Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kolejne odkrycia w Saqqarze
     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 29/06/2010, 20:41 Quote Post

Przede wszystkim wspomniany cytat (Izrael jest zrujnowany, nie ma jego nasienia) pochodzi ze steli Merenptaha, a nie Szeszonka I. Stela ta (znana również jako Stela Izraela) opiewa zwycięstwo Merenptaha nad Libijczykami w 5 roku panowania.
Pod sam koniec inskrypcji znajduje się krótki opis podbitych przez faraona obszarów w Palestynie. Tam też pada wspomniane zdanie - Ysrir fk.t bn pr.t=f
user posted image.
Jest to pierwsza poświadczona w źródłach wzmianka o Izraelu.

Samo słowo pr.t user posted image używane było zarówno w znaczeniu owoce, nasiona roślin, jak i potomstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 29/06/2010, 21:00 Quote Post

QUOTE
OK, tekst wskazuje na mizerię, tylko ja bym jednak wolał twarde dowody archeo - rekonrukcje na podstawie zapisów sedymentologicznych albo palinologicznych czy cuś w ten deseń. Ogólnie jakieś rekonstrukcje na konkretnych danych smile.gif


Wydawało mi się, że coś takiego było robione, przez Austriaków czy Niemców confused1.gif... Spróbuje poszukać.

QUOTE
Jeśli "Przestrogi Ipuwera" datuje się na II Okres Przejsciowy - to co wzminaka o nich robi w tym artykule z Onetu? confused1.gif


Oj, umknęło mi sleep.gif. Ciekawe swoją drogą...

Apropos Szeszonka (Sziszaka) i Merenptaha. Rzeczywiście, Marthinus wspomina o dobrej świątyni, jednak oboje, a w szczególności ja, popełniliśmy błąd, to Rovan ma racje, jest to bezsprzecznie stela Merenptaha. Oto fragment steli, który udało mi się kiedyś "złowić": "Splądrowany jest Kanaan przez wszelkie zło. Rozniesiony Aszkelon, Pokonany Gezer, Janoam starty, Izrael jest opustoszały i nie ma nasienia. Charu owdowiała dla Egiptu".

QUOTE
Samo słowo pr.t user posted image używane było zarówno w znaczeniu owoce, nasiona roślin, jak i potomstwo.


A więc właśnie smile.gif. Zasadniczo jednak mój przykład nie stracił, pomyliłem niestety faraonów, za co przepraszam wszystkich userów!
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 29/06/2010, 21:08 Quote Post

Oj rzeczywiście nie sprawdziłem twojej informacji a po prostu połączyłem stelę ze świątyni Amona z informacją o braku nasienia.Mea culpa smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/06/2014, 17:08 Quote Post

Tak pobawię się w nekromancję.
CODE
Charu owdowiała dla Egiptu".

Co to ono to Charu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 25/12/2015, 12:36 Quote Post

Terminem "Charu" Egipcjaninie określali południową Palestynę, mniej więcej do wysokości Megiddo, może nawet aż po Tyr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej