasu kiedy tu się pojawił, ale mimo wszystko nie chciałbym za bardzo widzieć jego konfrontacji z Biernackim. (...)

Ten post był edytowany przez wysoki: 13/12/2015, 13:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/12/2015, 14:28 Quote Post

Wobec prośby o umieszczenie spisu treści pracy wrzucam:

Wstęp - 7

I. Powstanie Chmielnickiego. Pierwsze walki z powstańcami na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego - 10

II. Działania strażnika Wielkiego Księstwa Litewskiego Hrehorego Mirskiego - 77

III. Wojsko i dowódcy litewscy w pierwszej połowie XVII wieku - 90

IV. Wojsko i dowódcy kozaccy - 125

V. Kampania zimowa na Litwie w 1649 roku - 148

VI. Sytuacja polityczna i militarna na pograniczu litewsko-ukraińskim na wiosnę 1649 roku - 169

VII. Wojna 1649 roku - 200

VIII. Kampania litewska 1649 roku - 221

IX. Bitwa pod Łojowem 31 lipca 1649 - 276

X. Po bitwie. Dlaczego nie na Kijów? - 317

Zakończenie - 341

Aneksy - 345
Spis map i schematów - 406
Bibliografia - 408 (praca ma 422 strony)
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 13/12/2015, 16:25 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 12/12/2015, 16:44)
Z Markiem dość często ostatnio piszemy, mamy podobne poglądy na powstanie Chmiela,

Piszecie na blogach, forach, czy może książki?
Bo Marka jak na razie jedną książkę przeczytałem i nie wiem nawet czy napisał kolejną. I o ile szata graficzna książki jest wspaniała to mimo wszystko praca jest tylko dziennikiem wydarzeń z oblężenia Zbaraża, na podstawie dostępnych źródeł.
Twojej zaś opublikowanej pracy nie przeczytałem żadnej, a mam jak najbardziej chęć (o ile taka praca się ukazała).

Co do Borowiaka to jednak cenię sobie jego opinie i wnioski jakoś bardziej niż Marka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 13/12/2015, 19:21 Quote Post

Piszemy, PW na forum i maile rolleyes.gif Nie ukrywam, że Marek mi wiele pomógł, dzięki niemu ominę kilka "min" na które weszli niektórzy autorzy, jak też dodam kilka nowych rzeczy w swojej pracy.

Borowiak ma lepszy warsztat i jest właśnie bardziej "odległy od ad personum", wiec i mi się lepiej czyta jego recenzje czy artykuły, ale i u Marka mamy "bogatą" teść popartą wieloma źródłami, dodatkowo ostatnio trochę wyluzował. Naprawdę artykuły "tych dwóch" są czasem o wiele cenniejsze niż książki innych.

Zrobił się mały offtop, wiec proponuje poczekać na ukazanie się reki w PHW.

ps. Moją pracę mam nadzieje w następnym roku będziesz mógł już przeczytać wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej